مکمل تقویت قوای جنسی

آمپول انسولین در بدن چه می کند؟

آمپول انسولین در بدن چه می کند؟

همگی ما در مورد آمپول انسولین شنیده ایم، این آمپول به تعادل هورمون انسولین در بدن کمک می کند و اجازه نمی دهد قند خون بالا رود و به ارگان های دیگر بدن آسیب وارد شود. انسولین هورمونی است که در لوزالمعده تولید می شود. این غده در پشت معده قرار دارد و به بدن اجازه می دهد تا گلوکز را به انرژی تبدیل کند. گلوکز نوعی قند است که در بسیاری از کربوهیدارت ها یافت می شود. وقتی غذا وارد معده می شود، دستگاه گوارش آن را به کربوهیدارت ها تجزیه می کند و پس از آن به گلوکز تبدیل می نماید.

گلوکز از طریق دیواره روده کوچک وارد جریان خون می شود و همین امر سطوح انرژی را در بدن بالا می برد. انسولین نقش موثری در حفظ تعادل گلوکز خون دارد. هنگامی که گلوکز بیش از حد در خون جریان داشته باشد، انسولین به بدن سیگنال می دهد تا مقدار اضافی گلوکز را در کبد ذخیره کند. گلوکز ذخیره شده تا زمانی که سطح گلوکز خون کاهش پیدا نکند، آزاد نمی شود.

قرص دیابتشما می توانید جهت خرید قرص دیابت از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

بیماری دیابت

بیماری دیابت زمانی به وجود می آید که بدن به اندازه کافی انسولین تولید نمی کند. بیماری دیابت به دو دسته دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2 تقسیم بندی می شود. بیماری دیابت نوع 1 نوعی بیماری خود ایمنی است. در این بیماری بدن نمی تواند انسولین تولید کند. زیرا سیستم ایمنی بدن تمامی سلول های تولید کننده انسولین را در پانکراس از بین برده است. این بیماری بیشتر در جوانان تشخیص داده می شود. دیابت در کودکان نیز می تواند دیابت نوع 1 باشد.

در بیماری دیابت نوع 2، بدن در برابر اثرات انسولین مقاوم می شود. این بدان معناست که بدن به انسولین بیشتری احتیاج دارد تا از بدن محافظت نماید. این بیماری می تواند آسیب های جدی به لوزالمعده وارد کند. دیابت نوع 2 در هر سنی رخ می دهد، اما معمولا میانسالان به این بیماری مبتلا می شوند. استفاده از قرص دیابت نقش موثری در کنترل این بیماری دارد.

آمپول انسولین به عنوان درمان دیابت

بهتر است بدانید که آمپول انسولین می تواند به درمان هر دو نوع دیابت کمک کند. انسولینی که وارد بدن می شود جایگزین و یا مکمل هورمون انسولینی می شود که در بدن وجود دارد و به ارتقا سلامتی کمک می کند. افراد مبتلا به دیابت نوع 1 نمی توانند انسولین تولید کنند، به همین دلیل این افراد باید به تزریق آمپول انسولین توجه داشته باشند تا بتوانند سطح قند خون را کنترل کنند.

بسیاری از افراد مبتلا به دیابت نوع 2 می توانند با استفاده از دارو و تغییر شیوه زندگی دیابت خود را درمان کنند. اما اگر این بیماری درمان نگردید، پزشک استفاده از آمپول انسولین را توصیه می کند تا قند زیاد در بدن آنها به سلامت ارگان های دیگر آسیب وارد نکند.

انواع آمپول انسولین

همه انواع آمپول انسولین اثر یکسانی را در بدن دارند. آنها هورمون انسولین را در بدن به میزان متعادل می رساند و به ارتقا سلامتی کمک می کنند. اما باید بدانید که سرعت تاثیر هر یک از این آمپول ها با یکدیگر متفاوت است که به شرح زیرند:

 • انسولین سریع اثر: این نوع انسولین تقریباً 15 دقیقه پس از تزریق شروع به کار می کند. اثرات آن می تواند بین سه تا چهار ساعت در بدن باقی بماند و اغلب قبل از غذا استفاده می شود.
 • انسولین کوتاه اثر: این انسولین قبل از غذا تزریق می شود. 30 تا 60 دقیقه پس از تزریق، اثرات این آمپول شروع می شود و 5 تا 8 ساعت در بدن باقی می ماند.
 • انسولین با اثر متوسط: این نوع انسولین یک تا دو ساعت پس از تزریق شروع به کار می کند و اثرات آن ممکن است 14 تا 16 ساعت در بدن باقی بمانند.
 • انسولین طولانی مدت: این انسولین ممکن است تا حدود دو ساعت پس از تزریق شروع به کار نکند. اثرات آن می توانند تا 24 ساعت یا بیشتر در بدن باقی بمانند.

از انواع متفاوت این آمپول ها می توان به انسولین لومیر، آمپول ویکتوزا و انسولین لانتوس اشاره کرد.

دوز استفاده از انسولین

دوزهای انسولین ممکن است به مرور زمان و به دلایل مختلف مانند افزایش یا کاهش وزن، ورزش ، تغییر در رژیم غذایی، دارو یا بیماری تغییر کند. بنابراین مهم است که به طور مرتب تحت نظارت پزشک متخصص خود باشید. هنگامی که شروع به استفاده از انسولین می کنید، لازم است که میزان مصرف کبوهیدرات شما توسط یک متخصص تغذیه بررسی شود.

اگر دیابت نوع 1 دارید، یادگیری نحوه شمارش کربوهیدرات ها و تطبیق انسولین خود با غذایی که می خورید، روشی ایده آل برای مدیریت آن است. دوزهای انسولین شما ممکن است بسته به آنچه می خورید، روز به روز متفاوت باشد.

عوارض آمپول انسولین

تزریق آمپول انسولین

بهتر است بدانید که شما نمی توانید این آمپول را از طریق دهان مصرف کنید. این دارو باید از طریق قلم و یا پمپ به درون بدن شما وارد شود. شما می توانید این آمپول را به قسمت های مختلف بدن و زیر پوست تزریق کنید:

 • ران
 • باسن
 • بازو
 • شکم

انسولین را در فاصله 5 سانتی متری از ناف خود تزریق نکنید، زیرا در بدن جذب نمی شود. این آمپول نباید در رگ تزریق شود. برای جلوگیری از کبودی و یا ضخیم شدن پوست محل تزریق را مدام تغییر دهید. مصرف انسولین با توجه به سطح قند خون و شدت بیماری دیابت در افراد مختلف متفاوت است. پزشک ممکن است به شما دستور دهد انسولین را 60 دقیقه قبل از غذا یا درست قبل از غذا تزریق کنید. میزان انسولین مورد نیاز روزانه به عواملی مانند رژیم غذایی، میزان فعالیت بدنی و شدت دیابت بستگی دارد. برخی از افراد تنها به یک تزریق انسولین در روز نیاز دارند. افراد دیگر ممکن است  به سه یا چهار مورد تزریق نیاز داشته باشند. همچنین ممکن است پزشک از شما بخواهد که از انسولین سریع اثر و یا انسولین طولانی مدت استفاده کنید.

عوارض آمپول انسولین

این آمپول مانند تمامی داروهای دیگر می تواند عوارضی را برای سلامتی در پی داشته باشد. گاهی اوقات هنگام مصرف انسولین، افت قند خون ممکن است رخ دهد. به این حالت واکنش به انسولین می گویند. اگر بیش از حد ورزش می کنید یا به اندازه کافی غذا نمی خورید، سطح گلوکز شما می تواند بسیار پایین بیاید و باعث واکنش انسولین شود. عوارض دیگر این آمپول به شرح زیرند:

 • خستگی
 • ناتوانی در صحبت کردن
 • تعریق
 • گیجی
 • از دست دادن هوشیاری
 • تشنج
 • گرفتگی عضلات
 • پوست رنگ پریده

برای جلوگیری از عوارض تزریق انسولین، کربوهیدارت با خود داشته باشید. کشمش یکی از موادی است که توصیه می شود پس از تزریق انسولین و افت فشار خون مصرف کنید.

خرید آمپول انسولین

اگر در مورد قیمت آمپول انسولین و خرید آن سوال دارید، باید به داروخانه های مجاز کشور مراجعه کنید. لیست داروخانه هایی که این آمپول را به فروش می رسانند، از طریق وزارت بهداشت اعلام شده است. شما می توانید با مراجعه به سایت، لیست داروخانه های مجاز در سراسر کشور را مشاهده کنید.

نکات پایانی

انسولین به تعادل سطح قند خون شما کمک می کند. افراد مبتلا به دیابت نوع 1 باید روزی 4 یا 5 بار انسولین را تزریق کنند. تزریق انسولین بسیار ساده تر از آن چیزی است که بیشتر مردم تصور می کنند. روش های مختلفی برای تزریق انسولین از جمله سرنگ انسولین، قلم و پمپ انسولین وجود دارد. غالباً افرادی که به آمپول انسولین نیاز دارند، پس از شروع آن احساس بهتری دارند.

ممکن است مدتی طول بکشد تا با کمک پزشک، دوز مناسب آمپول انسولین را پیدا کنید تا قند خون شما را به سطح هدف خود کاهش دهد. دوزهای انسولین معمولاً مانند دوز شروع شما باقی نمی مانند. ضمن مطالعه مجله سلامت داروخانه آنلاین توجه به این نکته حائز اهمیت است که بخش مهمی از تنظیم انسولین، نظارت و کنترل منظم قند خون می باشد.

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.