مکمل تقویت قوای جنسی

سنگ کلیه چیست و چگونه تشکیل می شود؟

سنگ کلیه چیست و چگونه تشکیل می شود؟

سنگ کلیه یکی از بیماری هایی است که درد زیادی را به بیمار متحمل می کند. طبق گزارشات بزرگترین سنگ کلیه یک کیلوگرم وزن داشته است و قطر آن 70 سانتی متر بوده است. در واقع مانند این است که بیمار یک نارگیل را بلعیده باشد. وقتی سنگ کلیه در بدن تشکیل می شود خروج آن از بدن به شدت دردناک است.

سنگ کلیه چیست؟

سنگ کلیه توده ای کریستالی و سفت است که در کلیه و مجرای ادرار و یا مثانه تشکیل می شود. ادرار شامل ترکیبات کلسیم دار، پتاسیم دار، سدیم دار ، اگزالیک، اسید یوریک و فسفات است. اگر سطوح این ترکیبات بسیار بالا روند و ادرار اسیدی یا غلیظ شود این مواد می توانند کنار هم قرار گیرند و تشکیل کریستال یا همان سنگ کلیه دهند.

بدترین قسمت آن این است که این کریستال کم کم در طول هفته ها، ماهها و یا سالها بزرگ می شود و سپس سنگ بزرگ و قابل شناسایی را تشکیل می دهد و شروع به حرکت می کند. حرکت این سنگ در مجرای ادرار و مثانه بسیار دردناک بوده است و بسیاری از افراد بر این باور هستند که درد آن همانند درد زایمان است. دلیل این درد خراش لبه های تیز این سنگ به دیواره مجرای ادرار است و گاهی سبب بروز خون در ادرار می شود.

بهتر است با شروع اولین علایم درد سریعا به پزشک مراجعه کنید و از درمان خودسرانه بپرهیزید. زیرا گاهی این سنگ به حدی بزرگ است که تنها باید با عمل جراحی از بدن خارج شود.

انواع سنگ کلیه!

اگزالیک کلسیم یکی از معمول ترین کریستالهایی است که به این شکل تشکیل می شود و بر طبق گزارشات 80 درصد از سنگ کلیه ها از این نوع هستند.نوع دیگری از این سنگ از فسفات کلسیم یا اسید یوریک تشکیل شده است. نوع دیگر این سنگ با کمی تفاوت از ماده معدنی فسفات آمونیوم -منیزیم یا استرووایت تشکیل شده است که می تواند ناشی از عفونتهای باکتریایی باشد. نمونه نادری از این سنگ بر اثر اختلالات ژنتیکی یا استفاده از بعضی  داروهای خاص ایجاد می شود. این سنگ تا وقتی تکان نخورده است قابل شناسایی نیست.

حرکت  سنگ کلیه در مجرای ادرار!

همانطور که پیشتر بدان اشاره کردیم هنگامی که  سنگ کلیه در مجرای ادرار شروع به حرکت می کند لبه های تیز آن دیواره را می خراشند و پایانه های عصبی دیواره مجرای ادرار درد را از طریق سیستم عصبی انتقال می دهند. این خراشها سبب می شوند خون وارد ادرار شود .

این امر می تواند همراه با تهوع، استفراغ  یا سوزش ادرار همراه باشد. اگر این سنگ به اندازه ای بزرگ باشد که راه عبور ادرار را مسدود کند باعث ایجاد عفونت کلیه یا عقب گرد ادرار می شود و کلیه را از بین می برد.

اما بیشتر سنگ ها به این اندازه جدی و خطرناک نیستند و نیاز به درمان های شدید  ندارند سنگ هایی که زیر 5 میلی گرم هستند معمولا با حرکت در مجرای ادرار از بدن خارج می شوند.

انواع سنگ کلیه!

توصیه پزشکان برای درمان سنگ کلیه!

در این موارد پزشکان معمولا پیشنهاد می دهند که آب زیاد بنوشید تا سرعت دفع سنگ کلیه بیشتر شود و ممکن است مقدار ی مسکن نیز تجویز کنند.

اگر این سنگ کمی بزرگتر باشد داروهایی تجویز می شوند که عضلات مجرای ادرار را شل می کنند تا سنگ کلیه راحتتر عبور کند، داروی دیگر پتاسیم سیترات است که با کاهش اسیدیوریک سنگ را حل می کند.

برای سنگ های متوسط و یا بزرگتر از 10 میلی گرم از امواج صوتی برای شکستن سنگ استفاده می شود.در این روش از پالسهای شدیدی استفاده می شود که بر روی سنگ تمرکز دارند و انرژی را مستقیما به آن می فرستند.

این پالسها باعث لرزش سنگ می شوند و حبابهای کوچکی درون آن تشکیل می شود. حبابها باعث می شوند سنگ بشکند و به ذرات کوچکی تبدیل شود که به راحتی از مجرای ادرار عبور می کند

اما اگر سنگ کلیه بسیار بزرگ باشد این راه حل دیگر کارساز نیست. گاهی ابزاری سخت در مجرای ادرار وارد می شود تا فضا را باز کند و با استفاده از لیزر سنگ کلیه را از می برند سنگ کلیه را می توان با عمل جراحی از پشت یا پهلو خارج کرد.

روش های گیاهی برای درمان سنگ کلیه!

در کنار روشهای شیمیایی و پزشکی، راهکارهای گیاهی برای درمان سنگ کلیه وجود دارد. اغلب می توان از این گیاهان دارویی در کنار داروهای شیمیایی استفاده کرد.

اما بهتر است قبل از شروع استفاده از گیاهان دارویی با پزشک در این باره صحبت کنید تا مسئله تداخل دارویی را در نظر بگیرد. اگر به پزشک دسترسی ندارید می توانید از سایتی که بدین منظور طراحی شده است استفاده کنید و تداخل دارویی داروهایی را که مصرف می کنید بررسی کنید. گیاهان دارویی برای درمان سنگ کلیه به شرح زیر هستند:

  • ترکیب آبلیمو و روغن زیتون
  • آب انار تازه
  • دمنوش گزنه
  • آب کرفس
  • دمنوش ریحان و عسل
  • آب هندوانه پخته

چگونه از بروز این بیماری جلوگیری به عمل آوریم؟

پزشکان به افرادی که مستعد  بیماری سنگ کلیه هستند پیشنهاد می دهند مایعات زیاد بنوشند تا ترکیبات موجود در ادرار را از بین ببرد و دیگر سنگ در کلیه تشکیل نشود. غذاهایی مانند سیب زمینی اسفناج، ریواس  غلات و حبوبات اگزالیک بالایی دارند و پیشنهاد می شود مصرف آنها محدود شود.

همچنین با توجه به اینکه کلسیم یکی از عناصر تشکیل دهنده این سنگ است، کلسیم موجود در غذاها و نوشیدنی ها می تواند از بروز سنگ کلیه جلوگیری به عمل آورد، این کلسیم در دستگاه گوارشی به اگزالیک می چسبد و اجازه نمی دهد جذب خون شود و به کلیه ها برسد.

تمامی این موارد کمک می کنند تا از بروز این بیماری در بدن جلوگیری به عمل آید. سنگ کلیه بیماری بسیار دردناکی است که عمکلرد فیزیکی بیمار را مختل می کند. به همین دلیل افرادی که مستعد این بیماری هستند باید به این توصیه ها توجه ویژه ای داشته باشند.

سلامتی نعمتی خدادادی است که حفاظت از آن بر عهده ماست. بهتر است با پیروی از سبک زندگی سالم از آسیب به سلامتی جلوگیری به عمل آوریم. 

مکمل های سنگ کلیه را از کجا بخریم؟

اگر به دنبال قرص سنگ کلیه هستید،  می توانید به سایت داروخانه آنلاین مراجعه کنید. همچنین، شما می توانید از مشاوره های رایگان این مرکز بهره مند گردید.

 

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.