مکمل تقویت قوای جنسی

کدام ویتامین ها به رفع خشکی واژن کمک می کنند؟

کدام ویتامین ها به رفع خشکی واژن کمک می کنند؟

خشکی واژن یکی از مشکلات رایج زنان به شمار می رود و در هر سنی می تواند به وجود بیاید، اما شیوع این مشکل در دوران یائسگی بیشتر از مواقع دیگر است، زیرا در این دوران هورمون استروژن در بدن کاهش می کند و همین امر نقش مهمی در به وجود آمدن این مشکل دارد. از عوامل دیگر به وجود آمدن این مشکل می توان به استرس، اضطراب، کاهش جریان خون و کمبود آب در بدن اشاره کرد. خوشبختانه، مکملهای متعددی برای جلوگیری از خشکی آهن وجود دارند. همچنین، مطالعات اخیر نشان می دهند که مصرف برخی از ویتامین ها سبب می شود این مشکل در زنان از بین برود که در ادامه به معرفی این ویتامین ها می پردازیم.

WhatsApp Image 2022 07 24 at 2.36.32 PM

شما می توانید جهت خرید محصولات بهداشتی بانوان از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

ویتامین ایی، ویتامینی شگفت انگیز برای رفع خشکی واژن

ویتامین E یک ویتامین محلول در چربی است که به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی نیز شناخته شده است و رادیکال های آزاد بدن را از بین می برد.  برخی از مطالعات نشان می دهند که مصرف این ویتامین برای افزایش رطوبت واژن موثر است. مطالعه ای بر روی 52 زن که از این مشکل رنج می بردند انجام شد و از آنها خواسته شد به مدت 12 هفته از شیاف ویتامین ایی استفاده کنند. نتایج نشان می دادند که مصرف این ویتامین علائم آتروفی واژن را از بین می برد.

مطالعات دیگری نشان داده اند که شیاف های حاوی ویتامین ایی، ویتامین آ و ویتامین دی همراه با موادی مانند اسید هیالورونیک علائم آتروفی واژن را از بین می برند و انواع سرطان در زنان را بهبود می بخشند. بهتر است بدانید که با وجود این نتایج امیدوار کننده، هنوز به تحقیقات بیشتری برای ارزیابی چگونگی اثر ویتامین ایی به عنوان یک مکمل خوراکی و شیاف در سلامت زنان نیاز است.

ویتامین ایی، ویتامینی شگفت انگیز برای رفع خشکی واژن

ویتامین دی

ویتامین دی که بسیاری از ما به عنوان ویتامین آفتاب می شناسیم، در اثر قرار گرفتن در زیر نور آفتاب در سلولهای پوستی ایجاد می شود. مصرف این ویتامین نقش مهمی در حفظ سلامت استخوان دارد. مطالعات اخیر نشان می دهند که مصرف این ویتامین به رفع خشکی واژن در بانوان کمک می کند. مطالعات انجام شده در این زمینه به شرح زیرند:

  • یک متا تحلیل با بررسی شش مطالعه صورت گرفته در این زمینه به این نتیجه رسید که مصرف مکمل ویتامین دی و استفاده از شیاف این ویتامین به کاهش این مشکل و بهبود سلامت واژن در دوران یائسگی کمک می کند.
  • مطالعه دیگری به بررسی 44 زن یائسه ای پرداخت که از شیاف ویتامین دی روزانه به مدت 8 هفته استفاده کرده بودند. گروه کنترل نیز در این تحقیق وجود داشت. نتایج نشان می دادند زنانی که در گروه اول بودند، به طور قابل توجهی درمان شده بودند.
  • یک مطالعه به بررسی 200 زن مسن پرداخت و نشان می داد که افزایش سطح ویتامین دی در خون با بهبود رطوبت واژن همراه است.

روغن خولان دریایی، ماده ای موثر در رفع خشکی واژن

روغن خولان دریایی مکملی طبیعی است که از دانه ها و توت های گیاه خولان دریایی به دست می آید. این روغن غنی از اسیدهای چرب ضروری مانند اسید لینولیک است و می تواند پوست را تقویت کند و از آن در برابر از دست دادن آب محافظت کند. مطالعه ای به بررسی 116 زن یائسه که از مشکل خشکی در ناحیه اندام تناسلی خود رنج می بردند پرداخت. این مطالعه نشان می داد که مصرف روزانه 3 گرم از روغن خولان به مدن 3 ماه به طور قابل توجهی به حفظ بافت واژن و ایجاد رطوبت در آن کمک می کند.

زنانی که از روغن خولان دریایی استفاده کرده بودند نیز در مقایسه با افرادی که در گروه دارو نما قرار داشتند ، نشانه هایی از افزایش الاستیسیته و رطوبت واژن را نشان می دادند ( اگرچه این از نظر آماری معنی دار نبود).  روغن خولان به حفظ سلامت پوست نیز کمک می کند و از آثار آن بر پوست می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بهبود و ترمیم زخم
  • تحریک تولید کلاژن
  • افزایش انعطاف پذیری پوست

کرم فموره کمپانی health diagnostics آمریکا
446

اسید هیالورونیک

اسید هیالورونیک مولکولی است که توسط بدن تولید می شود و نقش مهمی در حفظ سلامت پوست و جلوگیری از پیری پوست دارد.  از این ماده معمولا در روند ساخت محصولات آرایشی استفاده می شود، اما این ماده به صورت مکمل نیز تولید شده است. مطالعه ای قدیمی نشان می دهد که مصرف روزانه 5 میلی گرم نمک سدیم هیالورنیک به مدن 8 هفته به بهبود علائم آتروفی واژن در 42 زن یائسه کمک کرده است.

مطالعه دیگری به مدت 2 ماه به بررسی 28 زن جوان پرداخت که از مکمل حاوی اسید هیالورونیک و سایر مواد مانند سولفات گلوکوزامین، اسید آلفا لیپوئیک و ویتامین های آ و ایی استفاده کرده بودند. مصرف این مکمل نقش مهمی در بهبود بیماری خشکی واژن داشت.

همچنین، مطالعات دیگر نشان داده اند که مصرف ژل های مضوعی و شیافهای حاوی اسید هیالورونیک به افزایش رطوبت در بافت واژن کمک می کند. اگر این ژل ها حاوی ویتامین های آ و ایی باشند، اثر بخشی آنها افزایش پیدا می کند.  با این وجود، محققان بر این امر تاکید می ورزند که هنوز به مطالعات بیشتری در این زمینه نیاز است.

روغن ماهی

روغن ماهی مکملی است که اغلب برای تامین اسیدهای چرب امگا 3  که نوعی چربی سالم برای قلب است مورد استفاده قرار می گیرد.  برخی تحقیقات نشان می دهند که اسیدهای چرب امگا 3 می توانند برای افزایش رطوبت واژن، به ویژه در دوران یائسگی، مفید باشند.

یک مطالعه قدیمی در میان 52 بازمانده از سرطان پستان در دوران یائسگی نشان می داد که مصرف 3.5 گرم اسید چرب امگا 3 روزانه و به مدت 6 ماه باعث بهبود خشکی واژینال آنها شده است. مطالعات دیگری نشان داده اند که مصرف مکمل اسیدهای چرب امگا 3 سطح استروژن را افزایش می دهد و  می تواند به جلوگیری از خشکی واژن کمک کند.

همچنین، مطالعات انسانی و حیوانی نشان داده اند که مصرف اسیدهای چرب امگا 3 باعث افزایش هیدراتاسیون پوست و کاهش خشکی آن می گردد.  با این وجود، هنوز به مطالعات بیشتری برای تعیین چگونگی تاثیر روغن ماهی بر سلامت زنان و افزایش رطوبت واژن نیاز است.

دهیدرواپیاندروسترون، DHEA، مکملی مناسب برای رفع خشکی واژم

دهیدرواپیاندروسترون نوعی هورمون استروئیدی است که در تولید استروژن نقش دارد. از آنجا که با افزایش سن تولید DHEA به طور طبیعی کاهش می یابد، گاهی به عنوان مکمل برای کمک به حفظ تعادل سطح هورمون ها و کاهش علائم مرتبط با یائسگی استفاده می شود.

مطالعات متعددی  نشان داده اند که تجویز DHEA از طریق واژن می تواند به طور قابل توجهی خشکی واژن زنان را بهبود بخشد و سطح استروژن را در زنان یائسه افزایش دهد.ردر حالی که تحقیقات در مورد اثر بخشی مکمل های خوراکی DHEA هنوز محدود است، اما برخی از مطالعات قدیمی نشان داده اند که مصرف این مکمل می تواند سطوح استروژن را در بدن افزایش دهد و نقش موثری در بهبود عملکرد جنسی داشته باشد.

درمان خشکی واژن با طب سنتی

بسیاری از بانوان به دنبال روشهای طبیعی برای حل مشکل خشکی واژن هستند. برای حل این مشکل با استفاده از طب سنتی می توانید به صورت زیر عمل کنید:

  • مخلوط یک قاشق خاکشیر در آب جوش همراه با کمی عسل به صورت ناشتا و روزانه
  • دم کرده گل ختمی

سوالات پرتکرار در مورد خشکی واژن

سوالات پرتکرار در مورد خشکی واژن

در این قسمت تلاش می کنیم تا به سوالات پرتکرار شما در این زمینه پاسخ دهیم.

 برای رفع این مشکل چه کارهایی می توانم انجام دهم؟

در کنار مسائلی که در بالا به آنها اشاره شد، شما می توانید از ژل های روان کننده واژن که بر پایه آب هستند استفاده کنید.

کدام مواد غذایی به رفع این مشکل کمک می کنند؟

رژیم غذایی حاوی اسیدهای چرب می تواند به تولید روغن اضافی در واژن کمک کند. کدو تنبل خام، دانه کنجد، تخمه آفتابگردان و ماهی (به ویژه ماهی آزاد) گزینه های بسیار خوبی برای رفع این مشکل هستند و سرشار از اسیدهای چرب هستند. مکمل های ویتامین A و B و بتاکاروتن نیز دارای مقادیر زیادی اسیدهای چرب امگا 3 هستند.

آیا از آب می توان به عنوان ژل روان کننده استفاده کرد؟

خیر! استفاده از آب نقشی در افزایش رطوبت واژن ندارد.

مکمل های زنان را از کجا سفارش دهم؟

شما می توانید برای تهیه انواع مکمل های دارویی مانند مکمل های درمان عفونت زنان یا قرص تقویت سیستم ایمنی بدن و  قرص مولتی ویتامین به سایت داروخانه آنلاین مراجعه کنید. همچنین، در زمان خرید می توانید از مشاوره های تخصصی این مرکز بهره مند شوید.

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.