مکمل تقویت قوای جنسی

دایمتیکون دارویی مناسب برای درمان نفخ معده

مطالعات در زمینه بیماری آندومتریوز چه چیزی را نشان می دهند؟

امروزه در قرن بیستم و یکم، با دسترسی همگانی به اینترنت، می‌توانیم اطلاعات خود را در مورد انواع داروها و بیماری ها بالا ببریم و دیگر نیست در صف طولانی مطب پزشک منتظر باشیم تا عملکرد دارویی را بر روی بدن توضیح دهد. این موضوع اهمیت بسیار زیادی دارد و به ما کمک می‌کند اطلاعات خود را بالا ببریم و با دیدی باز از انواع داروها و مکملها استفاده کنیم.

در این مقاله قصد داریم به معرفی داروی دایمتیکون بپردازیم. در پایان این مقاله شناخت کاملی به این دارو خواهید داشت. به این نکته توجه داشته باشید که هدف این مقاله افزایش آگاهی مخاطبان است و هرگز تاییدی بر استفاده یا عدم استفاده از این دارو نیست.

 

دایمتیکون چیست؟

قرص دایمتیکون نوعی داروی گوارشی است که برای رفع ورم معده، نفخ معده، فشار روده، سوهاضمه و گاز دستگاه گوارش مورد استفاده قرار می‌گیرد. گاهی این دارو به عنوان دارویی برای درمان سرطان پانکراس و اختلالات پانکراس تجویز می‌شود.

به طور کلی عواملی نظیر یبوست، حساسیت های غذایی، استفاده از نوشیدنی‌های گازدار، خوردن غذاهای تند و یا پرخوری باعث بروز مشکلاتی در دستگاه گوارش می‌شوند و مصرف این قرص برای رفع این مشکلات توصیه می‌شود. دایمتیکون متعلق به دسته داروهایی است که به نام “عامل ضد نفخ” برای کاهش علائم گاز مانند نفخ و درد شکم استفاده می شود.

نفخ عبارت است از تجمع گاز در معده و روده. این بیماری به دلیل بلعیدن هوا هنگام خوردن یا آشامیدن خیلی سریع، خوردن غذاهای چرب یا تند یا خوردن وعده های غذایی زیاد رخ می دهد. این دارو به صورت قرص، شربت و قطره در بازار دارویی موجود است که می توانید قرص دستگاه گوارش را از سایت داروخانه آنلاین تهیه نمایید.

قرص دستگاه گوارششما می توانید جهت خرید بهترین قرص برای روده و دستگاه گوارش از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید .

 نحوه مصرف داروی دایمتیکون

نحوه مصرف این دارو به شدت مشکلات گوارشی بستگی دارد. این دارو معمولا 8 ساعت یکبار باید مصرف شود. برای نتیجه گرفتن از این دارو بهتر است از این دارو بعد از غذا و قبل از خواب استفاده کنید.  نحوه مصرف داروی دایمتیکون به صورت زیر است:

 • قرص دایمتیکون برای بزرگسالان و کودکان بالای 12 سال و شربت دایمتیکون: 40 تا 125 میلی گرم، 4 بار در روز ( اگر از این دارو بدون نسخه استفاده می‌کنید، بیش از 500 میلی گرم روزانه استفاده نکنید)
 • کودکان 2 تا 12 سال: 40 میلی گرم، 4 بار در روز
 • کودکان زیر 2 سال: 20 میلی گرم، 4 بار در روز

مصرف دایمتیکون با کاهش کشش سطحی حباب های گاز برای آزاد کردن گاز به طور موثرتر عمل می کند. دفع گاز را از طریق گاز یا آروغ زدن (آوغ زدن) تسهیل می کند و به کاهش درد شکم ناشی از تشکیل گاز کمک می کند. دایمتیکون برای درمان علائم مرتبط با گاز مانند درد شکم و نفخ استفاده می شود.

دایمتیکون به شکل قرص و قطره خوراکی موجود است. قرص ها را باید به طور کامل با یک لیوان آب بلعید. قرص را له نکنید، نجوید یا نشکنید. قطره های خوراکی: دایمتیکون قطره، باید با استفاده از سرنگ یا قطره چکان خوراکی که همراه بطری ارائه می شود مصرف شود. برچسب را با دقت بخوانید و طبق دستورالعمل های داده شده از آن استفاده کنید. اگر در مورد دستورالعمل ها تردید دارید، از یک داروساز یا پزشک بپرسید.

عوارض جانبی قرص دایمتیکون

عوارض جانبی بخشی از هویت هر دارویی است. اما وقتی پزشک دارویی را برای بیماری تجویز می‌کند، اثرات آن از عوارض آن بیشتر است. عوارض جانبی قرص دایمتیکون به شرح زیرند:

 • سردرد
 • تهوع و استفراغ
 • اسهال

 

در موارد نادر احساس خارش شدید در پوست، کهیر، تنگی نفس، تپش قلب، تورم در لب و بافتهای بدن و تغییر رنگ در برخی قسمتهای پوست وجود دارد. در صورت بروز این علائم مصرف دارو را قطع کنید و با بخش فوریتهای پزشکی (115) تماس بگیرید.

قطره خوراکی سوپر مینت باریج اسانسقطره باریج | آنتی اسپاسم دستگاه گوارشی و تقویت کننده معده

موارد احتیاطی در مصرف داروی دایمتیکون

اگر می‌خواهید از این دارو استفاده کنید، موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • اگر سابقه حساسیت دارید، قبل از مصرف داروی دایمتیکون قرص خودداری کنید.
 • اگر رژیم غذایی کم نمک، کم شکرو کم چرب دارید، برای مصرف این دارو با پزشک مشورت کنید.
 • در هنگام مصرف این دارو از خوردن غذاهای تند، حبوبات و کافئین بپرهیزید.
 • اگر فراموش کردید این دارو را مصرف کنید، هرگز مقدار دارو را تغییر ندهید.

تداخل دارویی دایمتیکون

تا به حال تداخل دارویی برای این دارو گزارش نشده است.

از دست دادن یک دوز قرص دایمتیکون

در صورت فراموش کردن یک نوبت، به محض اینکه متوجه شدید از آن استفاده کنید. اگر به زمان مصرف نوبت بعدی نزدیک بود، دوز فراموش شده را رها کنید و برنامه دوز خود را از سر بگیرید. از دوز اضافی برای جبران دوز فراموش شده استفاده نکنید. اگر مرتباً دوز مصرفی را از دست می دهید، زنگ هشدار تنظیم کنید یا از یکی از اعضای خانواده بخواهید که به شما یادآوری کند. لطفاً با پزشک خود مشورت کنید تا در مورد تغییرات در برنامه دوز خود یا یک برنامه جدید برای جبران دوزهای فراموش شده صحبت کنید.

مصرف بیش از حد قرص جویدنی دایمتیکون

بیش از دوز تجویز شده استفاده نکنید. مصرف بیشتر دارو علائم شما را بهبود نمی بخشد. بلکه ممکن است باعث مسمومیت یا عوارض جانبی جدی شود. اگر مشکوک به مصرف بیش از حد قرص دایمتیکون جویدنی هستید، لطفاً به بخش اورژانس نزدیکترین بیمارستان مراجعه کنید. یک جعبه، ظرف یا برچسب دارو همراه خود داشته باشید تا به پزشکان در مورد اطلاعات لازم کمک کنید.
داروهای خود را به افراد دیگر ندهید، حتی اگر می‌دانید که آن‌ها همین بیماری را دارند یا به نظر می‌رسد که ممکن است شرایط مشابهی داشته باشند. این ممکن است منجر به مصرف بیش از حد شود.

نگهداری قرص جویدنی دایمتیکون

داروها را در دمای اتاق، دور از حرارت و نور مستقیم نگهداری کنید. داروها را فریز نکنید، مگر اینکه در داخل بسته بندی لازم باشد. داروها را دور از کودکان و حیوانات خانگی نگهداری کنید.
داروها را داخل توالت نریزید یا آنها را در زهکشی نریزید. داروهای دور ریخته شده به این روش ممکن است محیط را آلوده کند. لطفاً برای جزئیات بیشتر در مورد چگونگی دور انداختن ایمن قرص جویدنی دایمتیکون با داروساز یا پزشک خود مشورت کنید.

قرص دایمتیکون جویدنی تاریخ مصرف گذشته

مصرف یک دوز از قرص جویدنی دایمتیکون منقضی شده بعید است که عارضه جانبی ایجاد کند. با این حال، لطفاً برای مشاوره مناسب یا اگر احساس ناخوشی یا بیماری دارید، با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید. داروی تاریخ مصرف گذشته ممکن است در درمان شرایط تجویز شده شما بی اثر شود. برای ایمن بودن از داروهای تاریخ مصرف گذشته استفاده نکنید. اگر بیماری مزمنی دارید که نیاز به مصرف مداوم دارو دارد، مانند بیماری قلبی، تشنج، و آلرژی های تهدید کننده زندگی، بهتر است با پزشک خود در تماس باشید تا بتوانید داروهای تازه تاریخ مصرف نشده داشته باشید.

قرص دایجستیو اید گلدن لایف قرص دایجستیو اید گلدن لایف 60 عددی | رفع سوء هاضمه و نفخ، کاهش درد معده

مصرف داروی دایمتیکون در بارداری

مصرف این دارو در دوران بارداری وشیردهی مجاز است، اما مصرف آن باید با دستور پزشک صورت گیرد.

قطره دایمتیکون برای نوزاد

معمولا کودکان در اثر خوردن شیر و یا غذا دچار نفخ معده می‌شوند، این درد به حدی شدید است که سبب گریه‌های مداوم نوزاد می‌شود. برای رفع این مشکل می‌توان از قطره دایمتیکون استفاده کرد. این قطره حبابهای گازی را در معده کودک از بین می‌برد. این قطره را همراه با اب، شیر خشک و یا شیرمادر می‌توان به نوزاد داد. همچنین برای تسکین گاز ناشی از بلع هوا در هنگام تغذیه استفاده می شود.

برای خرید قرص نفخ معده می توانید از سایت داروخانه آنلاین اقدام به خرید نمایید.

منع مصرف قطره دایمتیکون برای نوزاد

اگر کودک از مشکلات غده تیروئید رنج می‌برد و داروهایی را برای درمان این مشکل استفاده می‌کند، نباید از این قطره استفاده کنید.

قرص معدهشما می توانید جهت خرید قرص معده از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید .

طریقه مصرف قطره دایمتیکون برای نوزاد

اگر می‌خواهید از این قطره برای نوزاد خود استفاده کنید، به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • قبل از مصرف قطره را به خوبی تکان دهید.
 • بهتر است بعد از شیردادن به نوزاد و یا قبل از خواب نوزاد در شب از این قطره استفاده کنید.
 • برای سهولت در استفاده از این دارو از قطره چکان استفاده کنید.
 • طبق دستورالعمل از این قطره استفاده کنید و بیش از حد مجاز از این قطره به نوزاد خود ندهید.
 • اگر دل درد نوزاد با استفاده از این قطره آرام نشد، به پزشک مراجعه کنید.
 • این دارو برای استفاده منظم نیست. اگر زمان مصرف دارو را فراموش کردید، مشکلی در تاثیر دارو به وجود نمی‌آید.

استفاده از قطره دایمتیکون برای درمان اسهال نوزاد

این قطره سبب می‌شود که مدفوع نوزاد حالت جمع شدگی به خود بگیرد، اما این دارو برای درمان اسهال نیست. اگر کودک شما اسهال دارد باید به پزشک مراجعه کنید.

نکات پایانی

دایمتیکون گازهای گوارشی را با عمل کف زدایی جمع می کند و جذب یا دفع آن در خون را آسان می کند و در نتیجه علائم گاز شکمی (نفخ) را بهبود می بخشد. دایمتیکون برای درمان نفخ استفاده می شود اما ممکن است اسیدیته را کاهش ندهد. این دارو معمولاً برای بهبود علائم گاز شکمی در دستگاه گوارش، از بین بردن موکوس کف آلود معده در گاستروسکوپی یا برای از بین بردن گاز روده در معاینه اشعه ایکس شکم استفاده می شود. دوز این دارو با توجه به سن و علائم بیمار تنظیم می شود بنابراین حتما دستورالعمل ها را دنبال کنید. همچنین هرگز نباید دو دوز را در یک زمان مصرف کنید. ضمن مطالعه مجله سلامت داروخانه آنلاین، جهت دریافت و یا قطع مصرف این دارو با پزشک یا داروساز مشورت نمایید.

 

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.