رژیم فلکسترین؛ بایدها و نبایدها

flexitarian diet 1

برای کاهش وزن روش ها و رژیم های متعددی وجود دارد. نکته مهم در انتخاب یک رژیم تاثیر آن بر کاهش وزن و حفظ سلامتی بدن است. در میان رژیم های موجود رژیم فلکسترین نیز میان بسیاری از افراد محبوب است. در ادامه این مقاله به رژیم فلکسترین خواهیم پرداخت.

قرص لاغری و کاهش وزنشما می توانید جهت خرید مکمل لاغری و کاهش وزن از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

رژیم فلکسترین چیست؟

رژیم فلکسترین سبکی از غذا خوردن است که در آن توصیه می شود از غذاهای گیاهی استفاده شود و گوشت و سایر محصولات حیوانی به صورت متعادل مصرف گردد. این رژیم توسط یک متخصص تغذیه طراحی شد تا مردم بتوانند از مزایای گیاهخواری در کنار مصرف محصولات حیوانی بهره ببرند.
رژیم فلکسترین قاعده مشخصی در مورد مصرف درشت مغذی هایی مانند چربی، کربوهیدرات و پروتئین ندارد و کالری دریافتی آن نیز قانون ثابتی ندارد. در واقع این رژیم نوعی سبک غذایی است و در آن موارد زیر توصیه می شوند:

 • محدود کردن مصرف قند و شیرینی جات
 • تمرکز روی پروتئین گیاهی به جای غذای حیوانی
 • استفاده بیشتر از میوه ها، سبزیجات، حبوبات و غلات
 • استفاده متعادل از گوشت و محصولات حیوانی
 • استفاده از غذاهای طبیعی و محدود کردن غذاهای فرآوری شده.

رژیم فلکسترین چگونه انجام می شود؟

رژیم فلکسترین دارای سه سطح است و هر چه در آن پیش می روید میزان مصرف گوشت در آن به حداقل می رسد:

 • برای شروع، دو روز گیاهخواری و 5 روز باقیمانده غذا خوردن عادی با محدود کردن مصرف گوشت به حداکثر 740 گرم پیشنهاد می شود.
 • در میانه رژیم، گیاهخواری به سه تا چهار روز در هفته افزایش می یابد و در باقی روزها مصرف گوشت به 510 گرم محدود می شود.
 • برای افرادی که مدت هاست از این رژیم استفاده می کنند 5 روز گیاهخواری و در دو روز دیگر مصرف 255 گرم گوشت جایز است.

استفاده از گوشت در این رژیم نباید در دو روز پشت سر هم باشد. همچنین اگر گِرَم کردن گوشت برایتان سخت است می توانید از دستورالعمل زیر استفاده کنید:

 • سطح اول: از 21 وعده غذایی در هفته باید 6 تا 8 وعده آن بدون گوشت باشد.
 • سطح دوم: 9 تا 14 وعده غذایی بدون گوشت باشد.
 • سطح سوم: 15 وعده غذایی بدون گوشت باشد.

رژیم فلکسترین

رژیم فلکسترین چه مزایایی دارد؟

رژیم فلکسترین می تواند تاثیرات مثبتی بر روی عملکردهای بدن داشته باشد. مواردی از مهم ترین آنها به شرح زیرند:

کمک به کنترل وزن

در این رژیم افراد مصرف غذاهای پرکالری و فرآوری شده را محدود می کنند و غذاهای گیاهی مصرف می کنند این مسئله باعث می شود کنترل و کاهش وزن راحت تر صورت بگیرد.

7 مورد از رژیم های موثر و پرطرفدار را بشناسید

جلوگیری از بیماری های قلبی

در این رژیم مصرف مواد حاوی فیبر و آنتی اکسیدان بسیار بالاست. به همین دلیل رژیم فلکسترین می تواند بر کاهش فشارخون و افزایش کلسترول خوب خون موثر باشد و احتمال بروز بیماری های قلبی و عروقی را کاهش دهد. مطالعات نشان داده اند کاهش مصرف گوشت می تواند به کاهش شاخص توده بدنی، کلسترول تام و فشار خون کمک کند.

پیشگیری از سرطان

در این رژیم از میوه ها، سبزیجات و حبوبات به وفور استفاده می شود که همگی در کاهش احتمال ابتلا به سرطان موثرند.

جلوگیری از ابتلا به دیابت

با داشتن یک رژیم عمدتا گیاهی احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 می تواند 20 درصد کاهش یابد. رژیم های گیاهی سرشار از فیبر هستند و مصرف قند و چربی ناسالم در آنها بسیار محدود شده است. به همین دلیل رژیم فلکسترین می تواند به جلوگیری از بروز این بیماری یاری رساند.

بهبود وضعیت پوست

از آنجا که در رژیم فلکسترین از مواد مغذی گیاهی بسیاری استفاده می شود و این مواد سرشار از آنتی اکسیدان، ویتامین های مختلف و پلی فنول ها هستند، می تواند به سلامت پوست و مبارزه پوست با رادیکال های آزاد یاری رساند.

افزایش طول عمر

از آنجا که این رژیم خطر ابتلا به بیماری ها را کاهش می دهد، کمک می کند تا افراد تقریبا 6/3 سال بیشتر از افرادی که رژیم گوشت خوار دارند زندگی کنند.

رژیم فلکسترین

آیا رژیم فلکسترین می تواند معایبی داشته باشد؟

اگر این رژیم به درستی انجام شود می تواند بسیار سالم باشد اما ممکن است برخی افراد با کاهش مصرف گوشت و محصولات حیوانی دچار کمبود در برخی ویتامین ها و یا مواد معدنی مانند آهن، کلسیم، روی، ویتامین B12 و اسیدهای چرب امگا 3 شوند. بدن برای جذب این مواد به غذاهای حیوانی نیاز دارد و به همین دلیل در صورت حذف آنها باید از مواد غذایی گیاهی حاوی آنها یا مکمل ها برای جبران استفاده شود. از آنجا که رژیم فلکسترین اجازه می دهد فرد به اعتدال از گوشت و فرآورده های حیوانی استفاده کند بنابراین در صورت انجام درست آن، این مشکلات برای شخص به وجود نخواهند آمد.

آیا ورزش در این رژیم توصیه می شود؟

در رژیم فلکسترین قوانین سفت و سختی در مورد ورزش وجود ندارد. اما ابداع کننده این رژیم توصیه می کند 5 روز در هفته و حداقل 30 دقیقه فعالیت متوسط داشته باشید. ورزش در کنار همه رژیم ها و حتی بدون رعایت رژیم همواره برای سلامتی توصیه می شود و بنابراین می توانید برای افزایش بهره وری خود از ورزش در کنار رژیم خود استفاده کنید.

مجله سلامت داروخانه آنلاین مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.