مکمل تقویت قوای جنسی

کورتاژ، عملی مهم برای حفظ سلامت رحم بانوان

کورتاژ، عملی مهم برای حفظ سلامت رحم بانوان

کورتاژ چیست؟! این سوال یکی از پرتکرارترین سوالاتی است که دائما پرسیده می شود. همانطور که می دانید رحم زنان یکی از مهمترین قسمت های بدن زنان است. گاهی خونریزی های غیرطبیعی و یا اختلال عملکرد هورمونی باعث بروز مشکلاتی در رحم می شود و همین امر سبب می شود زنان برای درمان به این روش روی بیاورند. شناخته شده ترین دلیلی که این روش به کار برده می شود کورتاژ برای سقط جنین است. اما از این روش برای درمان طیف گسترده ای از بیماری ها می توان استفاده کرد.

انواع کورتاژ

به طور کلی، این روش به دو در دو دسته تشخیصی و درمانی قرار گیرد که در ادامه به آنها می پردازیم.

کورتاژ تشخیصی و دلایل استفاده از آن

 • کنترل خونریزی های غیرطبیعی در رحم
 • قاعدگی های نامنظم و خونریزی پس از یائسگی
 • پس از سقط جنین برای خارج کردن بخش هایی از جنین که در حفره رحم باقی مانده است ( اگر می خواهید اطلاعات خود را در مورد سقط جنین بالا ببرید، می توانید مقاله سقط جنین چگونه انجام می شود؟ را مطالعه کنید)
 • ابتلا به مشکلاتی نظیر فیبروم رحم (اگر می خواهید اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرید، می توانید مقاله فیبروم چیست و چگونه درمان می شود؟ را مطالعه کنید)
 • خروج عفونت
 • برطرف کردن تنگی دهانه رحم

کورتاژ درمانی و دلایل استفاده از آن

 • کنترل خونریزی رحم در عمل های ساکشن
 • درمان خونریزی ناشی از هورمون درمانی ( اگر به این موضوع علاقه مند هستید، می توانید مقاله نکات کلیدی در هورمون درمانی را مطالعه کنید)
 • خارج کردن جنین در صورت سقط جنین ناقص و یا عفونی
 • ایجاد توده های غیرطبیعی در بدن به جای جنین

انواع کورتاژ

نکات مهم قبل از انجام این عمل

مهم نیست که دلیل کورتاژ چیست، بلکه مسئله مهم این است که تمامی افراد به نکات مهم قبل از انجام این عمل توجه داشته باشند. مواردی که باید به آنها توجه داشته باشید به شرح زیر هستند:

 • اگر باردار هستید، این موضوع را با پزشک در میان بگذارید.
 • اگر به هر دارویی حساسیت دارید، به ویژه ید و لاتکس، به پزشک بگویید.
 • اگر از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید، این موضوع را بگویید.

روش درمان به صورت بیهوشی عمومی و موضعی خواهد بود. در بیهوشی عمومی به طور کلی بیهوش می شوید، اما در بیهوشی موضعی از کمر به پایین بیهوش می شوید. همچنین، بهتر است بدانید در بیهوشی موضعی اطراف دهانه رحم بیشتر از بقیه قسمت ها بی حس می شود.

توجه به مصرف برخی از داروها

داروهایی مانند آسپرین باعث می شوند خونریزی افزایش پیدا کند ( اگر می خواهید اطلاعات خود را در مورد آسپرین بالا ببرید، می توانید مقاله قرص آسپرین نحوه مصرف، عوارض جانبی و موارد احتیاطی را مطالعه کنید). همچنین، از قرص های سرماخوردگی و یا قرص هایی که بدون نسخه پزشک تجویز می شوند استفاده نکنید. دو هفته قبل از عمل مصرف الکل و تنباکو را به قطع کنید. از داروهای گیاهی استفاده نکنید و یا قبل از استفاده با پزشک مشورت کنید.

ابتلا به بیماری های خاص

در صورتی که به بیماری های خاص مانند ام اس و یا فشار خون بالا مبتلا هستید این موضوع را با پزشک در میان بگذارید تا بتواند پروسه درمان را به خوبی پیش ببرد.

عدم مصرف غذا

توصیه می شود 12 ساعت قبل از انجام عمل کورتاژ چیزی نخورید و نیاشامید تا عمل به خوبی پیش برود.

روش انجام عمل کورتاژ

در این روش بیماری بر روی تخت دراز می کشد و بیمار در وضعیتی قرار می گیرد تا پزشک بتواند به خوبی رحم و لگن هو را مشاهده کند. در این شرایط، سوند در بدن گذاشته می شود تا ادرار را کنترل نماید. پس از آن پزشک با استفاده از ابزاری به نام اسپکولوم واژن را باز می کند تا دیواره های رحم به خوبی نمایان شوند. همچنین، برای ثابت نگه داشتن رحم از یک پنس به نام تناکولوم استفاده می شود.

در مرحله بعدی با استفاده از کورت دیواره رحم تراشیده می شود و برای آزمایش های بعدی به آزمایشگاه فرستاده می شود. اندازه رحم با استفاده از یک ابزار نازک به نام سوند رحمی مشخص می گردد. در شروع عمل کورت وارد رحم می شود و بافت های رحم را خراش می دهد.

عمل کورتاژ چقدر طول می کشد

پاسخ به این سوال بستگی به دلیلی دارد که این عمل برای آن باز می شود. گاهی این عمل در یک ساعت و گاهی چندین ساعت طول می کشد تا به اتمام رسد.

عوارض کورتاژ

این عمل می تواند عوارض متعددی را برای زنان به همراه داشته باشد که به شرح زیر هستند:

 • ابتلا به عفونت
 • سوراخ شدن رحم ( این مشکل در زنانی رخ می دهد که به عفونت مبتلا هستند و یا در دوران یائسگی هستند)
 • ابتلا به سندروم آشرمن
 • آسیب به دهانه رحم

بعد از کورتاژ چند روز استراحت لازم است؟

زنانی که کورتاژ رحم انجام می دهند تا یک هفته باید به طور کامل استراحت کنند. پس از یک هفته باید به مدت یک ماه از انجام کارهای سنگین خودداری کنند. مصرف آنتی بیوتیک و داروهایی که پزشک تجویز کرده است الزامی است و اجازه نمی دهد مشکلات شدیدی برای زنان به وجود بیاید.

خرید مکمل زنان 

اگر می خواهید برای خرید قرص قاعدگی و یا قرص یائسگی اقدام کنید، می توانید به سایت داروخانه آنلاین مراجعه کنید و از مشاوره های رایگان و تخصصی کارشناسان این مرکز بهره مند شوید.

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.