مکمل تقویت قوای جنسی

راهکارهای موثر برای درمان اسهال در پریودی

راهکارهای موثر برای درمان اسهال در پریودی

اسهال در پریودی یکی از مشکلاتی است که بانوان در طی این دوران تجربه می کنند. البته باید بدانید تمامی بانوان اسهال را تجربه نمی کنند و گاهی برخی از بانوان دچار نفخ در پریودی می شوند ( اگر می خواهید اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرید، می توانید مقاله علت نفخ در پریودی چیست و چگونه درمان می شود؟ را مطالعه کنید). هنوز دلیل اصلی این امر مشخص نیست که چرا اسهال در این دوران رخ می دهد. برخی از کارشناسان بر این باور هستند اسهال در پریودی به دلیل افزایش هورمون پروستاگلاندین قبل از پریود رخ می دهد.

دلیل اسهال در پریودی

همانطور که در بالا به این موضوع اشاره کردیم در دوران نزدیک به قاعدگی ترشح هورمون پروستاگلاندین در بدن افزایش پیدا می کند. به طور کلی، هورمون پروستاگلاندین برای انقباضات رحم رخ می دهد و باعث می شود تا پوشش داخلی رحم در طول پریودی خارج شود. اما انقباضات رحمی می توانند بر روده نیز اثر بگذارند و باعث بروز مشکلاتی نظیر اسهال شوند.

ترشح هورمون پروستاگلاندین می تواند بر سرعت جذب غذا در روده اثر بگذارد و باعث شود غذا سریع تر از روده عبور کند. این هورمون ترشح الکترولیت ها را در بدن بالا می برد و همین امر دلیل دیگری برای بروز اسهال در دوره پریودی است.

مطالعات قبلی در مورد اسهال در نزدیک پریود

در سال 2014 مطالعه ای با موضوع بررسی مشکلات در دوران پریودی انجام شد که در آن 156 زن حضور داشتند. نتایج این مطالعه نشان می دهد 24 درصد از زنان قبل از شروع دوره پریودی دچار اسهال می شوند و 28 درصد از زنان اسهال در پریودی را تجربه می کنند. زنان افسرده و مضطرب این بیماری را بیشتر از دیگران تجربه می کنند.

درمان اسهال در پریودی

درمان اسهال در پریودی

بسیاری از بانوان بر این باور هستند که اسهال می تواند عملکرد روزانه آنها را به شدت مختل کند. به همین دلیل، به دنبال راهکارهای متنوعی هستند تا بتوانند این مشکل را رفع کنند. در ادامه به معرفی راهکارهای مناسب برای درمان این مشکل می پردازیم.

استفاده از مایعات فراوان

یکی از مهمترین مواردی که پیشنهاد می شود تمامی بانوانی که دچار اسهال در پریودی می شوند به آن توجه داشته باشند استفاده از مایعات فراوان در این دوره است. همانطور که می دانید با بروز اسهال آب و مایعات بدن کاهش پیدا می کند و این موضوع می تواند آسیب های زیادی را به بدن وارد کند.

پرهیز غذایی

برخی از غذاها باعث می شوند تا شرایط اسهال بدتر شوند. توصیه می شود بانوان در این دوره مصرف شیرین کننده ها را کاهش دهند و از کافئین کمتر استفاده کنند. استفاده از محصولات لبنی، غذاهای ادویه دار و غذاهای چرب باعث می شوند اسهال شدیدتر شود.

مصرف برخ از غذاهای خاص

توصیه می شود در دوران نزدیک به پریود و برای کنترل اسهال در پریودی میزان فیبر مصرفی خود را افزایش دهید. نان سبوس دار، میوه ها و سبزیجات حاوی فیبر زیادی هستند. همچنین، استفاده از ماست ترش و یا مواد حاوی پروبیوتیک می تواند برای سلامت معده و روده شما مفید باشد.

استفاده از داروهای مناسب

برخی از داروهای بدون نسخه وجود دارند که از آنها می توان برای کنترل اسهال در پریودی استفاده کرد. به طور مثال، لوپرامید یکی از داروهای مناسب برای کنترل اسهال است ( اگر می خواهید اطلاعات خود را در مورد این دارو بالا ببرید، می توانید مقاله لوپرامید نحوه مصرف، عوارض جانبی و موارد احتیاطی را مطالعه کنید). همچنین، استفاده از داروهای مسکن مانند ایبوپروفن برای رفع گرفتگی عضلات مناسب است (اگر می خواهید اطلاعات خود را در مورد این دارو بالا ببرید، می توانید مقاله ایبوبروفن نحوه مصرف، عوارض جانبی و موارد احتیاطی را مطالعه کنید).

کاهش استرس و مدیتیشن

بسیاری از زنان در این باره گزارش می دهند استرس باعث می شود تا اسهال در پریودی شدیدتر شود. به همین دلیل، زنان باید در دوران نزدیک به پریود استرس خود را کنترل کنند و از روش های مناسب مانند مدیتیشن استفاده نمایند. مدیتیشن باعث می شود آرامش در وجود آنها برقرار شود و همین امر نقش بسیار مهمی در کاهش علائم مرتبط با اسهال دارد.

ورزش

ورزش کردن برای بسیاری از زنان در دوران قبل از پریود دشوار است. زیرا انقباضات رحم باعث می شود تا آنها نتوانند به خوبی حرکت کنند. با وجود این، کارشناسان توصیه می کنند بهتر است زنان قبل از پریودی 15 دقیقه در روز راه بروند و هوا را به خوبی به دورن ریه های خود بکشند.

خرید قرص قاعدگی 

اگر می خواهید برای خرید قرص قاعدگی اقدام کنید، می توانید به سایت داروخانه آنلاین مراجعه کنید و از مشاوره های رایگان و تخصصی کارشناسان آن مرکز بهره مند شوید.

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.