معرفی گیاهان دارویی قاعده آور اورژانسی

با انواع گیاهان دارویی قاعده آور آشنا شوید!

امروزه، بسیاری از بانوان به دنبالی گیاهان دارویی قاعده آور هستند. پریودهای نامنظم می تواند برای خانم ها یک کابوس باشد. عدم تعادل هورمونی، اضافه وزن یا کم وزنی و سبک زندگی کم تحرک از مهم ترین دلایل پریود نامنظم در زنان به شمار می روند. در منابع خارجی آمده است بی نظمی در چرخه قاعدگی می تواند باعث افزایش وزن، افزایش موهای صورت، نوسانات خلقی، نفخ، حساس شدن سینه ها شود.

موثرترین راه برای مقابله با پریودهای نامنظم، بهبود سبک زندگی، کاهش وزن، پیروی از رژیم غذایی سالم و ورزش منظم است. همچنین، چند گیاهان دارویی قاعده آور وجود دارند که می تواند باعث قاعدگی یا پریود شود استفاده کرد .

نیاز به مواد و فرآورده های دارویی گیاهی در حال افزایش است و با این افزایش نیاز، حفظ کیفیت آنها بسیار ضروری است. کیفیت گیاهان دارویی توسط جنبه های مختلف فیزیکی، شیمیایی و جغرافیایی تغییر می کند که به کیفیت این مواد کمک می کند. جدای از آن، تقلب در مورد کیفیت مواد گیاهی نیز یک نگرانی فزاینده است.

برای تعیین جنبه‌های کیفی مواد گیاهی در داروسازی‌های گیاهی از آزمایش‌های شیمیایی و فیتوشیمیایی مختلف، تکنیک‌های تحلیلی و تکنیک‌های تحلیلی خط فاصله استفاده می‌شود. این تکنیک‌ها می‌توانند به عنوان ابزار کنترل کیفیت در ارزیابی کیفیت مواد گیاهی و داروهای گیاهی مورد استفاده قرار گیرند.

قرص قاعدگیشما می توانید جهت خرید قرص تنظیم قاعدگی از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید .

این یک واقعیت شناخته شده است که برای یک زن، قاعدگی منظم برای سلامت باروری او مهم است. این موضوعی است که سطح باروری و هورمون های زن را متعادل نگه می دارد. زنانی که از PCOD یا سایر مشکلات باروری مشابه رنج می برند، به سختی پریود خود را به موقع می گذرانند. در مواردی از این قبیل، عدم تعادل هورمون ها عمدتاً به عنوان علت تاخیر در جریان منظم قاعدگی دیده می شود که مصرف گیاهان دارویی قاعده آور  بسیار موثر است.

علائم قاعدگی و تاثیر گیاهان دارویی قاعده آور بر بدن

برخی از غذاها و گیاهان دارویی قاعده آور می توانند علائم قاعدگی را کاهش دهند، در حالی که سایر غذاها می توانند آنها را بدتر کنند. این علائم عبارتند از:

 • گرفتگی شکم
 • سردرد
 • حالت تهوع
 • خستگی
 • نفخ
 • نوسانات خلقی
 • اسهال

اگر هر یک از این علائم را تجربه کردید، افزودن برخی غذاها و گیاهان دارویی قاعده آور به رژیم غذایی و حذف برخی  دمنوش قاعده آور فوری دیگر می تواند به شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشید.

اغلب اوقات، زنان تمایل دارند که به طور منظم غذاهای مشابه بخورند تا در وقت خود صرفه جویی کنند. اما نسبت‌های مختلف استروژن، پروژسترون و تستوسترون در طول ماه نیاز به تغذیه و سم‌زدایی متفاوتی دارد. عدم تعادل در هورمون های شما توسط غذای بد ایجاد می شود. این به معنای حذف یا محدود کردن قند و الکل به ویژه در مرحله قاعدگی است.

گاهی اوقات، دلایلی مانند استرس، پرخوری یا فشار بی‌رویه نیز باعث بی‌نظمی در پریود می‌شود، پریودهای دیررس می‌تواند استرس بیشتری ایجاد کند و سپس به یک چرخه معیوب تبدیل می‌شود. به منظور مبارزه با این امر، برخی از زنان به دنبال درمان پزشکی و شروع دارو بودند. لازم است بدانید که مصرف برخی غذاها و گیاهان دارویی قاعده آور علاوه بر داروی مناسب و رژیم غذایی متعادل باعث ایجاد قاعدگی می شود.

علائم قاعدگی و تاثیر گیاهان دارویی قاعده آور بر بدن

قاعدگی با گیاهان قاعده آور

 قاعدگی یک نشانه حیاتی برای سلامت باروری است. با این وجود، بسیاری از بانوان دچار تاخیر یا عقب افتادن قاعدگی می‌شوند. این مشکل می‌تواند به دلیل عدم تعادل هورمونی، استرس، داروها، تغییرات وزن و غیره باشد. تاخیر در قاعدگی می‌تواند نگران‌کننده و واقعاً آزاردهنده باشد. اما خبر خوب این است که شما می‌توانید قاعدگی خود را به روشی طبیعی تحریک کنید.

سیکل قاعدگی یک زن معمولاً 28 روز طول می کشد، اما بدن همه زنان متفاوت است و چرخه های قاعدگی متفاوتی دارند. تاخیر 4 تا 5 روزه در سیکل قاعدگی طبیعی تلقی می شود، اما نه بیشتر از آن. بنابراین، انتخاب صحیح گیاهان دارویی قاعده آور می تواند به شما کمک کند تا قاعدگی خود را منظم کنید.

معرفی انواع گیاهان دارویی قاعده آور

در ادامه گیاهان قاعده آور خیلی قوی و خوراکی های قاعده آور که در صورت نامنظم بودن قاعدگی باید از آن ها استفاده کرد آمده اند. گیاهانی هستند به عنوان سریعترین قاعده آور که جریان خون را در ناحیه لگن و رحم بانوان تحریک می کنند. در ادامه به معرفی گیاهان قاعده آور شدید می پردازیم.

 • میوه های غنی از ویتامین C

غذاها و میوه های غنی از ویتامین C از آنجا که از کاروتن تشکیل شده‌اند، باعث تحریک هورمون استروژن می شوند که باعث زودتر شدن پریود می‌شود و می توانند برای تحریک قاعدگی مفید باشند. به عنوان مثال، پرتقال میوه ای است که می تواند هورمون استروژن را تحریک کند. این میوه به نوبه خود می تواند زمان پریودها را منظم کند و یا در صورت قطع قاعدگی آن را تحریک کند.

آناناس یکی دیگر از میوه‌های غنی از ویتامین C است که می‌تواند التهاب را کاهش دهد و همچنین عامل ایجاد قاعدگی منظم در نظر گرفته می‌شود زیرا در ناحیه لگن گرما ایجاد می کند و باعث انقباض بیشتر رحم می شود و دلیلی برای ریزش دیواره رحم است.

سایر میوه های غنی از ویتامین C به عنوان گیاهان دارویی قاعده آور، عبارتند از لیمو، کیوی و انبه. همچنین میوه های سرشار از آب، مانند هندوانه و خیار، برای هیدراته ماندن عالی هستند. میوه‌های شیرین می‌توانند به شما کمک کنند میل به شکر را بدون خوردن قندهای تصفیه‌شده زیاد مهار کنید. خوردن منظم این میوه ها می تواند بی نظمی در دوره های قاعدگی را کاهش دهد و حتی جلوی آنها را بگیرد.

 • آب

نوشیدن آب زیاد همیشه مهم است و این امر به ویژه در دوران پریود شما صادق است. هیدراته ماندن می تواند شانس ابتلا به سردردهای ناشی از کم آبی را که یکی از علائم رایج قاعدگی است، کاهش دهد. نوشیدن آب زیاد نیز می تواند مانع از احتباس آب و نفخ شود.

 • سبزیجات سبز برگ

کاهش سطح آهن در طول قاعدگی معمول است، به خصوص اگر جریان قاعدگی شما سنگین باشد. این می تواند منجر به خستگی، درد بدن و سرگیجه شود. سبزیجات برگ سبز مانند کلم پیچ و اسفناج به عنوان گیاهان دارویی قاعده آور می توانند سطح آهن شما را افزایش دهند. اسفناج همچنین سرشار از منیزیم است.

 • مرغ

مرغ یکی دیگر از مواد غذایی غنی از آهن و پروتئین است که می توانید به رژیم غذایی خود اضافه کنید. خوردن پروتئین برای سلامت کلی شما ضروری است و می تواند به شما کمک کند در طول قاعدگی سیر بمانید و هوس ها را کاهش دهید.

 • ماهی

ماهی سرشار از آهن، پروتئین و اسیدهای چرب امگا 3 است و یک مکمل مغذی در رژیم غذایی شماست. مصرف آهن با کاهش سطح آهنی که ممکن است در دوران قاعدگی تجربه کنید، مقابله می کند. بر اساس مطالعه ای در سال 2012، امگا 3 می تواند شدت درد پریود را کاهش دهد.

کسانی که مکمل و قرص امگا 3 مصرف کردند متوجه شدند که درد قاعدگی آن ها به قدری کاهش یافته است که می توانند میزان ایبوپروفن مصرفی خود را کاهش دهند. یک مطالعه در سال 2014 نشان داد که امگا 3 همچنین می تواند افسردگی را کاهش دهد. برای کسانی که در حوالی قاعدگی دچار نوسانات خلقی و افسردگی می شوند، امگا 3 ممکن است مفید باشد.

قرص ویتامین سیشما می توانید جهت خرید قرص ویتامین c از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید .

 • زنجبیل

زنجبیل به عنوان یکی از گیاهان دارویی و قاعده آور قوی شناخته شده است. گنجاندن منظم زنجبیل در رژیم غذایی می تواند شروع بی نظمی های قاعدگی را کاهش دهد. برای ایجاد قاعدگی می توانید زنجبیل رنده شده را با یک قاشق چایخوری عسل میل کنید. هنگامی که با بی نظمی در دوره های قاعدگی مواجه می شوید، مطمئن شوید که به اندازه کافی زنجبیل مصرف می کنید.

 • زردچوبه

زردچوبه می تواند جریان خون را در رحم و ناحیه لگن تحریک کند. زردچوبه دارای اثر ضد اسپاسم بر روی بدن است که رحم را بزرگ می کند و باعث قاعدگی می شود. برای کاهش بی نظمی های قاعدگی، به طور منظم از زردچوبه استفاده کنید .

 • شکر زرد

شاید برای شما جالب باشد که بدانید در فهرست گیاهان دارویی قاعده آور که می‌توانند باعث قاعدگی شوند، شکر زرد گنجانده شده است. برای استفاده از شکر زرد می توانید زنجبیل، کنجد، زردچوبه و دانه هل را مخلوط کرده و با یک لیوان آب گرم بجوید. نوشیدن منظم این ماده می تواند باعث ایجاد قاعدگی و حتی زودتر شدن آن شود و به عنوان قاعده آور قوی و فوری به شمار آید.

 • چغندر

چغندر منبع غنی از آهن، کلسیم و اسید فولیک است. این سبزی می تواند نفخ را کاهش دهد، چیزی که زنان معمولا در طول دوره قاعدگی تجربه می کنند. چغندر در لیست گیاهان دارویی قاعده آور سریع که می توانند باعث قاعدگی شوند.

دلایل حساسیت به نوار بهداشتی و روش درمان آن!

قاعدگی با گیاهان دارویی قاعده آور

 • جعفری

جعفری حاوی سطوح بالایی از ویتامین C و همچنین آپیول است که به تحریک انقباضات رحمی کمک می کند. با این حال، آپیول اگر بیش از مقدار مجاز مصرف شود سمی است، این ماده به طور ویژه برای زنان باردار خطرناک است. اگر باردار هستید، در دوران شیردهی به سر می برید یا مبتلا به مشکلات کلیوی هستید، نباید چای جعفری بنوشید. برای تهیه چای جعفری کافی است یک فنجان آب جوش را روی دو قاشق غذاخوری جعفری تازه بریزید و اجازه دهید حدود پنج دقیقه قبل از نوشیدن دم بکشد.

 • قهوه

گزارش شده است که وجود کافئین در قهوه باعث تحریک استروژن می شود که باعث می شود عادت ماهانه شما زودتر شروع شود. کافئین همچنین ماده شیمیایی شناخته شده برای تسکین درد در دوران قاعدگی است که یکی از گیاهان دارویی قاعده آور سریع و قوی به حساب می آید.

کافئین می تواند باعث احتباس آب و نفخ شود. همچنین می تواند سردرد را تشدید کند. اما ترک کافئین نیز می تواند باعث سردرد شود، بنابراین اگر عادت به نوشیدن چند فنجان در روز دارید، قهوه را به طور کامل قطع نکنید. قهوه همچنین ممکن است باعث مشکلات گوارشی شود. اگر در طول دوره قاعدگی خود تمایل به اسهال دارید، کاهش مصرف قهوه می تواند جلوی این اتفاق را بگیرد.

 • شکلات تلخ

یک میان وعده خوشمزه و مفید، شکلات تلخ سرشار از آهن و منیزیم است. 100 گرم شکلات تلخ 70 تا 85 درصد حاوی 67 درصد از نیاز روزانه توصیه شده (RDI) برای آهن و 58 درصد از RDI برای منیزیم است. یک مطالعه در سال 2010 نشان داد که منیزیم شدت علائم PMS را کاهش می دهد. بر اساس یک مطالعه در سال 2015، افراد مبتلا به کمبود منیزیم بیشتر احتمال دارد علائم PMS شدید داشته باشند.

 • کوهوش سیاه

کوهوش سیاه یکی دیگر از گیاهان دارویی قاعده آور است که می تواند به تنظیم چرخه قاعدگی کمک کند. گفته می شود که این گیاه به تقویت رحم کمک می کند و باعث ریزش پوشش داخلی رحم می شود.

کوهوش سیاه با بسیاری از داروها تداخل دارد. برای افرادی که فشار خون بالا دارند، داروهای قلبی مصرف می کنند و به مشکلات کبدی مبتلا هستند نباید از این گیاه استفاده کنند.

 • آجیل

خوردن میان وعده بادام و گردو می تواند راه خوبی برای آماده سازی خودتان قبل از هفته پریود شما باشد. انواع آجیل سرشار از فیبر و پروتئین هستند که به عنوان داروهای قاعده آور سریع، عملکرد آنها در القای گرمای داخلی می تواند پایه ای برای تنظیم دوره ها باشد. خوردن یک مشت از این ها قبل از پریود می تواند برای سلامتی و در نتیجه باروری شما مفید باشد.

 • رازیانه

خوردن عرق رازیانه همراه با یک قاشق مربا خوری عسل به جز ایام پریودی می تواند به باز شدن قاعدگی کمک کند. عرق رازیانه نیز جزء عرقیات قاعده آور و از گیاهان دارویی قاعده آور به شمار می آید.

 • خرما

خرما دارای طبع گرم است به همین دلیل مصرف آن در زمستان ها ترجیح داده می شود. نوشیدن شیر خرمای گرم قطعا می تواند در دوران قاعدگی تسکین دهنده باشد. اگر در ماه های زمستانی هر شب قبل از خواب مصرف شود، مطمئناً تأثیرات مثبتی بر سلامت باروری و قاعدگی شما به عنوان عضوی گیاهان دارویی قاعده آور خواهد داشت.

 • بادکش

انجام بادکش خونساز کشاله ران و ساق پا با روغن های گیاهی ، 14 مرحله یک شب درمیان برای بازکردن قاعدگی موثر است.

 • دمنوش گل گاو زبان با زعفران

دم کرده گل گاو زبان با زعفران نیز یکی از گیاهان دارویی قاعده آور است که دمنوش قاعده آور فوری یا معجون قاعده آور شناخته می شود و اثر گذاری بسیار زیادی دارد. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که این دمنوش به هیچ عنوان برای زنان باردار توصیه نمی شود چون باعث سقط جنین می شود .

طرز تهیه این دمنوش به این صورت است که مقداری گل گاو زبان را با مقداری کمی زعفران دم کرده و در صورت نیاز به آن چوب دارچین اضافه کنید که طبع آن گرم تر شود و سپس بعد از دم کشیدن آن را میل کنید .

چه چیزی قاعده آور اورژانسی است؟

علاوه بر خواص کلی که در بالا ذکر شد، بیشتر این گیاهان دارویی قاعده آور سریع (زنجبیل، زردچوبه، بادام و آناناس) دارای خواص ضد التهابی هستند که می تواند به از بین بردن دردهای قاعدگی نیز کمک کند. بنابراین، این بار یکی از این غذاها را به رژیم غذایی خود اضافه کنید تا فورا نتیجه را ببینید.

قاعدگی ام بسیار به تاخیر افتاده است از چه چیزی استفاده کنم؟

اگر قاعدگی به تاخیر افتاده است بهتر است با آزمایش خون اطمینان حاص کنید که باردار نیستید. در صورتی که باردار نبودید دمنوش زنجبیل و جعفری یکی از قوی ترین دمنوش هایی است که سریعا باعث قاعده آوری می شود. همچنین، در این میان باید استرس خود را کاهش دهید و از غذاهایی که طبع گرم دارند استفاده نمایید.

کدام ویتامین ها به تنطیم قاعدگی کمک می کنند؟

بر اساس مطالعاتی که انجام شده است مصرف منظم قرص ویتامین d می تواند به بانوان کمک کند قاعدگی منظمی داشته باشند. همچنین، ویتامین های گروه ب از جمله ویتامین هایی هستند که باعث قاعدگی می شوند.

خرید قرص قاعدگی 

اگر به دنبال انواع قرص قاعدگی هستید، می توانید به سایت داروخانه آنلاین مراجعه کنید:

مجله سلامت داروخانه آنلاین مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.