مکمل تقویت قوای جنسی

قرص روکین، یکی از قرص های پرطرفدار ضد بارداری

قرص روکین، یکی از قرص های پرطرفدار ضد بارداری

قرص روکین یکی از قرص های پرطرفدارای است که برای جلوگیری از بارداری به کار می رود. این قرص حاوی دسپیرونون و استرادیول (پروژسترون) و استروژن مصنوعی است. همین امر باعث می شود که مخاط رحم از حرکت اسپرم و رسیدن آن به تخمک جلوگیری کند. منابع خارجی به این امر اشاره می کنند که این قرص باید با توجه به شرایط بدنی شخص تجویز گردد. در نتیجه، توصیه می شود قبل از استفاده از این قرص با پزشک مشورت نمایید.

قرص روکین برای چیست؟

این قرص در یک بسته به فروش می رسد که 21 قرص در آن قرار گرفته اند. این امر باعث می شود تا شما بتوانید در یک دوره از آن استفاده کنید و زمان مشخص استفاده از آن قرص را بدانید. همچنین، بر روی بسته قرص روزهای هفته ذکر شده اند که به استفاده منظم از این قرص کمک می کنند. با توجه به این موضوع که این قرص دارای هورمون است و می تواند بر هورمون های بدن اثر بگذارد، توصیه می شود افراد روش های دیگر جلوگیری از بارداری مانند کاندوم را استفاده کنند.

طریقه مصرف قرص روکین

شما می توانید در روز اول قاعدگی این قرص را استفاده کنید و سپس 21 روز مصرف آن را ادامه دهید. هر شب تنها باید یک قرص مصرف کنید. سپس یک هفته باید بین مصرف این قرص وقفه بیاندازید و سپس دوباره آن را مصرف کنید. به این موضوع توجه داشته باشید این قرص در طول 24 ساعت نباید بیش از یک عدد مصرف شود. شما می توانید این قرص را قبل از خواب و یا بعد از غذا مورد استفاده قرار دهید.

قرص روکین برای جوش

شاید برای شما جالب باشد که بدانید این قرص برای درمان آکنه و جوش بسیار مناسب است. همانطور که می دانید یکی از مواردی که باعث بروز جوش بر روی صورت می شود سندرم تخمدان پلی کیستیک است. قرص روکین یک درمان پیشنهادی برای این بیماری است. زمانی که این سندروم بهبود پیدا می کند، جوش های صورت نیز بهبود پیدا می کنند.

فواید دیگر این قرص چیست؟

پزشک این قرص را برای درمان تنبلی تخمدان نیز پیشنهاد می دهد. اما به این موضوع توجه داشته باشید مصرف خودسرانه این قرص باعث بروز عوارض زیادی می شود و می تواند سلامتی را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. در نتیجه، توصیه می شود این قرص را تحت نظر پزشک مصرف کنید.

آیا این قرص باعث اضافه وزن می شود؟

افرادی که از قرص روکین استفاده کرده اند به این موضوع اشاره می کنند مصرف این قرص در مقایسه با قرص های دیگر ضد بارداری کمتر باعث اضافه وزن می شود و اگر بانوان به رژیم غذایی خود توجه داشته باشند می توانند وزن خود را کنترل کنند. با وجود این اضافه وزن یکی از مشکلاتی است که در اثر مصرف این قرص رخ می دهد.

قرص روکین برای چیست؟

عوارض قرص روکین

عوارض جانبی یکی از مشکلاتی است که در اثر مصرف تمامی قرص های ضد باردرای به وجود می آید. از عوارض رایج این قرص می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تهوع
 • استفراغ
 • نفخ
 • بی نظمی در پریود
 • سرفه های مکرر
 • بی حسی دست و پا
 • سرگیجه
 • درد سینه
 • تغییر دید
 • تنگی نفس
 • خونریزی غیرطبیعی از رحم
 • لکنت زبان
 • افزایش فشار خون

عوارض نادر این قرص عبارتند از درد شکم، درد سینه و سردرد. در صورت بروز هر یک از این علائم پیشنهاد می شود به پزشک مراجعه کنید.

چه کسانی نباید از این قرص استفاده کنند؟

کسانی که در شرایط زیر هستند نباید از قرص روکین استفاده کنند:

 • استفاده از این قرص برای افرادی که به بیماری های قلبی و عروقی، کبد و کلیه و دیابت مبتلا هستند، ممنوع است.

به این نکته توجه داشته باشید اگر مشکوک به باردرای هستید نباید این قرص را استفاده کنید. در غیر اینصورت ممکن است به جنین آسیب های جدی وارد شود و حتی خطر سقط جنین وجود دارد.

این قرص با چه داروهایی تداخل دارد؟

تداخل دارویی مسئله مهمی است که اگر نادیده گرفته شود، آسیب های زیادی به سلامتی وارد می شود. مطالعات نشان داده اند قرص روکین با زیفامپین، داروهای ضد صرع، آنتی بیوتیک ها، آترو استاتین، ویتامین ث و استامینوفن تداخل دارد.

آیا این قرص مشابه قرص یاسمین است؟

یکی از سوالات پرتکراری که در مورد قرص روکین پرسیده می شود در این باره است آیا این قرص مشابه قرص یاسمین است. افرادی که از این قرص استفاده کرده اند به این موضوع اشاره می کنند اثر گذاری این قرص مشابه یاسمین است و همان عوارض را دارد.

مجله سلامت داروخانه آنلاین مطالعه مطلب زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.