مکمل تقویت قوای جنسی

تمامی آنچه که باید در مورد آزیترومایسین بدانید!

تمامی آنچه که باید در مورد آزیترومایسین بدانید!

آزیترومایسین یا زیترومکس دارویی است که برای درمان انواع مختلف عفونت های باکتریایی استفاده می شود. این دارو نوعی آنتی بیوتیک از نوع ماکرولید است و می تواند رشد باکتری ها را متوقف سازد. منابع خارجی به این موضوع اشاره می کنند که زیترومکس برای درمان عفونت های ویروسی (مانند سرماخوردگی معمولی و آنفولانزا) مفید نیست. استفاده بی مورد یا سوء استفاده از هر آنتی بیوتیک می تواند منجر به کاهش اثر آن شود.

قرص آزیترومایسین چیست؟

آزیترومایسین نوعی آنتی بیوتیک است که برای درمان عفونتهای باکتریایی تجویز می گردد و برای درمان عفونتهای ویروسی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا مفید نیست. این دارو اولین بار در سال 1991 از سوی سازمان بهداشت جهانی مورد تایید قرار گرفت. به این نکته توجه داشته باشید افرادی که از بیماریهای قلبی رنج می برند نباید از این دارو استفاده کنند.

این دارو برای درمان عفونت سینوس، بیماری انسداد ریه یا لوزه نیز تجویز می گردد. پزشکان معمولا این دارو را برای درمان عفونتهای خفیف تا متوسط در بدن به بیمار توصیه می کنند. این داو برای درمان عفونت گوش در کودکان 6 ماه به بالا نیز توصیه می شود. فروش این دارو تنها با نسخه پزشک امکان پذیر است. این دارو به صورت قرص، شربت خوراکی، قطره چشم و تزریقی در بازار داریی موجود است.

درمان بیماری ها با آزیترومایسین

آزیترومایسین برای درمان برخی عفونت های باکتریایی مانند برونشیت استفاده می شود. این دارو برای بیماری هایی نظیر ذات الریه، بیماری های مقاربتی (STD)، عفونت گوش، ریه، سینوس ها، پوست، گلو و اندام های تناسلی تجویز می شود. آزیترومایسین همچنین برای درمان یا پیشگیری از عفونت منتشر شده مایکوباکتریوم آویوم کمپلکس (MAC) ، نوعی عفونت ریه که اغلب افراد مبتلا به ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) را تحت تاثیر قرار می دهد استفاده می شود. آزیترومایسین در دسته ای از داروها به نام آنتی بیوتیک های ماکرولید قرار دارد که باعث توقف رشد باکتری ها می شود.

کاربردهای دیگر این دارو

آزیترومایسین گاهی اوقات برای درمان عفونت هلیکوباکتر پیلوری، اسهال مسافران و سایر عفونت های گوارشی استفاده می شود. بیماری لژیونر (نوعی عفونت ریه)، سیاه سرفه (عفونت جدی که می تواند باعث سرفه شدید شود)، بیماری لایم (عفونتی که ممکن است پس از گزش کنه ایجاد شود) و بابزیوز (بیماری عفونی که توسط کنه ها منتقل می شود) نیز معمولا با آزیترومایسین درمان می شوند.

نحوه مصرف

نحوه مصرف این دارو به شدت عفونت و وضعیت جسمانی بیمار بستگی دارد. پزشک بهترین کسی است که در اینباره می تواند به بیمار مشاوره دهد. به طور کلی نحوه مصرف آزیترومایسین به شرح زیر است:

 • برای درمان عفونتهای پوستی دوز اولیه 500 میلیگرم و 250 میلیگرم یکبار در روز تا 5 رو
 • برای درمان بیماری مزمن انسداد ریه خفیف تا متوسط 500 میلیگرم به مدت 3 روز
 • برای درمان عفونت سینوسی 500 میلیگرم و به دنبال آن 250 میلیگرم یکبار در روز تا 5 روز
 • برای درمان زخم دستگاه تناسلی یک دوز واحد از 1 گرم
 • برای درمان عفونت دهانه رحم یک دوز واحد از 1 گرم
 • برای درمان اورتریت گنوکوکوی یک دوز واحد از 2 گرم

سازمان بهداشت جهانی همواره در مورد این موضوع هشدار می دهد که هرگز خودسرانه از آنتی بیوتیک استفاده نکنید زیرا خطر مقاومت آنتی بیوتیک وجود دارد.

موارد احتیاطی در مورد استفاده از آزیترومایسین (زیترومکس)

اگر قصد دارید از این دارو استفاده کنید، به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • دوره درمان را کامل کنید.
 • بدون نسخه آنتی بیوتیک مصرف نکنید.
 • آنتی بیوتیک را طبق دستور و دوز تجویزی مصرف کنید.

عوارض جانبی آزیترومایسین (زیترومکس)

عوارض جانبی بخشی از هویت هر دارویی است، اما اگر پزشک دارویی را برای شما تجویز می کند، بی شک اثربخشی آن بیشتر از عوارض جانبی آن است. عوارض جانبی آزیترومایسین به شرح زیرند:

 • تهوع
 • استفراغ
 • اسهال
 • تپش قلب
 • درد قفسه سینه
 • رفلکس اسید معده
 • سرگیجه
 • سردرد
 • خستگی
 • واژینیت
 • پوست خشک

در موارد بسیار نادر خطر آسیب به کبد وجود دارد. بروز واکنشهای تنفسی در اثر مصرف این دارو بسیار نادر است. در صورت بروز مشکلاتی مانند تنگی نفس و کهیر شدید در پوست سریعا با بخش فوریتهای پزشکی بیمارستان تماس بگیرید.

تداخل دارویی آزیترومایسین

تداخل دارویی آزیترومایسین (زیترومکس)

تداخل دارویی مسئله بسیار مهمی است که باید در مصرف هر دارو و مکملی در نظر گرفته شود، در غیر اینصورت خطر آسیب به سلامتی و در موارد حاد خطر مرگ وجود دارد، تداخل دارویی آزیترومایسین به شرح زیر است:

 • نلفیناویر
 • وارفارین
 • مکملهای حاوی منیزیم و آلومینیوم

این لیست شامل تمامی تداخلات دارویی آزیترومایسین نمی شود. قبل از مصرف این دارو با پزشک و داروساز مشورت کنید.

مصرف آزیترومایسین در دوران بارداری و شیردهی

به طور کلی مطالعات تا به امروز نشان داده اند که مصرف این دارو در دوران بارداری و شیردهی بی خطر است و تا به حال مطالعات شواهدی مبنی بر سقط جنین یا تولد نوزاد کم وزن را در هنگام مصرف این دارو نشان نداده اند. اما برخی از کارشناسان بر این عقیده هستند که هنوز به مطالعات بیشتری در این زمینه نیاز است. مصرف این دارو در هنگام شیردهی سبب می شود که دارو به نوزاد انتقال پیدا کند و مشکلاتی مانند اسهال و یا استفراغ در نوزاد به وجود بیاید. اما مصرف آن مشکل حاد خاصی را به وجود نمی آورد.

آیا زیترومکس برای درمان کووید پیشنهاد می شود؟

زتیرومکس دارویی ارزان و عموما بی خطر است که استفاده از آن اخیرا برای درمان کووید 19 پیشنهاد شده است. مطالعات بالینی نشان می دهند که این دارو می تواند به کاهش فعالیت برخی از ویروس ها از جمله ویروس سارس ( که ویروس های خانواده کرونا به وجود آوردنده آن هستند) کمک کند.

سخن پایانی

بهتر است بدانید که این دارو مشابه به پنی سیلیین و آموکسی سیلین اثر می کند. اما در مقایسه با این داروها دوره درمان را کوتاه تر می کند. به این نکته توجه داشته باشید که آزیترومایسین خطر ابتلا به مشکلات قلبی را بیشتر از آنتی بیوتیک های دیگر افزایش می دهد. بنابراین ضمن مطالعه مجله سلامت داروخانه آنلاین، در صورت ابتلا به بیماریهای قلبی قبل از استفاده از این دارو با پزشک مشورت کنید.

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.