جنسیلوازم جنسی

کاندوم چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

کاندوم چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟
زمان تقریبی مطالعه: 5 دقیقه

تاریخ آخرین آپدیت 2 شهریور 1400

امروزه توجه به امور سلامت جنسی اهمیت زیادی پیدا کرده است. کارشناسان سلامتی بر این موضوع تاکید دارند که بالا بردن سواد جنسی به پیشگیری از بیماریهای آمیزشی کمک می‌کند و به برقراری روابطی لذت بخش در میان زوجین کمک می‌کند. کاندوم وسیله‌ای است که برای پیشگیری از بارداری و انتقال عفونتهای آمیزشی مورد استفاده قرار  می‌گیرد. در این مقاله قصد داریم به طور کامل به معرفی این وسیله مراقبت جنسی بپردازیم. در پایان این مقاله شناخت کاملی نسبت به آن خواهید داشت و با آگاهی کامل از آن استفاده خواهید کرد.

condom

کاندوم چیست؟

کاندوم پوشش کشسانی و منعطف است که از تماس مستقیم آلت تناسلی طرفین در زمان برقراری روابط جنسی جلوگیری به عمل می‌آورد. جنس پلاستیک این وسیله عمدتا از لاتکس است. در این وسیله مراقبت جنسی از مواد روان کننده برای سهولت در برقراری روابط جنسی استفاده می‌شود. این روان‌کننده بر پایه آب هستند زیرا روغن به جنس لاتکس این وسیله آسیب وارد می‌کند. برخی از کاندوم‌ها حاوی مواد اسپرم‌کش هستند تا احتمال بارداری را به کمترین میزان برسانند.

کاندوم حساس و ساده کدکسCTA 1

کاندوم مردانه چیست؟

کاندوم مردانه پوششی است که مردان در حالت نعوظ برای اهداف مختلف از جمله جلوگیری از بارداری بر روی آلت خود قرار می‌دهند. این وسیله 85 تا 95 درصد از بارداری جلوگیری به عمل می‌آورد.

چگونه از این وسیله مراقبت جنسی استفاده کنیم؟

این وسیله باید دقیقا قبل از استفاده از بسته خارج شود تا آلودگیهای محیط را به خود جذب نکند. در قسمت انتهایی این وسیله فضای خالی وجود دارد که باید آن را قبل از استفاده جهت تخلیه هوا فشار داد. در هنگام استفاده از این وسیله باید هوشیار باشید تا به ناخن کشیده نشود و پاره نشود.

انواع کاندوم

این وسیله مراقبت جنسی انواع مختلفی دارد که در طرح‌ها و بسته‌های مختلف تولید می‌شود و زوجین با توجه به ترجیحات خود یکی از آنها را انتخاب می‌کنند. این کاندوم‌ها به شرح زیرند:

 • تاخیری ( در این وسیله از مواد بی‌حس کننده‌ای مانند بنزوکائین و لیدوکائین استفاده می‌شود)
 • ساده و کلاسیک ( این وسیله تنها از انتقال بیماریهای جنسی جلوگیری به عمل می‌آورد)
 • شیار دار ( این وسیله داری شیارهایی برای افزایش لذت جنسی در زنان و تعویق انزال در مردان است)
 • خاردار (این وسیله  به افزایش لذت جنسی در زنان و تعویق انزال در مردان کمک می‌کند)
 • ترکیبی ( این وسیله دارای تمامی ویژگی تمامی کاندومها برای افزایش لذت جنسی است)

کاندوم تاخیری پرولانگ دیلی کدکس CTA 2

کاندوم زنانه چیست؟

زنان از این وسیله مراقبت جنسی برای پیشگیری از بیماریهای آمیزشی و بارداری استفاده می‌کنند. برای استفاده از این وسیله زنان باید قسمت خارجی واژن را از هم باز کنند. برای سهولت در انجام اینکار می‌توان از روان کننده واژن استفاده کرد. کاندوم باید به آرامی در داخل واژن قرار گیرد سپس با استفاده از انگشت اشاره تا جایی که امکان دارد در واژن فرو رود. باید اطمینان حاصل شود که این وسیله به درستی در واژن قرار گرفته است و تاب نخورده است.

پس از اتمام رابطه جنسی وقتی زن هنوز دراز کشیده است باید این وسیله را خارج کند. هرگز در حالت ایستاده این وسیله را از واژن خود خارج نکنید! کاندوم زنانه از مردانه گران‌قیمت‌تر است. این وسیله از مدل مردانه آن بلند است و دو حلقه دارد.

مشاوره رایگان

نکته بسیار مهم: هرگز به طور هم‌زمان از کاندوم زنانه و مردانه استفاده نکنید!

این وسیله از انتقال چه بیماریهایی جلوگیری به عمل می‌آورد؟

این وسیله برای جلوگیری از انتقال بیماریهای مقاربتی از جمله زگیل تناسلی، HIV (ایدز)، هپاتیت نوع سی و عفونتهای جنسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مجله سلامت داروخانه آنلاین برای جلوگیری و رفع زگیل تناسلی محصول زیر را پیشنهاد می دهد:

کاندوم میکس کلایمکس

CTA 3

مزایای استفاده از کاندوم

مزیتهای استفاده از این وسیله به شرح زیر هستند:

 • جلوگیری از انزال زودرس در مردان
 • جلوگیری از انتقال بیماریهای مقاربتی

معایب استفاده از کاندوم

معایب استفاده از این وسیله به شرح زیر هستند:

 • این وسیله یکبار مصرف است و دایمی نیست و برای هر رابطه جنسی باید یکبار مورد استفاده قرار گیرد.
 • ممکن است جنس لاتکس این وسیله برای برخی از افراد حساسیت زا باشد.
 • احتمال پارگی در طول برقراری رابطه جنسی

کاندوم خاردار مستر 3در1 کدکس CTA 4

چگونه از کاندوم نگهداری کنیم؟

برای نگهداری از این وسیله مراقبت جنسی باید به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • این وسیله را دور از حرارت، نور و رطوبت نگهداری کنید.
 • در هنگام مصرف به تاریخ انقضا آن توجه داشته باشید.
 • هرگز از روغن و یا وازلین برای چرب کردن سطح آن استفاده نکنید.

چرا کاندوم در طول رابطه جنسی پاره می‌شود؟

ممکن است تا به حال شنیده باشید که کاندوم در حین رابطه جنسی پاره شده باشد و این سوال برای شما پیش بیاید که چه دلایلی سبب بروز این امر می‌شوند. از علال رایج این امر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تاریخ مصرف گذشته
 • سایز کوچک کاندوم برای آلت تناسلی مرد
 • قراردادن این وسیله در گرما و رطوبت
 • خشکی آلت تناسلی زنان
 • رابطه جنسی خشن

برای جلوگیری از بروز این امر باید تاریخ مصرف آن را بررسی کنید. این وسیله را هرگز در رطوبت و یا گرمای شدید قرار ندهید. ژل روان کننده ژلی مناسب برای رفع خشکی آلت تناسلی زنان است. به همین دلیل بهتر است قبل از برقراری رابطه جنسی از این ژل استفاده کنید.

پارگی کاندوم و خطر بارداری

متاسفانه با پاره شدن کاندوم خطر بارداری وجود دارد. به محض اینکه این وسیله پاره شد، مرد باید آلت تناسلی‌اش را از واژن زن خارج کند و زن نیز بلافاصله باید واژنش را شستشو دهد.

استفاده از قرص اورژانسی بهترین راهکار برای جلوگیری از بارداری است. همچنین، با توجه به اینکه ممکن است در اثر پاره شدن کاندوم بیماری جنسی انتقال پیدا کند، در صورت افزایش ترشحات غیرطبیعی در واژن، زن باید به پزشک مراجعه کند. مرد نیز باید از سلامتی خود مطمن شود.

کاندوم تاخیری 5 در 1 کدکس 

کاندوم تاخیری 5 در 1 کدکس

یکی از بهترین برندها برای تهیه محصولات جنسی برند کدکس است. این برند انواه متفاوتی از کاندوم را به بازار عرضه می کند که یکی از آنها کاندوم تاخیری 5 در 1 کدکس است. از ویژگی های این محصول می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دارای لوبریکانت برای لذت بیشتر
 • لاتکس صد در صد طبییعی
 • حاوی 12 عدد در هر بسته
 • حاوی ژل انار جهت تنگ کننده گی
 • دارای خارهای برجسته جهت لذت بیشتر حین رابطه
 • دارای حلقه ی تنگ کننده برایتحریک بیشترو ایجاد حس گرما
 • دارای ماده ی مرطوب کننده با رایحه مطبوع

این کاندوم به افزایش کیفیت رابطه جنسی کمک می کند و نقش موثری در برقراری روابط لذت بخش جنسی دارد. این کاندوم زمان انزال را به تعویق می اندازد و همین امر سبب می شود که زوجین از این رابطه لذت فراوانی ببرند.

به سلامت جنسی خود اهمیت بدهید!

امروزه به عنوان فردی که قرن بیست و یکم زندگی میکنیم باید سواد جنسی خود را برای برقراری رابطه جنسی سالم بالا ببریم. یکی از مواردی که در روابط جنسی کنترل نشده رخ می‌دهد بارداری ناخواسته است.

سازمان بهداشت جهانی هشدار داده است که بارداری ناخواسته آسیبهای روحی و جسمی زیادی به زنان وارد می‌کند. همین امر لزوم برقراری رابطه جنسی کنترل شده را می‌رساند. همچنین برقراری رابطه جنسی سالم از انتقال بیماریهای آمیزشی پیشگیری می‌کند و همین امر این رابطه را به رابطه‌ای لذت بخش برای شما و پارتنرتان تبدیل می‌کند.

آمارها نشان داده‌اند که بیماریهای جنسی در میان جمعیت جوان هر جامعه که بالاست. یکی از دلایل این امر عدم آگاهی و سواد جنسی این بخش عظیم از جمعیت جامعه است. به عنوان شهروند قرن بیست و یکم ما به شما نمی‌گوییم چه کاری انجام دهید. ما تنها اطلاعات را در اختیار شما قرار می‌دهیم. این شما هستید که تصمیم می‌گیرد از کدام روش برای حفاظت از سلامتی خود استفاده کنید.

مجله سلامت داروخانه آنلاین مطالعه مطلب زیر را به شما پیشنهاد می دهد:

مجله سلامت داروخانه آنلاین محصولات زیر را به شما معرفی می کند :

محصولات جنسی
لطفا امتیاز خود را به این مقاله ثبت نمایید
[کل: 1 میانگین: 5]
مجله سلامت