مکمل تقویت قوای جنسی

تاثیر داروی ایکسابپیلون بر درمان سرطان

ایکسابپیلون

تزریق ایکسابپیلون به تنهایی یا همراه با سایر داروها (مانند کپسیتابین) برای درمان سرطان سینه متاستاتیک (سرطانی که گسترش یافته است) یا به صورت موضعی پیشرفته در بیمارانی که سایر درمان های سرطان (مانند آنتراسایکلین ها، تاکسان ها و کپسیتابین) را دریافت کرده اند استفاده می شود.

تزریق ایکسابپیلون متعلق به گروهی از داروها به نام ضد نئوپلاستیک (داروهای سرطان) است. با رشد سلول های سرطانی که در نهایت از بین می روند، تداخل ایجاد می کند. از آنجایی که رشد سلول های طبیعی نیز تحت تأثیر این دارو قرار می گیرد، عوارض جانبی دیگری نیز ممکن است رخ دهد. برخی از این موارد ممکن است جدی باشند و باید فورا به پزشک اطلاع داده شوند.

بنابرین مصرف مکمل های مربوط به تقویت سیستم ایمنی بدن و همچنین آنتی اکسیدان ها به جهت پیشگیری از این دسته بیماری ها توصیه می شود.

این دارو فقط باید توسط یا تحت نظارت فوری پزشک شما تجویز شود.

https://darookhaneonline.com/supplements/medical-supplement/safety-systemشما می توانید جهت خرید مکمل تقویت سیستم ایمنی به صورت آنلاین از وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

قبل از استفاده از ایکسابپیلون

در تصمیم گیری برای استفاده از یک دارو، خطرات مصرف دارو باید در مقابل فواید آن سنجیده شود. این تصمیمی است که شما و پزشکتان خواهید گرفت. برای این دارو موارد زیر باید در نظر گرفته شود:

آلرژی

اگر تا به حال هر گونه واکنش غیرعادی یا آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین اگر انواع دیگری از آلرژی دارید، مانند غذاها، رنگ ها، مواد نگهدارنده یا حیوانات، به متخصص خود اطلاع دهید. برای محصولات بدون نسخه، برچسب یا ترکیبات بسته را به دقت بخوانید.

اطفال

مطالعات مناسبی در مورد ارتباط سن با اثرات تزریق ایکسابپیلون در قشر کودکان انجام نشده است. امنیت و اثربخشی تایید نشده است.

سالمندان

مطالعات مناسبی که تا به امروز انجام شده است، مشکلات خاص مربوط به سالمندان را نشان نداده است که سودمندی تزریق ایکسابپیلون را در سالمندان محدود کند. با این حال، بیماران مسن بیشتر احتمال دارد که عوارض ناخواسته جدی داشته باشند، که ممکن است در بیمارانی که این دارو را دریافت می کنند نیاز به احتیاط داشته باشند.

شیر دهی

هیچ مطالعه کافی در زنان برای تعیین خطر شیرخوار هنگام استفاده از ایکسابپیلون در دوران شیردهی وجود ندارد. قبل از مصرف ایکسابپیلون در دوران شیردهی، فواید بالقوه را در مقابل خطرات احتمالی بسنجید. تداخلات دارویی اگرچه برخی داروها به هیچ وجه نباید با هم استفاده شوند، در موارد دیگر ممکن است دو داروی مختلف با هم استفاده شوند، حتی اگر ممکن است تداخلی رخ دهد.

در این موارد، پزشک شما ممکن است بخواهد دوز را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری لازم باشد. هنگامی که شما این دارو را دریافت می کنید، بسیار مهم است که متخصص شما بداند که آیا شما از داروهای خاص استفاده می کنید یا خیر.

تداخلات با ایکسابپیلون

برخی از داروها را نباید در زمان خوردن غذا یا خوردن انواع خاصی از غذا یا در حوالی آن استفاده کرد زیرا ممکن است تداخل ایجاد شود. استفاده از الکل یا تنباکو با برخی داروها نیز ممکن است باعث بروز تداخلات شود. در مورد استفاده از دارو با غذا، الکل یا تنباکو با متخصص یا پزشک خود صحبت کنید.

سایر مشکلات پزشکی

وجود سایر مشکلات پزشکی ممکن است بر استفاده از ایکسابپیلون تأثیر بگذارد. در صورت داشتن هر گونه مشکل پزشکی دیگر به پزشک خود اطلاع دهید، به خصوص:

آلرژی به دارویی (مثلاً تاکسول) حاوی Cremophor® EL یا روغن کرچک پلی اکسی اتیله یا بیماری کبد، شدید یا نوتروپنی (تعداد کم گلبول های سفید خون) – در بیماران مبتلا به این شرایط نباید استفاده شود.

در مبتلایان به دیابت با احتیاط استفاده شود. این دارو ممکن است احتمال ابتلا به مشکلات عصبی را افزایش دهد.

در بیماران قلبی یا سابقه یا نوروپاتی محیطی (مشکل عصبی) – با احتیاط استفاده شود. ممکن است شرایط را بدتر کند. بیماری کبدی، خفیف – با احتیاط استفاده شود. این دارو نباید همراه با کپسیتابین به بیماران مبتلا به این بیماری داده شود. استفاده ی صحیح داروهای مورد استفاده برای درمان سرطان بسیار قوی هستند و می توانند اثرات ناخواسته زیادی داشته باشند.

قبل از دریافت ایکسابپیلون، مطمئن شوید که تمام خطرات و فواید آن را درک کرده اید. برای شما مهم است که در طول درمان با پزشک خود همکاری نزدیک داشته باشید. یک پرستار یا سایر متخصصان بهداشت آموزش دیده این دارو را در یک مرکز پزشکی به شما می دهد. از طریق سوزنی که در یکی از رگ های شما قرار داده می شود، تزریق می شود. این دارو باید به آرامی تجویز شود، بنابراین سوزن باید حداقل 3 ساعت در جای خود باقی بماند.

ایکسابپیلون معمولا هر 3 هفته یکبار تجویز می شود. این دارو باید همراه با بروشور اطلاعات بیمار باشد. این دستور العمل ها را به دقت بخوانید و دنبال کنید. اگر سوالی دارید از پزشک خود بپرسید. برای کمک به جلوگیری از واکنش‌های ناخواسته، ممکن است داروهای دیگر (مانند داروی معده، داروهای آلرژی، داروهای استروئیدی) را حداقل 1 ساعت قبل از دریافت این دارو دریافت کنید. در حین استفاده از این دارو گریپ فروت نخورید یا آب گریپ فروت ننوشید.

ایکسابپیلون

موارد احتیاطی

بسیار مهم است که پزشک پیشرفت شما را در ویزیت های منظم بررسی کند تا مطمئن شود ایکسابپیلون به درستی کار می کند. آزمایش خون ممکن است برای بررسی اثرات ناخواسته مورد نیاز باشد. دریافت این دارو در دوران بارداری می تواند به جنین شما آسیب برساند. اگر شما زنی هستید که می توانید باردار شوید، ممکن است پزشک قبل از شروع دریافت ایکسابپیلون برای اطمینان از اینکه باردار نیستید، آزمایش بارداری به شما بدهد.

در طول درمان و حداقل 7 ماه پس از آخرین دوز، از یک نوع موثر پیشگیری از بارداری استفاده کنید. بیماران مرد متاهل باید در طول درمان و حداقل تا 4 ماه پس از آخرین دوز از یک روش موثر کنترل بارداری استفاده کنند. اگر فکر می کنید در طول درمان با ایکسابپیلون باردار شده اید، فورا به پزشک خود اطلاع دهید.

ایکسابپیلون ممکن است باعث مشکلات عصبی (به عنوان مثال، نوروپاتی محیطی) شود. اگر شما یا فرزندتان سوزش، بی حسی، گزگز، یا احساس درد در بازوها، دست ها، پاها دارید، فوراً با پزشک خود مشورت کنید.

تزریق ایکسابپیلون می تواند به طور موقت تعداد گلبول های سفید خون را کاهش دهد و احتمال ابتلا به عفونت را افزایش دهد. همچنین می تواند تعداد پلاکت ها را کاهش دهد، که برای لخته شدن خون مناسب ضروری است. اگر این اتفاق بیفتد، اقدامات احتیاطی خاصی وجود دارد که می‌توانید انجام دهید، به خصوص زمانی که شمارش خون شما پایین است، تا خطر عفونت یا خونریزی را کاهش دهید:

اگر می توانید از افراد مبتلا به عفونت دوری کنید. اگر فکر می‌کنید دچار عفونت شده‌اید یا تب یا لرز، سرفه یا گرفتگی صدا، کمردرد یا پهلو درد دارید، یا ادرار دردناک یا مشکل دارید، فوراً با پزشک خود مشورت کنید. در صورت مشاهده هرگونه خونریزی یا کبودی غیرمعمول، مدفوع سیاه، قیری رنگ، خون در ادرار یا مدفوع، یا لکه های قرمز روی پوست خود فوراً با پزشک خود مشورت کنید.

هنگام استفاده از مسواک معمولی، نخ دندان یا خلال دندان مراقب باشید. پزشک، دندانپزشک یا پرستار شما ممکن است راه های دیگری را برای تمیز کردن دندان ها و لثه ها توصیه کند. قبل از انجام هر گونه کار دندانپزشکی با پزشک خود مشورت کنید. به چشم‌ها یا داخل بینی‌تان دست نزنید، مگر اینکه دست‌هایتان را شسته باشید و در این مدت به چیز دیگری دست نزده باشید.

مراقب باشید زمانی که از اجسام نوک تیز مانند تیغ های ایمنی و برش ناخن دست یا پا استفاده می کنید، خود را نبرید. از ورزش های تماسی یا سایر موقعیت هایی که ممکن است کبودی یا آسیب دیدگی ایجاد شود، خودداری کنید. این دارو ممکن است باعث واکنش های آلرژیک جدی از جمله آنافیلاکسی شود که می تواند تهدید کننده زندگی باشد و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

ایکسابپیلون

عوارض جانبی مصرف ایکسابپیلون

اگر بعد از دریافت ایکسابپیلون دچار درد قفسه سینه، لرز، سرفه، سرگیجه یا سبکی سر، ضربان قلب سریع، تب، خارش، حالت تهوع یا استفراغ، آبریزش یا گرفتگی بینی، گلودرد، یا مشکل تنفسی شدید، فوراً با پزشک خود مشورت کنید. همچنین اگر درد قفسه سینه، ضربان قلب سریع یا ناهموار، حالت تهوع، درد یا ناراحتی در بازوها، فک، پشت، یا گردن، عرق کردن، مشکل تنفسی یا استفراغ دارید، فوراً به اورژانس مراجعه کنید. اینها می توانند علائم یک مشکل جدی قلبی باشند.

ایکسابپیلون حاوی الکل است که ممکن است باعث سرگیجه یا خواب آلودگی برخی افراد شود. اگر هر یک از این عوارض جانبی رخ داد، رانندگی نکنید، از ماشین آلات استفاده نکنید یا هر کار دیگری که در صورت عدم هوشیاری می تواند خطرناک باشد، انجام ندهید. برخی از مردان و زنانی که از این دارو استفاده می کنند نابارور شده اند (نمی توانند بچه دار شوند). اگر قصد بچه دار شدن دارید، قبل از استفاده از این دارو با پزشک خود صحبت کنید. از مصرف داروهای دیگر خودداری کنید مگر اینکه با پزشکتان مشورت کرده باشد. این شامل داروهای تجویزی یا بدون نسخه  [OTC] و مکمل های گیاهی یا ویتامینی است.

دیگر اثرات جانبی

یک دارو در کنار اثرات مورد نیاز خود ممکن است عوارض ناخواسته ای نیز ایجاد کند. اگرچه همه این عوارض جانبی ممکن است رخ ندهند، اما در صورت بروز ممکن است به مراقبت های پزشکی نیاز داشته باشند. در صورت بروز هر یک از عوارض جانبی زیر فوراً با پزشک یا پرستار خود مشورت کنید:

 • مدفوع سیاه و قیری رنگ
 • بدن درد
 • سوزش، بی حسی، گزگز،
 • احساس دردناک
 • درد سوزشی در هنگام ادرار
 • درد یا سفتی قفسه سینه
 • لرز
 • سرفه کردن
 • تنفس دشوار یا سخت
 • گرفتگی گوش
 • تب
 • سردرد
 • از دست دادن صدا
 • درد کمر یا پهلو
 • ادرار دردناک یا دشوار
 • پوست رنگپریده پ
 • وست قرمز،
 • تورم
 • آبریزش یا گرفتگی بینی
 • پوسته پوسته شدن پوست دست
 • عطسه کردن
 • گلو درد
 • زخم ها یا لکه های سفید روی لب ها، زبان یا داخل دهان
 • تورم دست ها، مچ پا، پاها یا ساق پا
 • سوزن سوزن شدن دست ها و پاها
 • مشکل در تنفس
 • زخم شدن پوست
 • بی ثباتی یا بی نظمی
 • خونریزی یا کبودی غیر معمول
 • خستگی یا ضعف غیر معمول
 • افزایش وزن غیرعادی
 • ضعف در بازوها، دست ها یا پاها

مجله سلامت داروخانه آنلاین مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.