مکمل تقویت قوای جنسی

چرا مصرف زیاد مکمل بدنسازی پروتئین بسیار خطرناک است؟

چرا مصرف زیاد مکمل بدنسازی پروتئین بسیار خطرناک است؟

مکمل بدنسازی پروتئین مکملی است ورزشکارن و بدنسازان توجه زیادی بدان دارند. همانطور که می دانید بدن برای عضله سازی نیازمند پروتئین است. به همین دلیل ورزشکاران و افرادی که تمایل به عضله سازی و افزایش حجم عضلات دارند به مصرف این مکمل ها روی می آورند.  اما باید بدانید مصرف بیش از ندازه مکمل بدنسازی پروتئین برای بدن بسیار مضر است! امروزه با توجه به تمایل فزاینده افراد به بدنسازی و عضله سازی، صنعت مکمل بدنسازی پروتئین در حال رشد است.

شکلاتهای پروتئین دار، آمینو اسیدها (BCAAs)، نوشیدنی ها و محصولات پروتئین دار زیادی در بازار موجود هستند.این مکملها به افراد کمک می کنند تا پروتین مورد نیاز بدن خود را تامین کنند. همانطور که می دانید، پروتئین از بلکوهایی به نام آمینو اسید تشکیل شده است. این آمینواسیدها اثرات مثبتی بر فرآیند عضله سازی دارند. اما مصرف بیش از اندازه آنها مشکلات زیادی را برای سلامتی به وجود می آورد. 

bannerشما می توانید جهت خرید مکمل پروتئین وی از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

آمینواسیدهای موجود در مکمل بدنسازی پروتئین

آمینواسیدها ترکیبات تشکیل دهنده پروتئین هستند. این آمینو اسیدها عبارتند از:

  • فنیلانین
  • والین
  • ترونین
  • تریپتوفان
  • متیونین
  • لوسین
  • لیسین
  • ایسولی
  • هیستدین

نقش این آمینو اسیدها در بدن چیست؟

آمینو اسیدها وظایف مهمی را در بدن بر عهده دارند که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

فنیلانین

این ماده یک انتقال دهنده عصبی تیروسین، دوپامین، اپینفرین و نورپینفرین است. فنیلانین نقش مهمی در ساختار و عملکرد پروتینها و آنزیم ها و تولید آمینو اسیدهای دیگر بازی می کند. وجود این ماده در مکمل بدنسازی پروتئین به حفظ سلامت ورزشکاران کمک شایانی می کند.

والین

این یکی از سه زنجیره آمینو اسید است، بدین معنا که یک سر آن آزاد است و به ساختار مولکولی متصل است. والین به رشد ماهیچه ها و تولید دوباره آنها کمک می کند و انرژی مورد نیاز بدن را تامین می کند. وجود این ماده در مکمل بدنسازی پروتئین به حفظ انرژی ورزشکاران در طول ورزشهای سنگین بدنسازی کمک می کند.

ترونین

این ماده شیمیایی نقش مهمی در پروتین های ساختاری مانند کلاژن و الاستین بازی می کند.این مواد ترکیب های بسیار مهمی برای پوست به شمار می روند. ترونین نقش مهمی در متابولیسم چربی و عملکرد دستگاه ایمنی بازی می کند. وجود این ماده در مکمل بدنسازی پروتئین به حفظ سلامت سیستم ایمنی بدن و کاهش وزن کمک می کند.

تریپتوفان

این ماده اگرچه اغلب باعث خواب آلودگی می شود اما عملکردهای بسیار دیگری نیز دارد. تریپتوفان ترکیب شیمیایی است که نیتروژن خون را متعادل می کند. همچنین، این ماده شیمیایی به عنوان  پیشرو در انتقال عصبی  سروتونین به حساب می رود.این ترکیب سروتونین، اشتها، خواب و حالات خلقی را تنظیم می کند. وجود این ماده در مکمل بدنسازی پروتئین به حفظ خلقیات ورزشکاران در طول ورزشهای سنگین بدنسازی کمک می کند.

متیونین

این ماده نقش مهمی در متابولیسم و سم زدایی بدن بازی می کند. همچنین این ترکیب سبب رشد بافت های بدن و جذب زینک، سلینیوم و مواد معدنی دیگر می شود. تمامی این فرآیندها برای سلامتی حیاتی هستند. وجود این ماده در مکمل بدنسازی پروتئین به حفظ سلامت عمومی ورزشکاران کمک می کند.

لوسین

این ماده مانند والین یک زنجیره از آمینو اسیدها است که برای سنتز پروتین و ترمیم عضلانی بسیار مهم قلمداد می شود. همچنین این ترکیب لوسین سطح قند خون را متعادل می کند و به درمان زخم و تولید هورمون های رشد کمک می کند. وجود این ماده در مکمل بدنسازی پروتئین به حفظ سلامت عمومی و درمان جراحات ورزشکاران  کمک می کند.

ایزولوسین

آخرین زنجیره از زنجیره آمینو اسیدها ایسولوسین است.این ترکیب نقش مهمی را در متابولیسم ماهیچه ای و رشد بافت عضلانی بازی می کند. همچنین وجود این ماده برای بهبود عمکلرد دستگاه ایمنی، تولید هموگلوبین و تنظیم انرژی بسیار ضروری است. وجود این ماده در مکمل بدنسازی پروتئین به عضله سازی (که مهمترین هدف ورزشکاران و بدنسازان است) کمک می کند.

لیسین

این ماده شیمیایی نقش مهمی در سنتز پروتین، تولید هورمونها وآنزیم ها و جذب کلسیم بازی می کند. همچنین وجود این ترکیب برای تولید انرژی، عملکرد دستگاه ایمنی و تولید کلاژن و الاستین بسیار ضروری است. وجود این ماده در مکمل بدنسازی پروتئین به حفظ سلامت عمومی ورزشکاران در طول ورزشهای سنگین بدنسازی کمک می کند.

هیستیدین

این ماده شیمیایی یک انتقال دهنده عصبی است.این ترکیب نقش مهی را در واکنش دستگاه ایمنی، گوارش، عمکلرد دستگاه تناسلی و چرخه خواب بازی می کند. هیستیدین  غلاف میلین را حفظ می کند! میلین یک مانع دفاعی در اطراف سلولهای عصبی است. آمینو اسیدها نقش بسیار مهمی در ارتقای عملکرد و متابولسیم بدن بازی می کنند. به همین دلیل است که کمبود آنها تاثیرات منفی بر سلامتی، سیستم عصبی، تولید مثل، گوارشی و دفاعی بدن می گذارد. وجود این ماده در مکمل بدنسازی پروتئین به حفظ سلامت عمومی ورزشکاران طول ورزشهای سنگین بدنسازی کمک می کند.

عوارض استفاده بیش از حد از پروتئین

بی سی ای ای در واقع همان آمینو اسیدهای موجود در غذاهای پروتئین دار مانند گوشت قرمز، لبنیات و غیره هستند. بسیاری از ورزشکاران رژیم غذایی سالم و سرشار از پروتین دارند. اما این افراد به طور جداگانه مکمل بدنسازی پروتئین را نیز مصرف می کنند.

برخلاف مکملهای دیگر، آمینواسیدهای طبیعی هیچ چربی یا کربوهیدراتی ندارند.علاوه بر آن، میزان کالری آمینواسیدهای طبیعی بالاست. بسیار از بدن سازان بر این باور هستند که مصرف مکملها ی آمینواسید دار در طول روز به رشد عضلات و افزایش عمکلرد ورزشکاران کمک می کند.

پروتئین بیش از حد سبب اضافه وزن و نوسانات خلقی می شود

تحقیق جدیدی که در دانشگاه سیدنی بر روی موشها انجام شد نشان می دهد که مصرف بیش از اندازه مکمل بدنسازی پروتئین برای بدن مضر است. محققان بدین نتیجه رسیده اند که اگرچه مکمل بدنسازی پروتئین  برای عضله سازی بسیار مفید است اما مصرف بیش از اندازه آن اثرات بدی بر بدن دارد. استفاده بیش از حد از این مکملها عمر راکاهش می دهد و اثرات بدی بر خلقیات فرد دارد و سبب اضافه وزن می شود.

اگرچه این تحقیق هنوز بر روی انسانها صورت نگرفته است اما نتایج آن هشداری برای استفاده از مکمل بدنسازی پروتئین است. افرادی که از این مکملها استفاده می کنند باید به اندازه مصرفی توجه داشته باشند.این افراد نباید بیش از حد مجاز پروتین مصرف کنند.

دکتر سامانتا سولون بیت، نویسنده ارشد این پژوهش، می گوید:« در حالیکه رژیم هایی با پروتین بالاوهیدروکربات پایین برای عضله سازی مفید هستند اما اثرات مضری بر روی بدن دارند. آن چیزی که در این تحقیق جدید است این است که میزان مصرف مکملها ی پروتینی باید متعادل باشد»

این تحقیق نشان داد موشهایی که بیشترین میزان مکمل بدنسازی پروتئین  را دریافت کرده بودند غذایشان زیاد شده بود. همچنین این موشها دچار چاقی مفرط شده بودند و چرخه زندگی شان کوتاهتر شده بود.این مکملها بروی مغز موشها تاثیر گذاشته بودند و تغییرات خلقی را به وجود آورده بودند.

در پایان، این پژوهش به تمامی بدنسازان و ورزشکاران پیشنهاد می دهد که مکمل بدنسازی پروتئین را تنها به اندازه کافی دریافت کنند زیرا استفاده بیش از حد از پروتئین سلامتی ورزشکاران را تحت تاثیر قرار می دهد.

نکات پایانی

با توجه به میزان علاقه و محبوبیت پروتئین در بین ورزشکاران لازم به ذکر است که مصرف به اندازه پروتئین ها ی با کیفیت مشکلی ایجاد نمی کنند، اما زیاده روی در مصرف آن ها ممکن است باعث اختلال در عملکرد کلیه ها و مشکلات گوارشی(یبوست و نفخ) شود. همچنین با توجه به شدت فعالیت ورزشی و مقدار مصرف پروتئین، باید آب کافی مصرف نمایید تا بدنتان دچار کم آبی نشود. پودر پروتئین هایی که از سویا تهیه می شوند به دلیل مقدار زیاد فیتواستروژن، ممکن است باعث اختلال در هورمون ها شوند لذا مصرف پروتئین در افراد زیر سنین 15 تا 18 سال توصیه نمی شود. پیشنهاد می کنیم ضمن مطالعه مجله سلامت داروخانه آنلاین، جهت مصرف مکمل مناسب خود، با کارشناس ورزشی یا پزشک متخصص مشورت بفرمایید.

محصولات جنسی
آقای سید علی عباسیان کارشناس حرفه ای ورزشی و تغذیه، مشاوری مجرب و با سابقه ای طولانی در زمینه استفاده صحیح از مکمل های ورزشی و مکمل های غذایی بوده و برنامه های ورزشی و تغذیه ای ایشان به صورت تخصصی برای ورزشکاران حرفه ای و آماتور نتیجه بخش بوده است. آقای عباسیان مفتخر به اخذ گواهینامه های مربیگری و کار با دستگاه های ورزشی، تغذیه و مکمل های ورزشی هستند و شما میتوانید برای دریافت مشاوره تخصصی به وبسایت داروخانه آنلاین مراجعه کرده و یا با شماره 72023-021 تماس حاصل نمایید.