مکمل تقویت قوای جنسی

شکلات تلخ شما را سالم می کند!

شکلات تلخ شما را سالم می کند!

شکلات تلخ یکی از خوراکی هایی است که این روزها مورد توجه قرار گرفته است. منابع خارجی به این موضوع اشاره می کنند، این شکلات خوشمزه نیست اما فواید زیادی دارد که هرگز نمی توان از آن چشم پوشی کرد. به همین دلیل، کسانی که می خواهند بدن سالمی داشته باشند می توانند استفاده از این خوراکی را مد نظر قرار دهند. در ادامه به خواص شکلات تلخ می پردازیم.

آیا شکلات تلخ سالم است؟

تمامی کسانی که می خواهند این محصول را تهیه کنند در این باره سوال می پرسند آیا این شکلات سالم است. منابع خارجی به این موضوع اشاره می کنند شکلات تلخ در مقایسه با شکلات های دیگر قند و چربی کمتری دارد و همین امر باعث می شود تا برای سلامتی مفید باشد.  این شکلات بین 50 تا 90 درصد کاکائو دارد. هر چقدر کاکائو شکلات بیشتر باشد، فلاونوئیدهای آن بیشتر می شود و قند آن کاهش پیدا می کند. در شکلات های دیگر از شکر استفاده شده است و همین امر باعث شده است مصرف آنها قند خون را بالا ببرد و باعث افزایش وزن گردد.

خواص شکلات تلخ

اکنون تلاش می کنیم تا شما را با خواص این شکلات آشنا سازیم. در پایان می توانید با دید باز برای استفاده از آن برنامه ریزی کنید.

سرشار از فلاوانول و مفید برای قلب

فلاوانول ها نوعی فلاونوئید هستند که در گیاهانی مانند درخت کاکائو یافت می شود. این درختان دانه های کاکائو را تولید می کنند و از آنها برای تهیه شکلات استفاده می شود. تحقیقات نشان می دهند فلاوانول ها در دانه های کاکائو به وفور یافت می شوند. شکلات تلخ حاوی فلاوانول های بیشتری در مقایسه با شکلات های دیگر است. همین امر سبب شده است استفاده از این شکلات برای قلب مفید باشد.

کاهش فشار خون بالا

یکی دیگر از مزیت های فلاوانول ها تولید اکسید نیتریک در بدن است. این مواد رگ های خونی را شل می کنند و جریان خون را بهبود می بخشند. همچنین، فلاوانول ها این قابلیت را دارند که بر جریان فشار خون اثر بگذارند و فشار خون بالا را کاهش دهند. به همین دلیل کسانی که به فشار خون بالا مبتلا هستند، بهتر است از این شکلات استفاده کنند.

حفظ سلامت مغز

در بالا به این موضوع اشاره کردیم که فلاوانول ها جریان خون را در بدن بهبود می بخشند. این امر باعث می شود تا خون با فشار بیشتری به مغز برسد. هر چقدر جریان خونی که به مغز می رسد بهتر باشد، به همان اندازه مغز بهتر عمل می کند. در نتیجه، مصرف شکلات تلخ برای حفظ سلامت مغز مفید است.

ضد سرطان

فلاوانول ها آنتی اکسیدان های قوی هستند که رادیکال های آزاد بدن را از بین می برند و از آسیب های سلولی جلوگیری می کنند. این امر باعث می شود تا بدن تقویت گردد و خطر ابتلا به بیماری های مزمن از جمله سرطان به میزان زیادی کاهش پیدا می کند.

خواص شکلات تلخ

کاهش قند خون

تحقیقات جدید نشان می دهند فلاوانول ها حساسیت بدن را در برابر انسولین افزایش می دهند. در نتیجه، این هورمون به اندازه کافی در بدن تولید می شود و کسانی که مبتلا به قند خون بالا هستند، با مصرف شکلات تلخ می توانند قند خون خود را پایین بیاورند.

حاوی مواد معدنی مورد نیاز بدن

شکلات تلخ مملو از مواد معدنی مهم از جمله آهن، منیزیم، روی، مس و فسفر است. این مواد معدنی برای  بدن ضروری هستند. به طور مثال روی ( زینک) باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می گردد. همچنین، فسفر موجود در این شکلات به سلامت استخوان ها و دندان ها کمک می کند و منیزیم برای تجربه خواب با کیفیت تر مفید است.

فاقد مواد لبنی

در شکلات های مختلف از مواد لبنی مانند شیر استفاده می شود. افراد زیادی هستند که به مواد لبنی حساسیت دارند. در نتیجه نمی توانند از شیر استفاده کنند. اما شکلات تلخ فاقد مواد لبنی است. همین امر سبب می شود کسانی که به شیر حساسیت دارند و یا باید از رژیم غذایی غیر لبنی استفاده کنند، با خیال آسوده این شکلات را مورد استفاده قرار دهند.

فیبر بالا

این شکلات سرشار از فیبر است. فیبر باعث می شود تا دستگاه گوارشی به خوبی کار کند. همچنین، کسانی که می خواهند از بافت های بدن خود محافظت کنند نیاز به فیبر بالایی دارند. استفاده از شکلات تلخ نیاز بدن به فیبر را تامین می کند.

تقویت خلق و خو

مطالعات نشان داده اند کسانی که از این شکلات استفاده می کنند خلق و خوبی بهتری دارند. این شکلات حاوی ترکیبات پلی فنلی است که با ترشح هورمون های لذت در بدن رابطه مستقیم دارند. در نتیجه، استفاده از این شکلات باعث می شود حس خوش بینی در بدن افزایش پیدا کند.

کاهش استرس

کارشناسان به این موضوع اشاره می کنند پلی فنول ها که در شکلات تلخ به کار رفته اند آنتی اکسیدا ن های قوی هستند و بر هورمون کورتیزول اثر می گذارند. کاهش هورمون کورتیزول باعث می شود تا میزان استرس در بدن کاهش پیدا کند. مطالعه ای که اخیرا صورت گرفت نشان می داد شرکت کنندگانی که روزانه از این شکلات استفاده می کردند در مقایسه با گروه کنترل استرس کمتری را تجربه می کردند.

عوارض شکلات تلخ

تا بدینجا در مورد خواص شکلات تلخ صحبت کردیم. اما شاید این سوال برای شما پیش بیاید آیا این شکلات عوارضی دارد. همانطور که می دانید این شکلات حاوی کافئین است. مصرف بیش از اندازه کافئین برای بدن مضر است. در نتیجه، مصرف بیش از حد شکلات تلخ به بدن آسیب می رساند. از طرف دیگر، این شکلات حاوی مقدار متوسطی از چربی اشباع شده است و استفاده از آن می تواند کلسترول را افزایش دهد. به همین دلیل توصیه می شود این شکلات را به اندازه مصرف کنید تا بتوانید از خواص آن بهره ببرید.

خرید مکمل دارویی

اگر می خواهید برای خرید انواع مکمل دارویی اقدام کنید، می توانید به سایت داروخانه آنلاین مراجعه کنید. همچنین، می توانید از مشاوره های رایگان و تخصصی کارشناسان این مرکز بهره مند شوید.

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.