مکمل تقویت قوای جنسی

ریزش مو در دوره بارداری و پس از آن چه دلایلی دارد؟

ریزش مو در دوران بارداری

ریزش مو به صورت کلی امری طبیعی در روند چرخه زندگی موها می باشد و ما روزانه تعداد مشخصی مو را در هنگام شانه کردن یا شستشو از دست می دهیم. اما در دوره بارداری موها دچار تغییراتی می شوند که می تواند این تغییر تا دوره پس از زایمان و شیردهی نیز ادامه داشته باشد.

دوران بارداریشما می توانید جهت خرید مکمل دوران بارداری از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

ریزش مو در دوره بارداری

ریزش مو در دوره بارداری می تواند دلایل بسیاری داشته باشد که در ادامه به آنها می پردازیم.

تغییرات هورمونی

یکی از دلایل ریزش مو در دوره بارداری تلوژن افلوویوم است که در برخی زنان اتفاق می افتد. این مسئله ناشی از تغییرات ناگهانی هورمونی در اوایل بارداری است و به ریزش ناشی از استرس نیز معروف است. در واقع این ریزش مو به دلیل واکنش بدن به شوک، ضربه یا استرس ایجاد می شود و باعث ریزش 30 درصد و با بیشتر موها می گردد. این ریزش پس از چند ماه خود به خود برطرف می شود.

مشکلات تیروئید

اختلالات تیروئید مانند پرکاری و کم کاری تیروئید را در دوره بارداری به سختی می توان تشخیص داد زیرا بارداری باعث تغییر سطح هورمون ها می شود. از بین انواع تیروئید نوع کم کار آن در میان زنان باردار شایع تر است که با علائمی همچون خستگی، گرفتگی عضلات و ریزش مو همراه است.

کم خونی

یکی از شایع ترین دلایل ریزش مو کم خونی می باشد. زمانی که بدن آهن کافی نداشته باشد گلبول های قرمز خون کاهش می یابند و اکسیژن لازم به بافت های بدن نمی رسد. این مسئله می تواند ریزش مو، خستگی، تنگی نفس، ضربان نامنظم قلب و سردرد را به همراه داشته باشد. زنان باردار در خطر ابتلا به کم خونی هستند خصوصا اگر بارداری های نزدیک به هم داشته باشند و یا چند قلو باردار باشند. بنابراین باید میزان آهن خون چک شود و در صورت کمبود از مواد غذایی مناسب و قرص های مکمل استفاده گردد. این نوع ریزش مو نیز موقتی است و زمانیکه هورمون ها و ویتامین ها به میزان متعادل خود بازگردند ضخامت مو و ریزش آن قطع می شود.

ریزش مو در دوران بارداری

بیماری ها

برخی بیماری ها و مشکلات جسمی مانند فشار خون بالا، عدم تعادل هورمونی، دیابت بارداری، استفراغ بارداری و کمبود ویتامین ها می توانند بر ایجاد تلوژن افلوویوم و ریزش مو در دوره بارداری تاثیر بگذارند.

تغذیه نامناسب

در دوران بارداری بدن شما به مواد مغذی بیشتری نیاز دارد زیرا جنین برای رشد خود به انرژی و مواد مغذی نیازمند است. بدن به شکل طبیعی نیازهای جنین را در اولویت قرار می دهد و بنابراین ممکن است مادر با کمبود مواد مغذی مواجه شود. همچنین در سه ماهه اول بارداری ممکن است حالت استفراغ باعث شود مادر مواد مغذی بیشتری را از دست بدهد و این کمبود مواد مغذی باعث ریزش مو شوند. بنابراین مادر باید با تغذیه مناسب انواع ویتامین ها و مواد معدنی را به بدن خود برساند تا دچار ریزش مو در دوره بارداری نگردد.

دلایل ریزش مو پس از بارداری چیست؟

ریزش مو پس از زایمان و در حدود 4 ماه پس از زایمان نیز می تواند شایع باشد. این ریزش به دلیل افت هورمون استروژن در بدن است و تلوژن افلوویوم محسوب می شود. این مشکل نیز پس از مدتی به خودی خود رفع می گردد و جای نگرانی ندارد.

آیا شیردهی در ریزش مو تاثیر دارد؟

مطالعات نشان داده اند شیردهی نقشی در ریزش مو ندارد. در مطالعه انجام شده نشان داده شد شیردهی تا چهار ماه پس از بارداری بر روی مرحله آناژن مو که همان مرحله رشد مو می باشد موثر است. هر چند به تحقیقات بیشتری برای اثبات این فرضیه نیاز است.

ریزش مو در دوران بارداری

چگونه می توان ریزش مو را در دوره بارداری کنترل کرد؟

ریزش مو در دوره بارداری همانطور که اشاره شد موقتی است و رفع می شود اما راه هایی وجود دارد که می توانید از طریق آنها ریزش مو را کنترل نمایید:

  • استرس خود را کنترل کنید.
  • از رژیم غذایی متعادل غنی از پروتئین، آنتی اکسیدان، فلاونئیدها، اسیدهای چرب ضروری و انواع ویتامین ها استفاده نمایید.
  • مکمل ها و ویتامین ها را در کنار رژیم خود استفاده کنید.
  • موها را به آرامی بشویید و شانه بزنید.
  • موهای خود را خیلی سفت نبندید.
  • از شامپو و نرم کننده مناسب استفاده کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

بهترین کار این است که در صورت ریزش مو از ابتدای بارداری زیر نظر پزشک باشید تا در صورت هر کمبود و یا وجود بیماری این مسئله کنترل شود اما به طور کلی ریزش مو در دوره بارداری و پس از آن تا چند ماه طبیعی است و رفع خواهد شد. اگر پس از گذشت یکسال این مسئله ادامه یافت بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا دلیل این ریزش جستجو شود و با درمان مناسب ریزش مو قطع گردد.

مجله سلامت داروخانه آنلاین مطالعه مطلب زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

مجله سلامت داروخانه آنلاین محصولات زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

 

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.