سارم لیگاندرول یا LGD 4033 چیست؟

LGD 4033 2

سارم لیگاندرول یا LGD 4033 یک تعدیل کننده گیرنده آندروژن و یک کلاس از داروهای خوراکی و غیر استروئیدی است. برخی سارم ها به کاهش چربی کمک می کنند و برخی دیگر به رشد عضلات کمک می کنند. لیگاندرول سارمی برای به دست آوردن توده عضلانی است. مانند تستوسترون، این سارم برای ترویج سیگنال دهی آندروژنی در نظر گرفته شده است، اما آنها انتخابی هستند و در درجه اول بر گیرنده های آندروژن تأثیر می گذارند.

عوارض جانبی کمتری نسبت به تستوسترون ها گزارش شده است. نگرانی در مورد تأثیر تستوسترون ها بر پروستات الهام بخش این شد تا دانشمندان با تحقیقات گسترده سارم ها را به وجود آوردند لیگاندرول یک نمونه از سارم ها هست که برای اتصال به آندروژن ها بدون تغییر آنتی ژن های اختصاصی پروستات ساخته شده است.

خواص سارم لیگاندرول

مطالعات نشان داده اند که سارم لیگاندرول از طریق اثر تقویتی، اثرات قابل توجهی بر زوال استخوان دارد. در کنار خواص عضله سازی و تقویت استخوان، برخلاف استروئیدهای آنابولیک که به گیرنده آندروژن متصل می شوند، هیچ فعالیتی در خارج از عضله و نواحی استخوانی بدن یا حداقل به میزان کم وجود ندارد.

به بیان دیگر، LGD-4033 برای ارائه خواص آنابولیک تستوسترون به بیماران، بدون داشتن عوارض جانبی مضر مانند آسیب پروستات ساخته شده است.

سارم محبوب LGD-4033 نام های زیادی در جامعه علمی دارد از جمله لیگاندرول، VK5211 و آنابولیکوم. محققان گزارش کرده اند که لیگاندرول به ساخت توده عضلانی بدون چربی کمک خواهد کرد و همچنین در درمان بیماری هایی مانند پوکی استخوان مثمرثمر واقع شده است. مطالعات نشان می دهد که این سارم هیچ اثر استروئیدی آنابولیک ندارد و توانایی افزایش استقامت و تقویت میل جنسی را هم دارد.

توجه: تمام محصولاتی که در حال حاضر در این سایت ذکر شده اند فقط برای اهداف تحقیقاتی هستند و برای مصرف انسان نیستند. تمام نظرات ذکر شده در حد تحقیقات هست و برای مصارف انسانی نیستند البته در حال حاضر. سارم ها توسط WADA نیز مردود اعلام شده اند و مجاز به استفاده نیستند.

سارم لیگاندرول

اثرات سارم لیگاندرول بر بدن

اثرات سارم لیگاندرول می تواند از حجیم شدن عضلات و کات شدن تا تغییر کلی بدن متغیر باشد. مقایسه قدرت این سارم با استروئیدهای آنابولیک سخت است، زیرا سارم ها نسبت به استروئیدها از پیشینه کمتری برخوردار هستند، اما به نظر می رسد تأثیرات آن قوی باشد.

ورزشکاران خارج از فصل مسابقات یا ورزشکاران قدرتی می توانند انتظار داشته باشند که با کالری کافی، قدرت و توده عضلانی قابل توجهی به دست آورند. آنها همچنین متوجه خواهند شد که با استفاده از این سارم احتباس آب رخ نمی دهد، به این معنی که هر وزنی که به دست می آید وزن بافت عضلانی بدون چربی خواهد بود.

برای ورزشکارانی که رژیم می گیرند یا ورزشکاران حرفه ای که مکمل بدنسازی مصرف می کنند، یکی از دغدغه های اصلی محافظت از توده عضلانی بدون چربی است. هنگامی که می خواهید چربی کم کنید، باید کالری بیشتری نسبت به آنچه مصرف می کنید بسوزانید، و بدون عوامل محافظ منجر به از دست دادن بافت عضلانی خواهید شد.

صرف نظر از اینکه یک فرد چقدر از نظر ژنتیکی برتری دارد و ژنتیک این فرد باعث می شود که بافت عضلات خود را در رژیم حفظ کند، اما در برخی افراد دیگر از دست دادن بافت عضلات اجتناب ناپذیر است. با افزایش فعالیت آنابولیک، مانند اتصال سارم به بدن، می توان بافت عضلانی را حفظ کرد. این باعث می شود که بدنی سفت تر، کات تر و عضلانی تر داشته باشید. برخی از تحقیقات، اگرچه در مراحل ابتدایی هستند و هنوز نتایج 100% نیست، اما نشان داده‌اند که اثرات لیگاندرول نیز ممکن است تا حدی باعث کاهش چربی شود.

افزایش استقامت عضلانی نیز گزارش شده است، به ویژه هنگامی که با سایر سارم ها ترکیب شود. مشخص نیست که سارم لیگاندرول در صورت استفاده به تنهایی چقدر روی استقامت اثر خواهد داشت. سارم لیگاندرول به طور انتخابی خود را به بافت های استخوانی یا ماهیچه ای خاص متصل می کند.

اگرچه لیگاندرول در سراسر جامعه بدنسازی به عنوان راهی برای به دست آوردن عضله پذیرفته شده است، اما هدف اصلی آن این بود که به عنوان درمانی برای تحلیل عضلات و پوکی استخوان استفاده شود. مزیت استفاده از LGD 4033 نسبت به استروئیدهای آنابولیک این است که برخی اثرات منفی ناشی از مصرف استروئیدها را نخواهد داشت.

همانطور که در بالا ذکر شد، سارم ها با اتصال انتخابی به گیرنده های آندروژن در بافت استخوانی و عضلانی کار می کنند، همین امر در مورد LGD 4033 نیز صادق است.

مصرف همزمان مکمل بتا آلانین و کراتین

وقتی صحبت از کاردارین به میان می‌آید، نواحی دیگر را تقویت می‌کنید که مکمل اثرات اوستارین و لیگاندرول هست. یکی از بهترین بخش‌های استفاده از کاردارین این است که حتی در حالت نشسته، چربی می‌سوزانید. همچنین نشان داده شده است که استقامت عضلات را بهبود می بخشد به این معنی که طولانی تر می توانید تمرین کنید، التهاب را کاهش می دهد و شما سریعترریکاوری می شوید برای جلسه تمرین بعدی.

فواید و عوارض سارم لیگاندرول

  • بدون عوارض جانبی استروئید های آنابولیک.
  • افزایش توده عضلانی.
  • سیستم اسکلتی عضلانی را تقویت می کند.
  • میل جنسی را بیشتر می کند.
  • استقامت عضلات را بالاتر می برد.

عوارض جانبی در مورد سارم لیگاندرول، بسیار کم هست و معمولاً فقط زمانی رخ می دهند که با دوزهای بالا از این دارو استفاده شود. دو عارضه جانبی اصلی که ممکن است رخ دهد، خشکی دهان و سردرد است. اگر با گذشت زمان این وضعیت رفع نشد، توصیه می شود با پزشک مشورت کنید.

عوارض جانبی سارم لیگاندرول

سارم لیگاندرول حداقل و اغلب برای بسیاری از کاربران دارای عوارض جانبی نبوده است. برخلاف استروئیدهای آنابولیک که مقادیر زیادی فعالیت آندروژنی را ترویج می کنند، این عوارض درمورد سارم  LGD 4033صدق نمی کند.

عوارض جانبی لیگاندرول شامل هیچ گونه ماهیت استروژنی نمی شود، که احتباس آب، نفخ، ژنیکوماستی و فشار خون بالا که مرتبط با عوارض استروئیدها است را ندارد. لیگاندرول مانند استروئیدها تستوسترون را به استروژن ترویج نمی کند. با استفاده از این سارم نیازی به آنتی استروژن نیست.

آکنه و ریزش مو با استفاده از سارم لیگاندرول رخ نخواهد داد. البته این امکان را دارد که روی پروستات اثرات خفیفی داشته باشد اما در تحقیقات نشان داده شده است که عوارض جانبی سارم لیگاندرول نباید برای پروستات نگران کننده باشد. ویژگی‌های مردانه که اغلب در زنان به دلیل استفاده از استروئیدهای آنابولیک به وجود می آید، با استفاده از این سارم تا به حال که در حال آزمایش هست رخ نداده است.

قلبی عروقی: هیچ اثر منفی بر روی سیستم قلبی عروقی گزارش نشده است، مانند اثرات منفی بر کلسترول یا فشار خون.

سرکوب تستوسترون: سرکوب تستوسترون ممکن است رخ دهد اما به اندازه سرکوب مربوط به مصرف استروئید های آنابولیک نمی باشد. مهمتر از آن، داده ها نشان داده اند که هورمون لوتئینه کننده LH  و هورمون محرک فولیکول FSH هر دو در وضعیت فعلی خود باقی می مانند.

برخی از داده ها همچنین کاهش جزئی در گلوبولین اتصال به هورمون جنسی SHBG  را نشان داده اند که به نوبه خود ممکن است سطح تستوسترون آزاد را افزایش دهد. با این حال، افزایش قابل توجه تستوسترون آزاد بعید است. اما بسته به فرد ممکن است به داروهای دوره درمانی PCT  نیاز باشد یا نباشد، اما به طور کلی نیاز به یک دوره عادی سازی است.

سمیت کبدی: اگرچه LGD-4033 به صورت خوراکی مصرف می شود، برای کبد سمی نیست و روی آنزیم های کبدی تأثیر نمی گذارد.

سارم لیگاندرول

دوزهای مناسب برای سارم لیگاندرول

در مورد هر سارمی دوزها متفاوت هست و همین طور جنسیت هر فرد هم در انتخاب دوز دخیل هست. قاعده کلی معمولی که در سراسر جهان بدنسازی و تناسب اندام پذیرفته شده است این است که دوز توصیه شده برای مردان برای زنان به نصف کاهش یابد.

وقتی صحبت از LGD 4033 می شود، دوز معمول برای مردان بین 5 تا 10 میلی گرم در روز در یک دوره شش هفته ای متغیر است. این بدان معناست که برای زنانی که به دنبال مصرف LGD 4033 است، باید بین 2.5 تا 5 میلی گرم در روز به مدت شش هفته مصرف کنند.

یکی دیگر از مواردی که باید در نظر داشته باشید این است که یک استراحت شش هفته ای قبل از شروع یک دوره جدید با لیگاندرول بسیار مهم است.

لیگاندرول نیمه عمر تقریباً 30 ساعت دارد و بهتر است یک بار در روز مصرف شود. 10 میلی گرم در روز رایج ترین دوز است که برخی از آنها به 20 میلی گرم در روز می رسد که عوارضی کم یا بدون عوارض دارد. این سارم  را می توان با سایر سارم ها مانند استارین یا کاردارین ترکیب کرد.

اوستارین تأثیر بسیار مشابهی با سارم لیگاندرول دارد که به ایجاد توده عضلانی بدون چربی کمک می کند. با این حال، نیمه عمر آن تنها بیست و چهار ساعت است که در مقابل لیگاندرول به عنوان نیمه عمر تقریبا سی ساعت شناخته می شود.

هشدارها

تمام سارم ها و حتی LGD4033 که در این مقاله ذکر شد در حال حاضر در مرحله  تحقیقاتی هستند، تمام دوزهای ذکر شده در مرحله آزمایشی هستند برای مصرف انسان نیست.

مجله سلامت داروخانه آنلاین مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می دهد:

 

 

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.