مکمل تقویت قوای جنسی

آیا اینترفرون در درمان سرطان موثر است؟

interferon 2

اینترفرون یک ماده طبیعی است که به سیستم ایمنی بدن کمک می کند تا با عفونت و سایر بیماری ها مانند سرطان مبارزه کند. اینترفرون ها در بدن توسط گلبول های سفید خون و سایر سلول ها ساخته می شوند، اما می توان آنها را در آزمایشگاه نیز برای درمان بیماری های مختلف ساخت.

در درمان سرطان، اینترفرون ها ممکن است به جلوگیری از رشد سلول های سرطانی و به کشتن سلول های سرطانی کمک کنند. سه نوع اصلی اینترفرون وجود دارد: اینترفرون آلفا، اینترفرون بتا و اینترفرون گاما. اینترفرون نوعی سیتوکین و نوعی عامل تعدیل کننده ایمنی است.

عفونت زنانشما می توانید جهت خرید قرص عفونت زنان به صورت آنلاین از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

اینترفرون چیست؟

اینترفرون ها (IFNs) – اولین خط دفاع ضد ویروسی بدن – سیتوکین هایی هستند که توسط سلول های میزبان در پاسخ به عفونت ویروسی ترشح می شوند. با القای بیان صدها ژن تحریک شده با IFN، که تعدادی از آنها عملکرد ضد ویروسی دارند، IFN ها تکثیر ویروس را در سطوح مختلف مسدود می کنند.

عمل اینترفرون ها (IFNs) بر روی سلول های آلوده به ویروس و بافت های اطراف، حالت ضد ویروسی را ایجاد می کند که با بیان و فعالیت ضد ویروسی ژن های تحریک شده با IFN مشخص می شود. به نوبه خود، ویروس‌ها مکانیسم‌هایی را کدگذاری می‌کنند تا پاسخ میزبان را خنثی کنند و از تکثیر ویروسی کارآمد پشتیبانی کنند، در نتیجه قدرت ضد ویروسی درمانی IFN را به حداقل می‌رسانند.

اینترفرون آلفا-2b برای درمان لوسمی سلولی مویی، ملانوم بدخیم، لنفوم فولیکولی، سارکوم کاپوزی ناشی از ایدز و انواع خاصی از زگیل تناسلی استفاده می شود. این دارو همچنین برای درمان هپاتیت مزمن B یا C در بزرگسالان و برای درمان هپاتیت B مزمن در کودکان حداقل 1 ساله استفاده می شود.

چرا این دارو تجویز می شود؟

تزریق اینترفرون آلفا-2b برای درمان تعدادی از شرایط استفاده می شود. تزریق این دارو به تنهایی یا همراه با ریباویرین (Copegus، Rebetol، Ribasphere) در شرایط زیر استفاده می شود:

 • برای درمان عفونت مزمن (طولانی مدت)
 • هپاتیت C (تورم کبد ناشی از ویروس) در افرادی که علائم آسیب کبدی را نشان می دهند،
 • برای درمان عفونت مزمن هپاتیت B (تورم کبد ناشی از ویروس) در افرادی که علائم آسیب کبدی را نشان می دهند،
 • برای درمان لوسمی سلولی مودار (یک سرطان گلبول سفید)،
 • برای درمان زگیل تناسلی
 • برای درمان سارکوم کاپوزی (نوعی سرطان که باعث رشد بافت غیرطبیعی در قسمت‌های مختلف بدن می‌شود) مربوط به سندرم نقص ایمنی اکتسابی (ایدز)،
 • برای درمان ملانوم بدخیم (سرطانی که در سلول‌های پوستی خاص شروع می‌شود) در افرادی که برای برداشتن سرطان جراحی شده‌اند،
 • همراه با داروی دیگری برای درمان لنفوم غیر هوچکین فولیکولی (NHL؛ یک سرطان خون با رشد کند).

اثربخشی اینترفرون چگونه است؟

اینترفرون آلفا-2b در دسته ای از داروها به نام تعدیل کننده های ایمنی قرار دارد. اینترفرون آلفا-2b برای درمان ویروس هپاتیت C (HCV) و ویروس هپاتیت B (HBV) با کاهش میزان ویروس در بدن عمل می کند. اینترفرون آلفا-2b ممکن است هپاتیت B یا هپاتیت C را درمان نکند یا از ایجاد عوارض ناشی از این عفونت ها مانند سیروز (اسکار) کبد، نارسایی کبد یا سرطان کبد جلوگیری کند. همچنین ممکن است از گسترش هپاتیت B یا C به افراد دیگر جلوگیری نکند. دقیقاً مشخص نیست که اینترفرون آلفا-2b چگونه برای درمان سرطان یا زگیل تناسلی عمل می کند.

اینترفرون

کاربرد اینترفرون

این دارو برای درمان سرطان های مختلف (مانند لوسمی، ملانوما، سارکوم کاپوزی مرتبط با ایدز) استفاده می شود. همچنین برای درمان عفونت های ویروسی (مانند هپاتیت مزمن B، هپاتیت مزمن C، condylomata acuminata) استفاده می شود. این دارو همان پروتئینی است که بدن شما به طور طبیعی تولید می کند. در بدن، تصور می‌شود که با تأثیر بر عملکرد/رشد سلولی و دفاع طبیعی بدن (سیستم ایمنی) از طرق مختلف کار می‌کند. افزودن اینترفرون بیشتر ممکن است به بدن شما در مبارزه با سرطان یا عفونت های ویروسی کمک کند.

هشدارها

اگر به هپاتیت خودایمنی یا مشکلات شدید کبدی به دلایلی غیر از هپاتیت B یا C مبتلا هستید، نباید از اینترفرون آلفا-2b استفاده کنید.

اگر باردار هستید یا اگر مردی هستید که همسر شما باردار است، نباید از اینترفرون آلفا-2b همراه با ریباویرین استفاده کنید. هنگام مصرف ریباویرین و حداقل تا 6 ماه پس از آخرین دوز، از کنترل بارداری موثر برای جلوگیری از بارداری استفاده کنید.

اینترفرون آلفا-2b می تواند باعث عفونت های تهدید کننده زندگی، اختلالات خود ایمنی، مشکلات جدی خلق و خو یا رفتار یا سکته شود. در صورت داشتن موارد زیر فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

 • تغییرات غیرعادی در خلق و خو یا رفتار،
 • درد قفسه سینه،
 • مشکل تنفس،
 • بی حسی یا ضعف ناگهانی،
 • علائم عفونت (تب، لرز، سرفه همراه با مخاط، یا سوزش هنگام ادرار).

اینترفرون آلفا 2b می تواند به جنین آسیب برساند یا باعث سقط جنین شود. گاهی اوقات از این دارو در ترکیب با ریباویرین استفاده می شود. هم مردان و هم زنانی که از ریباویرین استفاده می کنند باید از روش های پیشگیری از بارداری موثر برای جلوگیری از بارداری استفاده کنند. در صورتی که مادر یا پدر از اینترفرون آلفا-2b استفاده کنند، ریباویرین می تواند باعث نقص مادرزادی، سقط جنین یا مرگ نوزاد متولد نشده شود.

چگونه اینترفرون آلفا-2b تجویز می شود؟

تمام دستورالعمل های روی برچسب نسخه خود را دنبال کنید. دارو را دقیقا طبق دستور مصرف کنید. اینترفرون آلفا-2b به عضله، زیر پوست، به صورت تزریق در ورید یا مستقیماً به زگیل تناسلی تزریق می شود.

پزشک اولین دوز شما را می دهد و ممکن است نحوه استفاده صحیح از دارو را به تنهایی به شما آموزش دهد. اگر مارک، دوز یا نوع این دارو را تغییر دهید، نیاز به دوز شما ممکن است تغییر کند. از اشتباهات دارویی فقط با استفاده از فرم و قدرت تجویز شده توسط پزشک خودداری کنید. دستورالعمل های مصرف ارائه شده همراه با دارو را بخوانید و به دقت دنبال کنید.

پودر اینترفرون آلفا-2b باید قبل از استفاده با یک مایع (رقیق کننده) مخلوط شود. اگر دارو کدر به نظر می رسد، رنگ آن تغییر کرده یا ذرات معلق در آن وجود دارد، از آن استفاده نکنید. اینترفرون آلفا 2b می تواند خطر خونریزی یا عفونت را افزایش دهد. در این صورت به آزمایشات پزشکی مکرر نیاز خواهید داشت. همچنین ممکن است لازم باشد عملکرد قلب، ریه و کبد شما بررسی شود. این دارو را در یخچال نگهداری کنید.

پس از مخلوط کردن پودر با رقیق کننده، این مخلوط را در یخچال نگهداری کنید و ظرف 24 ساعت از آن استفاده کنید. هر مخلوط یا ویال یکبار مصرف (بطری) این دارو فقط برای یک بار مصرف است. پس از یک بار استفاده آن را دور بیندازید، حتی اگر هنوز دارو داخل آن باقی مانده باشد.

هنگام استفاده از اینترفرون آلفا-2b از چه چیزهایی باید اجتناب کنم؟

استفاده از اینترفرون آلفا-2b از گسترش بیماری شما جلوگیری نمی کند. دستورالعمل های پزشک خود را در مورد چگونگی جلوگیری از انتقال بیماری به فرد دیگر دنبال کنید. از نوشیدن الکل خودداری کنید. ممکن است خطر آسیب کبدی شما را افزایش دهد. تا زمانی که بدانید این دارو چه تأثیری بر شما خواهد داشت از رانندگی یا فعالیت های خطرناک خودداری کنید. واکنش های شما ممکن است مختل شود.

چه داروهای دیگری بر اینترفرون آلفا-2b تأثیر می گذارد؟

در مورد سایر داروهای مصرفی خود به پزشک خود بگویید، به خصوص: تلبیوودین؛ تئوفیلین؛ یا زیدوودین این لیست کامل نیست. سایر داروها ممکن است بر اینترفرون آلفا-2b تأثیر بگذارند، از جمله داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین ها و محصولات گیاهی. همه تداخلات دارویی ممکن در اینجا ذکر نشده است.

واکنش های بعد از تزریق

شرایط زیر ممکن است رخ دهد. اگر هر یک از این اثرات ماندگار شد یا بدتر شد، فوراً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید:

 • (درد/تورم/قرمزی)،
 • سردرد،
 • خستگی،
 • اسهال،
 • ناراحتی معده،
 • از دست دادن اشتها،
 • کمردرد،
 • سرگیجه،
 • خشکی دهان،
 • تغییرات چشایی،
 • تهوع یا استفراغ

علائمی شبیه آنفولانزا مانند تب، لرز و دردهای عضلانی ممکن است رخ دهد، به خصوص زمانی که برای اولین بار این دارو را شروع می کنید. این علائم معمولاً حدود 1 روز پس از تزریق باقی می مانند و پس از چند هفته ادامه مصرف بهبود می یابند یا از بین می روند. شما می توانید با تزریق این دارو قبل از خواب و استفاده از تب بر/ مسکن درد مانند استامینوفن قبل از هر نوبت این عوارض را کاهش دهید.

برای اطلاعات بیشتر با دکتر یا داروساز خود مشورت کنید. مشکلات دندان و لثه ممکن است گاهی در طول درمان رخ دهد. خشکی دهان می تواند این عارضه جانبی را بدتر کند. با نوشیدن آب زیاد یا استفاده از جایگزین بزاق از خشکی دهان جلوگیری کنید. حداقل دو بار در روز دندان های خود را خوب مسواک بزنید و به طور منظم معاینه دندانپزشکی داشته باشید.

اگر در طول درمان دچار استفراغ شدید، پس از آن دهان خود را بشویید تا احتمال مشکلات دندان و لثه کاهش یابد. ریزش موی موقت ممکن است رخ دهد. رشد طبیعی مو باید پس از پایان درمان بازگردد.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروهای شما را تغییر دهد یا خطر عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای نسخه ای/غیر نسخه ای و محصولات گیاهی) را نگه دارید و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید.

هیچ دارویی را بدون تأیید پزشک شروع نکنید، متوقف نکنید یا دوز آن را تغییر ندهید. برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از:

 • باربیتورات ها (مانند فنوباربیتال)،
 • کلشی سین،
 • داروهایی که ممکن است بر سیستم ایمنی شما تأثیر بگذارند (مانند شیمی درمانی سرطان، آلدسلوکین، سیکلوسپورین)،
 • هیدروکسی اوره،
 • تلبیوودین،
 • تئوفیلین ها (مانند آمینوفیلین، تئوفیلین).

مجله سلامت داروخانه آنلاین مطالعه مطلب زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

 

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.