مکمل تقویت قوای جنسی

آیا دیسپلازی دهانه رحم پیش زمینه ابتلا به سرطان رحم است؟

آیا دیسپلازی دهانه رحم پیش زمینه ابتلا به سرطان رحم است؟

دیسپلازی دهانه رحم رشد غیر طبیعی سلول ها در دهانه رحم است. دهانه رحم قسمت پایین و باریک رحم است که بین مثانه و راست روده قرار دارد. این امر یک کانال را به داخل واژن باز می کند که به خارج از بدن منتهی می شود. این بیماری به عنوان هشداری برای سرطان است ولی هرگز به این معنا نیست که شما به بیماری سرطان مبتلا شده است. نحوه انتقال این بیماری از طریق عفونت های ویروسی ناشی از بیماریهای جنسی و زگیل تناسلی است. سن شیوع این بیماری معمولا 25 تا 35 سال است. اگر این بیماری به موقع تشخیص داده شود و برای درمان اقدام شود می توان از بروز سرطان پیشگیری کرد.

gynecological infectionsشما می توانید جهت خرید قرص عفونت زنان از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

چه عواملی خطر ابتلا به دیسپلازی دهانه رحم را افزایش می دهند؟

چندین عامل وجود دارند که احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش می دهند. سیگار کشیدن و یا قرار گیری در معرض دود سیگار خطر ابتلا به این بیماری را تا سه برابر افزایش می دهند. یکی از مواردی که سبب ابتلا به دیسپلازی دهانه رحم می شود داشتن شرکای متعدد جنسی است.

در این صورت خطر ابتلا به بیماری های جنسی افزایش پیدا می کند و در نتیجه فرد در معرض عفونت و بیماریهای مزمن قرار می گیرد. یکی از بیماری هایی که می تواند زمینه ساز ابتلا به این بیماری شود زگیل تناسلی است. همچنین، کسانی که سیستم ایمنی بدنی ضعیف دارند بیشتر در برابر عفونت ها واکنش نشان می دهند و این موضوع می تواند خطرناک باشد. اگر بخواهیم این موراد را دسته بندی کنیم می توانیم به صورت زیر نشان دهیم:

 • سیگار کشیدن و یا در معرض دود سیگار بودن
 • ابتلا به بیماری زگیل تناسلی
 • عفونت های ویروسی ناشی از بیماری های جنسی
 • داشتن چندین شرکای جنسی
 • سیستم ایمنی بدن ضعیف
 • زایمان قبل از سن 16 سالگی
 • استفاده از قرص های ضد بارداری و یا آی یو دی برای مدت بسیار طولانی
 • شروع فعالیت جنسی کامل پیش از سن 18 سالگی

علائم دیسپلازی دهانه رحم

بهتر است بدانید این بیماری معمولا علامتی ایجاد نمی کند. ویزیت های منظم زنان، معاینه لگن و تست پاپ اسمیر می توانند رشد غیر طبیعی سلول ها را نشان دهند. این بیماری معمولا وقتی نشان داده می شود که رشد غیر طبیعی سلول ها باعث ایجاد سرطان دهانه رحم شده باشد. به طور کلی اگر بخواهیم به علائم دیسپلازی دهانه رحم اشاره کنیم، می توانیم موارد زیر را در نظر بگیریم:

 • خونریزی غیر طبیعی که بین دوره های قاعدگی منظم شروع می شود
 • خونریزی پس از مقاربت
 • خونریزی واژن پس از دوش گرفتن
 • خونریزی پس از معاینه لگن
 • قاعدگی هایی که ممکن است بیش از حد طول بکشد
 • افزایش ترشحات واژن
 • درد در هنگام مقاربت

توصیه می شود به محض شروع شدن این علائم با پزشک مشورت کنید و از سلامت خود مطمئن شوید.

آیا دیسپلازی دهانه رحم سرطان است؟

خیر! در همین جا خیال شما را راحت می کنیم اگر به این بیماری مبتلا هستید هرگز به معنای سرطان نیست. این بیماری می تواند درجات مختلف خفیف تا شدید را داشته باشد که معمولا پس از تست پاپ اسمیر مشخص می شود. در بسیاری از موارد دیسپلازی خود به خود برطرف می شود، اما در برخی از موارد نیز می تواند زمینه ساز بروز بیماری سرطان رحم شود.

آیا دیسپلازی دهانه رحم سرطان است؟

این بیماری چگونه تشخیص داده می شود؟

پاپ اسمیر بهترین و مطمئن ترین روش برای تشخیص این بیماری است. در این شرایط اگر در دهانه رحم سلول های غیر طبیعی رشد کرده باشند، پزشک بلافاصله تشخیص میدهد و درمان های تکمیلی را آغاز می کند. در کنار این روش اگر فردی برای تست پاپیلومای انسانی و یا زگیل تناسلی مراجعه کند، در صورتی که این سلول ها در دهانه رحم او رشد کرده باشند مشخص می شود. روش دیگری که برای تشخیص به کار برده می شود کولپوسکوپی است.

کولپوسکوپی معاینه دهانه رحم و واژن با استفاده از یک ابزار بزرگنمایی است. در طول کولپوسکوپی  پزشک محل رشد سلول های غیر طبیعی و میزان ناهنجاری را تعیین می کند. ممکن است نمونه ای از سلول ها (بیوپسی) برای آزمایش گرفته شود. نتایج بیوپسی می توانند وضعیت سلول های داخل رحم را نشان دهند.

بافت شناسی دیسپلازی بر اساس تست پاپ اسمیر

وقتی جواب تست پاپ اسمیر برای تشخیص دیسپلازی دهانه رحم می آید، عبارت CIN بر روی آن مشخص است که شدت این بیماری را نشان می دهد. تفسیر این عبارت به صورت زیر است:

 • CIN1: دیسپلازی خفیف که یک سوم مخاط رحم را درگیر کرده است
 • CIN2: دیسپلازی متوسط که دو سوم مخاط رحم را درگیر کرده است
 • CIN3: دیسپلازی شدید که دو سوم مخاط رحم و بافت رحم را درگیر کرده است و می تواند ضایعات پیش سرطانی دهانه رحم در نظر گرفته شود

درمان دیسپلازی دهانه رحم

یکی از سوالات پرتکرار در این زمینه این است که آیا دیسپلازی خفیف رحم درمان دارد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم اگر دپسپلازی خفیف باشد معمولا هیچ درمانی توصیه نمی شود، زیرا پس از مدتی این علائم برطرف می شوند. فقط ممکن است پزشک از شما بخواهد در طول یک سال منظم تست بدهید. اما اگر دیسپلازی شدید باشد پزشک روش های متعددی از جمله جراحی برای برداشتن سلول های غیر طبیعی رحم را توصیه می کند. پزشک درمان را بر اساس سن بیمار و شدت بیماری مشخص می کند. به طور کلی، روش های زیر برای درمان به کار برده می شوند:

 • جراحی کرایو برای یخ زدن بافت غیرطبیعی دهانه رحم
 • روش LEEP یا برش الکتروجراحی حلقه برای سوزاندن سلول های غیر طبیعی رحم
 • جراحی برای برداشتن سلول های غیر طبیعی با لیزر، چاقو و یا هر دو

با توجه به این موضوع که تمامی روش ها برای درمان دیسپلازی دهانه رحم با خونریزی شدید همراه خواهند بود و می توانند بر بارداری اثر بگذارند، در این دوران شخص نباید باردار شود و باید مرتب شرایط فیزیکی خود را با پزشک دنبال کند.

نکته بسیار مهم در درمان دیسپلازی

مهم نیست که دیسپلازی دهانه رحم خفیف یا شدید است، شما باید آزمایش HPV یا تست زگیل تناسلی را بدهید و در طی یک سال دائما این مورد را بررسی کنید. همچنین، بر اساس سن شما، هر سه تا پنج سال آزمایش پاپ اسمیر و زگیل تناسلی باید تکرار شود.

سوالات پرتکرار

در این قسمت تلاش می کنیم تا به سوالات پرتکرار پاسخ دهیم.

سرطان دهانه رحم چیست؟

سرطان دهانه رحم رشد سلولهای غیر طبیعی در دهانه رحم است که در سایر بافت ها و اندام ها گسترس پیدا می کند. سرطان دهانه رحم بیشتر در زنان بالای 40 سال رخ می دهد. این سرطان از سایر قسمت های رحم شروع می شود و نیاز به درمان های بسیار شدیدی دارد.

علائم سرطان دهانه رحم

برخی از علائم سرطان دهانه رحم به شرح زیرند:

 • خونریزی های شدید رحمی
 • ترشحات شدید و بد بو واژن
 • درد شدید در هنگام مقاربت جنسی
 • درد شدید در ناحیه لگن

تغییر رنگ دهانه رحم

تغییر در رنگ ترشحات رحم به رنگ سبز شدید می تواند نشان دهنده عفونت باشد و در نتیجه ممکن است منجر به بیماری های خطرناک رحمی شود.

مکمل های دارویی را از کجا تهیه کنیم؟

همانطور که متوجه شده اید یکی از عوامل ابتلا به بیماری دیسپلازی دهانه رحم تضعیف سیستم ایمنی بدن است. به همین دلیل شما با استفاده از قرص تقویت سیستم ایمنی بدن می توانید از ابتلا به این بیماری جلوگیری کنید. برای تهیه این مکمل ها می توانید به سایت داروخانه آنلاین مراجعه کنید و از مشاوره های رایگان این مرکز نیز بهره ببرید.

مجله سلامت داروخانه آنلاین محصولات زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.