مکمل تقویت قوای جنسی

کاهش وزن با تمرینات بی هوازی موثرتر است یا هوازی؟

aerobic vs anaerobic 3

ورزش کردن یکی از راه های مطمئن برای کاهش وزن است. بسیاری افراد به سراغ انواع ورزش می روند بدون اینکه بدانند کدام نوع از ورزش در مسیر کاهش وزن می تواند به آنها بیشتر کمک کند. در مقاله امروز به موضوع کاهش وزن و تاثیر ورزشهای هوازی و بی هوازی بر آن می پردازیم.

مکمل بدنسازیشما می توانید جهت خرید مکمل بدنسازی از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

کاهش وزن با تمرینات بی هوازی یا هوازی؟

این سوال بارها به بحث گذاشته شده است و نظرات مختلفی در مورد آن داده شده است. بسیاری از تحقیقات برای کاهش وزن انجام تمرینات هوازی را توصیه می کنند اما پژوهش های جدید نشان می دهند اگر فردی به دنبال چربی سوزی در کاهش وزن است باید به سراغ تمرینات بی هوازی برود.
ورزش های هوازی مانند دوی سرعت یا تمرینات قدرتی، فعالیت های شدید و کوتاهی هستند که فرد از همه توان خود برای انجام آنها استفاده می کند و به همین دلیل نمی تواند مانند فعالیت های هوازی آنها را در مدت طولانی تری انجام دهد.

تمرینات هوازی و بی هوازی چه تفاوتی از لحاظ علمی با یکدیگر دارند؟

فرق این دو نوع تمرین به سطح اکسیژن در آنها باز می گردد. در تمرینات هوازی عضلات برای تامین انرژی مورد نیاز برای اجرای تمرینات، به اندازه کافی اکسیژن دریافت می کنند. در تمرینات بی هوازی این مسئله متفاوت است. در واقع میزان اکسیژن مصرفی بیشتر از اکسیژن دریافتی است و به همین دلیل فرد نمی تواند انرژی لازم را برای مدتی طولانی تامین کند و این مسئله باعث تولید لاکتات در بدن و ناتوانی از ادامه تمرین می گردد.

کاهش وزن با تمرینات بی هوازی چگونه رخ می دهد؟

برای درک این مسئله باید به نوع استفاده از چربی بدن در دو شکل هوازی و بی هوازی توجه داشت. در طول تمرینات هوازی درصدی از چربی بدن برای تولید انرژی استفاده می شود و در طول تمرینات بی هوازی، عضلات از ذخایر گلیکوژن برای تولید انرژی مورد نیاز استفاده می کنند. با مقایسه میزان استفاده بدن از این منابع انرژی این نتیجه حاصل می شود که بدن در حین تمرینات هوازی چربی بیشتری می سوزاند اما در یک بازه یکسان و معین تمرینات بی هوازی به دلیل نیاز بیشتر به انرژی، چربی بیشتری می سوزانند. بنابراین کاهش چربی با استفاده از تمرینات هوازی به یک برنامه طولانی مدت نیاز دارد و بسیاری افراد از دنبال کردن چنین برنامه ای گریزان هستند و به همین دلیل باید به ورزش بی هوازی روی آورند.

کاهش وزن با تمرینات بی هوازی

فواید کاهش وزن با تمرینات بی هوازی

تمرینات هوازی به چند دلیل برای چربی سوزی بیشتر توصیه می شوند:

زمان کمتری نیاز دارند

شما می توانید تمرینات بی هوازی را در زمان کوتاه و با شدت بالا انجام دهید. این نکته برای افرادی که کمبود وقت دارند بسیار مهم است. تمرینات بی هوازی مانند تمرینات تناوبی با شدت بالا، گزینه عالی برای این افراد است. این تمرینات به شما کمک می کنند عضلات را سریعتر خسته کنید و کالری بیشتری بسوزانید.

بیشتر کالری می سوزانید

هر چه تمرینات با شدت بالاتر انجام شوند کالری بیشتری سوزانده می شود. به طور مثال ورزش های بی هوازی در مقایسه با فعالیت های هوازی مانند دوچرخه سواری و پیاده روی، در مدت زمان یکسان، کالری بیشتری از بدن می سوزانند.

سوخت و ساز بدن را افزایش می دهید

مزیت دیگر تمرینات بی هوازی این است که به عضله سازی و افزایش سوخت و ساز بدن کمک می کنند. تمرینات بی هوازی مانند دو سرعت، تمرینات با وزنه، تمرینات تناوبی با شدت بالا و پلیومتریک کمک می کنند قدرت و حجم عضلات افزایش یابند. این افزایش توده عضلانی سوخت و ساز را افزایش می دهد زیرا عضله در قیاس با چربی چربی بیشتری می سوزاند.

پس از تمرین کالری سوزی خواهید داشت

از نظر علمی ثابت شده است افزایش مصرف اکسیژن پس از ورزش (EPOC) می تواند باعث شود کالری سوزی ادامه یابد. (EPOC) میزان اکسیژنی که بدن از آن در حین فرآیند ریکاوری استفاده می کند. این بدان معنی است که هر چه در طول تمرین بیشتر اکسیژن مصرف کنید پس از تمرین بدن برای تامین کمبود اکسیژن مصرف شده، اکسیژن بیشتری مصرف می کند و بدن به کالری سوزی ادامه می دهد.

در کنار انجام ورزش بی هوازی برای کاهش وزن باید به چه نکاتی توجه کرد؟

افراد بزرگسال که قصد کاهش وزن با تمرینات بی هوازی دارند باید یک برنامه ترکیبی شامل انجام تمرینات بی هوازی و کاهش کالری دریافتی داشته باشند تا بتوانند کاهش وزن را تجربه کنند. این برنامه می تواند درصد چربی بدن، توده چربی، شاخص توده بدنی و وزن بدن را کاهش دهد.

کاهش وزن با تمرینات بی هوازی

آیا برای کاهش وزن باید ورزشهای هوازی را ترک کرد؟

همانطور که گفته شد انجام ورزش های هوازی نیز یکی از راه های کاهش وزن هستند و فرد می تواند با 150 دقیقه ورزش هوازی متوسط یا 75 دقیقه ورزش هوازی شدید در طول هفته روند کاهش وزن را تجربه کند اما در زمان طولانی تری.
کاهش وزن با تمرینات بی هوازی بیشتر مناسب کسانی است که در زمان کوتاهتری قصد کاهش وزن دارند یا برخی تمرینات هوازی مانند راه رفتن روی تردمیل یا دوچرخه ثابت برایشان مشکلاتی را به همراه داشته باشد. در ورزش های هوازی پاها نقش مهمی در تحمل وزن بدن دارند و این مسئله می تواند احتمال آسیب در رباط ها، مفصل ها، زانوها و سایر نقاط تحت فشار را بالا ببرد. بنابراین افرادی که اضافه وزن دارند یا نگران آسیب دیدگی هستند می توانند از تمرینات بی هوازی مانند تمرینات با وزنه برای کاهش وزن استفاده نمایند.

مجله سلامت داروخانه آنلاین مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.