مکمل تقویت قوای جنسی

معرفی داروی گیاهی برای قند خون

قند خون

قند خون بالا می تواند نشانه دیابت یا پیش دیابت باشد. مطالعات بالینی در سال های اخیر نشان می دهد که پیوندی قوی بین درمان های گیاهی و بهبود کنترل قند خون وجود دارد که منجر به افزایش استفاده از این مواد طبیعی برای مدیریت دیابت شده است. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم که به معرفی بیماری دیابت و تاثیر گیاهان دارویی بر روی قند خون بپردازیم.

دیابت چیست؟

دیابت مجموعه ای از بیماری های شایع هورمونی است که سطح گلوکز خون را به طور غیر طبیعی بالا نشان می دهد. دیابت به دلیل استفاده نادرست از انسولین توسط سلول های بدن یا عدم سنتز انسولین در پانکراس ایجاد می شود. علائم دیابت شامل افزایش ادرار، تشنگی، گرسنگی و خستگی است.

درمان دیابت بستگی به نوع آن دارد که به دو نوع دیابت نوع 1 (وابسته به انسولین) و نوع 2 (غیر وابسته به انسولین) تقسیم می شود. مدیریت دیابت شامل استفاده از داروهایی مانند انسولین، قرص دیابت، ورزش، کاهش وزن، رژیم غذایی و درمان های طبیعی است.

درمان قند خون با داروهای گیاهی

اکثر مردم به دلیل در دسترس بودن و ادعایی بر عدم وجود عوارض جانبی، ترجیح می دهند قند خون خود را با گیاهان دارویی درمان کنند. از آنجایی که بسیاری از این گیاهان با مهار کردن آمیلاز، ترشح انسولین را تشویق کرده و به جذب گلوکز کمک می کنند، اثرات مشابهی با داروهای رایج قند خون دارند.

به دلیل افزایش علاقه به گیاهان دارویی و پیشرفت های تکنولوژیکی، تلاش هایی برای درک نحوه عملکرد آنها صورت گرفته است. ادعا می شود بسیاری از گیاهان و ادویه های رایج دارای خواص کاهش دهنده قند خون هستند که آنها را برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 یا در معرض خطر بالای دیابت مفید می کند.

قند خون

دیابت نوع 2 چیست؟

دیابت نوع 2 به نگرانی اولیه بهداشت عمومی جهانی تبدیل شده است. دیابت نوع 2 وضعیتی است که با هیپرگلیسمی، تغییر در متابولیسم لیپیدها، کربوهیدرات ها و پروتئین ها مشخص می شود. عوارض طولانی مدت آن شامل مشکلات چشمی، کلیوی، قلبی عروقی و عصبی است. هم کشورهای توسعه یافته و هم کشورهای در حال توسعه نرخ بالایی از این دیابت را در بزرگسالان تجربه می کنند.

پیشگیری از دیابت نوع 2

پیش دیابت وضعیتی است که در آن فرد علائم اولیه دیابت را دارد، اما هنوز به طور کامل به این بیماری مبتلا نشده است. اگر پیش دیابت با تغییر شیوه زندگی درمان نشود، ممکن است فرد به دیابت نوع 2 مبتلا شود. دیابت نوع 2 و پیش دیابت را می توان با تغییر سبک زندگی مانند رژیم غذایی سالم، ورزش بیشتر، کاهش استرس، ترک سیگار، کاهش یا مدیریت فشار خون و کلسترول پیشگیری کرد.

قند خون بالا (هیپرگلیسمی)

هایپرگلیسمی یا قند خون بالا یک مشکل جدی سلامتی برای بیماران دیابتی است. دو نوع هیپرگلیسمی ناشتا و هیپرگلیسمی بعد از غذا وجود دارد. هایپرگلیسمی می تواند منجر به کتواسیدوز یا سندرم غیرکتوتیک هیپراسمولار هیپرگلیسمی (HHNS) شود.

علل مختلفی برای افزایش قند خون در افراد مبتلا به دیابت وجود دارد. علائم قند خون بالا شامل افزایش تشنگی، سردرد، تاری دید و تکرر ادرار می باشد. درمان را می توان از طریق تغییر شیوه زندگی یا تغییر داروها به دست آورد. همچنین نظارت دقیق بر سطح گلوکز خون، کلید پیشگیری است.

قند خون

داروهای گیاهی برای قند خون

در مطالعات نشان داده شده است که برخی از گیاهان مانند آلوئه ورا، عصاره زغال اخته، خربزه تلخ، دارچین، زنجبیل و بامیه دارای خواص کاهنده قند خون هستند. در حالی که چنین درمان‌هایی معمولاً در طب شرقی برای درمان بیماری‌های جدی مانند دیابت استفاده می‌شوند، بسیاری از متخصصان سلامت در غرب در مورد مزایای پزشکی گزارش شده آن‌ها تردید دارند.

در واقع از آنجایی که برخی از گیاهان، ویتامین‌ها و مکمل‌ها ممکن است با داروهای دیابت از جمله انسولین تداخل داشته باشند و اثرات کاهش قند خون آنها را افزایش دهند، اغلب استدلال می‌شود که استفاده از درمان‌های طبیعی می‌تواند قند خون را به سطوح خطرناکی پایین بیاورد و خطر سایر عوارض دیابت را افزایش دهد. لذا قبل از مصرف آنها باید ابتدا برنامه های خود را با پزشک در میان بگذارید تا مطمئن شوید که برای شرایط شما بی خطر هستند.

چه گیاهانی برای کاهش قند خون بهترین هستند؟

بسیاری از گیاهان به دلیل خواص دارویی آنها مورد مطالعه قرار گرفته اند. اکثر مطالعات نشان می دهند که بهترین گیاه برای قند خون، زرشک است. زرشک دارای ترکیبی به نام بربرین است که قند خون و hba1c را کاهش می دهد. زرشک فواید دیگری نیز مانند داشتن مواد مغذی و خواص ضد اسهال دارد. مصرف این گیاه در دوران بارداری و یا در طب سنتی توصیه نمی شود.

یکی دیگر از گیاهان مفید دارچین است. دارچین حساسیت به انسولین را افزایش می دهد و سطح گلوکز و کلسترول خون را در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 کاهش می دهد. گیاهان دیگری که برای کنترل قند خون مفید هستند شامل جینسینگ آمریکایی، برگ بو، کدو تلخ، فلفل قرمز، زردچوبه (کورکومین)، زغال اخته، بذر کتان، زنجبیل، جینکو بیلوبا، کاکتوس گلابی خاردار (نوپال)، خار مریم (رزوراترول)، چای سبز، چای سیاه و اولانگ (Camellia sinensis) می باشد.

جینسینگ یک نام جمعی برای انواع گونه های مختلف گیاهی است. در برخی از مطالعات با استفاده از جینسینگ آمریکایی، کاهش قند خون ناشتا گزارش شده است. انواع آن شامل جینسنگ کره ای، جینسنگ سیبری، جینسنگ آمریکایی و جینسنگ ژاپنی است. این گیاه به‌ویژه گونه‌های پاناکس آن معمولا به‌عنوان درمان‌کننده همه چیز شناخته می‌شوند.

آیا مصرف گیاهان دارویی برای کاهش قند خون بی خطر است؟

اگرچه طب گیاهی سابقه طولانی دارد، اما این بدان معنا نیست که تحقیقات گسترده ای برای حمایت از فواید و اثرات آن وجود دارد. شواهد قطعی کافی برای نتیجه گیری قوی در مورد اثربخشی برخی گیاهان دارویی برای دیابت وجود ندارد. با این حال، آنچه مطالعات نشان می دهد این است که استفاده از آنها به طور کلی بی خطر است.

قند خون

آیا گیاهان بهتر از دارو هستند؟

قبل از اینکه طب غربی زمام امور را دست بگیرد، گیاهان دارویی انواع بیماری ها را درمان می کردند. امروزه می توان از گیاهان دارویی در ترکیب با داروهای تجویز شده، به ویژه برای مدیریت بیماری هایی مانند دیابت استفاده کرد.

گیاهان دارای مواد شیمیایی گیاهی هستند که می توانند به محافظت در برابر بسیاری از شرایط و بیماری ها کمک کنند. بیشتر گیاهان می توانند به کاهش قند خون کمک کنند. همچنین برخی از گیاهان به کاهش فشار خون نیز کمک می کنند. یکی دیگر از مزایای گیاهان، ارزان بودن و در دسترس بودن است که آنها را نسبت به داروها مطلوب تر می کند.

علاقه به درمان های طبیعی برای شرایط مختلف افزایش یافته است. این باعث می شود گیاهان به درمان جایگزین مطلوبی تبدیل شوند. تنها بخش کوچکی از مناطق تنوع زیستی به دلیل پتانسیل درمانی مورد مطالعه قرار گرفته است، اما با تحقیقات بیشتر، گیاهان دارویی می توانند درمان بهتری با عوارض جانبی کمتر باشند.

نکات پایانی

اینکه گیاهان چقدر می توانند برای درمان دیابت شما موثر باشند به عوامل مختلف بستگی دارد. اگرچه استفاده از داروی گیاهی برای قند خون آن را درمان می کند اما گاهی نیز باعث کاهش قند خون می شوند. به همین دلیل اگر قصد مصرف داروهای گیاهی را برای کنترل قند خون خود دارید، بهتر است با پزشک یا پزشک هومیوپاتی صحبت کنید. آنها می توانند به شما در مورد مقدار مناسب مصرف و اینکه چه گیاهانی برای شما بهتر است راهنمایی کنند.

محصولات جنسی
سرکار خانم ندا امامی دانش آموخته رشته شیمی با سابقه ۱۰ ساله تخصصی دارویی و دارای تجاربی ارزنده در حوزه محصولات دارویی و بهداشتی، در حوزه تحقیقات و ارائه اطلاعات مفید در زمینه دارویی، بهداشتی و آرایشی فعالیت دارند. مقالات خانم امامی در وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین، در دسترس می باشند.