مکمل تقویت قوای جنسی

زیره سبز، ماده ای اعجاز آور برای سلامتی!

زیره سبز، ماده ای اعجاز آور برای سلامتی!

زیره سبز ادویه ای است که استفاده از آن در مناطق بومی مدیترانه و جنوب غربی آسیا نیز رواج دارد. این ماده طعم خوشی دارد و مدت هاست که در طب سنتی مورد استفاده قرار گرفته است. طعم این ادویه تند است و بسیاری از افراد طعم آن را مشابه به طعم ادویه های چیلی هندی می دانند. این ماده می تواند عفونت های ناشی از غذا را کاهش دهد و نقش موثری در هضم غذا دارد. همچنین، این ماده برای کاهش وزن، کنترل قند خون و کلسترول بسیار عالی است.

قرص لاغری و کاهش وزنشما می توانید جهت خرید قرص لاغری و کاهش وزن از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

تفاوت زیره سبز و زیره سیاه

به طور کلی، دو نوع زیره در بازار موجود است که هر یک دارای ویژگی های خاصی هستند. خواص زیره سیاه به شرح زیر است:

 • رفع مشکلات گوارشی
 • قاعده آور
 • هضم کننده غذا
 • تقویت معده
 • تقویت کننده و زیاد کننده شیر مادر
 • تقویت اسپرم

خواص زیره سبز بدین شرحند:

 • آنتی اکسیدان قوی ( جلوگیری از سرطان و تومور)
 • ضد التهاب
 • رفع مشکلات گوارشی
 • تقویت کننده قوای جنسی

در نتیجه، همانطور که متوجه شده اید، این دو نوع زیره هر دو به رفع مشکلات گوارشی و تقویت معده کمک می کنند، از طرفی هریک دارای ویژگی های خاصی نیز هستند.

هضم غذا

رایج ترین اثر سنتی زیره برای هضم غذا است. تحقیقات مدرت ثابت کرده اند که زیره سبز می تواند به بهبود هضم کمک کند، فعالیت آنزیم های گوارشی را افزایش دهد و عملیات هضم را تسریع ببخشد. همچنین، این ماده باعث آزاد شدن صفرا از کبد می شود. صفرا به هضم چربی ها و برخی مواد مغذی در روده کمک می کند. مطالعه ای نشان داد که استفاده از این ماده به بهبود بیماری سندروم روده تحریک پذیر کمک می کند!

سرشار از آهن

دانه های زیره غنی از آهن هستند. به طور مثال، یک قاشق چایخوری از این ماده حاوی 4/1 میلی گرم آهن برای بزرگسالان است. با توجه به این موضوع که کمبود آهن یکی از بیماریهای رایج در سراسر دنیاست، مصرف مستمر این ماده می تواند از بروز این بیماری پیشگیری نماید.

آنتی اکسیدان قوی

زیره سبز حاوی بسیاری از ترکیبات گیاهی است که سبب شده است به طور بالقوه برای سلامتی مفید باشد. این ماده حاوی فنل ها، فلاونوئیدها و آلکالوئیدهاست. همچنین، این ماده یک آنتی اکسیدان بسیار قوی است که آسیب رادیکال های آزاد را به بدن کاهش می دهد. در نتیجه، فرآیند اکسیداسیون کمتر در بدن رخ می دهد و این موضوع نقش مهمی در ارتقا سلامتی دارد.

مطالعات نشان داده اند که اکسیداسیون می تواند منجر به گرفتگی عروق و بروز بیماریهای قلبی شود. همچنین؛ این فرآیند می تواند باعث بروز التهاب و دیابت شود. اگر اکسیداسیون در DNA سلولها رخ دهد، خطر ابتلا به بیماری سرطان بالا می رود.

تفاوت زیره سبز و زیره سیاه

بهبود بیماری دیابت

برخی از مطالعات نشان داده اند که زیره سبز می تواند برای درمان دیابت مورد استفاده قرار گیرد. این مطالعات نشان داده اند که مصرف این ماده قند خون را کنترل می کند و آن را پایین می آورد. این موضوع برای کسانی که به بیماری دیابت مبتلا هستند، بسیار مهم است.

کاهش کلسترول

مطالعات بالینی نشان داده اند که مصرف زیره سبز برای کاهش کلسترول خون مفید است. در یک مطالعه شرکت کنندگان روزانه 75 میلی گرم از این ماده را دو بار در روز و به مدت هشت هفته مصرف کردند. در پایان نتیجه آزمایش نشان می دهد که سطح کلسترول آنها به میزان چشم گیری پایین آمده است. مطالعه دیگری بر روی 88 زن انجام شد که دو بار در روز و به مدت سه ماه 3 گرم زیره با ماست می خوردند. سطوح کلسترول در افرادی که این ماده را مصرف می کردند، پایین تر از کسانی بود که آن را مصرف نمی کردند.

کاهش وزن

کاهش وزن یکی از مسائلی است که همواره مورد توجه انسان ها قرار داشته است و زیره می تواند در این زمینه معجزه کند. در واقع، زیره می تواند به عمق چربی ها نفوذ کند و آنها را بشکند. همین امر سبب کاهش وزن و عدم تجمع چربی در بدن می شود.

طریقه مصرف زیره سبز برای لاغری شکم

یکی از روش هایی که برای کاهش چربی های شکم با استفاده از ریزه پیشنهاد می شود، بدین صورت است:

 • دو قاشق غذاخوری زیره را در آب خیس کنید و اجازه دهید تا صبح بماند.
 • صبح زیره را بجوشانید و آب آن را میل کنید.

این کار را یک ماه ادامه دهید به زودی اثرات آن را بر کاهش چربی های شکم مشاهده می کنید.

کاهش عفونت های گوارشی

یکی از ویژگی های خاص این ماده جلوگیری از بروز عفونت های گوارشی است. زیره از رشد باکتریها در غذا پیشگیری می کند و همین امر خطر بروز عفونت های قارچی را کاهش می دهد. همچنین، در هنگام هضم، زیره ماده ای به نام مگالومایسین آزاد می کند که دارای خواص آنتی بیوتیکی است.

کاهش وابستگی به مواد مخدر

وابستگی به مواد مخدر موضوع نگران کننده ای در سطح بین المللی است. مواد مخدر احساس اشتیاق را در مغز بیدار می کنند و سبب می شوند فرد دائما به مصرف مواد تمایل داشته باشد. مطالعاتی که بر روی موش ها انجام شد نشان می داد مصرف زیره سبز می تواند علائم ترک را کنترل کند، در نتیجه ترک مواد راحت تر صورت می گیرد. با این حال کارشناسان بر این عقیده هستند به مطالعات انسانی بیشتری در این زمینه نیاز است.

زیره سبز برای رحم

بسیاری افراد بر این باور هستند که زیره سبز قاعده آور است. اما باید بدانید که زیره سیاه قاعده آور است. بنابراین، اگر از مشکلات قاعدگی رنج می برید، باید زیره سیاه مصرف کنید. زیره سبز برای کاهش اسپاسم و گرفتگی ها رحم بسیار مفید است و به تخمک گذاری درست کمک می کند.

خواص زیره سبز برای کودکان

تمامی خواصی که در بالا برای زیره ذکر کردیم، برای کودکان نیز کاربرد دارد. مصرف زیره در غذای کودکان به حفظ سلامت دستگاه گوارشی کمک می کند و این موضوع نقش بسیار مهمی را در جذب مواد مغذی بدن کودکان دارد. با توجه به این موضوع که کودکان در سن رشد هستند، این موضوع اهمیت بسیار زیادی دارد و به ارتقا سلامتی آنها کمک می کند.

مجله سلامت داروخانه آنلاین محصولات زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

محصولات جنسی

سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.