مکمل تقویت قوای جنسی

با حقایقی مهم در مورد یائسگی آشنا شوید

menopause truth 1

یائسگی دورانی است که در زندگی همه زنان رخ می دهد. در این دوره چرخه قاعدگی فرد قطع می شود و در واقع این دوره پایان توانایی باروری در زنان است. این دوره باعث بروز تغییرات هورمونی و فیزیولوژیکی در فرد می گردد. یائسگی می تواند در زنان به شکل های مختلفی بروز یابد و فرد به فرد متفاوت است. در مقاله امروز به حقایقی در مورد یائسگی می پردازیم که لازم است هر زنی در مورد آن بداند.

قرص یائسگیشما می توانید جهت خرید قرص یائسگی از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

بروز یائسگی ناگهانی نیست

شروع یائسگی به شکل ناگهانی رخ نمی دهد. در طول دهه 30 و 40 سطح دو هورمون استروژن و پروژسترون در فرد شروع به کاهش می کنند و روند یائسگی آغاز می شود. یائسگی حدود 12 ماه پس از آخرین قاعدگی رخ می دهد و بین سنین 40 تا 58 اتفاق می افتد. به طور میانگین بیشتر زنان در سن 51 سالگی این دوره را تجربه می کنند.

دوران پیش از یائسگی علائمی خاص دارد

یکی از حقایق در مورد یائسگی دوره پیش از یائسگی است که می تواند 4 تا 8 سال به طول بیانجامد. در این دوره سطح دو هورمون استروژن و پروژسترون کاهش می یابد و قاعدگی نامنظم تر می شود. فرد می تواند علائمی همچون خشکی واژن، گرگرفتگی و تعریق شبانه را تجربه کند. اختلال خواب، نوسانات خلقی، تکرر ادرار، عفونت مجاری ادراری و عدم علاقه به رابطه‌ی جنسی نیز می توانند نشانه های دوره پیش از یائسگی باشند.

علائم یائسگی در همه افراد دیده می شود

بیشتر زنان در دوران یائسگی علائم زیر را تجربه می کنند:

 • گرگرفتگی: بروز احساس گرمای ناگهانی در قسمت های فوقانی بدن رخ می دهد.
 • مشکل در خواب: اضطراب، تعریق شبانه و تغییر خلق و خو می تواند باعث بدخوابی شود.
 • خشکی واژن: این مسئله باعث بروز درد حین رابطه می شود.
 • کاهش میل جنسی: کاهش هورمون ها و خشکی واژن می تواند باعث این مسئله شود.
 • تغییرات خلق و خو: نوسان در هورمون های بدن و برخی عوامل محیطی مانند استرس، افسردگی و اضطراب می توانند باعث این مسئله شوند.
 • پوکی استخوان: به دلیل تغییرات هورمونی فرد ممکن است به پوکی استخوان مبتلا شود.

یائسگی

بدن در طول دوره یائسگی هورمون تولید می کند

یکی از حقایق در مورد یائسگی این است که بدن تولید هورمون استروژن را متوقف نمی کند. این هورمون برای بدن لازم است و پس از یائسگی به جای اینکه از تخمدان ها ترشح شود از غدد فوق کلیوی ترشح می گردد.

تمایل جنسی را می توان در این دوران مدیریت کرد

با توجه به خشکی واژن و کاهش میل جنسی ممکن است برخی افراد رابطه جنسی خود را قطع کنند. اما می توان با مشورت با پزشک از روان کننده ها و قرص های مناسب برای افزایش میل جنسی استفاده نمود. همچنین ورزش کردن و داشتن یک رژیم غذایی سالم برای بهبود سلامتی و داشتن یک رابطه صمیمی و وقت گذرانی بیشتر با همسر نیز می تواند بسیار کمک کننده باشد.

فرد استرس بیشتری در دوران یائسگی دارد

افراد در دوران یائسگی در معرض استرس بیشتری هستند. استرس ناشی از تاثیر تغییرات جسمی، نگرانی در مورد پیر شدن و فشارهای خانوادگی و شغلی می توانند سلامت روحی فرد را به خطر بیاندازند. بهتر است این مسئله با انجام ورزش منظم، مدیتیشن یا یوگا، داشتن روابط سالم با دیگران و تبادل تجربه با زنان دیگر کنترل گردد. همچنین در صورت شدید بودن استرس می توانید با یک روان درمانگر مشاوره کنید.

افزایش وزن در این دوره شایع است

یکی از حقایق در مورد یائسگی این است که زنان در این دوره دچار افزایش وزن می شوند. این مسئله در افرادی که پیش از یائسگی افزایش وزن داشته اند شایع تر است. بیشتر زنان پس از یائسگی دو کیلو اضافه وزن پیدا می کنند. دلایل زیر می توانند در اضافه وزن نقش داشته باشند:

 • تغذیه ناسالم
 • کاهش فعالیت بدنی
 • تغییر متابولیسم به دلیل عوامل هورمونی
 • افزایش گرسنگی به دلیل تغییرات در هورمون های کنترل کننده گرسنگی
 • سابقه ژنتیکی چاقی، کم خوابی و ازدواج در سنین پایین

امکان بارداری در دوران یائسگی وجود دارد

از دیگر حقایق مهم در مورد یائسگی این است که با وجود پایان سال های باروری در زنان، امکان بارداری در این دوره وجود دارد. با پیشرفت فناوری تولید مثل، با تخمک ها یا جنین های اهدایی که فرد در اوایل زندگی خود آنها را حفظ کرده امکان بارداری وجود دارد. هرچند با توجه به سن و وضعیت سلامتی ممکن است خطر سقط جنین، زایمان زودرس و سایر مشکلات برای فرد وجود داشته باشد اما امکان بارداری وجود دارد.

یائسگی

علائم یائسگی قابل کنترل هستند

یکی از حقایق در مورد یائسگی این است که بسیاری از علائم این دوران قابل کنترل هستند. بسیاری از افراد می توانند از درمان های هورمونی، داروهای ضد افسردگی، محصولات جنسی و از مکمل ها برای کنترل پوکی استخوان استفاده کنند.

یائسگی دوره جدیدی در زندگی فرد است

یائسگی دوره جدیدی در زندگی زنان است و به معنی بیماری، پیر شدن و کار افتادگی بدن نیست. این دوره از نیمه عمر یک زن آغاز می شود و می تواند یک دوره برای شروع زندگی جدید در زنان باشد. تنها باید با آگاهی از حقایق دوره یائسگی و کنترل علائم به گذران بهتر این دوران کمک کرد.

مجله سلامت داروخانه آنلاین مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

مجله سلامت داروخانه آنلاین محصولات زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.