مکمل تقویت قوای جنسی

آگماتین (Agmatine) چیست و چه کاربردی دارد؟

temp Recovered33

هرکسی بهترین مکمل ها را می خواهد تا به اندام رویاهای خود دست یابد. گاهی اوقات این بدان معنی است که افراد مکمل هایی را انتخاب می کنند که از لحاظ علمی تائید نشده است یا اغلب افراد مکملی را انتخاب می کنند که با شرایط بدنی و هدفی که دارند سازگاری ندارد و برخی از مکمل ها مانند مکمل آگماتین، مستحق توجه هستند اما نادیده گرفته می شوند زیرا مردم اطلاعات کافی در مورد آنها ندارند.

آگماتین اخیراً به عنوان یک تقویت کننده اکسید نیتریک  NOدر حوزه بدنسازی شهرت پیدا کرده است.

آگماتین چیست؟

آگماتین یک مشتق طبیعی از آمینو اسید آرژنین است که در مقادیر نسبتاً کمی توسط میتوکندری در کبد شما تولید می شود. این مکمل به عنوان یک انتقال دهنده عصبی تعدیل کننده عصبی دوگانه در مغز عمل می کند و توسط بسیاری به عنوان یک عنصر ضروری در اکثر مکمل های بدنسازی قبل از تمرین، پمپ ها یا pre workout ها استفاده می شود.

ال-آرژنین و ال-سیترولین هر دو در دسته تقویت کننده های اکسید نیتریک NO توجه همه را به خود جلب کرده است. با این حال، آگماتین نزدیک به آرژنین و سیترولین یک رقیب شایسته محسوب می شود.

این مکمل ترکیبی است که به طور طبیعی از اسید آمینه ال آرژنین تشکیل می شود.دارای خواص گشاد کننده عروق هست که شما از تقویت کننده های پمپ قبل از تمرین pre workout انتظار دارید. با این حال، این مکمل بسیار بیشتر از یک تقویت کننده NO است.

تحقیقات نشان داده که آگماتین در عملکرد شناختی، انعطاف پذیری،استرس، خلق و خو و عملکرد ورزشی نقش تاثیر گذاری دارد. دارای تعداد انگشت شماری اثرات ارگوژنیک و نوتروپیک دیگر است که می تواند به ورزشکاران و بدنسازان کمک کند تا با انرژی و تمرکز بیشتری  تمرینات خود را پیش ببرد.

محققان در حال حاضر در حال بررسی نقش بالقوه این مکمل در مدیریت درد هستند، اما تحقیقات انسانی وجود ندارد. در 2 مطالعه روی 61 شرکت کننده با دیسک کمر، مصرف این مکمل به مدت 10 روز باعث کاهش درد و بهبود کیفیت زندگی شد. علاوه بر این، آگماتین با جلوگیری از فعال شدن نیتریک اکسید سنتاز و مسدود کردن گیرنده های NMDA، درد نوروپاتیک را کاهش داد.

آگماتین

بررسی تاثیرات آگماتین بر بدن

سلامت روان

محققان در حال حاضر در حال بررسی تاثیر این مکمل بر سلامت روان هستند. آگماتین می‌تواند پتانسیل‌هایی در مدیریت اضطراب، افسردگی یا استرس داشته باشد.

اضطراب و افسردگی

این مکمل با محافظت از سلول های مغز در برابر سطوح بالای هورمون استرس کورتیزول، از رفتار افسردگی جلوگیری می کند. در یک مطالعه آزمایشی کوچک روی 3 بیمار افسرده، مکمل آگماتین باعث ناپدید شدن کامل علائم افسردگی در همه بیماران شد، احتمالاً از طریق مسدود کردن گیرنده NMDA و نه از طریق مسیرهای سروتونین.

آگماتین به طور قابل توجهی دمای بالای بدن را به دلیل استرس گرمایی طولانی مدت و تب ناشی از سموم باکتریایی به نام لیپوپلی ساکارید LPS  کاهش داد.

رشد عضلات

این مکمل تولید هورمون لوتئینیزه کننده LH را تحریک می کند. افزایش سطح LH باعث افزایش سطح تستوسترون می شود. با افزایش سطح تستوسترون، این مکمل به یک محیط هورمونی بهینه برای رشد عضلانی و افزایش عملکرد ورزشی کمک کرد.

آگماتین باعث افزایش حساسیت به انسولین و جذب گلوکز در عضلات می شود. افزایش حساسیت به انسولین منجر به انتقال موثرتر گلوکز و آمینو اسیدها به عضلات برای رشد و ترمیم می شود. این مکمل همچنین باعث افزایش اشتها خواهد شد. افزایش اشتها می تواند منجر به افزایش مصرف کالری شود که برای افزایش توده عضلانی ضروری است.

سلامت مغز و اختلالات عصبی

این مکمل با افزایش eNOS از آسیب مغزی ناشی از سکته محافظت خواهد کرد. افزایش eNOS درمغز با گشاد کردن رگ‌های خونی برای افزایش جریان خون از سکته مغزی جلوگیری خواهد کرد.

این عامل از آسیب در زمان کمبود اکسیژن ناشی از کاهش جریان خون به مغز (سکته مغزی ایسکمیک) جلوگیری می کند. علاوه بر این، آگماتین iNOS و nNOS را کاهش می دهد، 2 آنزیم که به آسیب مغزی ناشی از سکته کمک می کنند.

آگماتین با احیای سیگنال‌های انسولین و جلوگیری از تجمع پلاک‌ها و گره‌های عصبی فیبریلاری در مغز از زوال عقل جلوگیری می کند. این مکمل باعث افزایش چربی سوزی، شکسته شدن چربی ها و افزایش توده عضلانی خواهد شد.

آگماتین به صورت تجربی برای چندین نشانه مانند بهبود قلب و عروق، دیابت،محافظت از مغز و سیستم عصبی (سکته مغزی، آسیب های شدید CNS، صرع، گلوکوم و درد نوروپاتیک) و شرایط روانپزشکی (افسردگی، اضطراب، اسکیزوفرنی و آلزایمر) مورد مطالعه قرار گرفته است.

این مکمل اثرات فیزیولوژیکی متعددی دارد. اثرات قلبی عروقی آن شامل کاهش خفیف ضربان قلب و فشار خون است. همچنین باعث ایجاد حالت هیپوگلیسمی خفیف، کاهش استرس اکسیداتیو سلولی و افزایش سرعت فیلتراسیون گلومرولی می شود.

مکانیسم عمل آگماتین

مکانیسم اثر برای نشانه های بالقوه آگماتین در حال بررسی است. برخی از مکانیسم های بیوشیمیایی که تاکنون کشف شده اند مربوط به نشانه های این مکمل برای دیابت، محافظت عصبی و شرایط روانی است. در دیابت، آگماتین با افزایش ترشح انسولین از سلول‌های پانکراس و افزایش جذب گلوکز توسط سلول‌ها از طریق افزایش ترشح اندورفین از غدد فوق کلیوی، هیپوگلیسمی ایجاد می‌کند.

در مورد محافظت عصبی، تصور می‌شود که اثرات این مکمل شامل تعدیل گیرنده‌ها ایمیدازولین و کانال‌های یونی (کانال‌های پتاسیم حساس به ATP و کانال‌های کلسیمی ) می شود. به نظر می رسد آگماتین به مدیریت مواد شیمیایی و مسیرهای مختلف در مغز کمک می کند. این عمل شرایط خاصی از مغز و سیستم عصبی را بهبود می بخشد.

موارد استفاده و اثربخشی

تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف آگماتین ممکن است باعث کاهش درد و افزایش کیفیت زندگی در افراد مبتلا به درد عصبی شود.

 • بهبود بیماری آلزایمر
 • بهبود اضطراب
 • بهبود عملکرد ورزشی
 • بهبود اوتیسم
 • بهبود اختلال دوقطبی
 • بهبود افسردگی
 • بهبود درد عصب
 • بهبود بیماری پارکینسون
 • بهبود تشنج
 • بهبود روان ‌گسیختگی
 • جلوگیری از سکته و سایر شرایط

عوارض جانبی آگماتین

در برخی از افراد که از این مکمل مصرف می کنند امکان دارد این عوارض جانبی مانند اسهال، ناراحتی معده و حالت تهوع به وجود آید.

اقدامات احتیاطی و هشدارهای ویژه

بارداری و شیردهی: اطلاعات کافی در مورد بی خطر بودن مصرف آگماتین در صورت بارداری یا شیردهی وجود ندارد. اما در شرایط احتیاط از مصرف آگماتین خود داری کنید.

دیابت: این مکمل ممکن است سطح قند خون را در افراد مبتلا به دیابت کاهش دهد. مراقب علائم قند خون پایین (هیپوگلیسمی) باشید و اگر دیابت دارید و از آن استفاده می کنید، قند خون خود را به دقت کنترل کنید.

جراحی: ممکن است قند خون و فشار خون را کاهش دهد و با کنترل قند خون و فشار خون در حین و بعد از جراحی تداخل ایجاد کند. حداقل 2 هفته قبل از جراحی برنامه ریزی شده مصرف این مکمل را متوقف کنید.

دوز و مقدار مجاز مصرف

دوز مناسب آگماتین به عوامل متعددی مانند سن مصرف کننده، سلامتی و چندین شرایط دیگر بستگی دارد. در حال حاضر اطلاعات علمی کافی برای تعیین محدوده مناسب دوز آگماتین وجود ندارد. به خاطر داشته باشید که محصولات طبیعی همیشه لزوماً بی خطر نیستند و دوز آن می تواند مهم باشد. حتماً دستورالعمل های مربوطه روی برچسب محصول را دنبال کنید و قبل از استفاده با داروساز یا پزشک یا سایر متخصصان پزشکی مشورت کنید.

نکات پایانی

توجه داشته باشید آگماتین یک ماده شیمیایی است که در باکتری ها، گیاهان و حیوانات از جمله انسان یافت می شود. از اسید آمینه ای به نام آرژنین ساخته شده است و معمولاً برای افسردگی، درد عصبی، بهبود عملکرد ورزشی و بسیاری از شرایط دیگر استفاده می شود. اما همچنان در دست تحقیقات علمی است.

محصولات جنسی

آقای سید علی عباسیان کارشناس حرفه ای ورزشی و تغذیه، مشاوری مجرب و با سابقه ای طولانی در زمینه استفاده صحیح از مکمل های ورزشی و مکمل های غذایی بوده و برنامه های ورزشی و تغذیه ای ایشان به صورت تخصصی برای ورزشکاران حرفه ای و آماتور نتیجه بخش بوده است. آقای عباسیان مفتخر به اخذ گواهینامه های مربیگری و کار با دستگاه های ورزشی، تغذیه و مکمل های ورزشی هستند و شما میتوانید برای دریافت مشاوره تخصصی به وبسایت داروخانه آنلاین مراجعه کرده و یا با شماره 72023-021 تماس حاصل نمایید.