مکمل تقویت قوای جنسی

از سرما درمانی چه می دانید؟

سرما درمانی

شاید عبارت سرما درمانی برای بسیاری از افراد جدید باشد. سرما درمانی یا کرایوتراپی به روشی گفته می شود که در آن بدن را برای چند دقیقه در معرض سرمای شدید قرار می دهند. سرما درمانی می تواند تمام بدن و یا بخشی از آن را هدف قرار دهد. سرما درمانی موضعی با استفاده از ماساژ یخ، کیسه یخ، حمام یخ و پروب کرایوتراپی قابل انجام است. به طور مثال در سوانح ورزشی برای کمک به بازسازی ورزشکار آسیب دیده از این روش بسیار استفاده می شود. روش های جدیدتر سرما درمانی مانند نشستن در یک مخزن سرد برای سرما درمانی کل بدن استفاده می شود و می تواند برای بسیاری عجیب و جدید باشد. در این مقاله به سرما درمانی و مزایای آن می پردازیم.

سرما درمانی چند نوع دارد؟

همانطور که اشاره شد سرما درمانی می تواند به دو شکل موضعی و عمومی انجام شود:

سرما درمانی موضعی: در این روش با استفاده از یخ بسته بندی، حوله سرد، ماساژ سنگ سرد، بسته ژل یخ زده و … سرما درمانی انجام می شود.

سرما درمانی کل بدن: این روش یکی از محبوب ترین روش های سرما درمانی است. فرد در یک اتاقک مخصوص یا محفظه کوچکی که بدن فرد را احاطه کرده 3 تا 5 دقیقه می نشیند. این محفظه از بالا باز است. دمای محفظه در این روش بین 200 تا 300 درجه فارنهایت (93 تا 149 درجه سانتی گراد) پایین می آید و فرد چند دقیقه در معرض هوای بسیار سرد قرار می گیرد.

سرما درمانی چه فوایدی دارد؟

از سرما درمانی برای رفع بسیاری از مشکلات جسمی استفاده می شود. در ادامه با مهمترین فواید سرما درمانی آشنا خواهیم شد.

سرما درمانی

موثر در التیام درد و تسکین عضلات

یکی از فواید بسیار مهم سرما درمانی برطرف کردن دردهای عضلانی و مشکلات مفصلی مانند آرتروز می باشد. استفاده از کیسه یخ بر روی عضلات آسیب دیده از قدیم توسط پزشکان انجام می شده است. این کار باعث افزایش گردش خون در ناحیه و تسکین درد می شود. همچنین سرما درمانی می تواند باعث بی حس شدن عصب تحریک شده گردد. برای این کار پزشکان با استفاده از پروب کوچکی و قرار دادن آن روی بافت نزدیک ناحیه آسیب دیده به درمان آن قسمت می پردازند. از این روش می توان برای درمان عصب تحت فشار، درد مزمن و آسیب های حاد استفاده کرد.
مطالعات همچنین نشان داده اند سرما درمانی می تواند برای تسکین موقت درد روماتیسم مفاصل موثر باشد. یک بررسی نشان داد سرما درمانی با کیسه یخ می تواند اثرات آسیب زای ورزش شدید را کاهش دهد.
مطالعات بسیاری بر فواید سرما درمانی تاکید کرده اند اما برخی پژوهش ها مانند پژوهش های پزشکی کاکرین درسال 2015 اثر قابل توجهی از تاثیر سرما درمانی بر روی تسکین عضلات بدست نیاورده است.

مفید در کاهش التهاب

زمانی که بدن دچار عفونت می شود التهاب برای مقابله با آن به وجود می آید. با کاهش سیستم ایمنی، بدن به شدت واکنش پذیر می شود و التهاب مزمن ایجاد می گردد که باعث بیماری هایی مانند دیابت، سرطان، افسردگی، زوال عقل و آرتریت می گردد. مطالعات نشان می دهند سرما درمانی می تواند به کاهش التهاب بدن یاری رساند. این پژوهش ها بر روی موش ها انجام شده است و برای تایید آنها باید مطالعات بیشتری روی انسان ها صورت گیرد.

مفید در کاهش اضطراب و افسردگی

سرما درمانی بر کاهش التهاب بدن خصوصا التهاب هایی که باعث مشکلات روانی می شوند، موثر است. در مطالعه صورت گرفته در سال 2008 نشان داده شد علائم یک سوم افرادی که مبتلا به افسردگی و یا اضطراب بوده اند با سرما درمانی 50 درصد کاهش یافته است.
سرما درمانی باعث پاسخ های هورمونی فیزیولوژیکی در بدن می شود. این پاسخ ها شامل ترشح هورمون آدرنالین، اندروفین و نو آدرنالین می باشد که بر روی اختلالات افسردگی و اضطراب بسیار موثر هستند.

مفید برای افزایش متابولیسم بدن و کاهش وزن

سرما درمانی کمکی برای روند کاهش وزن است. بدن وقتی در مواجهه با سرمای شدید قرار می گیرد ناچار می شود به سختی فعالیت کند تا گرم شود. 5 تا 6 ساعت بعد از هر سرما درمانی بدن نزدیک به 500- 800 کیلو کالری برای ریکاوری خود می سوزاند. این کار باعث افزایش متابولیسم می شود. به علت اینکه متابولیسم در پاسخ به درجه حرارت سرد تنظیم شده و افزایش پیدا کرده بدن دیگر دچار احساس سرما نمی کند.

مفید برای درمان اگزما

سرما درمانی می تواند باعث افزایش سطح آنتی اکسیدان در خون شود و التهاب را همزمان کاهش دهد. به همین دلیل می تواند در درمان درماتیت آتوپیک موثر باشد. مطالعه انجام شده بر روی موش ها نیز نشان داده سرما درمانی بر درمان آکنه نیز موثر است. در این روش غدد چربی، هدف سرما درمانی قرار گرفتند.

سرما درمانی

نکات مهم در رابطه با سرما درمانی

  • سرما درمانی روشی ایمن است اما قبل از آن حتما با پزشک خود مشورت نمایید.
  • این روش به زنان باردار، کودکان، افراد مبتلا به فشار خون و بیماری های قلبی به هیچ عنوان توصیه نمی شود.
  • سرما درمانی می تواند علائمی همچون بی حسی، تحریک و قرمزی پوست و یا سوزن سوزن شدن پوست را به صورت موقتی به همراه داشته باشد اما اگر بیشتر از 24 ساعت این علائم به طول انجامید حتما به پزشک مراجعه نمایید.
  • سرما درمانی در زمان محدودی انجام می شود و بیشتر از آن می تواند مرگبار باشد.
  • فرد در طول سرما درمانی نباید بخوابد.
  • در سرما درمانی خانگی و با کیسه یخ، حتما کیسه را داخل حوله بپیچید و بیشتر از 20 دقیقه از آن استفاده نکنید.

در پایان

اگرچه شواهد نشان می دهند سرما درمانی بسیار مفید است و می تواند به درمان بسیاری از مشکلات یاری رساند اما هنوز پژوهش های بسیاری نیاز است تا صحت این ادعاها را تایید کند و مشخص شود تا چه حد سرما درمانی می تواند برای درمان بیماری ها و مشکلات مفید باشد.

مجله سلامت داروخانه آنلاین مطالعه مطلب زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

 

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.