هیپنوتراپی و تاثیر آن بر لاغری

hypnotherapy 1

واژه هیپنوتیزم یا خواب مصنوعی برای بسیاری افراد آشنا می باشد. هیپنوتراپی (Hypnotherapy) در واقع یک روش درمانی است که از هیپنوتیزم برای انجام خود بهره می گیرد و باعث درمان برخی اختلالات روانی و تغییر عادت های نادرست در فرد می شود. از این روش برای کاهش وزن نیز استفاده می شود. در ادامه به تاثیرات هیپنوتراپی در کاهش وزن می پردازیم.

قرص لاغری و کاهش وزنشما می توانید جهت خرید مکمل لاغری و کاهش وزن از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

هیپنوتراپی چیست؟

استفاده از هیپنوتیزم توسط روان درمانگرها برای کمک به افراد برای رفع برخی مشکلات روانی مرسوم است و به این کار هیپنوتراپی می گویند. متخصصان عقیده دارند با استفاده از این روش ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه بر اثر تکرار کلامی و تصاویر ذهنی می تواند بر موارد دیگری تمرکز کند و در نتیجه تغییراتی در رفتار، احساسات و عادت های شخص رخ دهد.
استفاده از این روش از قرن 18 مرسوم است و برای درمان بسیاری مشکلات مانند شب ادراری، ترک سیگار و یا جویدن ناخن استفاده می شده است. برخی متخصصان عقیده دارند از این روش برای کاهش وزن نیز می توان استفاده نمود.

هیپنوتراپی چگونه می تواند در کاهش وزن موثر باشد؟

بسیاری مواقع افراد با وجود استفاده از رژیم های لاغری و ورزش، کاهش وزن را تجربه نمی کنند. لاغری تنها مقوله ای مربوط به خورد و خوراک ما نیست. این مسئله در ذهن ما نیز ریشه دارد. گاهی موانع یا باورهای فردی باعث می شوند فرد نتواند به وزن دلخواه خود برسد. برای تغییر این باورها متخصصان از هیپنوتراپی استفاده می کنند. در واقع هیپنوتراپی کمک می کند عادت ها و باورهای ما در مورد اضافه وزن تغییر کند؛ عادت هایی مانند پرخوری، تغذیه ناسالم و …
تاثیرات هیپنوتراپی بر کاهش وزن در آزمایشاتی بررسی شده است. در آزمایش کنترل شده ای از هیپنوتراپی برای کاهش وزن در افراد مبتلا به آپنه خواب استفاده شد. در این پژوهش دو شکل از هیپنوتراپی با توصیه های ساده رژیمی برای کاهش وزن و آپنه خواب بررسی شد. در این آزمایش 60 نفر شرکت داشتند و در 3 ماه حدود 2 تا 3 درصد کاهش وزن را تجربه کردند. در 18 ماه بعدی آن گروه که بر رویشان هیپنوتراپی انجام شد حدود 5/3 کیلوگرم دیگر نیز وزن کم کردند. این آزمایش نشان داد با اینکه این کاهش وزن چندان زیاد نیست اما هیپنوتراپی بر روی کاهش وزن تاثیر دارد.
هنوز تحقیقات اختصاصی که تنها به نقش هیپنوتراپی در لاغری بپردازد انجام نشده و بیشتر تحقیقات به تاثیرات هیپنوتراپی در کنار رژیم و ورزش اشاره داشته اند.

هیپنوتراپی

هیپنوتراپی لاغری چگونه انجام می شود؟

در جلسه هیپنوتراپی ابتدا درمانگر درباره این روش مختصری به شما توضیح می دهد. سپس اهداف شما از جلسه هیپنوتراپی بررسی می شود. پس از آن درمانگر با لحنی آرام با شما صحبت می کند تا حس آرامش و امنیت را در شما ایجاد کند. پس از اینکه شما در حالتی آرام و پذیرا قرار گرفتید درمانگر روش هایی را برای تغییر عادت های غذایی و ورزشی به شما پیشنهاد می دهد. در این مرحله کلمه ها، عبارات و تصاویر ذهنی بسیار مفید می باشند. ممکن است درمانگر تصاویر ذهنی زنده ای را با شما به اشتراک بگذارد تا شما خود را در مقصد و وضعیت هدف ببینید یا عباراتی را که اصلاح کننده باورها هستند با شما در میان بگذارد. عباراتی نظیر موارد زیر می تواند استفاده شود:

 • با انگیزه ورزش می کنم.
 • پرخوری نمی کنم و از غذاهای سالم استفاده می کنم.
 • تغییرات مثبت را در خود می بینم و آنها را می پذیرم.
 • به وزن و تناسب دلخواه خود رسیده ام.
 • رژیم غذایی ام را رعایت می کنم.
 • در جامعه اعتماد به نفس دارم و خود را همانطور که هستم دوست دارم.
زومبا ورزشی فوق العاده که نشاط را به زندگی شما وارد می کند !

در پایان نیز درمانگر به شما کمک می کند تا به وضعیت عادی اول جلسه باز گردید.
تعداد و طول جلسه های هیپنوتراپی به اهداف هر فرد بستگی دارد. برخی افراد در 1 تا 3 جلسه نیز می توانند به نتیجه برسند.

هیپنوتراپی چه فوایدی برای شخص دارد؟

این روش ممکن است برای افرادی نتیجه داشته باشد و در برخی خیر. فایده اصلی هیپنوتراپی این است که فرد را در حالت آرام ذهنی قرار می دهد تا نسبت به تلقین های مفید پذیرا باشد و بتواند باورهای خود را تغییر دهد هر چند ممکن است در برخی این تغییرات رخ ندهد.
اینکه هیپنوتراپی چقدر می تواند موثر باشد به برخی خصوصیات رفتاری مراجعه کننده نیز بستگی دارد. به طور مثال افراد پذیرا و از خود گذشته راحت تر با تلقین باورها کنار می آیند. همچنین پژوهش ها نشان داده اند. افراد پس از 40 سالگی برای پذیرش هیپنوتیزم مستعدتر هستند و زنان نسبت به مردان بیشتر پذیرای آن می باشند.

هیپنوتراپی چه معایبی دارد؟

هیپنوتراپی برای بیشتر افراد بی خطر است و عوارضی ایجاد نمی کند، اما ممکن است در برخی مشکلاتی نظیر استرس، سرگیجه، سردرد، خواب آلودگی و اضطراب ایجاد شود. اگر فردی دچار هذیان یا توهم است باید پیش از انجام هیپنوتراپی این مسئله را با درمانگر خود در میان بگذارد. افرادی که از مواد مخدر یا الکل استفاده می کنند و تحت تاثیر آن هستند نیز باید به درمانگر این مسئله را اعلام کنند.

هیپنوتراپی

برای جواب گرفتن بهتر از هیپنوتراپی چه باید کرد؟

متخصصان همواره توصیه می کنند این روش در کنار ورزش و رژیم غذایی سالم امتحان شود. شما می توانید با به کار بستن اصول زیر نقش هیپنوتراپی را در لاغری خود پررنگ تر نمایید:

 • سبزی و میوه در رژیم خود داشته باشید.
 • روزی 6 تا 8 لیوان آب بنوشید.
 • در مورد نوع غذا و میزان آن آگاه باشید و عادت های بد غذایی را کاهش دهید.
 • وعده های غذایی خود را حذف نکنید و متعادل در آنها غذا بخورید.
 • سعی کنید 150 دقیقه در هفته ورزش هایی با شدت متوسط و یا 75 دقیقه ورزش هایی با شدت سخت انجام دهید.

مجله سلامت داروخانه آنلاین مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.