مکمل تقویت قوای جنسی

پست بیوتیک و نقش آن در سلامت عمومی بدن

postbiotics 1 1

بسیاری از افراد با پروبیوتیک ها و پری بیوتیک ها آشنا هستند که جزو مفیدترین مواد شناخته شده برای سلامت روده ها می باشند. پست بیوتیک ها Post biotic در مقایسه با آنها ممکن است چندان شناخته شده نباشند؛ زمانی که پروبیوتیک و پری بیوتیک وارد چرخه گوارش می شوند در نهایت به پست بیوتیک تبدیل می شوند. در مقاله امروز به پست بیوتیک ها و مزایای آن برای بدن بیشتر خواهیم پرداخت.

تفاوت پست بیوتیک و پرو بیوتیک ها

پروبیوتیک ها باکتری های مفیدی هستند که به تکثیر در دستگاه هاضمه می پردازند و به تقویت سیستم ایمنی بدن یاری می رسانند. پروبیوتیک ها در واقع از پری بیوتیک ها تغذیه می کنند. نقش پری بیوتیک ها این است که به پروبیوتیک ها کمک کنند تا از طریق فرآیند تخمیر به حیات خود ادامه بدهند و به تولید مثل بپردازند.
پست بیوتیک در واقع محصول جانبی فرآیند تخمیری هستند که توسط پروبیوتیک ها انجام شده است. زمانیکه پروبیوتیک ها برای رشد و نمو خود از مولکول های فیبر تغذیه می کنند مواد زائدی را ایجاد می کنند که پست بیوتیک نام دارد. این ماده نقش مهمی در سلامت روده ها ایفا می کند.

پست بیوتیک چه فوایدی برای بدن دارد؟

به دلیل اینکه پست بیوتیک جزو اکتشافات نوین حوزه پزشکی و بیولوژی است تحقیقات بسیاری روی آن صورت نگرفته است. اما تا همین جا می توان گفت پست بیوتیک ها مزایای زیر را برای بدن دارند:

نقش پست بیوتیک بر رشد پروبیوتیک ها

فرآیندهای متابولیکی که توسط باکتری های اسید لاکتیک انجام می شوند باعث تولید پست بیوتیک ها می شوند. پست بیوتیک نه تنها می تواند به رشد و نمو پروبیوتیک ها کمک کنند بلکه می تواند بخشی از فعالیت های آنها را در بدن تقلید کنند. این ویژگی باعث می شود که پست بیوتیک بتواند اثرات مفید و درمانی پروبیوتیک ها را تقلید کند. به همین دلیل پست بیوتیک برای افرادی که نمی توانند تجویز میکروارگانیسم های زنده مانند پروبیوتیک و پری بیوتیک را تحمل کنند بسیار مفید است. افرادی که دچار سد روده نابالغ اند یا دچار اختلالات سیستم ایمنی بدن هستند می توانند از این ویژگی پست بیوتیک استفاده کنند.
تحقیقات نشان می دهند باکتری های پروبیوتیکی که در اثر گرما در دستگاه گوارش از بین می روند می توانند به عنوان پست بیوتیک عمل کنند. زمانیکه باکتری های پروبیوتیک به پست بیوتیک تغییر شکل می دهند ساختار خود را حفظ می کنند و همچنان بر روی فرد اثرات مفیدی مانند سریع تر کردن رشد بافت پوششی روده و بهبود آنرا به همراه دارند.

پست بیوتیک

کمک به بهبود بیماری های التهابی و کاهش سطح استرس اکسیداتیو

تحقیقات نشان داده اند باکتری های پروبیوتیک مانند لاکتوباسیلوسکازئی، در تولید نوع خاصی از پست بیوتیک نقش دارند. این دو با هم باعث تعدیل پاسخ های التهابی- ایمنی بدن می شوند. همچنین برخی دیگر از پست بیوتیک ها مانند اسیدهای چرب استات، بوتیرات و پروپیونات در کاهش تولید گونه های فعال اکسیژن، تنظیم آپوپتوز و کاهش التهاب در بدن نقش موثری دارند.
به دلیل توانایی پست بیوتیک ها در کاهش التهاب می توان آنها را به عنوان درمان جایگزین برای بیماری های التهابی به کار برد. پروبیوتیک ها و پست بیوتیک ها نه تنها می توانند به کاهش التهاب کمک کنند بلکه در درمان التهاب روده و علائم سندروم روده تحریک پذیر نیز موثرند. پست بیوتیک ها یک گزینه بسیار مناسب برای درمان بیماران مبتلا به التهاب روده در مراحل شدید هستند.

کمک به کاهش قند خون و جلوگیری از دیابت

در یک مطالعه که در دانشگاه مک مستر کانادا انجام شد محققان به این نتیجه رسیدند که پست بیوتیک ها باعث کاهش سطح قند خون در افراد چاقی می شوند که به دیابت نوع 2 مبتلا هستند. پست بیوتیک ها به دلیل اینکه باعث بهبود سطح ترشح و استفاده بدن از انسولین می شوند اثرات ضد دیابت دارند. تحقیقات نشان می دهند پست بیوتیک ها به کاهش التهاب بافت چربی و همچنین کاهش مقاومت به انسولین در کبد کمک می کنند.

کاهش دهنده حضور عوامل بیماری زا در بدن

در بدن انسان باکتری های مفید و مضر در کنار همدیگر زندگی می کنند. محققان معتقدند پست بیوتیک ها عملکردی همانند برخی از گیاهان و سبزیجات دارند که دارای خواص ضد میکروبی هستند و به کاهش باکتری های مضر بدن کمک می کنند. محققان عقیده دارند پست بیوتیک ها به دلیل خواص ضد میکروبی خود می توانند جایگزین مناسبی برای بسیاری از داروها برای تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر بیماری ها شوند. پست بیوتیک ها می توانند به کاهش عوامل بیماری زایی مانند لیستریا مونوسیتوژنز، کلوستریدیوم پرفرنژنس، سالمونلا انتریکا و اشریشیا کُلی کمک نمایند.

پست بیوتیک

چگونه می توان پست بیوتیک ها را دریافت کرد؟

برای تامین پست بیوتیک باید به اندازه کافی پری بیوتیک ها را مصرف کنید تا پروبیوتیک هایی که در بدن زندگی می کنند به خوبی تغذیه شوند. منبع تامین پری بیوتیک مواد غذایی حاوی فیبر هستند. فیبرها به دو گروه اصلی تقسیم می شوند؛ فیبرهای محلول و غیرمحلول. هر دوی این فیبرها باید در تغذیه شما موجود باشند. برای دریافت آنها می توانید انواع مختلف گیاهان را در طول روز مصرف کنید. مصرف فیبر باعث تولید پست بیوتیک در بدن می شود و به بهبود عملکرد دستگاه گوارش نیز یاری می رساند. همچنین فیبر نقش مهمی در سلامت روده، کاهش سطح کلسترول خون و هضم بهتر غذا دارد.

مجله سلامت  داروخانه آنلاین مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می دهد:

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.