مکمل تقویت قوای جنسی

میکروپنیس یا کوچکی آلت تناسلی چیست؟

یکی از مشکلاتی که برخی مردان بزرگسال با آن دست و پنجه نرم می کنند کوچکی آلت تناسلی است. کوچکی آلت تناسلی بیماری نادری است که در دوران نوزادی تشخیص داده می شود. این مشکل

کوچکی آلت تناسلی

یکی از مشکلاتی که برخی مردان بزرگسال با آن دست و پنجه نرم می کنند کوچکی آلت تناسلی است. کوچکی آلت تناسلی بیماری نادری است که در دوران نوزادی تشخیص داده می شود. این مشکل بر اثر رشد غیرعادی جنین رخ می دهند و دلایل هورمونی و ژنتیکی دارد. در ادامه این مقاله به علل و راه های درمان کوچکی آلت تناسلی بیشتر خواهیم پرداخت.

تقویت قوای جنسیشما می توانید جهت خرید مکمل تقویت قوای جنسی از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

کوچکی آلت تناسلی چیست؟

از اصطلاح میکروپنیس برای توصیف کوچکی آلت تناسلی استفاده می شود. در اثر این بیماری آلت تناسلی فرد نسبت به سایر اندام های جنسی مانند بیضه، کیسه بیضه و پرینه (فاصله میان مقعد و آلت تناسلی) کوچکتر است. این عارضه بسیار نادر است و باید به نکات زیر در مورد آن توجه داشت:

  • ژنتیک و سابقه خانوادگی می تواند در بروز این مشکل نقش داشته باشد.
  • این مشکل در 6/0 درصد مردان دیده می شود.
  • اگر طول آلت تناسلی در حالت غیربرانگیخته کمتر از 8/6 سانتیمتر باشد شخص دچار میکروپنیس است.
  • درمانی برای میکروپنیس وجود ندارد اما هورمون درمانی یا تحریک رشد آلت تناسلی می تواند به درمان این مشکل در کودکان کمک کند.

کوچکی آلت تناسلی در کودک چه نشانه هایی دارد؟

اولین نشانه کوچکی آلت تناسلی این است که آلت در دوره نوزادی کوچک تر از 9/1 سانتیمتر باشد. در بزرگسالان نیز همانطور که گفته شد کوچک تر بودن آلت از 8/6 سانتیمتر در حالت رها و 5/12 سانت در حالت برانگیخته از مشخصه های میکروپنیس می باشد.
به دلیل اینکه این بیماری می تواند بر اثر اختلالات هورمونی یا بیماری مادرزادی رخ دهد ممکن است با مشکلات سلامتی دیگر نیز همراه باشد.

دلایل کوچکی آلت تناسلی

یکی از دلایل احتمالی این بیماری تولید کم HCG در مراحل اولیه بارداری است. این هورمون نقش مهمی در تحریک بیضه ها برای تولید تستسترون دارد. پس از 14 هفته، رشد آلت تناسلی به هورمون لوتئین مربوط می شود. این هورمون نیز با اثرگذاری بر روی سلول های بینابینی باعث تحریک بیضه برای ساخت تستسترون می شود. زمانیکه تولید این هورمون یا تستسترون محدود شود به کوچکی آلت تناسلی می انجامد.
ژنتیک نیز می تواند در کوچکی آلت تناسلی موثر باشد. برخی ناهنجاری های کروموزومی می توانند در بروز این عارضه موثر باشند. برخی شواهد نیز از تاثیر داروهای باروری حاوی استروژن در مراحل اولیه بارداری بر این عارضه خبر می دهند. برخی تحقیقات نیز نشان می دهند قرارگیری در معرض آفت کش های حاوی کلر در دوره بارداری می تواند در بروز کوچکی آلت تناسلی و سایر ناهنجاری های اندام های جنسی پسران اثر داشته باشد.

کوچکی آلت تناسلی

درمان میکروپنیس چگونه انجام می شود؟

درمان کوچکی آلت تناسلی می تواند در کودک و بزرگسالان متفاوت باشد. به دلیل اینکه اندام های جنسی کودکان و نوزادان در حال رشد هستند تستسترون درمانی می تواند در رشد آلت تناسلی موثر باشد. در ادامه به روش های مختلف درمان کوچکی آلت تناسلی می پردازیم:

تستسترون درمانی

عارضه کوچکی آلت تناسلی را می توان در نوزادان و کودکان با 3 تزریق عضله ای ماهانه تستسترون درمان کرد. تحقیقات نشان داده اند 1 یا 2 دوره تزریق 3 دوز 25 تا 50 میلی گرم تستسترون می تواند اندازه آلت تناسلی را متناسب با سن کودک افزایش دهد. این دوزها هر 4 هفته یکبار قابل تزریق هستند.
باید توجه داشت ختنه کودک باید تا پس از تستسترون درمانی به عقب بیفتد. درمان از طریق تزریق تستسترون برای کودکان تا زیر 3 سال بسیار موثر است هرچند می تواند تا 8 سالگی نیز اثر بگذارد.

تغییر جنسیت

در گذشته به دلیل مشکلات فرهنگی ناشی از این عارضه، اینکار انجام می شده و امروزه به ندرت انجام می گردد. اینکار به دلیل اینکه کودک درکی از این موضوع ندارد و قادر به تصمیم گیری نیست بدون رضایت کودک انجام می شده است. از طرفی فرد باید تا آخر عمر برای تغییر جنسیت از مرد به زن هورمون درمانی می کرده است. این دلایل باعث شده این روش از رواج بیفتد.

جراحی بزرگ کردن آلت تناسلی

این عمل برای بزرگسالان انجام می شود و نتایج آن متفاوت است. این عمل به شکل های مختلفی می تواند انجام شود. در یکی از جراحی ها که به آن آزادسازی رباط آویزان کننده می گویند، رباطی را جدا می کنند که آلت تناسلی را هنگام نعوظ حمایت می کند. این عمل باعث قرارگیری آلت تناسلی در زاویه بازتری می شود و باعث می شود بلند تر دیده شود.
شکل دیگری از جراحی بزرگ کردن آلت تناسلی، پیوند پوست است که چندان کاربردی ندارد زیرا ممکن است عملکرد جنسی را مختل کند. روش های دیگر مانند موارد زیر بیشتر بر قطر آلت تناسلی اثر دارند:

  • فیلرهای پوستی مصنوعی
  • ایمپلنت های سیلیکونی
  • تزریق زیرپوستی چربی

ممکن است این روش ها برروی طول آلت نیز اثر بگذارند اما این افزایش طول تنها هنگام سستی آلت دیده می شود و در هنگام نعوظ اثری ندارد.

کوچکی آلت تناسلی

عوارض کوچکی آلت تناسلی در زندگی مردان چیست؟

ممکن است کوچکی آلت تناسلی باعث مشکلاتی در زندگی مردان شود:

  • در اثر عارضه کوچکی آلت تناسلی دفع ادرار ممکن است دچار مشکل شود اما نشسته ادار کردن این مشکل را برطرف می کند.
  • زمانیکه آلت مردان کمتر از 5 سانتیمتر است احتمال لقاح کمتر می شود.
  • برخی افراد بر این باورند که کوچکی آلت تناسلی می تواند باعث آسیب های روحی و روانی در فرد شود. البته تجربه مردان در این مورد حاکی از چیز دیگری است. بر اساس تحقیقات، تصویر ذهنی مردان دچار میکروپنیس از مردانگی خود، همانند افراد عادی است.

مجله سلامت داروخانه آنلاین مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می دهد:

محصولات جنسی
سرکار خانم نغمه امیری کارشناس و درمانگر اختلالات جنسی و مشاور مجرب در حوزه مسائل زناشویی هستند که در زمینه استفاده از مکمل های تقویت قوای جنسی و باروری خانم ها و آقایان بسیار باسابقه می باشند.شما میتوانید برای دریافت مشاوره در زمینه همه موضوعات جنسی با پشتیبانی سایت داروخانه آنلاین تماس بگیرید.