مکمل تقویت قوای جنسی

آشنایی با دانه چاودار و خواص آن

دانه چاودار

چاودار یکی از غلات مهم در دنیاست و در کشورهای مختلف به اشکال گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرد. دانه چاودار مانند جو و گندم خواص بی نظیر و متعددی دارد. دانه های چاودار نقش انرژی زا، رونده، مسکن و خواب آور دارند. علاوه بر ویژگی های فوق، در طب سنتی از این دانه برای درمان بیماری هایی مانند دیابت نوع 2، آسم کودکان، گر گرفتگی، رفع کرم های روده و اختلالات روده بزرگ استفاده می شده است.
دانه چاودار را می توان در غذاهای مختلفی استفاده کرد و از خواص بی نظیر آن بهره برد.

ارزش غذایی دانه چاودار:

دانه چاودار حاوی مواد معدنی، مواد مغذی، ترکیبات آلی و بسیاری از ویتامین ها می باشد. مس، فسفر، منگنز، منیزیم، ویتامین B کمپلکس در این ماده یافت می شوند. همچنین دانه چاودار حاوی فیبر محلول و نامحلول و آنتی اکسیدان می باشد.

خواص دانه چاودار:

در ادامه مطلب با همراه باشید تا به معرفی و بررسی خواص دانه چاودار بپردازیم .

موثر در کاهش فشار خون:

این دانه همانند بسیاری دیگر از غلات برای سلامت قلب فواید بسیاری دارد. مشکلاتی نظیر فشار خون بالا یا آترواسکلروز را می توان با اضافه کردن این ماده به رژیم غذایی کنترل نمود. این ماده به دلیل داشتن فیبر، ویتامین ها و مواد معدنی می تواند نقش مهمی در بهبود این مشکلات داشته باشد.

کاهش وزن:

این ماده نقش مهمی در کنترل و کاهش وزن دارد. در این دانه فیبری وجود دارد که بسیار خاص و منحصر به فرد است. این فیبر می تواند با مولکول های آب پیوند تشکیل دهد و در نتیجه به سرعت شما را سیر کرده و از مصرف غذای بیش از حد شما را بی نیاز کند.

کمک به کنترل دیابت:

یکی از مشکلات بیماران دیابتی نوع رژیم و مواد غذایی مورد استفاده در آن است. مثلا گندم در رژیم غذایی آنها می تواند مشکلاتی ایجاد کند. گندم از مولکول های کوچک تری تشکیل شده و به سرعت در بدن به قند ساده تجزیه شده و باعث افزایش سطح انسولین می شود. در مقابل، دانه چاودار از مولکلول های بزرگتر تشکیل شده که به راحتی تجزیه نمی شوند و به این ترتیب بر روی قند خون تاثیر کمتری می گذارند.

دانه چاودار

موثر در پیشگیری از سرطان:

در دانه چاودار آنتی اکسیدان های فنولی وجود دارد که با آنتی اکسیدان های مواد غذایی دیگر تفاوت دارند. این آنتی اکسیدان های فنولی تاثیر مثبتی بر روی بدن دارند و در جلوگیری از بروز سرطان ها و بیماری های مزمن بسیار موثر می باشند. آنتی اکسیدان های فنولی می تواند در کاهش خطر ابتلا به سرطان کولون، سینه و پروستات نقش مهمی ایفا کند.

بهبود گوارش و هضم:

دانه چاودار به دلیل اینکه حاوی فیبر است و چگالی فیبر آن بالاست می تواند در درمان یبوست و مشکلات روده بسیار موثر باشد. استفاده از این ماده دردها و گرفتگی های شکمی را تسکین می دهد و گاز اضافی را کاهش می دهد. همچنین از ابتلا به زخم معده و ایجاد سنگ های کیسه صفرا جلوگیری می نماید.

کاهش دهنده شدت سنگ های کیسه صفرا:

مطالعات نشان داده اند این دانه به دلیل داشتن فیبر می تواند شدت سنگ های کیسه صفرا را کاهش دهد. فیبر ترکیبی محلول و نامحلول دانه چاودار ،اسیدهای صفراوی تشکیل شده را می تواند کاهش دهد و در نتیجه از گسترش سنگ های کیسه صفرا جلوگیری نماید.

آیا دانه چاودار عوارض دارد؟

  • این دانه در طبقه بندی غلات گلوتن دار قرار می گیرد. بنابراین اگر از بیماری سلیاک رنج می برید بهتر است از این ماده کمتر مصرف کنید یا زیر نظر پزشک خود از آن استفاده نمایید.
  • پوسته یا سبوس چاودار به سختی از آن جدا می شود و به همین دلیل غالبا این دانه با سبوس تهیه می گردد. زیاده روی در مصرف آن می تواند باعث کاهش جذب عناصر ضروری بدن مانند آهن و روی شود.
  • این ماده مقدار بالایی اسید فایتیک دارد و بهتر است هر روز از نان چاودار استفاده نگردد.

مجله سلامت داروخانه آنلاین مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

 

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.