اسید استیل سالیسیلیک یا آسپرین برای چه مواردی استفاده می شود؟

acetylsalicylic acid usages 2

اسید استیل سالیسیلیک یا آسپرین برای تسکین سردرد و دردهای عضلانی و مفاصل استفاده می شود. در کاهش تب، التهاب و تورم موثر است و از این رو برای درمان آرتریت روماتوئید، تب روماتیسمی و عفونت خفیف استفاده شده است. آسپرین همچنین به عنوان یک ضد انعقاد در درمان آنژین ناپایدار یا پس از یک سکته جزئی یا حمله قلبی استفاده شده است.

قلب و عروقشما می توانید جهت خرید مکمل قلب و عروق به صورت آنلاین از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

اسید استیل سالیسیلیک با دوز پایین

آسپرین با دوز کم روزانه یک داروی رقیق کننده خون است که به نام اسید استیل سالیسیلیک نیز شناخته می شود. آسپرین با دوز پایین به صورت قرص عرضه می شود و فقط با نسخه در دسترس است. همچنین با نام های تجاری Caprin، Nuprin و Nu-seals شناخته می شود.

موارد استفاده از آسپرین با دوز پایین

اسید استیل سالیسیلیک با دوز پایین به پیشگیری از حملات قلبی و سکته در صورتی که در معرض خطر بالای آنها هستید کمک می کند. مصرف آسپرین با دوز پایین برای جلوگیری از حملات قلبی و سکته مغزی با مصرف آسپرین به عنوان مسکن یکسان نیست.

آسپرین چگونه کار می کند؟

آسپرین از تولید پروستاگلاندین ها جلوگیری می کند، مواد شیمیایی بدن که برای لخته شدن خون ضروری هستند و برای حساس کردن انتهای عصبی به درد مورد توجه قرار می گیرند.

آسپرین در کاهش تب، التهاب و تورم موثر است و بنابراین برای درمان آرتریت روماتوئید، تب روماتیسمی و عفونت خفیف استفاده شده است. در این موارد، آسپرین به طور کلی بر علائم بیماری اثر می گذارد و طول مدت بیماری را تغییر نمی دهد یا کوتاه می کند. با این حال، آسپرین به دلیل توانایی آن در مهار تولید تجمعات پلاکتی خون (که ممکن است جریان خون به نواحی قلب یا مغز را قطع کند)، به عنوان یک ضد انعقاد در درمان شرایطی مانند آنژین ناپایدار یا به دنبال آن استفاده می شود.

چه اختلال پزشکی با مصرف آسپرین مرتبط است؟

اسید استیل سالیسیلیک با ایجاد سندرم ری در کودکان (عمدتاً 2 تا 16 سال) مرتبط است، یک اختلال حاد در کبد و سیستم عصبی مرکزی که ممکن است به دنبال عفونت‌های ویروسی مانند آنفولانزا و آبله مرغان رخ دهد.

آسپرین از چه ترکیب شیمیایی مشتق شده است؟

آسپرین از اسید سالیسیلیک به دست می آید. آسپرین به نام اسید استیل سالیسیلیک نیز شناخته می شود. آسپرین که اسید استیل سالیسیلیک نیز نامیده می شود، مشتق شده از اسید سالیسیلیک است که یک مسکن غیر مخدر خفیف (تسکین دهنده درد) است که برای تسکین سردرد و دردهای عضلانی و مفاصل مفید است.

تاثیر مصرف اسید استیل سالیسیلیک

یک سکته مغزی جزئی یا حمله قلبی آسپرین گاهی در پیشگیری از بیماری های خاص استفاده می شود، اگرچه نقش آن به عنوان یک عامل پیشگیرانه به دلیل خطر عوارض جانبی بحث برانگیز است. به عنوان مثال، مصرف روزانه آسپرین با دوز پایین (75-300 میلی گرم) با کاهش خطر حمله قلبی یا سکته مغزی در افراد پرخطر همراه بود.

علاوه بر این، مطالعات نشان داد که استفاده طولانی مدت از اسید استیل سالیسیلیک با دوز پایین به طور بالقوه خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را در برخی افراد کاهش می دهد و با کاهش خطر مرگ ناشی از انواع مختلف سرطان، از جمله انواع خاصی از سرطان روده بزرگ و همچنین ریه مرتبط است.

با این حال، مطالعات بعدی نشان داد که مصرف طولانی مدت آسپرین با دوز پایین بیشتر به عوارضی مانند افزایش خونریزی منجر می شود تا خطر ابتلا به بیماری را به طور قابل توجهی کاهش دهد، به ویژه در مورد بیماری قلبی عروقی. همچنین مشخص شد بسیاری از بیماران بدون توصیه پزشک به طور منظم اسید استیل سالیسیلیک مصرف می‌کنند که این امر احتمال آسیب را در افراد پرخطر افزایش می‌دهد.

اسید استیل سالیسیلیک

واکنش آلرژیک

واکنش آلرژیک جدی به آسپرین نادر است. اقدام فوری مورد نیاز: به بخش اورژانس بروید اگر:

 • دچار بثورات پوستی می شوید که ممکن است شامل خارش، قرمزی، متورم، تاول یا لایه برداری پوست باشد.
 • در قفسه سینه خس خس دارید یا در گلو دچار گرفتگی می شوید
 • در تنفس یا صحبت کردن مشکل دارید
 • دهان، صورت، لب ها، زبان یا گلوی شما شروع به تورم می کند

اینها علائم هشدار دهنده یک واکنش آلرژیک جدی هستند. شاید لازم باشد به بیمارستان بروید.

عوارض جانبی

عوارض جانبی جدی نادر است. توصیه فوری: اگر متوجه موارد زیر شدید فوراً با پزشک عمومی خود تماس بگیرید:

 • پوست قرمز، تاول زده و پوسته پوسته شده
 • سرفه کردن خون یا خون در ادرار،
 • مدفوع یا استفراغ
 • زردی پوست یا سفیدی چشمان شما زرد می شود – این می تواند نشانه ای از مشکلات کبدی باشد
 • مفاصل دردناک در دست ها و پاها – این می تواند نشانه ای از سطوح بالای اسید اوریک در خون باشد
 • دست ها یا پاهای متورم – این می تواند نشانه احتباس آب باشد
ولبوترین یا بوپروپیون دارویی مفید برای درمان اضطراب و افسردگی!

زمانی که مصرف آسپرین با دوز پایین را شروع می کنید ممکن است پس از شروع مصرف اسید استیل سالیسیلیک با دوز پایین، تفاوتی در احساس خود احساس نکنید. این بدان معنا نیست که دارو کار نمی کند. مصرف روزانه آسپرین با دوز کم را ادامه دهید، حتی اگر احساس خوبی دارید، زیرا همچنان از مزایای آن بهره مند خواهید شد.

آسپرین را با دوز کم همراه غذا مصرف کنید تا معده شما را ناراحت نکند. اگر پزشک عمومی شما آن را تجویز کرده باشد، می توانید اسید استیل سالیسیلیک با دوز پایین مصرف کنید. گاهی اوقات به دلیل دوز کم آن آسپرین بچه نامیده می شود، اما برای کودکان بی خطر نیست.

موارد احتیاطی

در صورت داشتن موارد زیر حتما با پزشک خود صحبت کنید: کسانی که:

 • در حال حاضر یک وضعیت پزشکی خاص دارند
 • در گذشته واکنش آلرژیک به دارو داشته اند
 • پریودهای سنگین دارند
 • باردار هستند یا در تلاش برای باردار شدن هستند
 • د در حال شیردهی هستند
 • سابقه زخم معده یا خونریزی گوارشی پس از مصرف برخی داروها از جمله آسپرین یا ایبوپروفن داشته باشید.
 • هر گونه اختلال لخته شدن خون مانند هموفیلی

 قبل از مصرف اسید استیل سالیسیلیک با پزشک عمومی یا داروساز خود صحبت کنید.

در دوران بارداری نباید آسپرین مصرف کنید، مگر اینکه پزشک عمومی به شما گفته باشد. پزشک عمومی ممکن است به شما توصیه کند که آن را در دوران بارداری مصرف کنید:

 • برای کمک به جلوگیری از حمله قلبی و سکته
 • برای کمک به جلوگیری از پره اکلامپسی (فشار خون بالا مرتبط با بارداری)
 • اگر تحت درمان باروری هستید
 • اگر قبلا چندین سقط جنین داشته اید

آسپرین با دوز پایین برای این موارد تایید نشده است. اما پزشک عمومی شما ممکن است تصمیم بگیرد که از آن استفاده کند اگر فکر کند مزایای بالقوه برای سلامتی شما بیشتر از خطرات آن است. به این “استفاده خارج از برچسب” می گویند. با پزشک عمومی یا داروساز خود در مورد استفاده بدون برچسب صحبت کنید.

شیر دادن

اگر شیر می دهید، قبل از مصرف آسپرین با پزشک عمومی یا داروساز خود صحبت کنید. مصرف اسید استیل سالیسیلیک در دوران شیردهی توصیه نمی شود. اما پزشک عمومی شما ممکن است به شما توصیه کند که این دارو با دوز پایین را در دوران شیردهی مصرف کنید، اگر فکر می‌کند فواید دارو بیشتر از ضرر احتمالی است.

اسید استیل سالیسیلیک

نحوه و زمان مصرف اسید استیل سالیسیلیک

همیشه آسپرین با دوز پایین را دقیقاً همانطور که پزشک شما توصیه کرده است مصرف کنید. معمولا یک بار در روز آسپرین با دوز پایین مصرف می کنید. بیشتر مردم باید تا آخر عمر از آن استفاده کنند. آن را با معده خالی مصرف نکنید. بهتر است آن را با غذا یا بلافاصله بعد از غذا مصرف کنید. این کار باعث می شود که احتمال ناراحتی معده شما کمتر شود.

قرص های اسید استیل سالیسیلیک با دوز پایین دارای پوشش خاصی هستند که به این معنی است که ممکن است روی معده شما ملایم تر باشند. آنها را نجوید یا خرد نکنید زیرا باعث توقف عملکرد پوشش می شود. اگر از داروهای سوء هاضمه نیز استفاده می کنید، آنها را حداقل 2 ساعت قبل یا بعد از مصرف آسپرین مصرف کنید. آنتی اسید موجود در داروی سوء هاضمه بر نحوه عملکرد پوشش روی این قرص ها تأثیر می گذارد.

اگر فراموش کردید آن را مصرف کنید

برای جبران دوز فراموش شده دوز دوز مصرف نکنید. اگر مصرف یک دوز اسید استیل سالیسیلیک را فراموش کردید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید. اگر تا روز بعد به یاد نیاوردید، دوز فراموش شده را نادیده بگیرید. اگر بیش از حد مصرف کنید مصرف تصادفی یک یا 2 قرص اضافی بعید است مضر باشد.

اثرات جانبی

اگر عوارض جانبی شما را آزار می دهد یا از بین نمی رود، با پزشک عمومی، داروساز یا پرستار خود صحبت کنید. عوارض جانبی عبارتند از:

 • سوء هاضمه خفیف
 • اسهال
 •  یبوست
 • از دست دادن اشتها
 • خونریزی راحت‌تر از حد طبیعی – از آنجایی که آسپرین خون شما را رقیق می‌کند، گاهی اوقات می‌تواند باعث خونریزی یا کبودی راحت‌تر شود، و ممکن است توقف خونریزی طولانی‌تر شود.

تداخلات دارویی اسید استیل سالیسیلیک

برخی داروها با عملکرد اسید استیل سالیسیلیک با دوز پایین تداخل دارند. اگر از داروها یا مکمل های دیگری استفاده می کنید، قبل از شروع مصرف آسپرین با دوز پایین، با پزشک عمومی، داروساز یا پرستار خود مشورت کنید. مصرف مسکن مصرف پاراستامول با دوز کم آسپرین بی خطر است.

ایبوپروفن را همزمان با آسپرین با دوز پایین بدون صحبت با پزشک خود مصرف نکنید. آسپرین و ایبوپروفن هر دو متعلق به یک گروه از داروها به نام داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) هستند. مصرف آنها با هم می تواند احتمال عوارض جانبی مانند تحریک معده را افزایش دهد.

مجله سلامت داروخانه آنلاین مطالعه مطلب زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.