مکمل تقویت قوای جنسی

برای تقویت حافظه چی بخوریم؟

برای تقویت حافظه چی بخوریم؟

تقویت حافظه چیزی است که تمامی افراد این روزها به دنبال آن هستند. گاهی برای همه ما پیش می آید که مواردی را فراموش کنیم، به ویژه اگر مشغله زندگی زیاد باشد. منابع خارجی بر این امر تاکید می ورزند که تمامی افرد گاه و بیگاه چیزی را فراموش می کنند، اما تکرار این امر می تواند خسته کننده باشد. همچنین، باید بدانید که از دست دادن حافظه می تواند نشان دهنده ابتلا به بیماری عصبی آلزایمر باشد. با این حال، تحقیقات نوین نشان داده اند که عادات غذایی می توانند بر شیوه زندگی و تقویت حافظه اثرات مفیدی بگذارند.

تقویت حافظه

راهکارهای موثر برای تقویت حافظه

اگر می خواهید حافظه خود را تقویت کنید، بی شک به دنبال راهکارهای موثر هستید. در ادامه به معرفی راهکارهای موثر برای ارتقا حافظه می پردازیم.

شکر کمتری بخورید!

خوردن بیش از حد شکر می تواند مشکلات جدی برای سلامتی به وجود بیاورد و حتی شناخت افراد را کاهش دهد. تحقیقات نشان داده اند که رژیم غذایی سرشار از قند منجر به ضعف حافظه و کاهش حجم مغز می شود و این امر به طور ویژه در ناحیه ای از مغز رخ می دهد که حافظه کوتاه مدت نامیده می شود.

به طور مثال، مطالعه ای بر روی بیش از 4000 نفر نشان داد افرادی که نوشیدنی های قندی زیادی مصرف می کنند، در مقایسه با افرادی که این نوشیدنی ها را استفاده نمی کنند حجم مغزی پایین تری دارند و همین امر می تواند منجر به حافظه ضعیف شود. کاهش قند مصرف نه تنها به تقویت حافظه کمک می کند بلکه سلامت کلی بدن را نیز بهبود می بخشد.

استفاده از مکمل روغن ماهی!

روغن ماهی سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 و ایکوزاپنتانوئیک اسید است. این چربی ها برای سلامت بدن مهم هستند و خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهند. همچنین، استفاده از مکمل روغن ماهی التهابات بدن را پایین می آورد و استرس، اضطراب و افت روانی را تسکین می دهد. مطالعات جدید نشان داده اند که استفاده از مکمل های روغن ماهی و قرص امگا 3 می تواند به تقویت حافظه به ویژه در افراد مسن کمک کند.

مطالعه ای بر روی افراد مسن با اختلال خفیف شناختی نشان می داد که مصرف روغن ماهی در طی 12 ماه حافظه آنها را به میزان چشمگیری افزایش داد. بررسی دیگری نشان می دهد بزرگسالانی که در خطر از دست دادن حافظه قرار دارند می توانند با استفاده از این مکمل ها حافظه اپیزودیک خود را بهبود ببخشند.

معرفی مکمل های حاوی امگا 3

امگا 3

مراقبه برای تقویت حافظه

شاید برای شما جالب باشد که بدانید مدیتشین یکی از راه های موثر برای تقویت حافظه است. این کار آرامش را بالا می برد و همین امر نقش بسیار مهمی در کاهش استرس و درد دارد. وقتی فشار خون پایین بیاید حافظه تقویت می شود. همچمین، مطالعات جدید نشان داده اند که مدیتیشن باعث افزایش ماده خاکستری در مغز می شود و این موضوع می تواند تاثیر فوق العاده ای بر شناخت و حافظه داشته باشد. تمامی افراد باید مدیتیشن کنند. مطالعه ای بر روی دانش آموزان کالج تایوانی نشان می دهد که تمرینات مدیتیشن به ذهن آگاهی کمک می کند و کارآیی دانش آموزان را بالا می برد.

وزن خود را متعادل نگه دارید!

یکی از روش های بسیار مهم در تقویت حافظه حفظ وزن سالم است. مطالعات جدید نشان داده اند که افزایش وزن به عنوان عامل اصلی زوال مغز شناخته شده است. همچنین، اضافه وزن می تواند منجر به مقاومت انسولین در بدن شود و التهاب را بالا ببرد. متاسفانه محققان را بطه ای را میان اضافه وزن و بیماری آلزایمر پیدا کرده اند.

به اندازه کافی بخوابید!

یکی از راه های تقویت حافظه خواب کافی است. خواب نقش بسیار مهمی در تحکیم حافظه دارد. تحقیقات نشان مید هند که اگر فردی نتواند به خوبی بخوابد، حافظه اش ضعیف می شود. یک مطالعه به بررسی اثرات خواب در 40 کودک بین 10 تا 14 سال پرداخت. آموزشی به کودکان داده شد و به تعدادی از آنها گفته شد تا بخوابند و سپس در آزمون حافظه شرکت کنند. اما به دسته دیگر آموزش داده شد و از آنها خواسته شد بدون خواب و استراحت کافی در آزمون عمل کنند. نتایج نشان می داد کودکانی که خوابیده بودند عملکرد بهتری داشتند. مطالعه دیگر نشان می دهد که پرستاران شیفت شب اشتباهات بیشتری در مقایسه با پرستاران شیفت صبح دارند.

معرفی مکمل های خواب

راهکارهای موثر برای تقویت حافظه

از الکل استفاده نکنید!

شاید برایتان جالب باشد که بدانید عدم استفاده از نوشیدنی های الکلی روشی مناسب برای تقویت حافظه است. الکل می تواند به شدت قدرت حافظه را تحت تاثیر قرار دهد.  نوشیدن مکرر الکل سطح الکل خون را بالا می برد و منجر به زوال مغز و حافظه می شود.

مطالعه ای روی 155 دانشجوی سال اول دانشگاه نشان می داد دانشجویانی که در مدت زمان کوتاهی شش نوشیدنی الکلی یا بیشتر  مصرف می کردند ( به صورت هفتگی و یا ماهانه) در مقایسه با دانشجویانی که هرگز مشروب مصرف نمی کردند عملکرد بهتری در حافظه داشتند. الکل اثرات منفی بر مغز دارد و می تواند به هیپوکامپ آسیب های جدی وارد کند.

بازی برای تقویت حافظه

بهتر است بدانید که روش های مختلفی برای تقویت حافظه وجود دارند. شما می توانید جدول حل کنید، شعر حفظ کنید، بازی یادآوری کلمات انجام دهید و یا سودوکو حل کنید. مطالعات نشان می دهند که اگر فردی 15 دقیقه از وقت خود را به این کارها اختصاص دهد می تواند به تقویت حافظه کمک کند. همچنین، این بازی ها خطر ابتلا به بیماری زوال عقل را کاهش می دهند.

برای تقویت حافظه از کربوهیدرات های تصفیه شده استفاده نکنید!

غذاهایی که با کربوهیدرات تصفیه شده درست شده اند مانند کیک، غلات، کوکی ها، برنج سفید و نان سفید می توانند حافظه را به خطر بیاندازند. مطالعات نشان داده اند که این غذاها دارای شاخص گلیسمی بالایی هستند و به سرعت هضم می شوند و سطح قند خون را بالا می برند. همچنین، غذاهایی مانند فست فود به شد قدرت حافظه را کاهش می دهد.

از ویتامین د استفاده کنید!

ویتامین د یکی از ویتامین های بسیار مهم برای تقویت حافظه است و می تواند مشکلات مغزی مانند کاهش حافظه را به میزان چشمگیری کنترل کند. مطالعه ای بر روی 318 نفر که به مدت پنج سال مورد بررسی قرار گرفتند نشان می داد کسانی که ویتامین د را از طریق رژیم غذایی و یا مکمل دریافت می کنند عملکرد شناختی بهتر داشتند. سطوح پایین ویتامین د خطر ابتلا به بیماری های زوال عقل را افزایش می دهد.

مکمل های ویتامین د

ویتامین دی

ورزش کنید!

برای تقویت حافظه ورزش کنید. ورزش برای سلامت جسمی و روانی بسیار مهم است و به ارتقا سلامتی کمک می کند. تحقیقات نشان داده اند کسانی که ورزش می کنند حافظه شان بهتر از کسانی عمل می کند که ورزش نمی کنند. توصیه می شود تمامی افراد حداقل 15 دقیقه در روز ورزش کنند.

به طور مثال، ورزش دوچرخه ثابت می تواند به بهبود عملکرد شناختی کمک کند. بسیاری از مطالعات نشان داده اند که ورزش ترشح پروتئین های محافظ عصبی را بالا می برد و به رشد و نمو نورون ها کمک می کند. همین امر منجر به تقویت حافظه و بهبود سلامت مغز می شود.

نوشیدنی برای تقویت حافظه

برخی از نوشیدنی ها به تقویت حافظه کمک می کنند که به شرح زیرند:

  • قهوه
  • چای سبز
  • آب پرتقال
  • آب زغال اختیه
  • آب میوه سبز و اسموتی

زردچوبه مصرف کنید!

کورکوکین موجود در زردچوبه می تواند به تقویت حافظه کمک کند. پلی فنول ترکیبی است که در زردچوبه وجود دارد و مانند یک آنتی اکسیدان قوی عمل می کند. مطالعات نشان داده اند که کورکومین از استرس اکسیداتیو جلوگیری می کند و التهابات مغز را از بین می برد. همچنین، کورکومین پلاک های آمیلوئید را در مغز پایین می آورد و از مرگ سلولی پیشگیری می نماید و اجازه نمی دهد بیماری الزایمر پیشرفت کند.

مقداری کاکائو مصرف کنید!

کاکائو نه تنها خوشمزه است بلکه سرشار از فلاونوئیدهاست و می تواند التهابات بدن را از بین می برد. کاکائو به تحریک عروق خونی و نورونی کمک می کند و با افزایش جریان خون در مغز به تقویت حافظه کمک می کند.

کندر برای تقویت حافظه

کندر یکی از مواد بسیار مهم برای تقویت حافظه است. کندر به کاهش التهابات مغز کمک می کند و سلولهای مغز را تقویت می کند.

راهکارهای تقویت حافظه در یک نگاه

راهکارهای تقویت حافظه

مصرف قند کمتر
استفاده از روغن ماهی و امگا 3
وزن متعادل
عدم استفاده از الکل
بازی مانند شطرنج و پازل
استفاده از ویتامین د
ورزش
مصرف زردچوبه
استفاده از کاکائو

قرص تقویت حافظه

برخی از بهترین مکمل ها برای تقویت حافظه به شرح زیر هستند:

برای تهیه انواع دیگر مکمل های دارویی می توانید به سایت داروخانه آنلاین مراجعه کنید. همچنین، در زمان خرید می توانید از مشاوره های رایگان و تخصصی این مرکز بهره مند شوید.

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.