مکمل تقویت قوای جنسی

آیا ورزش در دوران قاعدگی اثر منفی دارد؟

آیا ورزش در دوران قاعدگی اثر منفی دارد؟

آیا در دوران قاعدگی باید تمامی کارهایی را که به طور معمول انجام می دهید ترک کنید؟! اگر شما اهل ورزش هستید، آیا فکر می کنید که ورزش در دوران قاعدگی باید قطع شود؟! در نتیجه ممکن است این امر بر روند تناسب اندام شما اثر بگذارد! با اینکه بسیاری از بانوان اینکار را انجام می دهند، اما باید بدانید که دلیلی برای کنار گذاشتن ورزش در این دوران وجود ندارد!

فواید ورزش در دوران قاعدگی

همانطور که بارها به آن اشاره کرده ایم ورزش یک دارو است ( و بسیاری از برنامه های علمی در ایالات متحده آمریکا بر این امر تمرکز دارند و تلاش می کنند ورزش را وارد پروسه درمانی بکنند). شما با استفاده از یک برنامه معمول و مناسب می توانید بسیاری از علائم قاعدگی را کاهش دهید و این دوران را با آرامش بیشتری سپری کنید.

دکتر کریستوفر هولیگسورث بر این عقیده است که دوران قاعدگی دورانی است که بدن در پیچیده ترین حالت عدم تعادل هورمونی به سر می برد. در این دوران دو هورمون پروژسترون و استروژن به کمترین میزان خود می رسند و همین امر باعث می شود بانوان احساس خستگی و انرژی کمتری بکنند.

با این اوصاف، پرهیز از ورزش در دوران قاعدگی باعث افزایش سطوح انرژی یا بهتر شدن شما نمی شود. پزشکان توصیه می کنند به جای قطع ورزش در این دوران؛ از دوران قاعدگی به عنوان فرصتی برای انجام تمرینات ریلکسی استفاده کنید.

قرص قاعدگیشما می توانید جهت خرید قرص قائدگی از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

کاهش علائم پیش از قاعدگی

انجام ورزش چندین روز قبل از شروع قاعدگی نقش موثری در رفع خستگی و نوسانات خلقی دارد. بهترین ورزش در روزهای نزدیک به قاعدگی ورزش هوازی است. این ورزش جریان اکسیژن را در خون افزایش می دهد و همین امر نقش موثری در حفظ سلامتی و جلوگیری از نوسانات خلقی دارد.

افزایش اندورفین با ورزش در دوران قاعدگی

مطالعات نشان داده اند که ورزش به طور طبیعی میزان اندورفین بدن را بالا می برد و همین امر نقش مهمی در افزایش روحیه دارد و سبب می شود حس بهتری داشته باشیم. براندون مارچلو معتقد است که یکی از مهترین مزایای ورزش در این دوران ترشح هورمون اندورفین در بدن است. او بر این امر تاکید می ورزد که اندورفین در بدن مانند یک مسکن طبیعی عمل می کند و همین امر بر کاهش درد و خستگی موثر است.

قرص اگنوکاستون بیونوریکا
wellwoman TEXT

افزایش قدرت بدنی

مطالعه ای که اخیرا صورت گرفته است نشان می دهد که ورزش در این دوران به شما کمک می کند که قدرت بدنی خود را افزایش دهید و بهتر بتوانید این دوران را مدیریت کنید.

تقویت روحیه

دکتر لیندزی ماتیوز بر این اعتقاد است که ورزش در دوران قاعدگی به افزایش گردش خون در بدن کمک می کند و همین امر نقش موثری در بهبود روحیه دارد. ورزش گرفتگی، سردرد و کمردرد مرتبط با پریود را به میزان چشمگیری پایین می آورد.

از بین بردن دوره های دردناک

اگر شما جز آن دسته از کسانی هستید که دوره های دردناک قاعدگی را تجربه می کنید، دچار به دیسمنوره هستید. این دوران بسیار ناخوشایند است و درد بسیار زیادی بر شما متحمل می شود. اما خبر خوب این است که ورزش هایی مانند پیاده روی سبک می توانند به کاهش این علائم کمک کنند.

ورزش برای باز شدن قاعدگی

برای همگی ما اتفاق افتاده است که به دلیل استرس، پیروی از رژیم غذایی نامناسب و یا مصرف برخی از داروها سرموقع پریود نشویم. همین امر سبب می شود دردهای زیادی را در بدن تحمل کنیم و این موضوع بر عملکرد فردی و اجتماعی مان اثر می گذارد. اما ورزش در دوران قاعدگی نقش موثری در باز شدن قاعدگی دارد. ورزشهایی که توصیه می شود در این دوران انجام دهید به شرح زیرند:

  • اسکات
  • بشین پاشو
  • کرانچ پیچ خورده
  • دویدن
  • چرخش شکمی
  • کرانچ معکوس
  • ورزش استقامت توپ و زانو
  • حرکات یوگا

تمامی این ورزشها بر عضلات شکم اثر می گذارند و با تحریک کردن آنها سبب می شوند که فرد پریود شود.

تاثیر ورزش بر تنظیم قاعدگی

مطالعات نشان می دهند یکی از دلایل قاعدگی نامنظم افزایش چربی در بدن است. همچنین، استرس یکی دیگر از فاکتورهای قاعدگی نامنظم به شمار می رود. انجام منظم ورزش سبب می شود سطوح چربی در بدن کاهش یابد و همچنین استرس از بدن دور می شود. در نتیجه انجام منظم آن به حفظ قاعدگی منظم کمک می کند.

قرص اگنوکاستون بیونوریکا
BIONORICA

ورزشهای مجاز در دوران قاعدگی

چند روز اول قاعدگی جز سخت ترین و ناراحت کننده ترین روزهای قاعدگی به شمار می رود، زیرا در این روزها درد و خونریزی شدید است. به همین دلیل در روزهای نخستین قاعدگی باید بر انجام حرکات و تمرینات ملایم ورزشی تمرکز داشته باشید. کارشناسان بر این عقیده هستند که بهترین ورزش در دوران قاعدگی ورزشی است که دوست دارید انجام دهید، اما شدت این ورزش باید کم باشد تا منجر به خستگی و یا افزایش خونریزی شما نشود.

پیاده روی

یکی از ورزشهایی که توصیه می شود در این دوران انجام دهید پیاده روی است. پیاده روی از ورزشهای هوازی است که اثرات مثبتی بر حفظ سلامت قلب دارد. مطالعه ای نشان می دهد که پیاده روی سبب ورود اکسیژن زیاد به درون ریه می شود و این موضوع با افزایش روحیه و جلوگیری از نوسانات خلقی مرتبط است.

تمرینات قدرتی

با توجه به احتمال افزایش قدرت بدنی در دوران قاعدگی ( به دلیل بر هم خوردن تعادل هورمونها) پیروی از تمرینات قدرتی اما در میزان محدود یک ایده هوشمندانه است. در واقع، دوران قاعدگی دوران مناسبی برای انجام حرکات قدرتی و کاردیو است.

یوگا و پیلاتس

کارشناسان سلامتی بر این موضوع تاکید می ورزند که وقتی دو تا سه روز به زمان شروع قاعدگی باقی مانده است ورزش های یوگا را انجام دهید. این کار به رفع علائمی نظیر گرفتگی عضلات، حساسیت پستان ها و خستگی عضلانی کمک می کند.

برای ورزش در دوران قاعدگی به این نکات توجه داشته باشید!

تا بدنیجا به این مطلب اشاره کردیم که ورزش در دوران قاعدگی به حفظ سلامت شما کمک می کند، اما به این نکته توجه داشته باشید که در این دوران هرگز نباید تمرینات را به همان میزانی که در دوران قبل از قاعدگی انجام می دادید، انجام دهید، زیرا خطر خونریزی های شدید وجود دارد. دکتر مارچلو بر این امر تاکید می ورزد که ورزش در این دوران هرگز نباید قطع شود، تنها باید میزان آن کمی کاهش یابد!

اگر احساس خستگی غیرمعمول دارید، می توانید تمرینات شدید قلبی عروقی یا استقامتی را کاهش دهید. دکتر مارچلو در این مورد اینگونه توضیح می دهد: «در این مدت بسیاری از زنان به این نکته اشاره می کنند تحمل آنها در این دوران کاهش یافته است و انجام تمریناتی که در گذشته برای آنها دشوار بود، در این دوران دشوارتر است».  به همین دلیل توجه به صدای بدن در این دوران اهمیت زیادی دارد و به شما کمک می کند که از ورزش خود لذت ببرید.

سوالات پرتکرار در مورد ورزش در دوران قاعدگی

سوالات پرتکرار در مورد ورزش در دوران قاعدگی

در این قسمت تلاش می کنیم تا به سوالات پرتکرار شما در این زمینه پاسخ دهیم.

حلقه زدن در دوران قاعدگی

در این دوران بهتر است از انجام این ورزش اجتناب کنید و بر ورزشهایی که در بالا به آنها اشاره کردیم تمرکز داشته باشید.

آیا ورزش در این دوران سبب افزایش خونریزی می شود؟

به طور کلی، ورزش تأثیرات مثبتی بر قاعدگی شما دارد. جالب است بدانید زنانی که کم تحرک هستند و به طور منظم ورزش نمی کنند معمولاً دوره های سنگین تر و دردناک تری دارند. اگر در این دوران ورزش طبق اصولی که در بالا به آنها اشاره شد، انجام شود هرگز سبب افزایش خونریزی نمی شود.

آیا می توان ورزش پلانک را در دوران قاعدگی انجام داد؟

بله! زیرا این ورزش به رفع تنش عضلات شکم و باسن کمک می کند.

برای تهیه انواع  مکملهای بدنسازی به سایت داروخانه آنلاین مراجعه کنید!

داروخانه آنلاین با فراهم سازی بستر امن اینترنتی این امکان را فراهم ساخته است تا تنها با یک کلیک از منزل و یا محل کار محصول مورد نظر خود را سفارش دهید و در کمترین زمان ممکن محصول را درب منزل تحویل بگیرید. مشاوره های داروخانه آنلاین در خدمت شما هستند تا اطلاعات لازم را در مورد انواع مکملها به طور رایگان در اختیار شما قرار دهند.

مجله سلامت داروخانه آنلاین محصولات زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.