مکمل تقویت قوای جنسی

آیا کیست واژن نشانه ای از ابتلا به سرطان رحم است؟

آیا کیست واژن نشانه ای از ابتلا به سرطان رحم است؟

کیست واژن حفظه های بسته ای پر از مایع و عفونت هستند که در داخل یا زیر مخاط واژن قرار می گیرند و ظاهر بسیار نازیبایی را به وجود می آورند. به طور کلی انواع مختلفی از کیست های واژینال وجود دارند که تحت شرایط مختلف به وجود می آیند. این کیست ها می توانند ناشی از آسیب در هنگام زایمان یا تجمع مایع در غدد در داخل واژن باشند.

این کیست ها معمولا هیچ علامتی ندارند، اما گاهی اوقات می توانند باعث ناراحتی هنگام فعالیت جنسی یا استفاده از تامپون شوند. این کیست ها اگر کوچک باشند، اغلب نیازی به درمان ندارند. با این وجود اگر بزرگ شوند ممکن است دردناک شوند و همین امر می تواند خطر عفونت را افزایش دهد. منابع خارجی توصیه می کنند در صورت بروز اولین نشانه های کیست به پزشک مراجعه شود تا اطمینان حاصل شود مشکلی برای سلامتی وجود ندارد.

gynecological infectionsشما می توانید جهت خرید قرص عقونت زنان از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

انواع کیست واژن

انواع مختلفی از کیست های واژن وجود دارد. رایج ترین کیست های واژینال کیست مجرای گارتنر و کیست بارتولین است. تومورهای خوش خیم در واژن نیز می توانند شبیه به کیست باشند. همچنین، در زمان زایمان به دیواره واژن آسیب وارد می شود و این آسیب می تواند به صورت کیست بروز پیدا کند. اگر عمل جراحی رحم و یا واژن انجام دهید، به دلیل فشار و آسیب به دیواره واژن امکان بروز این کیست ها نیز وجود دارد.

کیست مجرای گارتنر

مجرای گارتنر یک اندام باقی مانده در لگن زن به دلیل رشد جنین در رحم  است. گاهی اوقات در این مجرا مایع جمع می شود و بعدها به صورت کیست در دیواره واژن مشخص می گردد.

کیست بارتولن

غده بارتولن در نزدیکی دهانه واژن در لبه واژن قرار دارد. اگر قسمتی از پوست اضافه روی این غده رشد کند، مایع می تواند به داخل غده برگردد و تشکیل کیست بدهد، این کیست معمولاً بدون درد است. اگر کیست عفونی شود می تواند به آبسه تبدیل شود.

انواع کیست واژن

علائم کیست واژن چیست؟

بهتر است بدانید این کیست معمولا هیچ علامتی ندارد. گاهی اوقات این توده کوچک در حین رابطه جنسی یا قرار دادن تامپون باعث ایجاد ناراحتی و درد می کند. در این زمان پیشنهاد می شود به پزشک مراجعه کنید تا پزشک با بررسی کامل کیست اطلاعات تکمیلی را در اختیارتان قرار دهد.

کیست واژن چگونه تشخیص داده می شود؟

یکی از راه های معمول تشخیص این کیست معاینه لگن است. همچنین، پزشک سابقه بیمار را بررسی می کند. اگر بیمار زایمان طبیعی داشته باشد این موضوع اهمیت بسیار زیادی دارد. همچنین، گاهی پزشک موارد دیگر را نیز تجویز می کند تا به ماهیت این کیست ها پی ببرد. برخی از این موارد به شرح زیر هستند:

  • بیوپسی نمونه بافت از کیست برای رد شدن احتمال سرطان واژن
  • آزمایش ترشحات واژن یا دهانه رحم برای تعیین وجود عفونت مقاربتی
  • اسکن MRI، سی تی اسکن یا سونوگرافی برای مشاهده تصاویر دقیق کیست
  • تست پاپ اسمیر برای حفظ سلامت رحم

کیست واژن چگونه درمان می شود؟

کیست های واژن باید از نظر رشد یا تغییرات ظاهری مورد بررسی قرار گیرند. در این شرایط پزشک داروهای خوراکی و یا غیر خوراکی را برای درمان کیست تجویز می کند. اگر کیست بزرگتر باشد یا علائم شدیدی ایجاد کند، پزشک ممکن است عمل جراحی کیست واژن را توصیه کند. همچنین، اگر کیست باعث عفونت یا آبسه شود، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک تجویز کند. روش های درمانی دیگر به صورت زیر هستند:

  • لیزر دی اکسید کرن
  • مارسوپیالیزیشن ( در این روش بیمار به طور کامل بیهوش می شود و کیست ها تخلیه می شوند)
  • حمام ستیز ( در این روش بیمار به مدت یک هفته در وان آب گرم می نشیند تا کیست ها تخلیه شوند)

پماد برای کیست واژن

گاهی اوقات پزشک تصمیم می گیرد به جای آنتی بیوتیک خوراکی پماد آنتی بیوتیک را تجویز کند.

کیست واژن چه عوارضی دارد؟

عوارض ناشی از کیست واژن نادر است. با این حال، کیست ها ممکن است در طول زمان رشد کنند و همین امر می تواند منجر به افزایش درد و ناراحتی شود و همچنین می تواند خطر عفونت را افزایش دهد.

سوالات پرتکرار

در این قسمت تلاش می کنیم تا به سوالات پرتکرار در این زمینه پاسخ دهیم.

کیست دهانه رحم خطرناک است

در بیشتر موارد این کیست ها خطرناک نیستند و هیچ مشکلی ایجاد نمی کنند. در موارد بسیار نادر وجود این کیست ها می تواند نشانه سرطان رحم باشد.

درمان خانگی کیست واژن

اگر کسی تمایل به استفاده از درمان های بالا نداشت می تواند مخلوط سرکه سیب و عسل و یا عسل و زنجبیل را بر روی کیست ها بمالد. این روش نقش موثری در درمان این کیست ها دارد.

محصولات مناسب زنان را از کجا سفارش دهم؟

اگر به دنبال مکمل های دارویی مانند مکمل های عفونت زنان هستید و یا می خواهید انواع محصولات بهداشت بانوان مانند نوار بهداشتی، پد روزانه، تامپون و ژل بهداشتی را سفارش دهید، می توانید به سایت داروخانه آنلاین مراجعه کنید. همچنین، در زمان خرید می توانید از مشاوره های رایگان این مرکز بهره مند شوید.

مجله سلامت داروخانه آنلاین محصولات زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

محصولات جنسی

سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.