مکمل تقویت قوای جنسی

آیا مصرف میان وعده در بدنسازی اهمیت دارد؟

آیا مصرف میان وعده در بدنسازی اهمیت دارد؟

اگر تا به حال ورزش بدنسازی انجام داده‌ باشید، به این نتیجه رسیده‌اید که میان وعده در بدنسازی نقش مهمی دارد و باعث می‌شود که ورزشکار جلسه تمرینی خیلی خوبی را در آن روز داشته باشد. همچنین ورزشکار باید بداند قبل از خواب چه میان وعده‌ای را بخورد که راحت بخوابد و صبح را پر انرژی شروع کند

تشخیص بهترین میان وعده در بدنسازی معمولا بر اساس تجربه و آزمون وخطا بدست می آید و در بیشتر مواقع انتخاب های درستی هستند. اما اگر بخواهیم میان وعده های بدنسازی را معرفی کنیم ابتدا باید  آنها را دسته بندی کنیم و سپس ارزش غذایی و زمان مصرف آنها را بشناسیم. در این مقاله قصد داریم به موضوع میان وعده در بدنسازی بپردازیم. در پایان این مقاله دید بازتری به این موضوع خواهید داشت و بهتر می‌توانید برای این موضوع تصمیم بگیرید.

میان وعده چیست؟

میان وعده  غذایی است  که در بین وعده‌های اصلی باحجم کمتر استفاده می‌شود و معمولا از یک درشت مغذی غالب مثل پروتئین یا کربوهیدرات تشکیل شده است.

چرا باید میان وعده مصرف کنیم؟

به طور کلی، اگر ورزش خاصی انجام نمی‌دهید و وعده غذایی کاملی دارید و یا  اگر وزنتان متناسب است و کالری زیادی را در طول روز نمی‌سوزانید، نیاز چندانی به میان وعده ندارید و بهتر است میان وعده مصرف نکنید.

اما اگر ورزش بدنسازی انجام می‌دهید ( یا ورزش دیگری را انجام می‌دهید)، قطعا به میان میان وعده در بدنسازی نیاز پیدا خواهید کرد. زیرا در طول ورزش سطح بعضی از ریز مغذی‌ها در بدن کاهش پیدا می‌کند و شما با مصرف میان وعده از این روند جلوگیری می‌کنید.

 معرفی انواع میان وعده در بدنسازی

میان وعده نیز همانند غذای اصلی شامل چهار گروه زیر است:

  • ویتامین‌ها
  • چربی‌ها
  • قندها و کربوهیدرات ها
  • پروتئین‌ها

زمان و نحوه مصرف میان وعده در بدنسازی برای افزایش حجم و وزن

زمان و نحوه مصرف میان وعده در بدنسازی برای افزایش حجم و وزن

اگر در حال افزایش حجم و وزن هستید میان وعده شما باید پر حجم و کامل باشد زیرا نیاز به کالری بیشتری دارید و باید به این روش عادت کنید. اگر میان وعده مصرف نکنید و تا وعده بعدی غذایی صبر کنید بدن گرسنه می‌ماند، همین امر باعث می‌شود بدن کالری از دست بدهد. برای مصرف میان وعده در بدنسازی می‌توانید طبق دستور زیر عمل کنید:

  • از چربی‌ها و ویتامین‌ها در میان وعده قبل از ناهار استفاده کنید.
  • قبل از تمرین باید مقدار بیشتری کربوهیدرات مصرف کنید، می‌توانید انواع شیک میوه، شیر یا بستنی استفاده کنید.
  • برای میان وعده قبل از شام بهتر است غذاهای سرشار از پروتئین مصرف کنید. زیرا بدن شما در تمرین قند می‌سوزاند و بعد از تمرین باید برای ریکاوری و ساخت عضلات پروتئین مصرف کند. در این زمان شما باید به افزایش حجم عضلات کمک کنید.
  • در میان وعده قبل خواب از درشت مغذی های تقریبا دیر هضم استفاده کنید. به طور میانگین در طول شب شما 8 ساعت می‌خوابید و بدن نیاز به دریافت کالری دارد. در این زمان نیز بدن درحال متابولیسم است و به انواع پروتئین و کربوهیدرات نیاز دارد تا آرام آرام تجزیه شوند و برای سوخته شدن در اختیار بدن قرار گیرند. در این صورت است که دیگر در خواب احساس گرسنگی نخواهید کرد.

زمان و نحوه مصرف میان وعده در بدنسازی برای کاهش حجم و وزن

برای مصرف میان وعده  در برنامه رژیمی کاهش وزن نیز می‌توانید از دستور العمل بالا پیروی کنید. تنها تفاوت با دستورالعمل این است که شما باید از چربی و کربوهیدرات کمتری استفاده کنید و کاهش کالری را با مصرف پروتئین جبران کنید.

در رژیم کاهش وزن حتما سعی کنید همیشه از قندهای دیر جذب و غذاهایی با شاخص گلایسمی پایین استفاده کنید.آب را هم جدای از نوع رژیمتان به عنوان میان وعده مهم حتما استفاده کنید.

آیا مکمل های بدنسازی را می توان به عنوان میان وعده در بدنسازی در نظر گرفت؟

این سوالی است که بسیاری از ورزشکاران می‌پرسند. پاسخ به این سوال قطعا مثبت است! زیرا مکمل‌های بدنسازی مانند انواع مکمل‌های کربوهیدرات و مکمل‌های پروتئین خالص  همان مواد غذایی هستند که حجم و کالری مشخصی دارند و شما براحتی می توانید در کنار غذای خود اندازه مشخص از آنها را مصرف کنید. اگر ورزشکار هستید به نوع رژیم غذایی خود اهمیت زیادی بدهید.

برای تهیه مکمل های بدنسازی به کجا مراجعه کنیم؟

انواع مکمل بدنسازی شامل طیف گسترده ای از محصولات می شوند که از پرطرفداراترین آنها می توان به پروتئین وی، گینر، کراتین، ویتامین بدنسازی، آمینو اسید بدنسازی، مکمل پمپ، گلوتامین، سی ال ای، قرص کافئین و پک مکمل اشاره کرد شما برای خرید مکمل های اصل و با کیفیت می توانید به سایت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.