تکنیک فاینمن؛ روشی صحیح برای یادگیری

feynman technique 1

بسیاری مواقع در روند یادگیری، برخی مطالب را با وجودیکه گمان می کردیم فرا گرفته ایم، به یاد نمی آوریم. به خاطر سپردن مطالب به این معنی نیست که آنها را یاد گرفته ایم. به گفته فیزیکدانی به نام ریچارد فاینمن زمانی که ما نتوانیم مفهومی پیچیده را به زبانی ساده توضیح دهیم یعنی آن مفهوم را به درستی درک نکرده ایم. طبق نظریه فاینمن تدریس یک مطلب به دیگران می تواند باعث یادگیری بهتر آن شود. در این مقاله با تکنیک فاینمن و راه های پیاده سازی آن بیشتر آشنا می شوید.

فاینمن و تکنیک یادگیری او

فیلیپس فاینمن فیزیکدان نظری آمریکایی بود. بسیاری این فرد را تاثیرگذارترین و سنت شکن ترین چهره رشته خود در دوران پس از جنگ جهانی دوم می دانند. فاینمن نظریه الکترودینامیک کوانتومی را بازسازی نمود و باعث تغییر درک علم از ماهیت امواج و ذرات شد. این شخص در سال ۱۹۶۵ جایزه نوبل فیزیک را به دلیل پژوهش‌ هایش درباره الکترودینامیک کوانتومی به همراه دو دانشمند دیگر دریافت نمود. فاینمن در حال آماده کردن یک سخنرانی برای دانشجویان سال اول کالج بود که متوجه مشکلی در یادگیری شد. او فهمید اگر ما نتوانیم چیزی را به زبان ساده برای دیگران توضیح دهیم یعنی آن را نفهمیده ایم. او شروع به بررسی این موضوع کرد و در نهایت دست به ابداع تکنیک فاینمن زد.

تقویت حافظهشما می توانید جهت خرید قرص تقویت حافظه به صورت آنلاین از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

تکنیک فاینمن چیست؟

این تکنیک مدلی ذهنی برای یادگیری عمیق و ساده سازی مسائل می باشد. فاینمن برای استفاده شخصی آن را ابداع کرد اما امروزه بسیاری از افراد از این تکنیک استفاده می کنند. این تکنیک چهار مرحله دارد و از آن می توان برای یادگیری بسیاری مسائل استفاده کرد. تکنیک فاینمن در افزایش توانایی مغز برای درک مفاهیم دشوار و تولید استراتژی های یادگیری بسیار موثر است. در ادامه با چهار مرحله تکنیک فاینمن آشنا می شوید.

مراحل تکنیک فاینمن

مطالعه کردن، آموزش دادن، شناسایی شکاف ها و ساده‌ سازی چهار مرحله تکنیک فاینمن هستند. در ادامه این چهار مرحله به تفصیل توضیح داده می شوند:

مطالعه کردن

در مرحله اول به وسیله هایی همچون دفترچه یادداشت، خودکار، کاغذ یا لپ تاپ نیاز داریم. به طور مثال می خواهید در مورد بازی شطرنج مطالعه کنید. ابتدا تمام چیزهایی را که در مورد بازی شطرنج می دانید بنویسید. اطلاعات شما می تواند حتی بسیاری موارد ساده باشد؛ اطلاعاتی همچون اسم مهره ها، حرکت مهره ها و … . تکنیک نوشتن در روش فاینمن برای تجزیه و دسته بندی کردن اطلاعاتی است که داشته اید و بدست می آورید. این کار کمک می کند پس از مطالعه بعضی جنبه ها را به جنبه های دیگر اولویت دهید. این مرحله پویا و شهودی است. در این مرحله ما دانش خود را یادداشت می کنیم و در مواجهه با مطالب جدیدی که یاد می گیریم آنها را مرتب می کنیم و بین دانسته های قبلی و جدید ارتباط برقرار می نماییم.

آموزش دادن

مرحله دوم تکنیک فاینمن آموزش دادن مطالبی است که یاد گرفته اید. بهتر است این آموخته ها را به فرد واقعی آموزش دهید زیرا می‌تواند بسیار چالش برانگیزتر از فردی خیالی باشد. کار با یک فرد واقعی به شما کمک می کند تا بدانید مطلب آموزش داده شده را درک کرده اید یا نه؟ بسیاری مواقع سوالات فرد مقابل می تواند شما را متوجه عدم درک خود از نکته آموزشی کند. این تجربه می تواند باعث شود شما مطالب را با جزئیات کمتر یا بیشتر توضیح دهید، مسائل را روشن کنید، به سوالات پاسخ دهید و گاه از دیدگاهی به مسئله نگاه کنید که به آن فکر نکرده بوده اید.

با عوارض مصرف بیش از حد زعفران آشنا شویم

فرد مقابل شما می تواند هر سنی داشته باشد اما اگر سن فرد پایین است شما باید مطالب را ساده تر کنید. این مسئله می‌تواند تدریس شما را دستخوش مشکلاتی سازد زیرا گاهی ناچارید جزئیات مهم را حذف کنید. به ‌طور مثال توضیح دادن عملکرد واکسن برای کودک دو ساله باید به شکل بسیار ساده ای انجام شود. اما برای یک فرد بزرگسال می توانید در مورد جزئیات واکسن و اینکه چطور می‌تواند مانع بیماری شود صحبت کنید.

تکنیک فاینمن

شناسایی شکاف های دانش

بسیاری مواقع افراد گمان می کنند موضوعی را فرا گرفته اند اما وقتی دوباره به آن فکر می کنند متوجه می‌شوند بسیاری از جزئیات را درک نکرده اند. همچنین ممکن است فرد روبروی شما سوالی بپرسد که جوابش را ندانید. همیشه دانش آموزان می توانند خللی در تخصص شما پیدا کنند. وظیفه فرد این است که در هنگام تدریس این شکاف ها را پیدا کند و به مطالعه درباره آنها بپردازد.

چالش مهم در این مرحله این است که بدانید کجای مشکل از فقدان دانش شما نشأت گرفته و کجای آن به دلیل نداشتن تخصص کافی در تدریس. شاید شما مفهوم را درک کرده اید اما رویکرد درستی در انتقال دانش خود به کار نبرده اید.

ساده سازی توضیحات

پس از اقدام برای یادگیری مطالب، تدریس آموخته ‌ها و بررسی شکاف های موجود می توانید نگاهی کلی به مبحث فراگرفته بیندازید. دوباره از نو تمام یادداشت های خود، دسته بندی ها، تعاریف ساختار، توضیحات و مثال های فرا گرفته را مرور کنید. آیا همه این مسائل برای شما قابل درک هستند و آیا هنوز ارتباطی میان آنها وجود دارد؟ در این مرحله باید تمام چیزهایی را که فرا گرفته اید ساده تر کنید. به طور مثال یک ماشین را به اجزای تشکیل دهنده تقسیم کنید. سپس اجزای کوچک تر را جدا کنید و همینطور پیش بروید. این کار را تا جایی ادامه دهید که بدانید هر کدام از اجزای یک ماشین چه کاری را انجام می دهند و چگونه با دیگر اجزای ماشین در تعامل هستند.

تکنیک فاینمن

یکی از معضلات تکنیک فاینمن

برخی از افراد در مرحله ای که باید مفاهیم را به دیگران توضیح دهند دچار مشکل می شوند. بسیاری از افراد حتی دوستان یا خانواده ما تمایلی به شنیدن توضیحاتمان ندارند. توضیح دادن مفاهیم به فرد خیالی می تواند کمک کند اما روش دیگری نیز وجود دارد. شما می‌توانید یک دفترچه یادداشت و خودکار بردارید و توضیحات خود را روی کاغذ بنویسید. می توانید به ترتیب زیر عمل کنید:

  • ابتدا بر روی کاغذ نام مفهوم یا مبحثی را بنویسید که می خواهید یاد بگیرید.
  • آن مفهوم را به زبان خودتان توضیح دهید. توضیحات را به گونه ‌ای ارائه کنید که گویی آن را به کسی آموزش می دهید. همه چیز باید ساده و واضح باشد. استفاده از مثال نیز توصیه می شود.
  • توضیحات را دوباره بررسی کنید و اگر احساس کردید به ساده سازی و توضیح بیشتری نیاز است آنها را بنویسید. دوباره نوشته ها را بخوانید تا درکتان از موضوع افزایش یابد.
  • در نهایت مطمئن شوید که توضیحات شما حتی برای فردی با دانش اندک می ‌تواند قابل فهم باشد.

مجله سلامت داروخانه آنلاین مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می دهد:

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.