نوشیدن آب در چه مواقعی بیشترین تاثیر را دارد؟

نوشیدن آب

شاید نوشیدن آب برای بسیاری مسئله ای پیش پا افتاده باشد و بسیاری از افراد از اهمیت نوشیدن آب بی خبر باشند. جالب است بدانید بخش زیادی از بدن انسان از آب تشکیل شده و سلول های بدن به آب نیاز حیاتی دارند. بسیاری از اعضای بدن بدون وجود آب قادر به حیات نیستند و این مسئله اهمیت نوشیدن آب را چند برابر می کند. نوشیدن آب و از همه مهم تر زمان آن نقش مهمی در عملکرد بدن ایفا می کند. در ادامه مقاله به زمان هایی اشاره خواهیم کرد که نوشیدن آب اهمیت دو چندانی دارد.

هنگام گرسنگی

بسیاری مواقع حس گرسنگی می تواند ناشی از تشنگی باشد زیرا مغز انسان این محرک ها را همانند یکدیگر تشخیص می دهد. به همین دلیل بهتر است پیش از اینکه به سراغ غذا بروید ابتدا آب بنوشید، کمی صبر کنید و اگر میل داشتید غذا مصرف کنید.

هنگام بیداری از خواب

یکی از بهترین مواقع برای نوشیدن آب هنگام بیداری است. بدن در هنگام خواب ساعت ها از دریافت آب و غذا محروم بوده است و تا اندازه ای پس از خواب دچار کمبود آب است. بنابراین بهتر است پیش از خوردن صبحانه حتما دو لیوان آب بنوشید.

نوشیدن آب

پس از تعریق

تعریق می تواند باعث کم آبی بدن شود. ورزش، هوای گرم، رفتن به سونا و بسیاری موارد دیگر باعث کاهش آب بدن می شوند. بنابراین لازم است پس از تعریق به میزان کافی آب بنوشید تا گرمای عضلات کاسته شود.

قبل، حین و پس از ورزش

هیدراته کردن بدن پیش از ورزش خصوصا اگر قرار است تمرینات سختی پیش رو داشته باشید بهتر است از چند روز قبل از شروع تمرین ها آغاز شود تا بدن آب کافی را در حین تمرین داشته باشد. آب نوشیدن درست پیش از تمرین، می تواند باعث مشکلات گوارشی در فرد شود. در هنگام ورزش نیز نیاز است آب به اندازه نوشیده شود تا تعریق بدن جبران گردد. پس از ورزش نیز برای جبران آب از دست رفته باید به اندازه کافی آب نوشید.

هنگام بیماری

بیماری ها می توانند بدن را با کمبود آب مواجه کنند و این مسئله اهمیت نوشیدن آب را دوچندان می کند. مشکلاتی نظیر اسهال، استفراغ و تب همگی می توانند باعث از دست دادن آب بدن شوند و به همین دلیل لازم است در هنگام بروز این علائم آب بیشتر نوشیده شود.

هنگام ماساژ

نوشیدن آب پیش از ماساژ باعث می شود عضلات بدن نرم و انعطاف پذیرتر شوند و کار برای ماساژور راحت تر گردد. همچنین نوشیدن آب پس از ماساژ نیز ضرورت دارد. زیرا ماساژ باعث می شود موادی در بدن آزاد شوند که نوشیدن آب کافی باعث می شود این مواد راحت تر دفع شوند.

حافظه دیداری و راه های تقویت آن

نوشیدن آب و بی حالی

شاید متوجه شده باشید در اواسط بعد از ظهر و حدود ساعت 3 ظهر انرژی بدنتان افت می کند. بسیاری افراد در این مواقع به سراغ نوشیدن قهوه می روند اما از آنجا که نوشیدن قهوه بی خوابی در بر دارد، پیشنهاد می شود با نوشیدن آب این مشکل برطرف گردد.

پیش از خوردن وعده غذایی

نوشیدن آب پیش از خوردن وعده غذایی اصلی می تواند اشتهای شما را کم کند و از پرخوری جلوگیری نماید. مطالعه ای نشان داد افرادی که پیش از غذا 500 میلی لیتر آب می نوشیدند و در طول روز نیز به اندازه کافی آب مصرف می گردند در طی 12 هفته، حدود 4/1 کیلوگرم بیشتر از دیگر افراد وزن کم کردند.

همراه غذاهای پر فیبر

توصیه می شود در کنار غذاهای پر فیبر مانند غلات کامل، میوه ها، سبزیجات و حبوبات آب کافی نوشیده شود. فیبر آب را در دستگاه گوارش جذب می کند و باعث می شود مدفوع نرم تر و اجابت مزاج راحت تر گردد.

هنگام سفر با هواپیما

در ارتفاع، هوای کابین هواپیما به دلیل اینکه نیمی از هوای کابین از بیرون به داخل هواپیما وارد می گردد خشک تر می شود. به همین دلیل توصیه می شود در سفرهای هوایی آب کافی نوشیده شود.

پیش از قاعدگی

نوشیدن آب کافی پیش و در حین دوره قاعدگی می تواند در کنترل علائم این دوران موثر باشد. گرفتگی دردناک عضلات و سردرد از جمله مشکلات رایج این دورانند که می توانند از کم آبی ناشی شوند. مطالعه ای بر روی زنانی که دچار دردهای شدید قاعدگی بودند نشان داد با خوردن آب کافی، درد لگن، احتیاج به داروهای مسکن، و همچنین طول دوره پریود نیز کوتاهتر شده است.

نوشیدن آب

بهبود تمرکز

سه چهارم مغز انسان حاوی بافتی مایع است. به همین دلیل اهمیت دارد آب بدن در میزان متعادلی باشد تا عروق خونی در این اندام کوچک نشوند. کوچک شدن این عروق به دلیل کم آبی می تواند بر حافظه کوتاه مدت، استقامت، هماهنگی و دامنه توجه فرد تاثیر بگذارد. به همین دلیل توصیه می شود برای بهبود عملکرد مغز و داشتن حافظه ای بهتر آب کافی بنوشید.

هنگام سردرد

کم آبی از جمله محرک های میگرن می باشد. بسیاری افراد گزارش کرده اند با کم شدن آب بدن با سردرد شدید مواجه شده اند. بنابراین نوشیدن آب از جمله اولویت ها برای افراد دارای میگرن است.

هنگام رژیم

نوشیدن آب کافی در هنگام رژیم بسیار اهمیت دارد. آب بدون افزایش کالری باعث می شود حس سیری داشته باشید و تمایل کمتری به مصرف مواد غذایی پیدا کنید. از طرفی نوشیدن آب باعث افزایش متابولیسم و تسریع روند چربی سوزی در بدن می شود.

مجله سلامت داروخانه آنلاین مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.