مکمل تقویت قوای جنسی

مکمل اچ ام بی چیست؟

اچ ام بی

اچ ام بی، مخفف بتا هیدروکسی بتا متیل بوتیرات، یک مکمل غذایی محبوب است که به دلیل پتانسیل آن برای کمک به رشد عضلانی و عملکرد ورزشی، توجه زیادی را در جامعه سلامت و تناسب اندام به دست آورده است. ورزشکاران و علاقه مندان به تناسب اندام همیشه به دنبال راه هایی برای بهبود عملکرد خود هستند.

و در حالی که ترکیب صحیح رژیم غذایی و ورزش می تواند به تقویت این عملکرد کمک کند، برخی مکمل ها ممکن است مزایای بیشتری را ارائه دهند. این مقاله توضیح می دهد که اچ ام بی چیست و مزایای بالقوه آن را بیان می کند. همچنین اطلاعاتی در مورد ایمنی و توصیه های دیگر ارائه می دهد.

مکمل بدنسازیشما می توانید جهت خرید مکمل بدنسازی از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

اچ ام بی چیست؟

اچ ام بی ماده ای است که بدن شما به طور طبیعی آن را تولید می کند. بسته به نوع مولکول، چند نام مختلف دارد. همچنین به نام های بتا هیدروکسی بتا متیل بوتیریک اسید، بتا هیدروکسی بتا متیل بوتیرات و هیدروکسی متیل بوتیرات نیز شناخته می شود.

زمانی که بدن شما لوسین را تجزیه می کند، یک آمینو اسید شاخه دار BCAA که برای سنتز پروتئین و ترمیم عضلات ضروری است. با این حال، بدن شما فقط در مقادیر کم اچ ام بی تولید می کند. بنابراین، بسیاری از مردم آن را به عنوان یک مکمل غذایی برای افزایش سطح HMB در بدن خود مصرف می کنند.

مطالعات مصرف مکمل های اچ ام بی را با فواید خاصی مانند افزایش عملکرد ورزشی، کاهش تجزیه عضلانی و افزایش رشد عضلانی در بزرگسالان و ورزشکاران مرتبط دانسته اند. این مکمل به صورت کپسول، قرص و پودر موجود میباشد.

مزایای مصرف اچ ام بی

مطالعات نشان داده اند که مصرف اچ ام بی ممکن است با فواید متعددی که شامل افزایش رشد عضلانی و کاهش تجزیه عضلانی است. در اینجا برخی از مزایای امیدوار کننده مصرف این مکمل آورده شده است.

به رشد عضلات در برخی افراد کمک می کند

شرکت ها معمولا HMB را به عنوان مکملی که به رشد عضلات کمک می کند، به بازار عرضه می کنند. با این حال، تحقیقات در مورد HMB در این زمینه نتایج متفاوتی را نشان می دهد و قطعی نیست. مطالعات قدیمی‌تر، از اوایل دهه 2000 و قبل از آن، نشان داده‌اند که ممکن است به افراد خاصی کمک کند.

این مطالعات به بررسی اثرات اچ ام بی در افراد ورزشکار و افراد مسن پرداختند. کسانی که مصرف آن را با انجام تمرینات ورزشی ترکیب کردند نسبت به کسانی که تمرین ورزشی را به تنهایی انجام دادند رشد عضلانی بیشتری را تجربه کردند.

علاوه بر این، مروری بر 7 مطالعه روی 287 فرد مسن به بررسی اثرات مصرف روزانه 2 تا 3 گرم HMB در دوره‌های بین 8 هفته تا 12 ماه پرداخت. شرکت کنندگانی که HMB مصرف کردند به طور متوسط 500 گرم عضله بیشتری نسبت به کسانی که مکمل دارونما دریافت کردند به دست آوردند.

به طور خلاصه، تحقیقات در مورد HMB و رشد عضلات نتایج متفاوتی را نشان می دهد. با این حال، برخی از تحقیقات نشان می دهد که این مکمل ممکن است برای رشد عضلات برای افراد ورزشکار و افراد مسن مفید باشد.

قرص اچ ام بی ژن استارشما می توانید جهت خرید قرص اچ ام بی ژن استار به صورت آنلاین از طریق وب سایت  داروخانه آنلاین اقدام نمایید

به کاهش تجزیه عضلات کمک می کند

تحقیقات نشان می دهد که HMB ممکن است به کاهش تجزیه عضلات کمک کند. مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد که HMB ممکن است به جلوگیری از تجزیه عضلانی به روش های مختلف در داخل سلول ها، مانند سرکوب ژن ها و آنزیم هایی که باعث تجزیه پروتئین های عضلانی می شوند، کمک کند.

تجزیه و تحلیل 15 مطالعه به بررسی اثرات مصرف اچ ام بی بر 2137 نفر پرداخت. این شرکت کنندگان دارای بیماری بودند، مانند سرطان، HIV، نارسایی کلیه و سوء تغذیه که باعث کاهش عضلات می شود. تجزیه و تحلیل نشان داد که مصرف روزانه 3 تا 4 گرم HMB در یک دوره 7 روزه تا 6 ماهه به طور قابل توجهی در جلوگیری از کاهش عضله موثرتر از دارونما بود.

به طور مشابه، مطالعات دیگر در افراد مسن نشان داده است که مصرف HMB می تواند به حفظ توده عضلانی در طول دوره استراحت در شبانه روزبه این افراد کمک کند.

با این حال، دانشمندان قبل از اینکه آن را برای این منظور توصیه کنند، باید تحقیقات بیشتری در مورد HMB و اثرات محافظتی بالقوه آن در برابر شکست عضلانی در طیف وسیع تری از شرکت کنندگان، مانند افراد جوان و بزرگسالان سالم انجام دهند.

به سازگاری با ورزش کمک می کند

برخی تحقیقات نشان داده اند که HMB می تواند عضله سازی با ورزش را بهبود بخشد، البته در دراز مدت. به عنوان مثال، یک مطالعه 12 هفته ای بر روی 16 قایقران نخبه نشان داد که مصرف 3 گرم HMB در روز به طور قابل توجهی ظرفیت ورزش هوازی و حداکثر قدرت بی هوازی را افزایش می دهد و در مقایسه با دارونما به کاهش چربی بدن کمک می کند.

قدرت بی هوازی به حداکثر قدرتی که می توانید در طول تمرینات با وزنه و با شدت بالا تولید کنید اشاره دارد. به طور مشابه، مطالعه 12 هفته ای دیگر روی 42 ورزشکار رزمی نشان داد که مصرف 3 گرم اچ ام بی در روز به طور قابل توجهی ظرفیت ورزش هوازی و بی هوازی را در مقایسه با دارونما افزایش می دهد.

مطالعات دیگر در ورزشکاران و بزرگسالان سالم نشان داده است که مصرف روزانه 3 گرم HMB اثرات مشابهی بر ظرفیت هوازی و بی هوازی دارد.

سایر مزایای بالقوه اچ ام بی

مطالعات HMB را با چندین مزیت دیگر مرتبط دانسته اند. با این حال، مطالعات کمتر یا شواهد ضعیف تری برای حمایت از این موارد وجود دارد. به همین دلیل است که قبل از اینکه کارشناسان بتوانند آنها را به طور جامع درک کنند و توصیه هایی ارائه کنند، تحقیقات بیشتری در مورد مزایای بالقوه زیر مورد نیاز است.

مروری بر 9 مطالعه روی 254 شرکت‌کننده به بررسی اثرات مصرف روزانه 1 تا 3 گرم HMB علاوه بر یک برنامه منظم وزنه‌برداری پرداخت. شرکت کنندگان نشانگرهای آسیب عضلانی و بهبودی بهتر را به میزان قابل توجهی کاهش دادند.

تحقیقات انجام شده بر روی حیوانات نشان می دهد که HMB ممکن است به کاهش زوال ذهنی مرتبط با افزایش سن کمک کند. با این حال، دانشمندان باید این اثرات را در انسان مطالعه کنند. چندین مطالعه آزمایشگاهی انسانی نشان داده اند که مصرف HMB ممکن است نشانگرهای التهابی را کاهش دهد.

یک مطالعه 4 هفته ای روی 11 فرد مبتلا به دیابت که تحت دیالیز بودند نشان داد که مصرف مکمل حاوی HMB همراه با آرژنین و گلوتامین به طور قابل توجهی بهبود زخم را بهبود می بخشد. یک بررسی قدیمی از 9 مطالعه نشان داد که مصرف 3 گرم HMB در روز به طور قابل توجهی کلسترول تام، کلسترول بد، فشارخون سیستولیک را در مقایسه با مصرف دارونما کاهش می دهد.

اچ ام بی

مصرف اچ ام بی با مکمل های دیگر

تحقیقات به این موضوع پرداخته است که چگونه ترکیب اچ ام بی با سایر مکمل ها ممکن است بر عملکرد ورزشی و عضله سازی تأثیر بگذارد. اگر آن را همراه با کراتین، ویتامین D یا آمینو اسیدهای آرژنین و گلوتامین مصرف کنید، ممکن است فوایدی داشته باشد. با این حال، این ترکیب ها ممکن است برای برخی افراد موثرتر از دیگران باشد.

مروری بر 6 مطالعه به بررسی اثرات مصرف HMB با کراتین در 201 ورزشکار که قبلاً تمرینات مقاومتی را انجام داده بودند، پرداخت. دریافت 3 گرم HMB همراه با دوزهای مختلف کراتین به طور قابل توجهی قدرت و عملکرد ورزشی با شدت بالا را بهبود می بخشد. همچنین به رشد ماهیچه ها و کاهش چربی بدن کمک کرد.

با این حال، سایر مطالعات زمانی که شرکت کنندگان کراتین و HMB را ترکیب کردند، نتایج متفاوتی را نشان دادند. برخی نشان دادند که این ترکیب به عملکرد ورزشی کمک می کند و تستوسترون را افزایش می دهد، در حالی که برخی دیگر دریافتند که در مقایسه با مصرف کراتین به تنهایی هیچ مزیت دیگری ندارد.

کم یا زیاد بودن ویتامین D یک فرد در قدرت عضلانی، به ویژه در میان افراد مسن، نقش دارد. مطالعات نشان داده‌اند که وقتی افراد مسن‌تر HMB را با ویتامین D مصرف می‌کردند، ممکن است به افزایش قدرت عضلانی کمک کند – حتی بدون تمرینات ورزشی.

مطالعات دیگر HMB را با اسیدهای آمینه دیگر مانند گلوتامین و آرژنین ترکیب کردند. آنها دریافتند که این ترکیبات خاص ممکن است به جلوگیری ازدست دادن عضله که در شرایط خاصی مانند ایدز و سرطان رخ می دهد، کمک کند.

دوز توصیه شده

اچ ام بی به طور کلی مکمل ایمن وعوارض جانبی شناخته شده کمی دارد. در موارد نادر، افراد در هنگام مصرف HMB ممکن است معده درد، یبوست یا خارش را تجربه کنند.

اگرچه هیچ دوز استانداردی برای HMB وجود ندارد، اکثر مطالعات  دوز 3 گرم در روز را توصیه کرده اند. مانند هر مکمل غذایی، مهم است که قبل از مصرف HMB با یک متخصص ورزشی یا پزشک صحبت کنید، به خصوص اگر دارو مصرف می کنید.

مجله سلامت داروخانه آنلاین مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

مجله سلامت داروخانه آنلاین محصولات زیر را به شما پیشنهاد می دهد:

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.