مکمل تقویت قوای جنسی

دکسترومتورفان دارویی برای تسکین سرفه

dextromethorphan 3

دکسترومتورفان یک داروی سرکوب کننده سرفه است. این ماده بر سیگنال های مغز که رفلکس سرفه را تحریک می کنند، تأثیر می گذارد. دکسترومتورفان برای درمان سرفه ناشی از گلودرد و سرماخوردگی استفاده می شود. این دارو به تنهایی و بدون نسخه نیز در دسترس است و همچنین در بسیاری از داروهای ترکیبی بدون نسخه و با نسخه وجود دارد. دکسترومتورفان سرفه های ناشی از سیگار کشیدن، آسم یا آمفیزم را درمان نمی کند.

فارماکوکینتیک دکسترومتورفان

نام ژنریک: دکسترومتورفان [dex-troe-meth-OR-fan ]

نام های تجاری: Babee Cof، Benylin DM Pediatric، Buckleys Mixture، Creomulsion، Creo-Terpin،

دسته دارویی: ضد سرفه

سرماخوردگیشما می توانید جهت خرید قرص سرماخوردگی به صورت آنلاین از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

هشدارها

 • به کودک کمتر از 4 سال دکسترومتورفان ندهید.
 • همیشه قبل از دادن داروی سرفه یا سرماخوردگی به کودک از پزشک سوال کنید.
 • مرگ ممکن است در اثر استفاده نادرست از داروهای سرفه و سرماخوردگی در کودکان بسیار کوچک رخ دهد.
 • اگر در 14 روز گذشته از یک مهارکننده MAO مانند ایزوکاربوکسازید (مارپلان)، فنلزین (ناردیل)، رازاگیلین (ازیلکت)، سلژیلین (الدپریل، امسام)، ترانیل سیپرومین (پارنات)، یا تزریق متیلن بلو استفاده کرده اید، از دکسترومتورفان استفاده نکنید.
 • اگر قبل از اینکه مهارکننده MAO از بدن شما پاک شود، دکسترومتورفان مصرف کنید، عوارض جانبی جدی و تهدید کننده زندگی ممکن است رخ دهد.
 • از هیچ داروی بدون نسخه دیگری برای سرفه، سرماخوردگی یا آلرژی استفاده نکنید.
 • اگر محصولات خاصی را با هم مصرف کنید، ممکن است تصادفاً مقدار زیادی از یک یا چند نوع دارو مصرف کنید. برچسب هر دارویی که استفاده می کنید را بخوانید تا ببینید آیا دکسترومتورفان دارد یا خیر.

چه اقدامات احتیاطی خاصی را باید رعایت کنم؟

قبل از مصرف دکسترومتورفان، اگر به دکسترومتورفان، هر داروی دیگر یا هر یک از مواد تشکیل دهنده محصولی که قصد مصرف آن را دارید، حساسیت دارید، به پزشک و داروساز خود اطلاع دهید. برچسب بسته بندی را برای لیستی از مواد تشکیل دهنده بررسی کنید. اگر از یک مهارکننده مونوآمین اکسیداز (MAO) مانند ایزوکاربوکسازید (مارپلان)، فنلزین (ناردیل)، سلژیلین (الدپریل، امسام، زلاپار) و ترانیل سیپرومین (Parnate) استفاده می کنید، یا اگر مصرف MAO را متوقف کرده اید، از دکسترومتورفان استفاده نکنید.

به پزشک و داروساز خود بگویید که چه داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین ها، مکمل های غذایی و محصولات گیاهی را مصرف می کنید یا قصد دارید مصرف کنید. اگر سیگار می کشید، اگر سرفه ای همراه با مقدار زیادی خلط (مخاط) دارید، یا مشکلات تنفسی مانند آسم، آمفیزم یا برونشیت مزمن دارید یا تا به حال داشته اید، به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر باردار هستید، قصد بارداری دارید یا در دوران شیردهی هستید یا اگر در حین مصرف دکسترومتورفان باردار شدید، با پزشک خود تماس بگیرید. اگر فنیل کتونوری (PKU، یک بیماری ارثی که در آن باید رژیم غذایی خاصی برای جلوگیری از آسیب به مغز که می‌تواند باعث ناتوانی شدید ذهنی شود) دارید، باید بدانید که برخی از مارک‌های قرص جویدنی که حاوی دکسترومتورفان هستند ممکن است با آسپارتام شیرین شوند.

چرا دکسترومتورفان تجویز می شود؟

این دارو برای تسکین موقت سرفه ناشی از سرماخوردگی، آنفولانزا یا سایر شرایط مشابه استفاده می شود. در واقع سرفه را تسکین می دهد اما علت سرفه را درمان نمی کند و بهبودی را تسریع نمی کند. دکسترومتورفان در دسته ای از داروها به نام ضد سرفه قرار دارد و با کاهش فعالیت در بخشی از مغز که باعث سرفه می شود، عمل می کند.

نحوه مصرف دکسترومتورفان

دکسترومتورفان را دقیقاً طبق دستورالعمل روی برچسب یا همانطور که پزشک تجویز کرده است استفاده کنید. از دارو در مقادیر بیشتر استفاده نکنید یا آن را برای مدت طولانی تر از مقدار توصیه شده استفاده نکنید. داروی سرفه معمولاً فقط برای مدت کوتاهی یعنی تا زمانی که علائم شما برطرف شود، مصرف می شود.

دکسترومتورفان بیشتر برای تسکین سرفه های ناشی از سرماخوردگی یا آنفولانزا استفاده می شود. برای سرفه های مزمن که با سیگار کشیدن، آسم یا آمفیزم یا زمانی که مقدار غیرعادی مخاط یا خلط (فلم) همراه با سرفه وجود دارد، نباید استفاده شود.

این دارو با اثر مستقیم بر مرکز سرفه در مغز، سرفه را تسکین می دهد. به نوزاد یا کودک زیر 4 سال هیچ داروی بدون نسخه (OTC) سرفه و سرماخوردگی ندهید. استفاده از این داروها در کودکان بسیار کوچک ممکن است عوارض جانبی جدی یا احتمالاً تهدید کننده زندگی ایجاد کند.

فرآورده‌های دکسترومتورفان

این دارو به صورت کپسول، قرص جویدنی، ساشه، شربت و سوسپانسیون طولانی رهش (مایع) برای مصرف خوراکی عرضه می شود. معمولاً هر 4 تا 12 ساعت در صورت نیاز مصرف می شود. دستورالعمل های روی بسته یا برچسب نسخه را به دقت دنبال کنید و از پزشک یا داروساز خود بخواهید هر قسمتی را که متوجه نمی شوید توضیح دهد. دکسترومتورفان فقط باید بر اساس برچسب یا دستورالعمل بسته استفاده شود.

دکسترومتورفان

هنگام مصرف دکسترومتورفان دقت کنید:

بیش از مقدار توصیه شده دکسترومتورفان را در یک دوره 24 ساعته مصرف نکنید. برای تعیین مقدار موجود در هر دوز به بسته بندی یا برچسب نسخه مراجعه کنید. مصرف دکسترومتورفان در مقادیر زیاد می تواند باعث عوارض جانبی جدی یا مرگ شود. دکسترومتورفان به تنهایی و در ترکیب با آنتی هیستامین ها، سرکوب کننده های سرفه و ضد احتقان ها عرضه می شود.

قبل از استفاده همزمان از ۲ یا چند محصول، برچسب‌های محصولات سرماخوردگی و سرفه بدون نسخه را به دقت بررسی کنید. این محصولات ممکن است حاوی یک ماده (مواد) فعال مشابه باشند و مصرف آنها با هم می تواند باعث مصرف بیش از حد دارو شود. این امر به ویژه در صورتی مهم است که به کودکی داروهای سرفه و سرماخوردگی بدهید.

فرآورده‌های ترکیبی سرفه و سرماخوردگی بدون نسخه، از جمله محصولات حاوی دکسترومتورفان، می‌توانند باعث عوارض جانبی جدی یا مرگ در کودکان خردسال شوند. این محصولات را به کودکان کمتر از 4 سال ندهید. اگر این محصولات را به کودکان 4 تا 11 ساله می‌دهید، احتیاط کنید و دستورالعمل‌های بسته را با دقت دنبال کنید.

اگر دکسترومتورفان یا یک محصول ترکیبی حاوی دکسترومتورفان را به کودک می‌دهید، برچسب بسته را به دقت بخوانید تا مطمئن شوید که این محصول برای کودکی در آن سن مناسب است. محصولات دکسترومتورفان را که برای بزرگسالان ساخته شده است به کودکان ندهید. قبل از دادن یک محصول دکسترومتورفان به کودک، برچسب بسته را بررسی کنید تا متوجه شوید که کودک چه مقدار دارو باید دریافت کند. دوزی را که با سن کودک مطابقت دارد روی نمودار بدهید.

 • اگر شربت مصرف می کنید، از قاشق خانگی برای اندازه گیری دوز خود استفاده نکنید. از قاشق یا فنجان اندازه گیری همراه دارو استفاده کنید یا از قاشقی که مخصوص اندازه گیری دارو ساخته شده است استفاده کنید.
 • اگر از ساشه استفاده می کنید، آنها را روی زبان خود قرار دهید و پس از ذوب شدن قورت دهید.
 • اگر قرص‌های جویدنی مصرف می‌کنید، می‌توانید اجازه دهید آنها در دهان ذوب شوند یا می‌توانید قبل از قورت دادن آن‌ها را بجوید.
 • اگر از سوسپانسیون طولانی رهش استفاده می کنید، قبل از هر بار مصرف، بطری را به خوبی تکان دهید تا دارو به طور یکنواخت مخلوط شود.
 • اگر سرفه‌تان در عرض 7 روز بهبود نیافت، اگر سرفه‌تان برطرف شد و عود کرد، یا اگر سرفه‌تان همراه با تب، بثورات پوستی یا سردرد رخ داد، مصرف دکسترومتورفان را متوقف کنید و با پزشک خود تماس بگیرید.

آیا دکسترومتورفان فورا اثر می کند؟

دکسترومتورفان تنها سرکوب کننده سرفه OTC موجود است که معمولاً حدود 15 تا 30 دقیقه طول می کشد تا اثر بگذارد. آنتی هیستامین ها: آنتی هیستامین های قدیمی تر مانند دیفن هیدرامین و آنتی هیستامین های جدیدتر مانند لوراتادین (کلاریتین) هر دو تقریباً یکسان طول می کشد تا وارد بدن شوند.

اگر یک نوبت را فراموش کنم چه اتفاقی می افتد؟

از آنجایی که داروی سرفه معمولاً فقط در صورت نیاز مصرف می شود، ممکن است در برنامه دوز قرار نگیرید. اگر به طور منظم دارو مصرف می کنید، به محض یادآوری، دوز فراموش شده را مصرف کنید. اگر تقریباً زمان نوبت بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را رها کنید و دارو را در زمان برنامه ریزی شده بعدی خود مصرف کنید. برای جبران دوز فراموش شده داروی اضافی مصرف نکنید.

دکسترومتورفان

اگر بیش از حد مصرف کنم چه اتفاقی می افتد؟

اگر فکر می کنید بیش از حد از این دارو استفاده کرده اید، به دنبال مراقبت های فوری پزشکی باشید. علائم مصرف بیش از حد ممکن است شامل تهوع، استفراغ، خواب آلودگی، سرگیجه، مشکل در تنفس، ضربان قلب سریع، یا تشنج باشد. مصرف بیش از حد ممکن است منجر به کما یا مرگ شود.

هنگام مصرف این دارو از چه چیزی باید اجتناب کنم؟

از نوشیدن الکل خودداری کنید. زیرا می تواند برخی از عوارض جانبی دکسترومتورفان را افزایش دهد. این دارو می تواند عوارض جانبی ایجاد کند که ممکن است تفکر یا واکنش شما را مختل کند. اگر رانندگی می کنید یا هر کاری انجام می دهید که نیاز به هوشیاری دارد، مراقب باشید.

از مصرف قرص های لاغری، قرص های کافئین یا سایر محرک ها (مانند داروهای ADHD) بدون نظر پزشک خودداری کنید. مصرف یک محرک همراه با داروهای سرفه می تواند خطر عوارض جانبی ناخوشایند را افزایش دهد. از هیچ داروی بدون نسخه دیگری برای سرفه، سرماخوردگی یا آلرژی استفاده نکنید بدون اینکه ابتدا از پزشک یا داروساز خود سوال کنید.

مجله سلامت داروخانه آنلاین مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.