مکمل تقویت قوای جنسی

اسپری بینی چیست و چه کاربردی دارد؟

اسپری بینی چیست و چه کاربردی دارد؟

با شروع فصل بهار بسیاری از افراد دچار حساسیتهای فصلی و آلرژیک می‌شوند. همچنین بروز سرماخوردگی سبب می‌شود تنفس برای فرد دشوار شود و همین امر مشکلات زیادی را برای بیمار به وجود می‌آورد. در این مواقع پزشکان استفاده از اسپری بینی را تجویز می‌کنند. مطالعات نشان داده‌اند که جذب مواد از طریق بینی سبب می‌شود راه تنفسی زودتر باز شود و فردی که به دلیل آلرژی و دلایل دیگری مانند بیماری نمی‌تواند نفس بکشد، زودتر بتواند بهبود یابد. در این مقاله قصد داریم به فواید و عوارض استفاده از اسپری بینی بپردازیم. در پایان این مقاله دید بازتری به این موضوع خواهید داشت و بهتر می‌توانید برای استفاده از این اسپری تصمیم بگیرید.

dry nose and shortness of breathشما می توانید جهت خرید بهترین قطره باز کننده بینی از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

معرفی انواع اسپری بینی

همانطور که در بالا بدان اشاره کردیم این اسپری برای درمان مشکلات آلرژیک و مشکلات تنفسی ناشی از بیماری سرماخوردگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. علایم آلرژی به شرح زیرند:

 • عطسه
 • آبریزش شدید بینی
 • مشکلات تنفسی
 • خارش گلو و گوش

این علایم معمولا در اثر ابتلا به بیماری سرماخوردگی نیز به وجود می آیند. در استفاده از این محصول بدین نکته توجه داشته باشید که این اسپری برای درمان طولانی مدت نیست و اگر به مدت طولانی مورد استفاده قرار گیرد دیگر اثربخشی سابق را نخواهد داشت!

اسپری بینی آنتی هیستامین

هیستامین ماده‌ای است که در بدن ترشح می‌شود و سبب به وجود آمدن آلرژی و حساسیت می شود. دارو آنتی هیستامین به دارویی گفته می شود که ترشح این ماده شیمیایی را در بدن کنترل می کند، در نتیجه التهاب بدن از بین می رود. این اسپری برای کنترل واکنشهای آلرژیک بدن مورد استفاده قرار می گیرد. از اثرات این اسپری می توان به کنترل فوری التهابات ناشی از آلرژی اشاره کرد.

اسپری بینی کورتونی

گاهی ابتلا به بیماریهایی مانند سینوزیت و یا تب یونجه سبب می شوند عوارضی نظیر عطسه، آبریزش شدید بینی و سردرد برای بیمار به وجود بیایند. این عوارض بر زندگی روزانه فرد اثر می گذارند و آن را با مشکلات زیادی رو به رو می کنند.

در این مواقع پزشکان استفاده از این نوع اسپری را تجویز می کنند. زیرا کورتون موجود در این اسپری به تسکین التهابات ناشی از این بیماریها کمک زیادی میکند. با این حال بسیاری از پزشکان مخالف استفاده از این اسپری هستند و کورتون را برای کنترل التهابات بسیار مضر می دانند.

اسپری بینی ضد احتقاقن

بیماریهایی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا سبب می شوند که سلامتی دستگاه تنفسی به شدت تحت تاثیر قرار گیرد. در این بیماری فرد به راحتی نمی تواند نفس بکشد و دچار تنگی نفس می شود. این اسپری بر این موارد اثر می گذارد و التهابات ناشی از این بیمارهای را کنترل می کند. در نتیجه بیمار راحتر می تواند به این بیماری کنار بیاید.

اسپری بینی سدیم کلراید (آب نمک)

سینوزیت یکی از بیماریهایی است که مشکلات زیادی را برای فرد به وجود می آورد. عفونتهای ویروسی و یا باکتریایی سبب بروز این بیماری می شوند. این بیماری همانند سرماخوردگی مسیر تنفسی را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد و تنفس را برای فرد دچار مشکل میکند. در این مواقع این اسپری برای ضد عفونی کردن مسیر تنفسی و آسان ساختن تنفس مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع اسپری بینی استروئیدی

این اسپریها برای کاهش تورم و آسان شدن تنفس در مواقع بروز آلرژی مانند آلرژی فصلی مورد استفاده قرار می گیرند. از انواع مختلف این اسپریها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بکلومتازون
 • فلوتیکازون پروپیونات
 • فلوتیکازون فوروات
 • موتازون

توجه داشته باشید که مصرف این داروها می‌تواند سبب بروز عوارضی مانند سردرد، گلودرد، خونریزی بینی و سرفه شود. در صورت ادامه دار شدن این عوارض مصرف این اسپریها را کنار بگذارید.

اسپری بینی کرمولین سدیم

این اسپری نیز برای کنترل هیستامین در بدن و کاهش التهابات ناشی از آلرژی های شدید مورد استفاده قرار می گیرد. بهتر است بدانید عوارض جانی این اسپری از اسپریهای استروئیدی کمتر است. گاهی پزشکان این اسپری را برای جلوگیری از حملات آسم تجویر می کنند.

اسپری بینی آنتی کولینرژیک

گاهی آلرژی سبب بروز علائمی مانند خارش بینی، گرفتگی بینی و عدم عطسه می شود. این اسپری کمک بزرگی به کنترل این علایم می کند. همچنین آبریزش بینی یکی از مشکلات بسیار بزرگی است که در اثر استفاده از این اسپری کنترل می گردد. نکته بسیار مهم در مورد مصرف این اسپری این است که اگر فردی به بیماری آب سیاه چشم و یا بزرگی پروستات دچار است نباید از این اسپری استفاده کند!

موارد منع مصرف اسپری بینی چیست؟

موارد منع مصرف اسپری بینی بر اساس نوع اسپری و محتویات آن متفاوت می باشد. مشاوره پزشک یا داروساز اهمیت بسیاری در تعیین این موارد دارد. چند مورد عمومی که باعث منع مصرف اسپری بینی می شوند عبارتند از:

 • حساسیت به محتویات اسپری
 • استفاده برخی از اسپری‌های بینی برای اطفال زیر 2 سال
 • بیماری‌های خاص مانند زخم‌های بینی، انحراف سپتوم
 • آلرژی به داروهای مشابه
 • برخی از بیماری‌های مزمن مثل بیماری‌های خاصی که باعث ناپایداری عروق خونی می شوند.
 • استفاده همزمان با برخی از داروهای دیگر

آیا اسپری بینی برای کودکان نیز قابل استفاده است؟

پاسخ به این سوال مثبت است. این اسپری برای کودکان نیز قابل استفاده است، اما در مصرف آن باید به این نکته توجه داشته باشید که اسپری بزرگسالان هرگز نباید برای کودکان مورد استفاده قرار گیرد. برای کودکان باید از اسپری مخصوص کودکان استفاده شود. کودکان از سن یک سالگی می توانند از این اسپری استفاده کنند. بهتر است قبل از استفاده از این اسپری با پزشک کودک مشورت کنید.

چگونه از اسپری بینی استفاده کنیم؟

قبل از استفاده از این اسپری بهتر است درون بینی را تمیز کنید. سپس اسپری را به خوبی تکان دهید. نوک اسپری را وارد بینی کنید و سوراخ دیگر بینی را با دست ببندید. اسپری را فشار دهید و عمل دم را به آهستگی انجام دهید. سپس سر را به حالت خم نگه دارید تا مواد به درون حلق راه پیدا کنند. در طول این مدت به آهستگی ( مانند اینکه گل بو می کنید) نفس بکشید.

آیا در دوران بارداری و شیردهی می توان از اسپری بینی استفاده کرد؟

دوران بارداری و شیردهی دوران بسیار حساسی است. با توجه به این موضوع که تعادل هورمونها در این دوران به شدت بهم می ریزد ممکن است بدن به برخی از مواد حساسیت پیدا کند. همچنین تمامی موادی که مورد استفاده قرار می گیرند سلامت جنین در دوران بارداری و نوزاد در دوران را تحت تاثیر قرار می دهند.

برای استفاده از این اسپری در دوران بارداری و شیردهی حتما باید با پزشک مشورت کنید. پزشک با بررسی سلامت عمومی شما و حساسیت شما به مواد مختلف به شما می گوید که استفاده از این اسپری مجاز است یا خیر!

قرص گلو درد و سرماخوردگیشما می توانید جهت خرید قرص برای درمان گلو درد و سرماخوردگی از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

آیا استفاده از اسپری بینی عوارض جانبی دارد؟

تا به حال عوارض شدیدی در اثر استفاده از این اسپریها گزارش نشده است. اما به این نکته توجه داشته باشید که ممکن است فرد مصرف کننده به یکی از مواد به کار رفته در فرمول این اسپریها حساسیت داشته باشد. در این صورت واکنشهای غیرطبیعی رخ می دهند.

از این واکنشها می توان به سردردهای مزمن، خونریزی بینی و گلو درد اشاره کرد. در موارد نادر فرد دچار تهوع می شود. در صورت مشاهده این علایم ( و علایم غیرطبیعی دیگر) بهتر است استفاده از این اسپریها را فورا کنار بگذارید.

ممکن است واکسن کرونا به شکل اسپری بینی تولید شود!

دانشمندان در حال کار و تحقیق بر روی ویروس کرونا هستند تا واکسنی را برای کنترل این بیماری تولید کنند. به تازگی برخی از شرکتهای بیولوژیک در کانادا و آمریکا به این موضوع اشاره کرده اند که در حال کار بر روی واکسن کرونا به شکل اسپری بینی هستند.

البته این موضوع مورد بحث است که واکسنهای عضلانی بهتر می توانند پادتن مقابله با این بیماری را در بدن تولید کنند، اما با توجه به اینکه این بیماری از طریق مخاط بینی انتقال پیدا می کند با ورود مواد کشنده این ویروس به بینی می توان آن را از بین برد. این مباحث هنوز در حد فرضیه هستند و هیچ قطعیتی در تولید این اسپری وجود ندارد.

برای تهیه اسپری به بینی کجا مراجعه کنم؟

می توانید در کنار مطالعه مجله سلامت داروخانه آنلاین برای تهیه بهترین محصولات و مکمل های دارویی به سایت داروخانه آنلاین مراجعه نمایید. همچنین، در زمان خرید می توانید از مشاوره های رایگان این مرکز بهره مند شوید.

 

 • چگونه خشکی بینی را برطرف کنیم؟
 • هر آنچه باید از پاروسمی یا بویایی پریشی بدانیم
 • قرص سیتریزین نحوه مصرف، عوارض جانبی و موارد احتیاطی!
 • کپسول آسماکر دارو افشان شایگان | تقویت سیستم ایمنی و ارتقا عملکرد ریه
 • قرص جویدنی ارالامین داروسازی امین | کمک به ارتقاء سلامت سیستم تنفسی
محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.