مکمل تقویت قوای جنسی

بهترین زمان مصرف ویتامین د چه موقع است، صبح یا شب؟!

بهترین زمان مصرف ویتامین د چه موقع است، صبح یا شب؟!

همانطور که همگی ما می دانیم، ویتامین د ویتامینی بسیار مهم است که در غذاهای کمی یافت می شود. بهترین روش تامین این ویتامین، قرارگیری در معرض نور خورشید است. اما با توجه به این موضوع که بیشتر افراد در محیط های پوشیده به کار و فعالیت می پردازند، امکان تامین این ویتامین از طریق نور خورشید وجود ندارد. به همین دلیل مصرف مکمل های حاوی ویتامین د یکی از مهمترین کارهایی است که تمامی افراد باید به آن توجه داشته باشند. در همین راستا این سوال مطرح می شود که بهترین زمان مصرف ویتامین د چه موقع است؟! در ادامه تلاش می کنیم تا به این سوال پاسخ دهیم.

ویتامین دیشما می توانید جهت خرید قرص ویتامین d از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید .

چرا ویتامین D مورد نیاز است؟

در مقایسه با سایر ویتامین‌ها، ویتامین D واقعاً متفاوت است زیرا توسط پوست خود بدن هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید تولید می‌شود. مصرف کافی ویتامین D برای سلامت کلی بسیار مهم است. مطالعات نشان داده است که این ویتامین جایگاهی بی بدیل در محافظت از سلامت استخوان ها، پیشگیری از سرطان و تقویت سیستم ایمنی بدن دارد.

با این حال، ویتامین D در منابع غذایی بسیار کمیاب است، از سوی دیگر اگر به طور منظم در معرض نور خورشید قرار نگیرید، تامین نیاز روزانه شما به ویتامین D دشوار خواهد بود. خطر کمبود ویتامین D برای افرادی که سن بالاتری دارند، اضافه وزن دارند، پوست تیره دارند یا در مناطقی با نور خورشید محدود زندگی می کنند، بیشتر است. طبق آمار، حدود 42 درصد از بزرگسالان دچار کمبود این ویتامین ضروری هستند.

فواید ویتامین د

قبل از اینکه به بررسی بهترین زمان مصرف ویتامین د بپردازیم، بهتر است نگاهی به فواید این ویتامین بر سلامتی داشته باشیم. ویتامین د دارای فواید زیر است:

 • تقویت استخوانها و دندانهای سالم
 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • حفظ کارکرد مغز
 • حفظ سلامت سیستم عصبی
 • تنظیم سطح انسولین و مدیریت بیماری دیابت
 • حفاظت از عملکرد درست ریه
 • حفظ سلامت قلب و عروق
 • موثر در کنترل ژن های درگیر در بیماری سرطان

 استخوان های سالم

ویتامین د نقش مهمی در تنظیم کلسیم و حفظ سطح فسفر در خون دارد. وجود این ویتامین برای حفظ سلامتی استخوان ها حیاتی است. افراد به ویتامین د نیاز دارند تا روده بتواند کلسیم را جذب کند و به بافت استخوان ها و دندان ها ببرد. کمبود این ویتامین در کودکان می تواند منجر به بروز بیماری راشیتیسم شود. همچنین، کمبود این ویتامین در بزرگسالان منجر به بیماری استئومالاسی یا نرمی استخوان می شود که می تواند زمینه ساز بروز بیماری پوکی استخوان شود.

کاهش خطر ابتلا به بیماری آنفولانزا و بیماری های مشابه

منابع معتبر تحقیقاتی نشان می دهند که این ویتامین دارای اثر محافظتی در برابر ویروس آنفولانزا است. با این وجود، برخی از دانشمندان با این نظریه موافق نیستند و به تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز است.

بهترین زمان مصرف ویتامین د

جلوگیری از فشار خون بالا و آسم در کودکان

بهترین زمان مصرف ویتامین د در نوزادان اهمیت بسیار زیادی دارد. کمبود این ویتامین در کودکان منجر به فشار خون بالا می شود. مطالعه ای در سال 2018 نشان داد که کمبود این ویتامین منجر به سفتی دیواره های شریانی کودکان می شود.

آکادمی آلرژی و آسم در آمریکا بر این امر تاکید می ورزد که شواهدی میان کمبود ویتامین د در کودکان و افزایش خطر حساسیت و آلرژی وجود دارد. یک نمونه از این مورد کودکانی هستند که نزدیک به خط استوا زندگی می کنند. در این کودکان بیماری آسم و آلرژی به بادام زمینی بسیار پایین است ( زیرا این کودکان ویتامین د را با قرار گیری در معرض نور خورشید دریافت می کنند).

علاوه بر این، ویتامین D می تواند اثرات ضد التهابی گلوکوکورتیکوئیدها را افزایش دهد. از این ویژگی ویتامین د می توان به عنوان درمان حمایتی برای افراد مبتلا به آسم و مقاوم به استروئید استفاده کرد.

 بارداری سالم

منبع معتبری در سال 2019 نشان می دهد زنان بارداری که کمبود ویتامین D دارند ممکن است بیشتر در معرض خطر ابتلا به پره اکلامپسی و زایمان زودرس قرار داده باشند. همچنین، کمبود ویتامین د را با دیابت و واژینوز باکتریایی در زنان باردار مرتبط می دانند. به همین دلیل بهترین زمام مصرف ویتامین د در بانوان باردار موضوعی است که باید به آن اهمیت داده شود.

همچنین، باید از طرف دیگر به این موضوع نگاه کرد. اگر میزان ویتامین د در بدن مادران افزایش پیدا کند خطر آلرژی غذایی در کودکان در 2 سال اول زندگی افزایش پیدا می کند!

کاهش وزن

اگر می خواهید وزن خود را پایین بیاورید و یا از بیماری قلبی جلوگیری کنید، بهتر است مصرف مکملهای ویتامین د را شروع کنید. مطالعات نشان داده اند افرادی که روزانه قرص کلسیم و ویتامین D مصرف می کنند، بیشتر از کسانی که از این مکملها استفاده نمی کنند، وزن را کاهش می دهند. همچنین، مطالعه دیگری به این موضوع پرداخت که مصرف روزانه این مکمل می توان نشانه های بیماری قلبی را بهبود دهد.

علائم کمبود ویتامین د

همانطور که تا به حال متوجه شده اید، بهترین زمان مصرف ویتامین د اهمیت بسیار زیادی دارد. اما قبل از آن بهتر است با علائم کمبود ویتامین د در بزرگسالان آشنا شوید. این علائم به شرح زیرند:

 • احساس خستگی
 • درد و احساس عمومی
 • درد یا ضعف شدید استخوان یا عضله که ممکن است باعث دشواری در بالا رفتن از پله ها یا بلند شدن از زمین یا صندلی شود
 • احساس درد به ویژه در پاها، لگن و پهلوها
 • ابتلا مکرر به بیماریهای عفونی
 • درد استخوان و کمر
 • احساس ناخوشی عمومی
 • عدم بهبودی زخم
 • ریزش مو

اگر کمبود ویتامین D برای مدت طولانی ادامه یابد، ممکن است منجر به عوارض زیر شود:

 • شرایط حاد قلب و عروق
 • مشکلات خود ایمنی
 • ابتلا به بیماری های عصبی
 • ابتلا به عفونت ها
 • عوارض شدید دوران بارداری
 • ابتلا به برخی از سرطان ها به ویژه سرطان سینه، پروستات و روده بزرگ

علائم کمبود ویتامین د در کودکان به شرح زیرند:

 • درد، به ویژه درد استخوانی در اندام های تحتانی که ممکن است کودک را شب از خواب بیدار کند.
 • تغییر شکل استخوانها
 • تأخیر در راه رفتن
 • درد عضلانی و ضعف عمومی
 • عدم تعادل کلسیم در بدن
 • کاردیومیوپاتی
 • تشنج

قرص ویتامینشما می توانید جهت خرید قرص ویتامین از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید .

بهترین زمان مصرف ویتامین د

اگر این ویتامین از طریق رژیم غذایی تامین نمی گردد، مصرف مکملهای ویتامین د اهمیت زیادی دارد. اما اکنون این سوال مطرح می شود که بهترین زمان مصرف ویتامین د چه موقع است؟! در پاسخ به این سوال باید بگوییم هنگامی که این ویتامین با غذا مصرف می شود قدرت جذب آن افزایش پیدا می کند. زیرا ویتامین د یک ویتامین محلول در چربی است و در آب حل نمی شود. توصیه می شود این ویتامین را با غذاهای چرب مصرف نمایید تا به خوبی در بدن جذب شود.

مطالعه ای نشان می داد که مصرف این ویتامین با وعده غذایی اصلی در روز میزان جذب ویتامین د را افزایش می دهد.  مطالعه دیگری نشان داد که مصرف مکمل ویتامین د همراه با وعده غذای اصلی و چرب میزان ویتامین د خون را پس از 12 ساعت ( در مقایسه با گروه دارونما) 32 درصد افزایش داد. همچنین، آووکادو، آجیل، دانه ها، لبنیات پرچرب و تخم مرغ منابع مغذی چربی هستند که به تقویت جذب ویتامین D کمک می کنند.

مکمل ویتامین د را شب بخوریم یا روز؟

مصرف ویتامین D در صبح راحت‌تر از مصرف آن در شب است. این به ویژه برای افرادی که از مکمل‌های مختلف استفاده می‌کنند مفید است، زیرا می‌تواند به جلوگیری از مخلوط شدن آنها و جلوگیری از اثربخشی یکدیگر در طول روز کمک کند. همچنین برخی از دانشمندان نشان داده اند که مصرف ویتامین D در اواخر شب به احتمال زیاد اثرات منفی بر کیفیت خواب دارد، زیرا می تواند در تولید ملاتونین بدن اختلال ایجاد کند.

برخی از مطالعات نشان داده‌اند که سطوح پایین ویتامین D خون با اختلالات خواب، کیفیت پایین‌تر خواب و بی‌خوابی مرتبط است. همچنین سطوح بالاتر از حد طبیعی ویتامین D خون با سطوح پایین ملاتونین در بدن مرتبط است، هورمونی که در تنظیم چرخه خواب به ویژه در افراد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس مهم است. بنابراین بهترین زمان مصرف این ویتامین روز است.

سوالات پرتکرار در مورد بهترین زمان مصرف ویتامین د

در این قسمت تلاش می کنیم تا به سوالات پرتکرار در مورد بهترین زمان مصرف ویتامین د پاسخ دهیم.

آیا مکمل ویتامین د را با معده خالی می توان مصرف کرد؟

بهتر است بدانید که این مکمل را می توان با معده خالی و پر مصرف کرد. در هر دو صورت این مکمل برای سلامتی اثر بخش است. اما بهترین زمان مصرف ویتامین د همراه با وعده غذایی اصلی است.

چه مدت طول می کشد تا اثر بخشی مکمل ویتامین د در بدن مشخص شود؟

3 تا 4 ماه. البته در هفته های اول پس از مصرف مکمل ویتامین د احساس سلامتی می کنید.

روزانه چقدر ویتامین د باید مصرف کنیم؟

مقدار توصیه شده و روزانه برای مصرف ویتامین D در کودکان تا سن 12 ماه 400 واحد بین المللی (IU)، و افراد 1 تا 70 سال می توانند  600 واحد بین المللی ویتامین د مصرف کنند. این مقدار برای افراد بالای 70 سال به 800 واحد بین المللی می رسد.

نکات پایانی

ویتامین D یکی از ویتامین‌های بسیار مهم برای بدن است، اما اغلب در غذاها بسیار نادر است و اگر فقط از طریق رژیم غذایی روزانه باشد، جذب آن دشوار است. در حال حاضر درصد زیادی از جمعیت جهان با خطر کمبود ویتامین D مواجه هستند، بنابراین مصرف روزانه ویتامین D یک ضرورت مطلق است. ضمن مطالعه مجله سلامت داروخانه آنلاین توجه داشته باشید که برای به دست آوردن حداکثر اثر، باید آن را در زمان مناسب و در دوز مناسب مصرف نمایید.

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.