مکمل تقویت قوای جنسی

متوکاربامول (روباکسین) چیست؟

متوکاربامول

متوکاربامول که معمولاً با نام تجاری Robaxin شناخته می شود، یک داروی شل کننده عضلانی است که برای درمان بیماری هایی مانند اسپاسم و درد مزمن استفاده می شود. مانند هر داروی تجویزی دیگر، درک تمام عوارض جانبی، تداخلات و اقدامات احتیاطی مرتبط با مصرف این دارو مهم است. همچنین مهم است که بدانیم این دارو چگونه عمل می کند و چه افرادی نباید آن را مصرف کنند، که در این مقاله به این موارد می پردازیم.

متوکاربامول برای چیست؟

متوکاربامول یا روباکسین متعلق به گروه داروهای شل کننده عضلانی است و برای درمان درد و ناراحتی ناشی از شرایط اسکلتی عضلانی مانند کشیدگی، رگ به رگ شدن و اسپاسم عضلانی استفاده می شود.

هدف این داروی تجویزی، تسکین مختصری از درد و سفتی عضلانی است. این به عنوان بخشی از یک استراتژی درمانی کامل است که شامل استراحت، فیزیوتراپی و سایر اقدامات برای درمان درد عضلانی ایجاد کننده بیماری زمینه ای می باشد.

مکانیسم اثر دارو

متوکاربامول با تضعیف سیستم عصبی مرکزی (CNS) عمل می کند، به خصوص قسمت هایی از مغز و نخاع که فعالیت عضلانی را کنترل می کنند. اعتقاد بر این است که این دارو با کاهش تکانه های عصبی یا انتقال سیگنال در داخل CNS به عنوان یک آرام بخش و شل کننده عضلانی عمل می کند.

تصور می شود متوکاربامول اثرات مهاری گاما آمینوبوتیریک اسید (GABA) را در نخاع افزایش می دهد و در نتیجه باعث کاهش فعالیت و تحریک پذیری نورون های حرکتی می شود. این کاهش فعالیت نورون های حرکتی باعث کاهش اسپاسم عضلانی، سفتی و ناراحتی می شود.

با تنظیم CNS، این دارو به طور موثری فعالیت عضلانی و تنش مرتبط با شرایط اسکلتی عضلانی را کاهش می دهد. اثر تسکین درد و ناراحتی عضلانی این دارو مستقیماً روی ماهیچه‌ها تأثیر نمی‌گذارد، اما روی سیستم عصبی عمل می‌کند. روباکسین علت اصلی درد عضلانی یا آسیب را درمان نمی کند. در عوض با پرداختن به علائم اسپاسم یا کشیدگی عضلانی، آرامش مختصری ایجاد می کند.

نحوه استفاده

روباکسین به طور معمول به صورت خوراکی به شکل قرص تجویز می شود. دوز و دفعات مصرف بسته به درجه درد عضلانی و واکنش فرد به دارو متفاوت است. این دارو را باید طبق دستور پزشک مصرف نمایید و دوز خود را افزایش ندهید یا بیشتر از زمان تجویز شده استفاده نکنید. افزایش دوز روند بهبودی را سریعتر نمی کند و در عوض خطر عوارض جانبی افزایش می یابد. در صورت مصرف این دارو اگر وضعیت شما بهبود نیافت یا بدتر شد به پزشک خود اطلاع دهید.

متوکاربامول

عوارض جانبی متوکاربامول

اگرچه این دارو به خوبی پذیرفته شده است، اما مانند هر داروی دیگری دارای عوارض جانبی احتمالی است. هنگام مصرف متوکاربامول، از عوارض جانبی احتمالی زیر آگاه باشید:

 • سرگیجه و خواب آلودگی: برخی از افراد ممکن است پس از استفاده از این دارو دچار خواب آلودگی یا سرگیجه شوند. از کارهایی که نیاز به توجه دارند مانند رانندگی یا کار با ماشین آلات تا زمانی که متوجه اثر دارو شوید، اجتناب نمایید.
 • سبکی سر: هنگام استفاده روباکسین، برخی از افراد ممکن است دچار سبکی سر شوند. هنگام مصرف این دارو با احتیاط از حالت نشسته یا خواب بلند شوید تا خطر سرگیجه یا افتادن را کاهش دهید.
 • ناراحتی معده: این دارو ممکن است گاهی علائم گوارشی مانند تهوع و استفراغ ایجاد کند. مصرف آن همراه با غذا ممکن است به کاهش این عارضه کمک کند.
 • واکنش به آلرژن ها: آلرژی به این دارو اگرچه ممکن است رخ دهد اما نادر است. بثورات پوستی، خارش، تورم، سرگیجه حاد یا مشکل تنفسی همگی از علائم واکنش آلرژیک هستند.
 • فشار خون پایین: روباکسین پتانسیل کاهش فشار خون را دارد. این می تواند منجر به علائمی مانند سرگیجه یا غش شود. هنگام مصرف این دارو فشار خون باید مرتب چک شود، به خصوص اگر سابقه فشار خون پایین دارید یا از داروهای دیگری استفاده می کنید که ممکن است بر فشار خون تأثیر بگذارند.
 • سایر اثرات احتمالی: تاری دید، سردرد، خشکی دهان یا طعم فلزی روی زبان از عوارض جانبی کمتر شایع این دارو هستند.

اگرچه این دارو معمولاً بی خطر است، با این حال توجه به مسائل پزشکی یا آلرژی قبل از شروع درمان ضروری است. به عنوان مثال افراد مبتلا به مشکلات کلیوی یا کبدی ممکن است نیاز به تغییر دوز داشته باشند یا به طور کامل از آن اجتناب کنند.

متوکاربامول برای چه مواردی استفاده می شود؟

متوکاربامول دارویی است که عموما برای شل کردن عضلات استفاده می شود. اغلب برای درمان دردهای عضلانی مانند کشیدگی، رگ به رگ شدن و اسپاسم عضلانی استفاده می شود. در اینجا نگاهی عمیق تر به کاربردهای این دارو می اندازیم:

اسپاسم عضلانی

روباکسین در تسکین اسپاسم عضلانی بسیار موثر است. انقباضات عضلانی غیر ارادی می توانند باعث درد و ناراحتی شدید شوند. این دارو تکانه های عصبی که باعث اسپاسم می شوند را مسدود می کند و به عضلات اجازه می دهد تا آرام شوند.

اختلالات اسکلتی عضلانی

روباکسین به طور گسترده برای مسائل حاد اسکلتی عضلانی مانند کمردرد، ناراحتی گردن و آسیب های ورزشی یا تصادف تجویز می شود. این دارو تنش و درد عضلانی را تسکین می دهد و به افراد اجازه می دهد که در فعالیت های توانبخشی به طور موثرتری شرکت کنند.

ریکاوری بعد از عمل

این دارو می تواند درد بعد از عمل را تسکین دهد، به ویژه پس از جراحی هایی که بر سیستم اسکلتی عضلانی تأثیر می گذارند. آرامش عضلانی و تسکین درد، روند بهبودی را بعد از عمل دلپذیرتر می‌کند.

فیزیوتراپی

متوکاربامول را می توان همراه با فیزیوتراپی برای کمک به درمان تجویز کرد. این دارو می تواند کارایی فعالیت های فیزیوتراپی را بهبود بخشد و با به حداقل رساندن اسپاسم عضلانی و ترویج آرامش عضلانی به افراد کمک کند تا حرکت خود را دوباره به دست بیاورند.

کزاز

از این دارو می توان برای درمان کزاز نیز استفاده کرد. کزاز یک عفونت باکتریایی کشنده است که به سیستم عصبی آسیب می رساند و باعث اسپاسم شدید عضلانی می شود. متوکاربامول اغلب همراه با سایر درمان ها، برای کنترل اسپاسم عضلانی و تسکین علائم استفاده می شود. ویژگی های شل کننده عضلانی این دارو در درمان درد های عضلانی و اسپاسم مرتبط با کزاز بسیار موثر است و به نتایج بهبودی کمک می کند.

متوکاربامول

تداخل دارویی متوکاربامول

این دارو می تواند با سایر داروها و شرایط پزشکی تداخل داشته باشد. این تداخلات ممکن است کارایی متوکاربامول را کاهش و یا خطر عوارض جانبی را افزایش دهد. متوکاربامول می تواند اثرات الکل، مواد مخدر، بنزودیازپین ها و آرام بخش ها را تشدید کند. هنگامی که این دارو همراه با برخی از داروهای دیگر استفاده شود، ممکن است باعث خواب آلودگی، سرگیجه و افسردگی شود.

 • آنتی هیستامین ها: این دارو می تواند اثرات آرام بخش آنتی هیستامین ها را که معمولا در درمان های آلرژی و سرماخوردگی استفاده می شوند، افزایش دهد. استفاده مداوم ممکن است منجر به خواب آلودگی بیش از حد و یا حتی اختلال شناختی شود.
 • داروهای ضد انعقاد: این دارو می تواند اثرات داروهای ضد انعقاد مانند وارفارین را افزایش دهد. این می تواند باعث افزایش خطر خونریزی شود، در این صورت باید پارامترهای لخته شدن خون به دقت کنترل شوند.
 • قلیایی کننده های ادرار: در صورت استفاده این دارو همراه با قلیایی کننده های ادرار مانند بی کربنات سدیم، باعث دفع آن و کاهش اثرات این دارو می شود.
 • بیماری کلیه یا کبد: در صورت اختلال در عملکرد کلیه یا کبد، ممکن است تغییرات دوز متوکاربامول با نظارت دقیق بر مصرف آن لازم باشد. اختلالات کلیوی یا کبدی ممکن است خطر عوارض جانبی را افزایش یا اثربخشی این دارو را کاهش دهند.
 • داروهای آرام بخش و ضد افسردگی: اثر برخی از داروهای ضد افسردگی مانند داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای، می توانند با مصرف روباکسین افزایش یابند. هنگامی که این داروها با هم استفاده می شوند، ممکن است باعث خواب آلودگی و اختلال در هماهنگی شوند.
 • محرک های CNS: این دارو با اثرات محرک آمفتامین ها یا متیل فنیدات تداخل دارد. ترکیب این داروها ممکن است اثربخشی هر دو را کاهش دهد.
 • داروهای فشار خون: این دارو ممکن است در صورت استفاده با داروهای فشار خون اثرات اضافی داشته باشد. این می تواند منجر به سرگیجه یا سبکی سر به دلیل فشار خون پایین غیرعادی شود.

آیا متوکاربامول اعتیاد آور است؟

با وجود اینکه متوکاربامول به عنوان یک داروی ایمن در جدول IV طبقه بندی می شود، می تواند اعتیادآور باشد. اگرچه ممکن است در هنگام استفاده نادرست یا سوء استفاده، همان سرخوشی شدید داروهای بسیار اعتیادآور را ایجاد نکند، اما همچنان می تواند باعث وابستگی فیزیکی و روانی شود.

فرد مصرف کننده همانطور که بدن خود را با حضور دارو تطبیق می دهد و دوزهای بالاتری را برای ایجاد تأثیر مورد نظر مصرف می کند، این می تواند به سرعت به چرخه ای از وابستگی تبدیل شود. استفاده از متوکاربامول با داروهای دیگر مانند مواد مخدر یا الکل، خطر اعتیاد را افزایش می دهد. تداخل بین این ها می تواند اثرات آنها را افزایش دهد و در نتیجه باعث افزایش اثر آرام بخشی و در نتیجه افزایش خطر اعتیاد می شود.

اعتیاد به متوکاربامول با کاهش وزن، خستگی، غم و اندوه، اضطراب، مشکلات حافظه و کاهش کلی سلامتی مرتبط است. تلاش برای قطع ناگهانی متوکاربامول پس از مصرف طولانی مدت ممکن است منجر به تجربه علائم ترک شود. این علائم می تواند از ناراحتی خفیف مانند اضطراب و بی خوابی تا تظاهرات شدیدتر مانند دردهای عضلانی، حالت تهوع و در شرایط شدیدتر تشنج، متغیر باشد.

نکات پایانی

متوکاربامول یک داروی شل کننده عضلانی است که عمدتاً برای کاهش اسپاسم عضلانی و درمان دردهای مزمن استفاده می‌شود. مانند بسیاری از داروها، متوکاربامول هم ممکن است با عوارض جانبی همراه باشد. همچنین متوکاربامول ممکن است با برخی از داروها یا وضعیت‌های پزشکی تداخل داشته باشد. بنابراین مهم است که قبل از شروع هر گونه درمان با متوکاربامول با پزشک خود صحبت نمایید و اطمینان حاصل کنید که این درمان با وضعیت سلامت شما هماهنگ است.

محصولات جنسی
سرکار خانم ندا امامی دانش آموخته رشته شیمی با سابقه ۱۰ ساله تخصصی دارویی و دارای تجاربی ارزنده در حوزه محصولات دارویی و بهداشتی، در حوزه تحقیقات و ارائه اطلاعات مفید در زمینه دارویی، بهداشتی و آرایشی فعالیت دارند. مقالات خانم امامی در وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین، در دسترس می باشند.