مکمل تقویت قوای جنسی

معرفی مکملهای مفید برای رفع بیماری کم خونی در کودکان!

معرفی مکملهای مفید برای رفع بیماری کم خونی در کودکان!

توجه به سلامتی در کودکی سبب می‌شود که در بزرگسالی فردی سالم و قوی باشیم. کودکانی که تغذیه مناسبی ندارند و یا از بیماریهای مختلفی رنج می‌برند بیشتر از کودکان سالم در بزرگسالی به بیماریهای مختلف مبتلا می‌شوند. به همین دلیل کارشناسان سلامتی به حفظ سلامتی در کودکی تاکید می‌ورزند. مطالعات نشان داده‌اند بهترین راهکار برای حفظ سلامتی کودک پیروی از رژیم غذایی سالم است.

در واقع، هیچ چیز بهتر از رژیم غذایی سرشار از ویتامینها و مواد معدنی طبیعی نمی‌تواند خلاهای غذایی بدن را جبران کند. در این مقاله قصد داریم به موضوع « بیماری کم خونی در کودکان » بپردازیم در پایان این مقاله دید بازتری به این موضوع خواهید داشت. البته بیماری کم خونی انواع متفاوتی دارد. ما در این مقاله به بیماری کم خونی در کودکان که ناشی از فقر آهن است، می‌پردازیم.

آیا بیماری کم خونی در کودکان بیماری رایجی است؟

این سوالی است که بسیاری از افراد می‌پرسند و دغدغه ذهنی زیادی را برای بسیاری از خانواده‌ها به وجود می‌آورد. در سنین کودکی سیستم ایمنی کودکان در حال رشد و همین امر سبب می‌شود بیماریهایی مانند اسهال و یا سرماخوردگی در کودکان زیاد دیده شود.

اما خبر خوش این است که بیماری کم خونی بیماری رایجی نیست و تقریبا کودکان کمی به این بیماری مبتلا می‌شوند. به همین دلیل خانواده‌ها باید با علایم این بیماری آشنایی داشته باشند و در صورت بروز سریعا برای درمان کودک خود اقدام کنند.

چه کودکانی در معرض بیماری کم خونی قرار دارند؟

احتمال بروز بیماری کم خونی در کودکان  در تمامی آنها یکسان نیست و برخی از کودکان بیشتر از کودکان دیگر در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند. کودکانی که مادرانشان در دوره بارداری از فقر آهن رنج می‌برد بیشتر از کودکان دیگر به این بیماری دچار می‌شوند.

همچنین مطالعه‌ای در این زمینه نشان می‌دهد فقر آهن در دوران بارداری خطر ابتلای کودک به بیماری اوتیسم را افزیش می‌دهد. کودکان نارس نیز دسته دیگری هستند که در معرض ابتلا به بیماری کم خونی کودکان قرار دارند. کودکانی که از رژیم غذایی سالم بعد از تولد پیروی نمی‌کنند و یا نمی‌توانند از شیر مادر تغذیه کنند بیشتر از کودکان دیگر به این بیماری دچار می‌شوند.

علایم بیماری کم خونی در کودکان

علایم بیماری کم خونی در کودکان

بیماری کم خونی خود را با علایم خاصی نشان می‌دهد و این علایم زنگ خطری برای ابتلا به این بیماری به شمار می‌روند. در واقع شناخت این علایم به شما کمک می‌کند زودتر برای درمان کودک خود اقدام کنید. این علایم به شرح زیرند:

 • خستگی دایم
 • صورت رنگ پریده
 • نوسانات خلقی
 • هوسهای غیر معمول غذایی
 • گلو درد
 • تنگی نفس
 • بی‌اشتهایی

البته ذکر این نکته در اینجا حایز اهمیت است که این علایم در بین بسیاری از بیماریها مشترک هستند و تنها نشان دهنده بیماری کم خونی در کودکان نیستند. به طور مثال خستگی دایم می‌تواند در اثر کمبود ویتامین b12 نیز رخ دهد. به همین دلیل در صورت مشاهده این علایم از درمان خودسرانه بپرهیزید و به پزشک مراجعه کنید.

عوارض کم خونی در کودکان

اگر فقر آهن در بدن کودک جبران نشود آسیبهای زیادی به کودک وارد می‌شود. یکی از مهم‌ترین آسیبهای فقر آهن کاهش عملکرد مغز است. همین امر سبب می‌شود که کودک در بین همسالان خود کودکی کم هوش به نظر برسد. همچنین فقر آهن مسمومیت با سرب را در بدن بالا می‌برد. این مسمومیت به کلیه و کبد کودک نیز آسیب وارد می‌کند و می‌تواند منجر به بروز بیماریهای خطرناکی شود.

معرفی مکملهای مفید برای رفع بیماری کم خونی در کودکان

کودکان به چه مقدار آهن نیاز دارند؟

میزان نیاز هر کودک به آهن به وزن و نمودار رشد او بستگی دارد. به همین دلیل پزشک بهترین کسی است که در این زمینه می‌تواند به شما کمک کند. اما کارشناسان سلامتی مقداری را به عنوان استاندارد تعریف کرده‌اند که به شرح زیر است:

 • ۷ تا ۱۲ ماهگی ۱۱ میلی گرم
 • ۱۲ تا ۳۶ ماهگی ۷ میلی گرم
 • ۴ تا ۸ سالگی ۱۰ میلی گرم
 • ۹ تا ۱۳ سالگی ۸ میلی گرم

آیا مصرف قطره آهن سبب بروز پوسیدگی در دندان می‌شود؟

این سوالی است که بسیاری از والدین می‌پرسند. متاسفانه این باور اشتباه در بین مردم رواج یافته است که مصرف قطره آهن سبب بروز پوسیدگی در دندانهای کودکان می‎‌شود.

مطالعات گسترده‌ای در این زمینه صورت گرفته‌اند و همگی این نظر را رد می‌کنند. بنابراین با خیال راحت و بدون هیچ گونه ناراحتی به کودک خود قطره آهن بدهید و هرگز نگران پوسیدگی دندانهایش نباشید.

مصرف شیرینی‌جات و یا عدم رعایت بهداشت دهان و دندان سبب بروز پوسیدگی می‌شود نه قطره آهن! بیماری کم خونی در کودکان به راحتی قابل درمان است. شما با مشاهده اولین علایم این بیماری باید به پزشک مراجعه کنید و با مصرف مکملهای مناسب به درمان این بیماری کمک کنید.

برای خرید مکمل کودکان به کجا مراجعه کنیم؟

برای تهیه مکمل غذای کودک مانند مکمل گوارش کودک، مکمل کم خونی کودکان،مکمل رشد کودکان، تقویت سیستم ایمنی کودک می توانید به سایت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.