مکمل تقویت قوای جنسی

چه موقع باید آمپول روگام را تزریق کنیم؟

چه موقع باید آمپول روگام را تزریق کنیم؟

آمپول روگام یکی از آمپول هایی است که استفاده از آن برای برخی از بانوان باردار اجباری است. همانطور که می دانید امروزه چهار گروه خونی به نام های A، B، AB و O شناخته شده است. پروتئینی در گلبول های قرمز هر انسان وجود دارد که به آن RH می گویند. تقریبا 85 درصد از مردم این پروتئین را در خون خود دارند و تعداد کمی این پروتئین را ندارند. افرادی که پروتئین در گلبول قرمز خون خود ندارد –RH هستند. گاهی این مسئله باعث می شود در بدن مادر پادتن هایی به وجود بیاید که در بارداری های دوم به بعد مشکل ساز می شود. در اینجاست که استفاده از آمپول روگام الزامی است.

آزمایش خون در اوایل بارداری

قبل از آنکه بخواهیم در مورد آمپول روگام صحبت کنیم، بهتر است در مورد پروسه بارداری توضیح دهیم. برای اینکه بتوانید بارداری سالمی داشته باشید، باید در اوایل بارداری آزمایش خون بدهید تا گروه خونی  RH خون مشخص گردد (اگر به این موضوع علاقه مند هستید، می توانید مقاله چگونه بارداری سالم را تجربه کنیم؟ را مطالعه کنید).  اگر RH خون منفی باشد، پس از آن آزمایش کومبس غیر مستقیم انجام می شود. اگر پدر و مادر هر دو RH منفی باشند، جنین حتما RH منفی خواهد بود و مشکلی برای چنین پیش نمی آید. اما اگر مادر RH منفی و پدر RH مثبت دارد، احتمال اینکه RH جنین نیز مثبت باشد بسیار زیاد است.

در طول بارداری خون مادر از جنین کاملا جداست و مواد غذایی از طریق جفت به جنین می رسد. گاهی مواردی باعث می شوند که خون جنین وارد بدن مادر شود که از مهمترین آنها می توان به سقط جنین، حاملگی خارج از زحم اشاره کرد. همچنین، در زمان زایمان نیز خون جنین وارد بدن مادر می شود که مسئله نگران کننده ای نیست.

وارد شدن خون جنین به بدن مادر

در زمان زایمان و خروج جفت از رحم مادر کمی از خون بدن جنین وارد بدن مادر می شود. بدن مادر در برابر خون RH مثبت بدن جنین واکنش نشان می دهد و شروع به تولید پادتن می کند. در این مرحله مشکل خاصی برای نوزادی که متولد شده است و مادر به وجود نمی آید. این مسئله زمانی می تواند مشکل ساز شود که مادر می خواهد فرزند دوم خود را نیز باردار شود. با توجه به این موضوع که این پادتن ها در بدن مادر باقی مانده اند، در طی بارداری های بعدی این پادتن ها وارد از جفت عبور می کنند و گلبول های قرمز جنین را تخریب می کنند. این مسئله سبب می شود نوزاد با مشکل کم خونی متولد شود.

کم خونی نوزاد

کم خونی نوزاد در اثر تخریب گلبول های قرمز می تواند بسیار حاد و شدید باشد و همین امر منجر به مرگ نوزاد می شود. اگر این کم خونی منجر به مرگ نشود، این پادتن ها باعث ایجاد یرقان و زردی در بدن نوزاد می شوند.

آمپول روگام

آمپول روگام

زنانی که RH منفی دارند باید آمپول روگام تزریق کنند. این آمپول به گونه ای طراحی شده است که از تحریک خون مادر بر علیه خون جنین جلوگیری می کند. پزشک متخصص پس از بررسی وضعیت مادر توصیه می کند مادر آمپول روگام را زمانی که هنوز RH خونشان منفی است و حساس نشده است تزریق کند. اگر به خاطر بیاورید، در بالا به این موضوع اشاره کردیم که مادرانی که دارای RH منفی هستند باید آزمایش کومبس غیرمستقیم بدهند. این آزمایش نشان می دهد آیا بدن مادر نسبت به RH حساس شده است یا خیر؟! و یا آیا بدن مادر پادتن ضد RH تولید می کند یا خیر؟!

روش تجویز

آمپول روگام باید یک بار در هفته 28 و یک بار 72 ساعت بعد از زایمان تزریق شود. وجود آزمایش تست کومبوس غیر مستقیم قبل از تزریق این آمپول الزامی است. آزمایش کومبوس غیر مستقیم اگر منفی باشد این معنا را می دهد که بدن مادر هیچ آنتی بادی بر علیه گلبول های قرمز بدن نوزاد تولید نکرده است. در این صورت تزریق آمپول روگام صورت می گیرد.

روش تزریق آمپول روگام

این آمپول به صورت عضلانی تزریق می شود و روش تزریق به صورت زیر است:

  • دوز روگام 300 میکروگرم است.
  • مادر دوز اول را در هفته 28 بارداری دریافت می کند.
  • مادر دوز بعدی را 72 ساعت پس از زایمان دریافت می کند.

آمپول روگام بعد از زایمان

همانطور که در بالا به این موضوع اشاره کردیم مادرانی که بدنشان هنوز به RH حساس نشده است باید آمپول روگام را 72 ساعت بعد از زایمان تزریق کنند. اما اگر مادر باردار در طی 72 ساعت بعد از زایمان به هر دلیلی این آمپول را دریافت نکرد، بهتر است در بازه 28 روز پس از زایمان این آمپول را دریافت کند.

آمپول روگام در سقط جنین

یکی دیگر از مواردی که توصیه می شود آمپول روگام تزریق شود پس از سقط جنین است. همچنین در صورتی که دکولمان جفت به وجود بیاید تزریق این آمپول الزامی است ( اگر می خواهید اطلاعات خود را در مورد دکولمان جفت بالا ببرید، می توانید مقاله دکولمان جفت، بیماری خطرناک برای مادر و جنین را مطالعه کنید).

آمپول روگام در لکه بینی

گاهی زنان باردار در سه ماهه دوم و یا سوم از بارداری خود دچار خونریزی می شوند و یا ممکن است مرگ جنین در این دو دوره رخ دهد. در این شرایط نیز تزریق آمپول روگام حیاتی است و باید پس از تجویز پزشک صورت گیرد.

خرید مکمل دوران بارداری 

اگر می خواهید برای خرید مکمل بارداری مانند تقویت حافظه، تقویت قوای باروری آقایان، مکمل دوران بارداری، مکمل دوران شیردهی بانوان و مکمل پیش از بارداری اقدام کنید، می توانید به سایت داروخانه آنلاین مراجعه کنید و مشاوره های رایگان را از کارشناسان این مرکز دریافت کنید.

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.