مکمل تقویت قوای جنسی

عمل جراحی تغییر جنسیت زن به مرد و مراحل آن

تغییر جنسیت زن به مرد

تغییر جنسیت فرآیندی بسیار پیچیده و سخت است. این فرآیند شامل ارزیابی روان پزشکی، روان درمانی، هورمون درمانی و در نهایت عمل جراحی است. این عمل جراحی برگشت ناپذیر است و باید فرد تمام جوانب آن را در نظر بگیرد. در ادامه این مقاله با تغییر جنسیت زن به مرد آشنا خواهید شد.

عمل تغییر جنسیت چیست؟

عمل تغییر جنسیت، نوعی جراحی برای تغییر جنسیت افراد مبتلا به دیسفوریای جنسی است تا به جنسیت مورد نظرشان تبدیل شوند. افراد مبتلا به دیسفوریا جنسی یا آشفتگی جنسی، احساس می کنند در بدن و یا جنسیتی اشتباه متولد شده اند. به طور مثال فردی که از لحاظ بیولوژیکی مرد است اما به عنوان زن شناخته می شود و یا بالعکس. این مسئله می تواند باعث ایجاد افسردگی و اضطراب شدید در فرد شود و بسیاری از فرآیندهای زندگی او را مختل کند.
درمان آشفتگی جنسی در افراد مختلف متفاوت است. برای برخی افراد، درمان می تواند با مشاوره به پذیرش و تایید هویت توسط آنها منتهی شود اما برای برخی نیاز است تغییرات بزرگتری مانند هورمون درمانی و عمل تغییر جنسیت صورت بگیرد.

تغییر جنسیت زن به مرد

عمل تغییر جنسیت زن به مرد چگونه انجام می شود؟

عمل تغییر جنسیت زن به مرد شامل چند مرحله است. قبل از شروع عمل های جراحی بیمار هورمون درمانی را پشت سر می گذارد. هورمون درمانی به رشد موهای مردانه و تغییر صدا در فرد کمک می کند و باعث می شود حالت های زنانه بدن فرد کمتر شود. در ادامه به مراحل مهم این روند تغییر جنسیت می پردازیم.

 • تخلیه سینه ها

برای تغییر جنسیت زن به مرد لازم است سینه های فرد تخلیه شود. برای اینکار عمل ماستکتومی زیر پوستی انجام می شود تا بافت سینه تخلیه گردد. همچنین در حین جراحی تغییراتی در ظاهر و جای نوک سینه ها نیز انجام می گیرد.

 • خارج سازی رحم، تخمدان ‌ها و لوله‌ های فالوپ

اگر فردی نخواهد این بخش های زنانه را داشته باشد و از طرفی هورمون درمانی عادت ماهانه را قطع نکند عمل جراحی برای برداشتن این بخش های زنانه انجام می شود. برای این کار دو روش وجود دارد:

 • هیسترکتومی: در این روش فقط رحم برداشته می شود. در نوع کامل هیسترکتومی، گردن رحم نیز برداشته می شود.
 • سالپینگو اوفورکتومی دو جانبه: در این عمل تخمدان ها و لوله های فالوپ راست و چپ برداشته می شوند.
 • ایجاد آلت تناسلی مردانه

برای ایجاد آلت تناسلی مردانه از روش های زیر استفاده می شود:

 • متویدیوپلاستی (Metoidioplasty)

متویدیوپلاستی روش است که با آن آلت مردانه ساخته می شود. برای رسیدن به این مرحله فرد از قبل هورمون دریافت می کند تا کلیتوریسش بزرگ شود. در این روش واژن فرد خارج می شود و با استفاده از بافت داخل لپ، یا بافت واژن، طول مجرای اداری افزایش پیدا می کند.
در این روش نیازی نیست که از دیگر قسمت های بدن بافت برای ناحیه آلت تناسلی برداشته شود و حس جنسی شخص حفظ می گردد. اما پس از این جراحی نیاز است فرد به مدت یکسال از وسایلی جهت افزایش کشش استفاده کند. در این روش جراحی طول آلت تناسلی حدودا 6 تا 8 سانتیمتر است و این اندازه مناسب انجام رابطه جنسی نخواهد بود.

 • فالوپلاستی

فالوپلاستی یکی دیگر از اعمال جراحی برای تغییر جنسیت زن به مرد است. در این روش از بافت های دیگر بدن برای درست کردن آلت تناسلی مردانه استفاده می شود. معمولا از پوست بازو، ران، پشت یا شکم در این روش استفاده می شود و پوست بازو بهترین گزینه می باشد. آلت تناسلی که در این روش ایجاد می شود اندازه بزرگتری نسبت به روش قبلی دارد اما نمی تواند نعوظ کند. برای رفع این مشکل پس از دوره نقاهت از ایمپلنت تناسلی استفاده می شود. فالوپلاستی در چند مرحله انجام می شود و هزینه آن نسبت به روش متویدیوپلاستی بیشتر است.

 • اسکروتوپلاستی

برخی افراد تمایل دارند در کنار عمل های متویدیوپلاستی یا فالوپلاستی، عمل اسکروتوپلاستی را انجام دهند. در این عمل کیسه بیضه ایجاد می شود. در این روش جراح با تغییر مکان لبه بزرگ، کیسه بیضه را ایجاد می کند و سپس داخل کیسه ها بیضه های سیلیکونی ایمپلنت قرار می دهد.

عوارض تغییر جنسیت زن به مرد

برخی از عوارض این عمل به شرح زیرند:

 • کاهش حس نوک سینه ها
 • اسکار در قفسه سینه
 • عفونت
 • تجمع مایع در محل جراحی پس از عمل جراحی
 • نکروز و مرگ سلولی پس از جراحی
 • کاهش میل جنسی و ناتوانی در ارگاسم
 • خونریزی
 • درد

دوران نقاهت تغییر جنسیت زن به مرد چگونه است؟

دوران نقاهت تغییر جنسیت از زن به مرد می تواند با توجه به نوع عمل، وضعیت کلی سلامت فرد و سبک زندگی او متفاوت باشد. به طور مثال سیگار کشیدن می تواند دوره نقاهت این عمل را طولانی کند و حتی در مواردی پزشکان این عمل را برای افرادی که سیگار، نیکوتین یا سیگار الکترونیکی مصرف می کنند توصیه نمی کنند.
پس از عمل لازم است فرد چند روز در بیمارستان بماند و پس از مرخصی باید 6 هفته به طور کامل استراحت کند و فعالیت شدید نداشته باشد. همچنین به علت افزایش طول حالب نیاز است 3 تا 4 هفته از سوند استفاده شود.

مجله سلامت داروخانه آنلاین مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

محصولات جنسی
سرکار خانم نغمه امیری کارشناس و درمانگر اختلالات جنسی و مشاور مجرب در حوزه مسائل زناشویی هستند که در زمینه استفاده از مکمل های تقویت قوای جنسی و باروری خانم ها و آقایان بسیار باسابقه می باشند.شما میتوانید برای دریافت مشاوره در زمینه همه موضوعات جنسی با پشتیبانی سایت داروخانه آنلاین تماس بگیرید.