مکمل تقویت قوای جنسی

7 مورد از رژیم های موثر و پرطرفدار را بشناسید

رژیم های موثر و پرطرفدار

امروزه رژیم های لاغری بسیاری در دنیا وجود دارند؛ برخی بر تغذیه تمرکز دارند و برخی بر قرص های لاغری. همه این رژیم ها ادعا می کنند در نوع خود بی نظیر هستند و مزایای بسیاری دارند. اما اینکه واقعا کدام رژیم می تواند به فرد کمک کند تا با کمترین مشکلات کاهش وزن را تجربه کند نیاز به بررسی دارد. بسیاری مواقع یک رژیم خوب می تواند برای فردی نتیجه مثبت داشته باشد اما برای فرد دیگر این چنین نباشد. در ادامه این مقاله به رژیم های موثر و پرطرفدار دنیا خواهیم پرداخت و عملکرد، معایب و مزایای آنها را شرح خواهیم داد.

قرص لاغری و کاهش وزنشما می توانید جهت خرید قرص لاغری به صورت آنلاین از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

رژیم های موثر و پرطرفدار؛ عملکرد، معایب و مزایا

7 رژیمی که در ادامه می آیند از جمله رژیم های موثر و پرطرفداری هستند که می توانند در روند کاهش وزن به فرد کمک کنند:

رژیم پالئو

اساس رژیم پالئو بر این است که افراد باید غذاهایی را مصرف کنند که اجداد شکارچی- گردآورنده ما پیش از اینکه بشر از کشاورزی تغذیه کند استفاده می کردند. این رژیم معتقد است که بیماری های امروزی با رژیم غذایی غرب و مصرف لبنیات، حبوبات و غذاهای فرآوری شده در ارتباط است. البته باید توجه داشت امکان اینکه ما واقعا بتوانیم همان غذاهای اجدادمان را مصرف کنیم کمی مورد بحث می باشد.

عملکرد

در این رژیم تاکید بر این است که مواد غذایی کامل، سبزیجات، میوه ها، پروتئین بدون چربی و دانه ها استفاده شوند. همچنین فرد باید از مصرف شکر، لبنیات، حبوبات، غلات و مواد فرآوری شده خودداری کند. در شکل های انعطاف پذیر این رژیم مصرف سبزیجات غده ای مانند سیب زمینی و سیب زمینی شیرین و محصولات لبنی مانند پنیر و کره مجاز می باشد.

رژیم پالئو

کاهش وزن

چند مطالعه حاکی از این هستند که این رژیم درکاهش وزن و اندازه دور کمر موثر است. این مطالعات نشان داد افرادی که پیرو این رژیم هستند به صورت خودکار کربوهیدرات کمتر و پروتئین بیشتری مصرف می کردند و کالری مصرفی آنها به صورت روزانه 300 تا 900 کالری کاهش داشته است.

مزیت های دیگر

ممکن است بتواند در کاهش عوامل خطر بیماری های قلبی مانند قندخون، سطح کلسترول، فشار خون و تری گلیسیرید اثرگذار باشد.

معایب

حبوبات، لبنیات، و غلات کامل که برای بدن لازم هستند از این رژیم حذف شده اند.

رژیم کم کربوهیدرات

یکی از رژیم های موثر و پرطرفدار این رژیم است. رژیم کم کربوهیدرات چند نوع است و همه آنها دریافت کربوهیدرات را به 20 تا 150 گرم در روز محدود می کنند. این رژیم بدن را به استفاده از چربی بیشتر برای سوخت و استفاده نکردن از کربوهیدرات به عنوان منبع اصلی انرژی وادار می کند.

عملکرد

این رژیم بر مصرف نامحدود چربی و پروتئین تاکید دارد. زمانیکه کربوهیدرات کم باشد اسیدهای چرب به سمت خون حرکت کرده و به کبد منتقل می شوند. برخی از این اسیدهای چرب در کبد تبدیل به کتون می شوند و بدن در نبود کربوهیدرات از اسیدهای چرب و کتون به عنوان انرژی استفاده می کند.

کاهش وزن

این رژیم می تواند برکاهش وزن و کاهش چربی شکمی خطرناک که اطراف اندام ها را احاطه کرده موثر باشد. افراد پیرو این رژیم به وضعیتی به نام کتوز یا کتون زدگی می رسند و طبق تحقیقات کاهش وزن ناشی از رژیم های کتوژنیک بیش از دو برابر رژیم هایی است که چربی و کالری پایین مصرف می کنند.

مزیت ها

 • باعث کاهش اشتها و احساس گرسنگی کمتر می شود.
 • می تواند عوامل خطر بیماری ها مانند کلسترول خون، سطح انسولین، قند خون، تری گلیسرید خون و فشار خون را کاهش دهد.

معایب

 • این رژیم برای همه مفید نیست. ممکن است باعث افزایش کلسترول بد LDL شود.
 • ممکن است باعث کتواسیدوز شود که در زنان شیرده رایج تر است و در صورت عدم درمان می تواند باعث مرگ شود.

رژیم فوق العاده کم چربی

از جمله رژیم های موثر و پرطرفدار این رژیم است که مصرف چربی در آن به کمتر از 10 درصد روزانه می رسد. به صورت کلی در این رژیم 30 درصد کالری مورد نیاز بدن به شکل چربی است، هر چند طرفداران این رژیم ادعا می کنند باید مصرف چربی زیر 10 درصد کل کالری بیاید تا باعث کاهش وزن و فواید دیگر برای بدن شود.

عملکرد

این رژیم بر مصرف گیاهان بیشتر مبتنی است و محصولات حیوانی در آن منع شده است. به صورت کلی مصرف کربوهیدرات در آن بالاست (حدود 80 درصد) و پروتئین کم (حدود 10 درصد) مصرف می شود.

کاهش وزن

این رژیم در کاهش وزن افراد چاق اثر داشته است. مطالعه ای نشان داد افراد چاق با این رژیم به صورت میانگین 64 کیلوگرم وزن کم کردند. در مطالعه دیگری که طی 8 هفته انجام شد و افراد رژیمی با 7 تا 14 درصد چربی داشتند کاهش وزنی به میزان 6.7 کیلوگرم مشاهده شد.

مزیت ها

 • کاهش عوامل خطر بیماری های قلبی مانند کلسترول بالا، فشار خون بالا و نشانگرهای التهاب
 • بهبود دیابت نوع 2
 • کاهش سرعت بیماری ام اس

معایب

 • محدود شدن چربی هایی که کارکرد مهمی در ساخت غشای سلول ها، هورمون ها و کمک به جذب ویتامین های محلول در چربی دارند.
 • محدودیت دریافت مواد غذایی سالم
 • عدم تنوع در مصرف مواد غذایی
 • دشواری در پایبندی به رژیم

رژیم های موثر و پرطرفدار

رژیم وگان

در این رژیم که از رژیم های موثر و پرطرفدار است به دلایل زیست محیطی، اخلاقی و سلامتی مصرف تمام محصولات حیوانی ممنوع شده است. افراد پیرو این رژیم همچنین به دلیل بهره برداری از حیوانات و مقابله با بی رحمی نسبت به آنها، مصرف این مواد را منع کرده اند.

عملکرد

وگانیسم سخت ترین شکل گیاه خواری است. در این رژیم فرآورده های حیوانی مانند محصولات لبنی، تخم مرغ و حتی محصولاتی مانند عسل، ژلاتین، آلبومین، آب پنیر، پروتئین شیر و برخی از شکل های ویتامین D3 حذف شده اند.

کاهش وزن

این رژیم چربی کم و فیبر بالایی دارد و نیازی به کالری شماری ندارد. این رژیم باعث کاهش وزن می شود اما اگر به تعداد کالری مصرفی توجه کنیم متوجه می شویم که رژیم وگان اگرچه باعث کاهش وزن می شود اما نسبت به سایر رژیم ها چندان در کاهش وزن موثر نیست. کاهش وزن در این رژیم به دلیل کاهش میزان کالری دریافتی است.

مزیت ها

 • کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی، دیابت نوع 2 و مرگ زودرس
 • کاهش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر
 • کاهش خطر مرگ بر اثر سرطان یا بیماری های قلبی

رژیم دوکان

در این رژیم لاغری به مصرف پروتئین بالا و کربوهیدرات کم توصیه می شود و 4 مرحله دارد. دو مرحله آن کاهش وزن و دو مرحه آن تثبیت وزن است و طول این مراحل به میزانی وزنی است که فرد می خواهد کاهش دهد بستگی دارد. هر مرحله یک الگوی غذایی خاص دارد.

عملکرد

مرحله کاهش وزن مبتنی بر مصرف نامحدود مواد غذایی با پروتئین بالا و مصرف اجباری سبوس جو دوسر است. در مراحل دیگر سبزیجات غیرنشاسته ای، مقداری کربوهیدرات و چربی قابل استفاده می باشد. برای حفظ وزن جدید باید در تعداد روزهایی که کاهش می یابند از پروتئین خالص استفاده شود.

کاهش وزن

مطالعه ای نشان داد زنانی که از این رژیم پیروی می کردند و روزانه 1000 کالری و 100 گرم پروتئین مصرف می کردند در 8 تا 10 هفته به طور میانگین کاهش وزن 15 کیلوگرمی داشتند.

مزیت ها

در متون علمی برای این رژیم مزیت خاصی جز کاهش وزن درج نشده است.

معایب

 • پایه و اساس علمی برای محدود شدن مصرف چربی و کربوهیدرات در این رژیم وجود ندارد.
 • کاهش وزن ناشی از محدودیت کالری می تواند باعث کاهش ماهیچه ها شود.
 • محدودیت کالری و کاهش توده عضلانی باعث صرفه جویی انرژی در بدن می شود و افزایش وزن پس از کاهش وزن می تواند به سادگی رخ دهد.

رژیم اتکینز

یکی از رژیم های موثر و پرطرفدار رژیم اتکینز است که یک رژیم کاهش وزن کم کربوهیدرات می باشد. این رژیم اشتها را کاهش می دهد و باعث مصرف کمتر کالری می شود.

عملکرد

رژیم اتکینز چهار مرحله دارد و با مرحله انگیزشی یا القایی شروع می شود. در این مرحله به مدت دو هفته باید روزانه کمتر از 20 گرم کربوهیدرات مصرف کرد. در ادامه و زمانی که به وزن دلخواه خود نزدیک می شوید به آرامی مصرف کربوهیدرات های سالم را به رژیم اضافه می کنید.

کاهش وزن

مطالعات نشان از این می دهند این رژیم نسبت به رژیم های کم چربی، کاهش وزن سریعتری به همراه دارد.

مزیت ها

 • در کاهش چربی شکم بسیار موثر است.
 • خطر عوامل بیماری ها مانند کلسترول، انسولین، تری گلیسیرید و فشار خون را کاهش می دهد.
 • موجب بهبود بیشتر قند خون، کلسترول خوب، و تری گلیسیریدها می شود.

معایب

در بیشتر موارد بی خطر و سالم است و در موارد نادر ممکن است باعث مشکل شود.

رژیم های موثر و پرطرفدار

رژیم غذایی زون

این رژیم نیز از جمله رژیم های موثر و پرطرفدار است که کم گلیسمی است. در این رژیم مصرف کربوهیدرات به 35 تا 45 درصد کالری روزانه و مصرف پروتئین و چربی به 30 درصد کالری روزانه محدود می شود. مصرف کربوهیدرات هایی با شاخص گلیسمی پایین در این رژیم مجاز است.

عملکرد

توصیه می شود هر وعده غذایی یک سوم پروتئین، دو سوم میوه ها و سبزیجات رنگارنگ و کمی چربی (شامل روغن های تک اشباع نشده مانند روغن آووکادو، بادام یا روغن زیتون) باشد. مصرف کربوهیدرات هایی مانند برنج، موز، و سیب زمینی در این رژیم محدود است.

کاهش وزن

مطالعات انجام شده روی رژیم هایی با شاخص گلیسمی پایین نتایج یکسانی را نشان نمی دهد. برخی مطالعات نشان از تاثیر این رژیم ها بر کاهش وزن و اشتها دارند اما برخی حاکی از این هستند که کاهش وزن به نسبت دیگر رژیم ها در این رژیم کم است.

مزیت ها

 • کاهش دهنده خطر عوامل بیماری های قلبی مانند تری گلیسریدها و کلسترول
 • بهبود قند خون
 • کاهش دهنده اندازه دور کمر و التهاب مزمن در افراد دچار اضافه وزن یا چاق مبتلا به دیابت نوع 2

معایب

مصرف کربوهیدرات های سالم مانند موز و سیب زمینی در این رژیم محدود است.

مجله سلامت داروخانه آنلاین مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می دهد:

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.