چگونه بدون آسیب به بدن کاهش وزن داشته باشیم؟

چگونه بدون آسیب به بدن کاهش وزن داشته باشیم؟

کاهش وزن مسئله بسیار مهمی است که امروز توجه افراد زیادی را به سمت خود جلب کرده است. همگی ما دوست داریم سالم باشیم اما اگر بخواهیم از رژیم غذایی سالم پیروی کنیم باید ببینیم علم در مورد کاهش وزن چه راهکارهایی را به ما پیشنهاد می دهد.

اثرات کاهش وزن بر سلامتی!

کاهش وزن ( در صورتی که اضافه وزن داشته باشید) اثرات زیادی بر سلامتی دارد. ایجاد نگرش مثبت یکی از بهترین نتایج کاهش وزن است که زندگی فردی و اجتماعی را تحت تاثیر قرار می دهد. از دیگر نتایج کاهش وزن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بالا رفتن انرژی
  • بهبود حافظه
  • بهبود روابط
  • کاهش خطر ابتلا به سرطان
  • کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت
  • کاهش علایم آرتروز
  • بهبود خواب
  • درمان افسردگی
  • تقویت بینایی
  • آسان شدن بارداری

آیا تمامی افراد باید خود را لاغر کنند؟

بهتر است بدانید تنها در صورتی که اضافه وزن دارید باید وزن خود را پایین بیاورید و اگر وزن شما مناسب است باید وزن خود را حفظ کنید. اگر بیشتر از مقدار لازم وزن خود را از دست دهید دچار مشکلات زیادی می شوید. اگر بدن شما بیش از حد معمول وزن کم کند سطوح انرژی کاهش پیدا می کند و همین امر بر عملکرد اجتماعی و فردی شما اثرات منفی می گذارد.

شکننده شدن موها و ناخن، ضعف استخوانی و خطر ابتلا به بیماری پوکی استخوان، کاهش عملکرد سیستم ایمنی بدن و ریزش مو همگی از عوارض کاهش وزن غیر اصولی و غیر علمی هستند. بنابراین اگر به سلامتی خود اهمیت می دهید بهتر است با کاهش وزن اصولی آشنایی داشته باشید و بیشتر از حد معمول وزن خود را پایین نیاورید!

بعد از کاهش وزن چه اتفاقی در بدن و مغز رخ می دهد؟

تغییر رژیم غذایی برای کاهش وزن در طول هفته اول بسیار ساده است.اما وقتی بدن شما به این متابولیسم عادت می کند دیگر به اندازه قبل کالری نمی سوزاند. در نتیجه از دست دادن وزن برای شما دشوارتر خواهد بود شرایط وقتی بدتر می شود که با آب شدن چربی ها ، احساس می کنید اشتهای شما افزایش یافته است

بعد از هر وعده غذایی، سلولهای چربی هورمونی را در بدن آزاد می کنند. این هورمون لپتین (leptin) نامیده می شود که وارد جریان خون می شود وجود لپتین در خون به مغز سیگنال می فرستد که شما سیر شده اید و باید غذا خوردن را متوقف کنید. وقتی کاهش وزن رخ دهد، چربی کمتری در بدن باقی می ماند و میزان لپتین در خون کاهش پیدا می کند.

در یک مطالعه اسکن مغزی افرادی که از بیماری چاقی مفرط رنج می بردند و 10 درصد از وزن بدنشان را از دست داده اند نشان می داد که لپتین کمتری در بدنشان ترشح می شود و همین امر نواحی کنترل غذا را در مغز  حساس می کند .

در نتیجه نه تنها اشتها شما افزایش پیدا می کند بلکه تمایل شما برای خوردن غذاهای چرب و پر کالری بالا می رود .زیرا مغز تلاش می کند تا سطوح لپتین را در بدن نرمال نگه دارد .

رژیم خود را ادامه دهید!

بهتر است بدانید مبارزه با این پالس های مغزی برای خوردن پیتزا و دونات کم کم این احساس را از بین می برد. کاهش وزن نه تنها بیماری های قلبی را کاهش می دهد بلکه خطر ابتلا به بیماری دیابت نوع دو را نیز پایین می آورد.

از دست دادن یک پوند از بدن، 4 پوند فشار را از روی زانوان شما کم می کند.کاهش وزن موانع موجود در برابر گردش خون را از بین می برد و خون بهتر به مغز وقلب می رسد.در نتیجه عملکرد مغز افزایش پیدا می کند مطالعات نشان داده اند افرادی که عمل جراحی کاهش وزن انجام می دهند حافظه، تمرکز و مهارتهای حل مشکل شان بهبود می یابد.

علاوه بر این، اسکن مغزی افرادی که رژیم غذایی خود را کنترل می کنند و حداقل 9 ماه بر این رژیم پایند هستند دیگر مانند گذشته به غذهای پرچرب تمایل ندارند و نواحی مغزی آنها که انگیزه پاداش و مزه را کنترل می کند قوی تر می شوند. در نتیجه مبارزه با این احساسات با گذشت زمان آسانتر می شود. پس باید در برابر اولین روزهای سخت پیروی از رژیم غذایی صبور باشید.

کدام ورزش برای تنگی دریچه میترال مناسب است؟

ورزش وکاهش وزن!

ورزش وکاهش وزن!

ورزش و تمرینات فیزیکی کالری بدن را می سوزانند دانشمندان به تازگی کشف کرده اند وقتی ورزش می کنید بدن شما حتی در خواب به سوزاندن کالری ادامه می دهد و همین امر سبب کاهش وزن می شود.

در طول ورزش بدن شما برای تولید انرژی از کربوهیدراتها استفاده می کند و در طول چهار ساعت بعد آنها را جایگزین می کند. در این حین، بدن شروع به شکستن چربیها می کند و برای کارهای اساسی مانند راه رفتن، حرف زدن و حتی خوابیدن از این چربیها استفاده می کند. به همین دلیل است که ورزش سبب لاغری می شود.

در کنار لاغری، ورزش سبب می شود خون در بدن شما جریان پیدا کند و اکسیژن به اندازه کافی به تمامی ارگانهای بدن برسد. همین امر بر ارتقا سلامتی و روحیه مثبت اثرات زیادی می گذارد و کاهش وزن را به روندی دلپذیر برای شما تبدیل می کند.

وعده های غذایی و لاغری!

در رژیم غذایی خود وعده های غذایی را از دست ندهید، به ویژه صبحانه، در مورد علم اشتها صحبت کرده ایم، وقتی گرسنه هستید مغز شما سیگنال می دهد که غذاهایی باکالری بالا بخورید.

خوردن صبحانه به طور خاص قند خون و سطوح هورمونی را نرمال نگاه می دارد و متابولیسم بدن را افزایش می دهد. پروتین بیشتر و لبنیات کم چرب یک رژیم غذایی سالم هستند. همین امر به کاهش وزن کمک می کند.

مصرف پروتین میزان هورمون PYY را بالا می برد و سیگنالهای گرسنگی مغز را متوقف می کند. هر چقدر پروتین غذای شما بیشتر باشد کمتر احساس گرسنگی می کنید، همین امر سبب لاغری می شود

از طرفی دیگر، لبنیات کم چرب حاوی کلیسم هستند که چربی ها را جذب می کنند و مایعی قابل جذب تولید می کنند، اما بدن این مایع را دفع می کند و در نتیچه چربی بیشتری مصرف می شود. دانش کافی در مورد این مایع ها یکی از رازهای رژیم غذایی و لاغری است.

هنگامی که یک لیوان شیر قبل از غذای خود می خورد این مایع به آسانی در بدن هضم و جذب می شود در نتیجه حس سیری می کنید. می توانید موادی را که می خواهید بخورید با شیر مخلوط کنید، این مایع به آهستگی در معده جذب می شود و مدت بیشتری احساس سیری می کنید و همین امر سبب کاهش وزن می شود.

شمارش کالری روزانه و کاهش وزن!

مطالعات نشان می دهند وقتی فعالانه کالری غذاهایی را که می خورید، می شمارید وزن به طرز چشم گیری پایین می آید و لاغر می شوید. به طور مثال یک فنجان قهوه 10 کالری دارد و یک فنجان کاپوچینو 100 کالری دارد. این کار این فرصت را به شما می دهد رژیم غذایی خود را ساختار بندی کنید و کاهش وزن داشته باشید. با این کار می توانید مواد غذایی بیشتری را بخورید اما غذاهایی که کالری کمتری دارند!

نغییر سایز بشقاب میزان غذایی را که می خورید کاهش می دهد. مطالعات نشان می دهند که تغییر سایز بشقاب از 12 اینچ به 10 اینچ می تواند مقدار غذایی را که می خورید به اندازه 22% کاهش دهد. در نتیجه کاهش وزن به وجود می آید.

بدن مراحل زیادی را می گذراند تا غذا را هضم کند پس هر چه کمتر بخورید بهتر است! همانطور که در مقالات متعدد بدان اشاره کردیم خوابیدن نقش مهمی در خوردن دارد.

اگر به خوبی نخوابید وزن شما افزایش پیدا می کند و همین امر سلامت شما را تحت تاثیر قرار می دهد.  محرومیت از خواب اشتها اشتها را افزایش می دهد و در نتیجه وزن بالا می رود!

یکی از دلایلی دیگر کم خوابی و اضافه وزن تولید هورمونهای استرس زا در بدن است. اگر به خوبی نخوابید استرس بدن شما را تحت تاثیر قرار می دهد و هورمونهایی را تولید می کند که سبب اضافه وزن می شوند.

به همین دلیل بسیاری از کارشناسان تغذیه پیشنهاد می دهند که برای کاهش وزن به خواب خود توجه داشته باشید و هرگز در شب بیدار نمانید.

تمامی این موارد در کنار هم به شما کمک می کنند کاهش وزن داشته باشید و آسیبی به هیچ یک از ارگان های بدن شما وارد نشود. همچنین می توانید از یک متخصص تغذیه کمک بگیرید.

برای تهیه مکمل های کاهش وزن به کجا مراجعه کنیم؟ 

برای تهیه مکمل غذایی و رژیمی مانند قرص لاغری و کاهش وزن و قرص چربی سوز می توانید به سایت داروخانه آنلاین مراجعه کنید. همچنین، در زمان خرید می توانید از مشاوره های رایگان این مرکز بهره مند شوید.

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.