مکمل تقویت قوای جنسی

انواع بیماری گلو درد و روش درمان آنها!

انواع بیماری گلو درد و روش درمان آنها!

گلو درد یکی از بیماریهایی است که تمامی ما حداقل یکبار در کل زندگی آن را تجربه کرده‌ایم. بسیاری از افراد برای درمان این بیماری به پزشک مراجعه می‌کنند و بسیاری دیگر از راهکارهای خانگی برای درمان استفاده می‌کنند. در این مقاله قصد داریم به معرفی انواع گلو درد و برخی از روشهای درمان آن بپردازیم. در پایان این مقاله شناخت  کاملی به این بیماری خواهید داشت.

گلودرد ویروسی در مقابل باکتریایی

آنچه در این صفحه میخوانید پنهان

گلودرد معمولاً توسط عفونت‌های ویروسی از جمله سرماخوردگی، آنفولانزا، سرخک و آبله مرغان ایجاد می‌شود. در بیشتر موارد، گلودرد ناشی از عفونت ویروسی، به خودی خود در طول زمان بدون هیچ درمانی بهبود می یابد. از سوی دیگر، گلودرد ناشی از عفونت باکتریایی ممکن است نیاز به درمان با آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عوارض داشته باشد. اگر علائم شدیدی را تجربه کردید یا اگر گلودرد شما بیش از یک هفته طول کشید، با پزشک مشورت کنید تا علت و بهترین روش درمانی برای شما تعیین شود.

انواع بیماری گلو درد

به طور کلی چند نوع گلود درد وجود دارد که منشا آنها با یکدیگر متفاوت است. این بیماریها عبارتند از:

 • گلو درد ناشی از سرماخوردگی، آنفولانزا و سایر عفونت های ویروسی
 • گلو درد استرپتوکوکی
 • گلو درد ناشی از ورم لوزه
 • گلو درد بر اثر آلرژی
 • گلو درد ناشی از جراحت
 • گلوددرد عصبی
 • سرطان گلو

هر یک از این بیماریها علایم متفاوتی دارند و در برخی از موارد علایم آنها مشابه به یکدیگر است.  بهترین راهکار برای تشخیص و درمان بیماری مراجعه به پزشک است. پزشک با انجام آزمایشات لازم ریشه اصلی بیماری را پیدا می‌کند و با تجویز داروهای مناسب این بیماری را از بین می‌برد.

در اینجا ذکر این نکته حایز اهمیت است که اگر این بیماری منجر به عفونت شود و درمان جدی برای درمان آن در نظر گرفته نشود آسیبهای جدی به تمامی ارگانهای بدن از جمله قلب و کلیه وارد می‌شود. بنابراین این بیماری را جدی بگیرید!

گلودرد و سرماخوردگیشما می توانید جهت خرید قرص برای درمان گلو درد از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید .

 

گلو درد ناشی از سرماخوردگی، آنفولانزا و سایر عفونت های ویروسی

سرماخوردگی یکی از بیماریهای شایعی است که در تمامی فصول سال به ویژه فصل سرما رخ می‌دهد. تمامی افراد حتی برای یکبار در زندگی خود این بیماری را تجربه کرده‌اند. گلو درد ناشی از سرماخوردگی می‌تواند منشا ویروسی و یا باکتریایی داشته باشد که منجر به بروز عفونت می‌شود و بلعیدن را برای فرد دشوار می‌کند.

برای درمان این بیماری معمولا داروهایی مانند استامینوفن و ناپروکسن تجویز می‌شوند و اسپریهایی برای پاکسازی راه عبور و مرور هوا نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. نکته قابل توجه این است که آنتی بیوتیک‌ها تنها باید برای درمان عفونت ناشی از باکتری مورد استفاده قرار بگیرند و بر روی درمان عفونتهای ویروسی تاثیری ندارند.

سازمان بهداشت جهانی در مورد استفاده از آنتی بیوتیک‌ها هشدار می‌دهد! هرگز بدون مشورت با پزشک مصرف این داروها را آغاز نکنید زیرا آسیبهای جدی به سلامتی خود وارد می‌کنید. برای درمان و تسکین گلو درد ناشی از سرماخوردگی می‌توانید مایعات گرم بنوشید. معجون عسل و آب‌لیمو برای درمان و تسکین این بیماری بسیار موثر است.

ویروس هایی که باعث گلودرد می شوند:

 • سرماخوردگی
 • آنفولانزا
 • کووید 19
 • مونونوکلئوز، یک بیماری عفونی که از طریق بزاق منتقل می شود.
 • سرخک، بیماری که باعث بثورات پوستی و تب می شود.
 • آبله مرغان، عفونتی که باعث تب و راش خارش دار پوستی می شود.
 • اوریون، عفونتی که باعث تورم غدد بزاقی در گردن می شود.

گلو درد استرپتوکوکی

در این بیماری باکتری به نام استریتوکوکی منجر به بروز گلو درد می‌شود. این باکتری بیشتر کودکان 5 تا 15 ساله را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این بیماری در کودکان با نام بیماری پانداس شناخته شده است که علایم خاصی دارد و گاهی علایم آن با حالتهای روانی و حملات پانیک اشتباه گرفته می‌شود. این باکتری بر روی بزرگسالان نیز اثر می‌گذارد و آنها را درگیر بیماری می‌کند. از علایم گلو درد استرپیتوکوکی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بروز لکه‌های سفید بر روی لوزه‌ها
 • تب
 • تورم غدد لنفاوی گردن

بهتر است بدانید اگر این بیماری درمان نشود منجر به بروز بیماری تب روماتیسمی می‌شود. تب روماتیسمی به قلب آسیب وارد می‌کند. از علایم دیگر این بیماری بروز گلو درد ناگهانی و کم شدن اشتهاست. برای درمان این بیماری معمولا انواع آنتی بیوتیک مانند پنی سیلین و آموکسی سیلین تجویز می‌گردد.

قرص وینترویتس هلث ایدقرص وینترویتس هلث اید | تقویت سیستم ایمنی و جلوگیری از سرماخوردگی

گلو درد ناشی از ورم لوزه‌ها

کار لوزه‌ها در بدن کمک به مبارزه با عفونت است. اما گاهی انواع ویروس و باکتری بر این عضو بدن اثر می‌گذارند و سبب بروز عفونت می‌شوند. برخی از علایم این بیماری مشابه به بیماری گلو درد ناشی از سرماخوردگی است. اما از علایم دیگری که تنها متخص این بیماری است می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

برای درمان این بیماری نیز انواع داروها با صلاحدید پزشک مورد استفاده قرار می‌گیرند. نوشیدن مایعات گرم و اجتناب از خوردن غذاهای تند نیز در درمان این بیماری بسیار تاثیر گذار است.

گلوددرد عصبی

این بیماری منشا عصبی دارد و سبب می شود که فرد احساس ناخوشایندی در ناحیه گلو و راه تنفسی خود داشته باشد. معمولا فرد در این حالت دایما آب گلو خود را قورت می دهد تا مانعی را که احساس می کند در گلویش ایجاد شده است برطرف کند. از علایم این بیماری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • احساس گرفتگی در مسیر بلع، راه تنفسی و مری
 • اسپاسم عضلات گردن
 • گرفتگی صدا

قرص تقویت سیستم ایمنیشما می توانید جهت خرید قرص تقویت سیستم ایمنی بدن از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید .

وقتی شخص تمایل دارد احساسات خود را بیان کند و مجبور به سکوت است نیز این بیماری به وجود می آید. زیرا فرد در این حالت تمایل به صحبت دارد و مغز به تارهای صوتی دستور می دهد، اما فرد صحبت نمی کند و همین امر سبب می شود انرژی تخلیه نشده به گلو فشار آورد.

راهکارهای معمولی برای درمان این بیماری مفید نیستند و باید به ریشه عصبی این بیماری پی برد. معمولا تمرین تنفس و مدیتیشن به بهبود این بیماری کمک می کند، زیرا این سبک هورمون کورتیزول را که در اثر استرس در بدن به وجود می آید کاهش می دهد.

گلو درد بر اثر آلرژی

هنگامی که سیستم ایمنی به محرک‌های آلرژی مانند گرده گیاهان، آلودگی هوا، شوره حیوانات خانگی و سایر مواد محرک واکنش نشان می‌دهد، مواد شیمیایی آزاد می‌کند که علائمی مانند احتقان بینی، آبریزش چشم، عطسه و تحریک گلو را ایجاد می‌کند. مخاط اضافی بینی از پشت گلو جاری می شود و گلو را تحریک می کند. هوای خشک نیز می تواند رطوبت را از دهان و گلو گرفته و احساس خشکی، خراشیدگی و درد در آنها ایجاد کند. بنابراین بهتر است از دستگاه های بخور به خصوص در فصل زمستان، استفاده شود.

گلو درد ناشی از جراحت

انواع خاصی از آسیب می تواند باعث درد در گلو شود. گیر کردن یک تکه غذا در گلو نیز می تواند آن را تحریک کند. استفاده مکرر از تارهای صوتی و ماهیچه های گلو، آن را تحت فشار قرار می دهد. ممکن است پس از فریاد زدن، صحبت کردن با صدای بلند یا آواز خواندن برای مدت طولانی، گلودرد داشته باشید. به عنوان مثال، گلودرد یک شکایت رایج در بین مربیان و معلمان تناسب اندام است که اغلب مجبورند فریاد بزنند.

گلو درد ناشی از بیماری رفلاکس معده

بیماری رفلاکس معده وضعیتی است که در آن اسید معده به مری (لوله ای که غذا را از دهان به معده می برد) بازمی گردد. اسید مری  گلو را می سوزاند و علائمی مانند سوزش سر دل و رفلاکس اسید را ایجاد می کند. همچنین رفلاکس می تواند منجر به گلودرد شود.

انواع دیگر گلو درد

انواع دیگر گلو درد

گلو درد همیشه منشا ویروسی و یا باکتریایی ندارد. انواع دیگری از این بیماری وجود دارند که در اثر مواردی کاملا جدا رخ می‌دهند. سیگار و یا قرار گرفتن در معرض آلودگیها سبب بروز این بیماری می‌شود. همچنین افرادی که از واکنشهای حاد آلرژیک رنج می‌برند معمولا به گلو درد دچار می‌شوند. از دیگر علایم بروز این بیماری حرف زدن زیادست.

افرادی مانند اساتید دانشگاه و افرادی که مجبور هستند در طول روز زیاد حرف بزنند معمولا دچار گلو درد می‌شوند. کارشناسان سلامتی به این افراد پیشنهاد می‌دهند که مایعات گرم زیاد بنوشند.

سرطان گلو یا گلو درد مزمن

گاهی با مصرف داروهای متعدد گلو درد بهبود پیدا نمی کند. به طور کلی دانشمندان در این باره هشدار می دهند که اگر مدت این بیماری بیش از ده روز طول کشید باید برای درمان به پزشک مراجعه شود. از علائم ابتلا به بیماری سرطان گلو می توان به تداوم گلو درد، کاهش وزن ناگهانی و مشکلاتی در بلع اشاره کرد. علائم دیگر این بیماری به شرح زیرند:

 • تغییر صدا
 • نیاز مداوم به صاف کردن صدا
 • سرفه خون آلود
 • تورم غدد لنفاوی
 • خس خس سینه
 • درد در گوش
 • گرفتگی صدا

در صورت بروز این علائم باید سریعا به پزشک مراجعه شود. پزشک از بافت گلو نمونه برداری می کند تا سلولهای سرطانی را تشخیص دهد. همچنین ام آر آی و سی تی اسکن روشهای دیگری هستند که برای تشخیص بیماری سرطان گلو به کار برده می شوند. افرادی که سیگار می کشند در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند. افراد دیگری که می توانند به این بیماری دچار شوند به شرح زیرند:

 • کسانی که الکل زیادی مصرف می کنند
 • کسانی که با مواد معدنی و یا شیمیایی مانند آزبست سر و کار دارند
 • کسانی که به بهداشت دهان و دندان اهمیتی نمی دهند
 • کسانی که این بیماری را به صورت ارثی در خانواده خود دارند

کپسول نوتراکس سی دی فلوقرص نوتراکس سی دی فلو | تقویت سیستم ایمنی و افزایش مقاومت بدن در برابر سرماخوردگی و آنفولانزا

وجود دانه های قرمز در انتهای گلو

وجود دانه های قرمز در انتهای گلو یکی از نشانه های ابتلا به گلو درد عفونی است. وجود این دانه ها برای بسیاری از افراد نگران کننده است. اما بهتر است بدانید که جای نگرانی وجود ندارد! این دانه ها معمولا نشان دهنده این است که شما در معرض ابتلا به این بیماری قرار گرفته اید و باید سریعا برای درمان اقدام کنید. اگر پس از درمان این دانه ها از بین نرفتند، در آن صورت باید به پزشک مراجعه کنید.

آیا گلو درد نشانه بیماری کروناست؟

بیماری کرونا یک بیماری به شدت مسری است که دستگاه تنفسی را هدف قرار می دهد. این بیماری علایم متفاوتی دارد، اما رایج ترین علامت این بیماری سرفه خشک است. در کنار این مورد گلو درد، خستگی دایم بدن، سردرد و لرزش بدن از جمله علایم بیماری کرونا به شمار می روند. بنابراین اگر گلو درد به همراه سرفه خشک و بیحالی داشتید بهتر است سریعا به پزشک مراجعه کنید و تست کرونا بدهید.

تسکین گلو درد ناشی از بیماری کرونا!

همانطور که می دانید بیماری کرونا بیماری است که تا به حال درمان مشخصی برای آن پیدا نشده است. در نتیجه پیشنهاداتی که برای درمان این بیماری مطرح می شوند هنوز به اثبات نرسیده اند. اما دانشمندان بر این عقیده هستند که درمانهایی که برای درمان گلودردهای ویروسی پیشنهاد می شوند می توانند برای درمان این بیماری نیز مفید باشند. به همین دلیل توصیه می شود که در زمان ابتلا به بیماری کرونا برای تسکین درد گلو از مایعات گرم مانند معجون عسل و لیمو و دمنوش های گیاهی استفاده شود.

شربت پلارژین کیدز پارس گیتا داروشربت پلارژین کیدز پارس گیتا دارو | کمک به رفع سرفه و گلودرد در سرماخوردگی

آیا گلودرد نشانه بیماری ایدز است؟

بیماری ایدز بیماری است که بر روی سیستم ایمنی بدن اثر می گذارد و آن را ضعیف می کند. در نتیجه بدن در برابر کوچکترین بیماری نمی تواند از خود دفاع کند و جان خود را از دست میدهد.

این بیماری علایم متفاوتی دارد که به شرح زیرند:

 • سردرد
 • تب
 • خستگی مدام
 • گلودرد
 • تورم غدد لنفاوی

گلودرد به تنهایی نشانه بیماری ایدز نیست. اگر این علامت همراه با مشکلات دیگری رخ داد ( از جمله تورم غدد لنفاوی) بهتر است سریعا به پزشک مراجعه کنید.

علت تداوم گلو درد

گاهی علائم مرتبط به این بیماری بهبود پیدا می کنند و دوباره عود می کنند. این موضوع می تواند نگران کننده باشد. در واقع، عود مجدد بیماری می تواند نشان دهنده وجود عفونت در بدن باشد. همچنین این مشکل می تواند نشان دهنده خطر ابتلا به بیماری های عفونی یا بیماریهای مزمن مانند دیابت باشد. اگر این عفونت از بین نرود خطر آسیب به ارگانهای دیگر بدن وجود دارد. اگر بیماری شما تداوم دارد باید سریعا به پزشک متخصص مراجعه کنید.

شربت برونکلدین سبز داروشربت برونکلدین سبز دارو | ضد سرفه

چگونه خودتان گلودرد را درمان کنید؟

برای کمک به تسکین گلودرد و کوتاه کردن مدت زمان آن، می‌توانید از روش های زیر استفاده نمایید:

 • غرغره کردن با آب گرم و شور (کودکان نباید این کار را امتحان کنند)
 • نوشیدن مقدار زیادی آب
 • غذاهای خنک یا نرم بخورید
 • از استعمال دخانیات یا مکان های پر دود خودداری کنید
 • مکعب های یخ یا آب نبات های سفت (ترجیحا آب نبات سرماخوردگی) را بمکید اما به دلیل خطر خفگی، به کودکان خردسال چیزهای کوچک و سخت برای مکیدن ندهید.

روشهای خانگی برای درمان گلودرد

از گذشته تا به حال روشهای متعددی برای درمان گلو درد مورد استفاده قرار گرفته‌اند. در اینجا به معرفی روشهای خانگی برای درمان این بیماری می‌پردازیم.

توجه داشته باشید: اگر از داروهای شیمیایی استفاده می‌کنید برای استفاده از این روشها با پزشک مشورت کنید.

معجون لیمو تازه و عسل ارگانیک

معجون لیموتازه و عسل ارگانیک معجونی فوق العاده برای درمان این بیماری است. برای درست کردن این معجون بهتر است نصف آب لیمو تازه را با یک قاشق چایخوری عسل در یک فنجان آب گرم بریزید و میل بفرمایید.

معجون سرکه سیب، لیمو تازه و عسل ارگانیک

این معجون برای درمان عفونت گلو بسیار مفید است. برای درست کردن این معجون می‌توانید به این صورت عمل کنید. یک قاشق عذاخوری سرکه سیب را با یک قاشق چایخوری آب لیمو تازه و عسل ارگانیک در یک فنجان آب گرم بریزید و آن را میل بفرمایید. این معجون را روزی دو تا سه بار بنوشید.

معجون دارچین و عسل ارگانیک

یکی از بهترین روشها برای درمان گلو درد استفاده از معجون دارچین و عسل است. برای درست کردن این معجون یک قاشق چایخوری از پودر دارچین را همراه با یک قاشق چایخوری عسل ارگانیک در یک فنجان آب گرم ترکیب کنید و بخورید. این معجون را دوبار در روز میل بفرمایید.

معجون سیر

سیر خاصیت فوق العاده‌ای در از بین بردن عفونت دارد. چند قطره آب سیر تازه را در یک فنجان آب بریزید و قرقره کنید. همچنین میتوانید سیر خام بخورید.

معجون دارچین

زردچوبه ماده ضد التهابی بسیار قوی است. برای بهره بردن از اثرات این ماده بهتر است صبح‌ها قبل از خوردن صبحانه یک چهارم قاق چایخوری پودر زردچوبه را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید و بنوشید. این کار را سه تا چهار روز ادامه دهید. همچنین می‌توانید یک قاشق چایخوری پودر زردچوبه را به شیر داغ اضافه کنید و قبل از خوابیدن بنوشید.

دم کرده ریشه گل ختمی

یکی از بهترین ترکیبات برای درمان گلو درد ریشه گل ختمی است. برای دم کردن ریشه گل ختمی یک قاشق غذاخوری از این ریشه را در یک فنجان آب جوش بریزید و روش را در بگذارید. سپس بعد از نیم ساعت محلول را از صافی رد کنید و بنوشید. می‌توانید سه فنجان در روز از این محلول بخورید.

معجون زغال اخته

برای درست کردن این معجون دو قاشق غذاخوری زغال اخته را به 6 فنجان آب اضافه کنید و اجازه دهید نیم ساعت از روی آن بگذرد. سپس این ترکیب را از صافی رد کنید و روزی سه تا چهار بار این محلول را قرقره کنید.

انواع مکملهای دارویی برای درمان گلو درد

انواع دارو برای گلو درد

در کنار تمامی راهکارهایی که ذکر گردید انواع دارو برای گلود درد وجود دارند که به درمان این بیماری کمک می‌کنند. کارشناسان بهداشتی همواره توصیه می کنند که استفاده از مکملهای مناسب برای بهبود این بیماری می تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کند و روند بهبود این بیماری را تسریع ببخشد.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که هرگز خودسرانه از انواع دارو برای گلو درد استفاده نکنید. بهتر است قبل از استفاده از هر دارو و مکملی با پزشک و یا داروساز مشورت کنید!

درمان گلو درد ویروسی 

درمان گلو درد ویروسی

همانطور که در بخشهای پیشین به آن اشاره کردیم، آنتی بیوتیک تنها برای درمان گلودرد باکتریایی اثر بخش است و هیچ اثری در درمان و بهبود گلودرد ویروسی ندارد. اگر به گلو درد ویروسی مبتلا شدید، بهترین روش درمان، استفاده از مکملهای تقویت سیستم ایمنی بدن و استراحت است تا دوره درمان طی شود و بیماری بهبود یابد.

همچنین برای بهبود و التیام این نوع گلو درد می‌توان از پودر گیاهی روتارین استفاده کرد. این پودر به صورت دمنوش در بازار موجود است و تقریبا فوری آماده می‌گردد و هیچ نوع عارضه خاصی ندارد.

آیا موز برای درمان گلو درد مفید است؟

مطالعات جدیدی در حوزه استفاده از مواد غذایی مناسب برای درمان گلو درد صورت گرفته اند و این مطالعات تلاش کرده اند تا به معرفی مواد غذایی مناسب برای بهبود این بیماری بپردازند. موز یکی از موادی است که می تواند برای درمان این بیماری مفید باشد. موز بسیار نرم است و حاوی انرژی کافی برای درمان این بیماری است. در نتیجه مصرف موز به بهبود علائم ناشی از بیماری گلو درد کمک می کند و ماده ای انرژی بخش است.

برای درمان گلو درد چای سرد غرغره کنید!

چای یکی از نوشیدنی های مفیدی است که به درمان این بیماری کمک می کنند. مطالعات جدید بر این موضوع تاکید می ورزند که برای افزایش اثرات این نوشیدنی بهتر است دو تا سه قطره عسل طبیعی به چای افزوده شود. همچنین، اگر این بیماری شما را اذیت می کند می توانید روزی یکبار چای سرد غرغره کنید. البته به این موضوع توجه داشته باشید که این چای باید طبیعی و ارگانیک باشد. به زودی خواهید دید که بیماری شما بهبود پیدا می کند!

 

ساشه روتارین قائم دارو

شما می توانید جهت خرید ساشه روتارین قائم دارو به صورت آنلاین از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

سوالات پرتکرار

در این قسمت تلاش داریم تا به سوالات پرتکرار در مورد بیماری گلو درد پاسخ دهیم.

روش درمان سریع گلو درد چیست؟

اگر می خواهید این بیماری زودتر بهبود یابد، باید تشخیص دهید که عفونت ناشی از ویروس است و یا باکتری! به طور کلی در کنار مصرف داروهای مناسب برای درمان این بیماری می توانید آب نمک غرغره کنید و نوشیدنی های گرم بنوشید. همچنین بخور اکالیپتوس نقش مهمی در درمان این بیماری دارد.

آیا نوشیدنی های گرم برای درمان گلو درد مفید هستند؟

پاسخ به این سوال قطعا مثبت است! مرکز مطالعات در آمریکا نشان داده اند که مصرف نوشیدنی گرم بدون کافئین و مواد محرک می تواند به درمان این بیماری کمک کند. نقش این نوشیدنی ها در گلودرد ناشی از ویروس پر رنگ تر است.

آیا گلو درد می تواند خطرناک باشد؟

بله! اگر این عفونت درمان نگردد خطر آسیب به قلب و کلیه وجود دارد. به همین دلیل سریعا باید برای درمان این بیماری اقدام شود.

نکات پایانی

گلودرد یک احساس دردناک، معمولا همراه با خشکی و یا خراش در گلو است. بیشتر گلودردها در اثر عفونت ها یا عوامل محیطی مانند هوای خشک ایجاد می شوند. اگرچه گلودرد می تواند ناراحت کننده باشد، اما معمولاً خود به خود و یا با کمک درمان های خانگی از بین می رود.

ممکن است هنگام قورت دادن یا صحبت کردن درد بیشتری داشته باشید و گلو یا لوزه های شما قرمز به نظر برسند. در این صورت بهتر است ضمن مطالعه مجله سلامت داروخانه آنلاین، برای بررسی علت گلو درد و دریافت درمان مناسب آن با پزشک متخصص مشورت فرمایید.

 

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.