مکمل تقویت قوای جنسی

تغذیه زنان گیاهخوار در بارداری اهمیت زیادی دارد!

تغذیه زنان گیاهخوار در بارداری اهمیت زیادی دارد!

بارداری یکی از دورانهای مهیج و پراهمیت زنان است. تغذیه زنان در این دوران آینده سلامت کودک را مشخص می کند. به همین دلیل باید بدانید تغذیه در دوران بارداری اهمیت ویژه ای دارد. گیاهخواری یک رژیم غذایی سالم است که این روزها بسیار مورد توجه قرار گرفته است. بسیاری از زنان گیاهخوار وقتی باردار می شوند با مسئله تغذیه زنان گیاهخوار در بارداری مواجه می شوند و باید در این مورد اطلاعات کاملی را کسب کنند.

مکمل بارداری

شما می توانید جهت خرید مکمل های بارداری  از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

گیاهخواری به چه معناست؟

همانطور که می دانید گیاهخواری به معنای حذف محصولات حیوانی از رژیم غذایی است. محصولات حیوانی مواد مغذی زیادی را به بدن می رسانند و کمبود این مواد در بدن مشکلات زیادی را به وجود میاورد. به همین دلیل تغذیه زنان گیاهخوار در بارداری به موضوع پرچالشی تبدیل می شود.

لزوم استفاده گیاهخواران از انواع مکمل

گیاهخواران، در بیشتر موارد، برای تامین مواد مورد نیاز بدن باید از مکملها استفاده کنند. مکملها گزینه بسیار خوبی برای جبران کمبود مواد مورد نیاز بدن هستند. قرص کلسیم، قرص زینک، مکمل ویتامینی و مکمل و قرص امگا 3 همگی از مکمل هایی هستند که باید در رژیم غذایی گیاهخواران وجود داشته باشند.

برای تغذیه زنان گیاهخوار در بارداری وجود این مکملها از اهمیت بیشتری برخوردار است. زیرا سلامت جنین به تغذیه مادر وابسته است. کمبود هر یک از مواد مورد نیاز بدن آسیب های جبران ناپذیری را به جنین وارد می کند و در بسیاری از موارد خطر زایمان زودر رس را افزایش می دهد.

به همین صورت اگر گیاهخوار هستید بهتر است و وقت بگذارید و این مقاله را بخوانید و در مورد مسئله پراهمیت تغذیه زنان گیاهخوار در بارداری طلاعات کامل را کسب کنید.

انواع رژیم غذایی گیاهخواری و تغذیه زنان گیاهخوار در بارداری!

انواع رژیم غذایی گیاهخواری و تغذیه زنان گیاهخوار در بارداری!

گیاهخواری شامل انواع متفاوتی از رژیم های غذایی است. اگر در رژیم غذایی گیاهخواری از رژیم لاکتو-اوآ پیروی می کنید، می توانید تخم مرغ، شیر و پنیر بخورید.

بنابراین در این نوع رژیم غذایی شما می توانید کلسیم مورد نیاز بدن را با مصرف این مواد تامین کنید. از طرفی دیگر، اگر از رژیمهای شدید گیاهخواری پیروی میکنید، تامین کلسیم بدن چالش برانگیز خواهد بود.

در رژیم های شدید گیاهخواری از هیچ نوع شیر و یا محصولات لبنی دیگر استفاده نمی شود. علاوه بر آن، مصرف برخی گیاهان مانع جذب کلسیم در بدن می شوند و همین امر تغذیه زنان گیاهخوار در بارداری را بغرنج می کند. کمبود کلسیم در دوران بارداری خطر زایمان زودرس و یا سقط جنین را افزایش می دهد.

اما بهتر است این امر بدین معنا نیست که اگر گیاهخوار هستید نمی توانید کلسیم مورد نیاز بدن را تامین کنید. بلکه تنها باید بدانید چه غذاهایی را مصرف کنید. شناخت کامل منابع گیاهی به شما کمک می کند مواد مورد نیاز را به بدن برسانید.

تغذیه زنان گیاهخوار در بارداری مسئله ای است که نباید نادیده گرفته شود. زنان گیاهخوار باید برای این موضوع وقت بگذارند و اطلاعات خود را بالا ببرند. پزشک یکی از بهترین افرادی که می تواند در این دوران به زنان باردار کمک کند.

منابع گیاهی شامل کلسیم برای تغذیه زنان گیاهخوار در بارداری کدامند؟!

برای تامین کلسیم مورد نیاز بدن نیاز نیست حتما محصولات حیوانی استفاده کنید. بسیاری از مواد گیاهی وجود دارند که منبع ایده آلی برای تامین کلسیم به شمار می روند. با توجه به اینکه تغذیه زنان گیاهخوار در بارداری مسئله بسیار مهمی است شناخت این منابع به زنان باردار کمک می کند از کمبود کلسیم در بدن جلوگیری به عمل بیاورند. منابع گیاهی شامل کلسیم به شرح زیرند:

 • سبزیجاتی که برگهای سیاه دارند، مانند کلم، بوک چوی (نوعی کلم چینی)
 • بروکلی
 • لوبیا
 • لوبیا چیتی
 • بادام
 • دانه کنجد
 • ارده
 • میوه های خشک
  محصولات غنی شده و سر شار از کلسیم:
 • آب پرتقال
 • توفو با سولفات کلسیم
 • شیر بادام
 • شیر سویا
 • شیر برنج
 • برشتوک

اگر باردار هستید و از رژیم غذیی گیاهخواری پیروی می کند و  بدن شما از کمبود کلسیم رنج می برد، ممکن است نتوانید کلسیم مورد نیاز بدن را  از طریق این مواد گیاهی تامین کنید. در رابطه با مسئله تغذیه زنان گیاهخوار در بارداری جبران کلسیم اهمیت بسیار زیادی دارد.

اگر کلسیم به اندازه کافی به جنین نرسد آسیبهای جدی به مغز جنین وارد می شود. همچنین بدن برای جبران کمبود کلسیم، کلسیم مورد نیاز خود را از استخوانهای مادر تامین می کند و وی در خطر ابتلا به بیماریهای استخوانی از جمله پوکی استخوان قرار می گیرد.

با توجه به اهمیت کلسیم در تغذیه زنان گیاهخوار در بارداری باید زنان باردار گیاهخوار به پزشک مراجعه کنند و در مورد مصرف مکملهای کلسیم با پزشک مشورت کنند.

عدم تحمل لاکتوز و ناسازگاری با شیر!

اگر نمی توانید محصولات لبنی مصرف کنید، می توانید کلسیم مورد نیاز بدنتان را از طریق غذاها و گزینه های لبنی  و محصولات غنی شده تامین کنید. اگر معده شما نمی تواند لاکتوز را حفظ کند، غذاهای زیر را مصرف کنید:

 • شیر بدون لاکتوز، بستنی، پنیر غنی شده همراه با کلسیم
 • محصولات لبنی با لاکتوز کاسته شده (حاوی کلسیم)
 • مصرف قرصهای لاکتاز قبل از مصرف محصولات لبنی (سبب جذب کلسیم می شود)

اگر فقط طعم شیر را دوست ندارید، می توانید محصولات زیر را امتحان کنید:

 • پنیر و یا محصولات لبنی دیگر
 • آب پرتقال غنی شده
 • پودینگ، شیک و کیک با طعم شیر

همچنین می توانید از مواد گیاهی سرشار از کلسیم استفاده کنید. اما قبل از مصرف مکمل های گیاهی حتما با پزشک خود مشورت کنید. تغذیه زنان گیاهخوار در بارداری موضوع بسیار پراهمیتی است و در این مقاله ما تنها به اهمیت و جبران کلسیم پرداختیم. بهتر است بدانید تغذیه زنان گیاهخوار در بارداری تنها شامل جبران کلسیم نمی شود.

ویتامین ها و مواد معدنی دیگر در این دوران باید به اندازه کافی به بدن برسند در غیر اینصورت جنین به طور کامل نمی تواند رشد کند و بعد از تولد مشکلات رشدی و انواع بیماری ها برای وی به وجود می آیند. بنابراین با توجه به اهمیت تغذیه زنان گیاهخوار در بارداری می توانید گیاهان مخصوص برای تامین مواد مورد نیاز بدن را شناسایی کنید و مورد استفاده قرار دهید.

یک مسئله بسیار مهم در اینجا این است که تداخل این منابع گیاهی را نیز باید در نظر داشته باشید. پزشک بهترین کسی است که در این مورد می تواند به شما مشاوره دهد.

نکات پایانی 

بارداری دوران حساسی است که تغذیه مناسب در آن نقش حیاتی در سلامت مادر و کودک دارد. زنان گیاهخوار باید از منابع گیاهی غنی از کلسیم مانند کلم، بروکلی، بادام و محصولات غنی‌شده استفاده کنند و با مشورت پزشک مکمل‌های لازم را مصرف کنند تا از کمبود کلسیم و مشکلات مرتبط جلوگیری شود.

تغذیه زنان گیاهخوار در بارداری اهمیت ویژه‌ای دارد، زیرا کمبود مواد مغذی می‌تواند به جنین آسیب‌های جدی وارد کند. زنان باردار گیاهخوار باید با پزشک خود مشورت کنند تا مکمل‌های مناسب را دریافت کنند و از بروز مشکلاتی مانند پوکی استخوان و کمبود کلسیم جلوگیری کنند.

 
محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.