مکمل تقویت قوای جنسی

تمام آنچه که باید در مورد ویتامین دی و مکمل آن بدانید!

تمام آنچه که باید در مورد ویتامین دی و مکمل آن بدانید!

ویتامین D نوعی پروهورمون است که بدن آن را به هورمون تبدیل می کند. در واقع بر خلاف ویتامین های دیگر، تنها 10 درصد از ویتامین D مورد نیاز بدن از طریق غذا (محصولات لبنی و ماهی) تامین می شود.

بدن مابقی این ویتامین را خودش تولید می کند. شناخت این هورمن و نقشی که در بدن دارد به شما کمک می کند تصمیمات جدی برای سلامتی خود بگیرید. اگر از کمبود واین ویتامین رنج می برید باید مصرف مکمل را آغاز کنید.

baner d

ویتامین D چگونه در بدن تولید میشود؟

ویتامین D هورمونی است که در کلیه ها تولید می شود تا میزان تجمع کلسیم در خون را کنترل کند و بر سیستم ایمنی بدن اثر بگذارد. کلسیتریول، ارگوکلسیفرول، کلسیدیول و کولکاسیفرول همگی نام های این ویتامین هستند. کلسیدیول اصطلاحی است که معمولا پزشکان در اندازه گیری ویتامین دی در خون از آن استفاده می کنند.

بدن انسان با قرارگیری در معرض نور خورشید واکنش شیمیایی نشان می دهد و این ویتامین در بدن تولید می شود. این واکنش کولکاسیفرول تولید می کند و کبد آن را به کلسیدیول تغییر می دهد. سپس کلیه ها این ماده را به کلسیتریول تغییر می دهند و به هورمونی فعال در بدن تبدیل می کنند. بسیاری از افراد برای جبران کمبود این ویتامین به مصرف مکملهای ویتامین دار روی می آورند. 

این ویتامین با پروتین ترکیب می شود و همین امر تاثیر زیادی بر سلامتی دارد. وجود میزان کافی از این ویتامین در بدن بسیار ضروری است زیرا بر کارکرد اندام ها و ارگان های مختلف بدن اثر می گذارد. این ویتامین برای سلامت استخوانها و دندان بسیار مفید است. کمبود وآن در بدن سبب می شود که کلسیم به خوبی جذب نشود.

همانطور که می دانیم کلسیم ماده ای حیاتی برای ساخت استخوان ها و دندانها است، بنابراین اگر بدن از کمبود این ویتامین در بدن رنج ببرد کلسیم دیگر به خوبی در بدن جذب نمی شود و همین امر سبب بروز انواع مشکلات استخوانی می شود.  

این ویتامین  از بدن در برابر بیماری سرطان، دیابت نوع یک و ام اس محافظت می کند. این ویتامین بر عملکرد ریه، قلب و عروق، قند خون و سیستم ایمنی بدن نیز اثر می گذارد.


قرص ویتامین د3 1000 فورت آرین سلامتd3forte

ویتامین D2  و D3

انواع متفاوتی از این ویتامین موجود هستند که در منابع غذایی مختلف یافت می شوند. ویتامین D3 تنها در منابع غذایی حیوانی یافت می شود در حالی که ویتامین D2 به منابع گیاهی مرتبط است.

انواع مکمل ویتامینی موجود هستند که ویتامین D2 مورد نیاز بدن را جبران می کنند. اما بهتر است این مکملها را زیر نظر پزشک مصرف کنید و از مصرف خودسرانه آنها بپرهیزید.  منابع ویتامین D3 به شرح زیر هستند:

ویتامین D3 در پوست تشکیل می شود!

وقتی پوست در معرض نور خورشید قرار می گیرد ویتامین D3 می سازد. به ویژه اشعه یو.وی.بی که از نور خورشید بدست می آید نقش مهمی در تشکیل این ویتامین دارد. همین فرآیند برای گیاهان و قارچ هایی که در معرض نورخورشید و یو.وی.بی قرار می گیرند  نیزرخ می دهد و منجر به ساخت ویتامین D2 در روغن گیاهی می شود.

اگر به اندازه کافی در معرض نور آفتاب باشید بدن شما ویتامین مورد نیاز را تامین می کند.تخمین زده شده است که در کشور هند مردم به مدت یک ساعت و نیم و دو بار در هفته در معرض نور خورشید قرار دارند ، به همین دلیل بدن آنها به اندازه کافی این ویتامین را تولید می کند.

اگر این ویتامین به اندازه کافی به بدن نرسد باید مصرف مکملهای ویتامینی را شروع کنید. ذکر این نکته بسیار مهم است کشورهای گرمسیر و یا نزدیک خط استوا نباید زیاد در معرض آفتاب باشند زیرا آفتاب در این مناطق بسیار شدید است. هرگز زمان زیادی را در نور آفتاب بدون ضد آفتاب صرف نکنید. مخصوصا اگر رنگ پوست شما روشن است باید بسیار محتاط باشید.

 


قرص ویتامین D3 1000 هلث ایدd3healthaid

مکمل های ویتامین D2 معمولا کیفیت پایینی دارند!

دانشمندان بدین نتیجه رسیده اند که مکمل های ویتامین D2 کیفیت پایین تری از مکمل های ویتامین D3 دارند. در واقع مطالعات نشان می دهند که ویتامین D2 در برابر رطوبت و تغییر دما بسیار حساس است. به همین دلیل مکمل های این ویتامین بیشتر در خطر تجزیه قرار دارند.

در نتیجه بهتر است مکمل های این ویتامین را در ظروف در بسته در دمای اتاق و در مکانی خشک خارج از نور آفتاب نگهداری کنید. اگر این مکمل فاسد شود خطر مسمومیت وجود دارد.

چه کسانی در معرض کمبود این ویتامین قرار دارند؟

کمبود این ویتامین برای تمامی افراد می تواند رخ دهد اما برخی افراد بیشتر در معرض کمبود آن قرار دارند که به شرح زیرند:

البته ذکر این نکته حایز اهمیت است قرار گرفتن بی رویه در معرض آفتاب سبب بروز بیماری ها و مشکلات زیادی نیز می شود به همین دلیل نباید بی رویه پوست بدن خود را در معرض آفتاب قرار دهید.

این امر برای کودکان از اهمیت بیشتری برخوردار است. زیرا پوست آنها حساس تر است و سریع تر بیمار می شوند. در رابطه با مصرف مکمل های ویتامین دی و مسمومیت با آن  از پزشک خود مشاوره بگیرید.

مواد غذایی حاوی ویتامین دی کدامند؟

خوشبختانه روش های زیادی وجود دارند که به شما کمک می کنند تا این ویتامین را تامین کنید. این مواد غذایی به شرح زیرند:

 • انتخاب و مصرف قارچ هایی که در معرض نور یو.وی.بی رشد کرده اند
 • استفاده از مکمل روغن ماهی
 • مصرف شیر و یا آب پرتقال طبیعی
 • مصرف تخم مرغ و کره
 • روزانه نیم ساعت در معرض آفتاب بودن

اگر می خواهید از مکمل و استفاده کنید باید در مورد مصرف آن محتاط باشید و هرگز بیش از دستور استفاده نکنید.

تحقیقات در مورد مصرف این مکمل ها چه چیزی را نشان می دهند؟

مدتهاست که مکمل حاوی این ویتامین به عنوان مکملی برای حفظ سلامت استخوان مورد استفاده قرار می گیرد. با این وجود مطالعات متعددی نشان می دهند که این مکمل از ترک خوردگی استخوانها جلوگیری به عمل نمی آورد و اثری بر غلظت مواد معدنی موجود در استخوانها ندارد.

مطالعات متفاوت نشان می دهند که مصرف این مکمل ها خطر ابتلا به بیماری سرطان، حمله قلبی، سکته مغزی راکاهش نمی دهند. (یک مطالعه در ژانویه سال 2019 در مجله The New England Journal of Medicine به چاپ رسید).

از سوی دیگر برخی مطالعات نشان می دهند افرادی که مبتلا به سرطان هستند و این مکمل ها را مصرف می کنند 25 درصد کمتر از افراد دیگر در خطر مرگ قرار دارند. مطالعات در این زمینه نتایج ضد و نقیضی را نشان می دهند.

همچنین برخی مطالعات نشان می دهند که خطر ابتلا به بیماری دیابت نوع دو به دلیل سطوح ویتامین دی در بدن وجود دارد. اما مطالعه ای در ژوئن سال 2019 انجام پذیرفت و این نتیجه گیری را رد کرد.  

این مطالعه نشان می داد که مصرف مکمل ویتامین دی 3 ( به مقدار 400 IU در هر روز) خطر ابتلا به بیماری دیابت را در مقابل گروه کنترل ( که هیچ دارویی را استفاده نمی کردند) کاهش نمی داد.

محققان بر این باور هستند که باید تحقیقات جامع بیشتری در زمینه استفاده از این مکمل ها صورت بگیرد و نمی توان به این یافته ها تکیه کرد. بهر حال پیشنهاد ما به شما این است که قبل از استفاده از این مکمل با پزشک خود مشورت کنید.

چه افرادی باید از این مکمل ها استفاده کنند؟

بسیاری از افراد از کمبود ویتامین دی در بدن رنج می برند زیرا رژیم غذایی آنها حاوی این ویتامین نیست. گیاهخواران نیز در تامین این ویتامین با مشکلاتی رو به رو هستند. اما راهکارهایی وجود دارد که این افراد بتوانند این ویتامین را به رژیم غذایی خود بیافزایند.

به طور مثال مصرف نوشیدنی های لبنی گیاهی مانند شیر سویا و ویتامین دی فرآوری شده راهکار خوبی برای افرادی است که از محصولات لبنی استفاده نمی کنند.

همچنین افرادی که از اضافه وزن رنج می برند به مکمل نیاز دارند. محققان در یک تحقیق به مقایسه سطوح این ویتامین در افرادی که اضافه وزن داشتند و افرادی که اضافه وزن نداشتند پرداختند.

سطوح این ویتامین در افرادی که اضافه وزن داشتند در مقابل گروه دیگر پایین تر بود. استفاده از مکمل حاوی این ویتامین به این افراد توصیه می شود.

افراد میانسال و کهنسالان بیشتر وقت خود را در خانه سپری می کنند. به همین دلیل نمی توانند این ویتامین را از نور خورشید بگیرند. پزشکان توصیه می کنند که مصرف مکمل ها برای این دسته از افراد مناسب است.

osteo

شما می توانید جهت خرید قرص مفاصل و استخوان را از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید .

چگونه از مکمل ویتامین دی استفاده کنیم؟

مکمل ویتامین دی به صورت قرص و یا شربت وجود دارد. وقتی آن را بعد از وعده غذایی میل کنید به بهترین شکل در بدن جذب می شود. آلفوکالسیدول نیز معمولا بعد از غذا خورده می شود. بهتر است قبل از مصرف هر نوع دارو و یا مکملی از دستور العملی که بر روی پکیج نوشته شده است و یا دستورات پزشک پیروی کنید.

اگر در مورد طرز مصرف این مکمل سوالی دارید حتما از دارو ساز و یا پزشک سوالتان را بپرسید. دوز مصرفی این ویتامین بر اساس سن، نوع رژیم غذایی، پاسخ به درمان و میزان قرارگیری در برابر نور آفتاب مشخص می گردد.

اگر این مکمل را به صورت شربت می خورید حتما مقدار دوز مصرفی را رعایت کنید. اگر این مکمل را به شکل قرص می خورید حتما از دستور العمل پیروی کنید و اگر این مکمل را به صورت محصولات جویدنی مصرف می کنید حتما قبل از بلعیدن آن را به خوبی بجوید.

اگر این قرصها به گونه ای هستند که به سرعت در فضای مرطوب آب می شوند قبل از مصرف اطمینان حاصل کنید که دستانتان خشک است.قرص را بر روی زبانتان قرار دهید و اجازه دهید در بزاق دهان به خوبی حل شود!سپس آن را قورت دهید. نیازی به مصرف آب با این قرصها نیست.

vit d3

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف این مکمل ها!

تا به حال متوجه شده اید که مصرف ویتامین دی برای بدن بسیار ضروری و یا حتی می توان گفت حیاتی است. قبل از مصرف این ویتامین، اگر حساسیت خاصی دارید حتما با پزشک و یا دارو ساز در میان بگذارید. همچنین اگر به این ویتامین و محصولات مرتبط به آن مانند کلسیتریول حساسیت دارید حتما آن را بیان کنید.

مکمل این ویتامین ممکن است حاوی مواد غیر فعالی مانند سویا و بادم زمینی باشد.این مواد می توانند در برخی از افراد حساسیتهای شدیدی را ایجاد کنند. به همین دلیل قبل از مصرف این مکمل مواد به کار رفته در مکمل را به دقت بخوانید. در مورد جزییات حساسیتها و آلرژی هایی که دارید با دارو ساز مشورت کنید. قبل از مصرف این مکمل در مورد موارد زیر با پزشک صحبت کنید:

 • تاریخچه خانوادگی (این موضوع بسیار مهم است)
 • سطوح بالا و یا پایین کلسیم در بدن (این موضوع به پزشک کمک می کند بهتر تصمیم بگیرد)
 • دشواری در جذب مواد غذیی مانند سندروم عدم جذب مواد ( اگر از بیماری خاصی رنج می برید با پزشک در میان بگذارید)
 • مشکلات کلیوی و کبدی (این مسئله از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است)

این مکمل به صورت مایع، قرصهای جویدنی و قابل حل عرضه می شود که ممکن است حاوی شکر و یا آسپارتام باشد. همچنین در بعضی موارد ویتامین های مایع حاوی الکل هستند. اگر از بیماری دیابت، بیماری های کبدی ، فنیل کتونوری و یا هر بیماری که باید مراقب رژیم غذایی خود باشید، رنج میبرید، حتما با پزشک مشورت کنید.

اگر می خواهید عمل جراحی انجام دهید و یا به دندانپزشک مراجعه کرده اید و مکمل را مصرف می کنید حتما پزشک را در جریان بگذارید. در طول دوره بارداری، می توانید این ویتامین را بیشتر از میزانی که روزانه مصرف می کردید، مصرف کنید. اما اینکار باید زیر نظر مستقیم پزشک باشد و هرگز سرخود اینکار را انجام ندهید.

ویتامینها بلوکهای سازنده بدن هستند و هریک نقش بسیار مهمی را بدن ایفا می کنند. کمبود ویتامین اثرات بسیار بدی بر سلامتی دارد و کارکرد بسیاری از ارگانهای بدن را مختل می کند.

ملاحظات دیگر در مورد مصرف مکمل ویتامین دی!

برخی داروها مانند کلستیرامین ، کلستیپول ، روغن معدنی و ارلیستات بر جذب این ویتامین در بدن تاثیر می گذارند. اگر هر کدام از این داروها را مصرف می کنید باید  مکمل ویتامین دی را به رژیم غذایی خود بیافزاید. بهترین زمان مصرف این مکمل هنگام خواب است. در مور چرخه مصرف این ویتامین با پزشک خود مشورت کنید. برای افزایش اثر بخشی این ویتامین، آن را سر وقت مصرف کنید. هرگز  این مکمل را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک مصرف نکنید.

vit d

تداخل دارویی ویتامین دی !

تداخل دارویی یکی از مسایلی است که در مصرف هر دارو و مکملی باید در نظر گرفته شود. حتی این امر در مورد مکمل های گیاهی و طبیعی و داروهایی که فروش آنها بدون نسخه پزشک آزاد است نیز صدق می کند. 

بسیاری از افراد فکر می کنند مکمل های گیاهی و داروهایی که بدون نسخه به فروش می رسند هیچ گونه تداخل دارویی ندارند. این فکر کاملا اشتباه است.بهتر است قبل از مصرف هرگونه دارو و مکمل مسئله مهم و حیاتی تداخل دارویی در نظر گرفته شود.

تداخل دارویی بر کارکرد این مکمل  در بدن و افزایش خطر بروز عوارض جانبی خطرناک و آلرژیک اثر می گذارد. این مقاله تمامی این موارد را در بر نمی گیرد و تنها به موارد مهم می پردازد.

اگر قصد دارید مصرف این ویتامین را آغاز کنید بهتر است تمامی دارو ها و مکمل هایی را که مصرف می کنید به صورت یک لیست تهیه کنید و آن را در اختیار پزشک و یا دارو ساز قرار دهید. سپس پزشک ویا دارو ساز با بررسی این لیست می تواند به شما بگوید که آیا می توانید این مکمل  را مصرف کنید یا خیر!

بدون تایید پزشک هرگز دوز مکمل را تغییر ندهید و یا آن را قطع نکنید. برخی از دارو هایی که حاوی ترکیبات فسفر دار هستند نباید با این مکمل مصرف شوند و سبب بروز تداخل دارویی  با این داروها می شوند. همچنین مکمل ها و دارو هایی را که مصرف می کنید نباید حاوی کلسیم و منیزیم باشند، زیرا  این ترکیبات با این ویتامین ها تداخل دارند. این ویتامین شباهت زیادی به کلسیترول دارند.این دو دارو را نباید همزمان باهم مصرف کرد. مصرف این مکمل ممکن است بر آزمایش کلسترول خون اثر بگذارد و نتایج را به خوبی نشان ندهد.


قرص اولترا ویتامین D3 ویتابیوتیکسultrad

بهتر است قبل از انجام کلسترول خون به پزشک خود اطلاع دهید که مکمل حاوی این ویتامین را مصرف می کنید. تداخلات دارویی مسئله بسیار مهمی هستند که بر سلامتی افراد اثر می گذارند و در مورد تمامی داروها و مکملها صدق می کنند. حتی داروها و مکملهای گیاهی که از نظر بسیاری از افراد داروهای بی خطر هستند این مسئله باید در نظر گرفته شود. در هنگام مصرف این مکمل باید تداخل دارویی  را نیز در نظر داشته باشید. تداخلات دارویی به حدی مهم هستند که اگر جدی گرفته نشوند خطر مرگ وجود دارد.

سلامتی مسئله بسیار مهمی است که بر تمامی جنبه های زندگی فرد اثر می گذارد. اگر فرد سالم نباشد نمی تواند فعالیت زندگی فردی و اجتماعی خود را به خوبی انجام دهد. به همین دلیل به تمامی افراد توصیه می شود حداقل در سال یکبار به چک آپ بروند و سلامتی خود را بسنجند. در صورت کمبودی در بدن، با مصرف مکمل های مناسب کمبودهای بدن را جبران کنند.

چگونه مسمومیت با این ویتامین رخ می دهد؟

مسمومیت ، اوردوز یا مصرف بیش از اندازه چیزی زمانی رخ می دهد که فرد دوز بیشتری از دارو و یا مکمل را مصرف کند. بدن برخی از افراد در برابر برخی داروها و مکمل ها حساس است و مصرف دوز بیشتر سبب ایجاد سم در بدن آنها می شود.

حتی مصرف مکمل های گیاهی نیز می تواند باعث بروز این مشکل شود .مسمومیت با این ویتامین یکی از مسمومیت های خطرناکی است که باید جدی گرفته شود.

مسمومیت دارویی و یا مکمل مانند مسمومیت با این ویتامین پدیده بسیار خطرناکی است و گاهی منجر به مرگ فرد می شود. برای جلوگیری از این امر بهتر است هر مکمل ودارویی را با در نظر گرفتن عوارض جانبی و تداخل دارویی آن به حد تعادل مصرف کنید.

علایم مسمومیت با این ویتامین!

مسمومیت و یا هیپرویتامینوز شرایطی جدی و نادر است که در اثر مصرف بیش از اندازه واین ویتامین در بدن رخ می دهد. مسمومیت با ویتامین D معمولا در اثر مصرف بیش از اندازه از مکمل های ویتامین رخ می دهد، این مسومیت هرگز در اثر رژیم غذایی و یا قرارگیری در معرض خورشید رخ نمی دهد. دلیل این امر این است که بدن این ویتامین را که از طریق نور خورشید تامین می شود مدیریت می کند و رژیم های غذایی حاوی مقدار زیادی این ویتامین  نیستند که سبب بروز مسمومیت شود.

مشکل بسیار مهمی که مسمومیت با این ویتامین در بدن به وجود می آورد افزایش میزان کلسیم در بدن است که سبب بروز استفراغ، تهوع ضعف بدن و یا ادرار بیش از حد می شود. همچنین ممکن است استخوان درد و یا مشکلات کلیه بروز پیدا کنند. برای درمان باید مصرف مکمل ها را متوقف سازید و مصرف کلسیم را به حداقل برسانید. اگر شخصی در اثر مصرف بیش از اندازه این ویتامین دچار مشکلات حادی از جمله :

 • دشواری در نفس کشیدن
 • بی قراری
 • ضربان نامنظم قلب
 • تشنج شدید

بلافاصله با اورژانس (115) تماس بگیرید.


کپسول ویتامین د3 2000میل او پی دی فارماd3opd

هشدار!

مرتبا حالتهای خود را با پزشک چک کنید. اگر پزشک شما برای شما تجویز کرده است که ویتامین D مصرف کنید، باید حتما آزمایش خون بدهید تا میزان کلسیم، فسفر و منیزیم خون شما بررسی شود تا مطمن شوید در خطر مسمومیت قرار نگرفته اید. سپس پزشک به شما بگوید باید مصرف این ویتامین را ادامه دهید یا خیر. اگر مکمل مصرف می کنید باید در مصرف غذاهایی مانند:

 • محصولات لبنی
 • تخم مرغ
 • ساردین
 • روغن کبد ماهی کاد
 • جگر مرغ
 • و ماهی

هوشیار باشید. مصرف همزمان این غذاها با مکمل ویتامین دار خطر مسمومیت با این ویتامین را افزایش می دهد.

در صورت فراموشی مصرف این مکمل چه کنیم؟

اگر فراموش کردید که این مکمل را مصرف کنید، به محض آنکه به یاد آوردید آن را بخورید. اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی است، صبر کنید و از زمان بعدی مرتبا مصرف کنید. هرگز دو دوز را با یکدیگر ترکیب نکنید و نخورید. زیرا در این شرایط خطر مسمومیت  وجود دارد.

نگهداری!

محصولات حاوی این ویتامین به جز آلفاکلسیدول را می توانید به دور از نور و رطوبت در دمای اتاق نگهداری کنید. هرگز این مکمل را در هوای رطوبت دار مانند حمام نگهداری نکنید.

مکمل آلفاکلسیدول باید در دمای 2 تا 8 درچه سلسیوس در یخچال نگهداری شود. هرگز این محصولات را در فریزر نگذارید. تمامی این محصولات را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگاه دارید.

اگر تاریخ انقضا این داروها تمام شده است هرگز آنها را در سرویس بهداشتی نریزید.بهتر است این داروها را به در بسته بندی درون سطل های زباله بیندازید.

عوارض جانبی ویتامین دی را بشناسید!

عوارض جانبی بخشی از هویت هر دارو و یا مکمل هستند. به همین دلیل قبل از مصرف هر دارو، باید با عوارض جانبی هر دارو یا مکمل آشنایی داشته باشید.

بسیاری از افراد از کمبود این ویتامین در بدن رنج می برند به همین دلیل به مصرف مکملهای ویتامین دار روی می آورند. عوارض جانبی مسئله مهمی است که قبل از استفاده از این مکملها باید در نظر گرفته شود.

بهترین کسی که می تواند در مورد عوارض جانبی به شما اطلاعات دهد پزشک و یا دارو ساز است. به همین دلیل پیشنهاد ما به شما این است قبل از مصرف هر دارو و  یا مکمل با پزشک خود مشورت کنید.

در اینجا ذکر این موضوع حایز اهمیت است که عوارض جانبی  نباید با مسمومیت  اشتباه گرفته شود. مسمومیت فرآیندی است که در اثر اوردوز یا مصرف بیش از اندازه این ویتامین رخ می دهد. اما عوارض جانبی موردی است که بعد از مصرف تجویز شده این ویتامین ممکن است رخ دهد.

برخی از افراد بدن حساسی دارند و بدن آنها به سرعت در مقابل مصرف برخی مواد واکنش نشان می دهد. این افراد باید بسیار محتاط باشند و هرگز مکمل و یا دارویی را خودسرانه مصرف نکنند.

مسئله مهم دیگر این است، افرادی که از ناراحتی های کبدی رنج می برند هرگز نباید مصرف مکمل و یا دارویی را بدون تجویز پزشک آغاز کنند و حتی پس از تجویز باید بسیار محتاط باشند. اگر این موضوع را در نظر نگیرید خطر التهاب کبد و ابتلا به بیماری های شدید کبدی وجود دارد. در موارد حاد این امر سبب مرگ می شود. بنابراین قبل از مصرف این مکمل باید عوارض جانبی آن را در نظر داشته باشید.

عوارض جانبی  در اثر مصرف مکملها معمولا خطرناک نیستند اما بهتر است مصرف بیش از اندازه این ویتامین سبب می شود سطوح کلسیم به مقدار خطرناکی در بدن بالا روند. عوارض جانبی که ممکن است در اثر مصرف این مکمل ها رخ دهد به شرح زیرند:

 • تهوع
 • استفراغ
 • یبوست
 • از دست دادن اشتها
 • افزایش تشنگی
 • افزایش ادرار
 • تغییر مدام خلقیات
 • و یا خستگی غیر معمول

بروز واکنش ها خطرناک و آلرژیک در اثر مصرف مکمل  بسیار نادر است. اما اگر در اثر مصرف مکملهای ویتامین دار این علایم رخ داد احتمال می رود شما به این مکملها حساسیت شدید دارید:

 • کهیر
 • خارش
 • تورم به ویژه در صورت، زبان و گلو
 • سرگیجه شدید
 • تنفس سخت

تمامی این عوارض برای یک نفر رخ نمی دهند.اگر شاهد عوارض غیر معمول دیگری بودید سریعا به پزشک خود اطلاع دهید.

آیا مصرف ویتامین دی می تواند از شما در برابر ویروس کرونا محافظت کند.؟

تا به حال درمان قطعی برای ویروس کرونا یافت نشده است و هیچ مطالعه ای وجود ندارد که به اثرات مکملهای ویتامین دی بر روی محافظت از بدن در برابر ویروس کرونا پرداخته باشد. همچنین هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهد کمبود این ویتامین در بدن خطر ابتلا به بیماری کرونا را افزایش می دهد. اما مطالعات متعددی انجام شده اند که نشان می دهند کمبود این ویتامین می تواند به سیستم ایمنی بدن آسیب وارد کند و خطر ابتلا به بیماری های تنفسی را افزایش دهد.

نتایج برخی از مطالعات نشان می دهند که استفاده از مکملهای این ویتامین خطر ابتلا به عفونتهای تنفسی را کاهش می دهد. یبه طور مثال ک مطالعه به بررسی 11321 نفر از 14 کشور دنیا پرداخت و مصرف مکملهای این ویتامین را بر روی کاهش خطر ابتلا به بیماری های تنفسی بررسی کرد و در پایان این نتایج تایید شدند.

مطالعات بیشمار دیگری در این زمینه صورت گرفته است که همگی این نتیجه را تایید می کنند. البته هنوز به طور قطع این موضوع به اثبات نرسیده است که استفاده از مکمل این ویتامین خطر ابتلا به بیماری های تنفسی را کاهش می دهد؛ اما قطع کاهش سطوح این ویتامین در بدن فرد را در معرض ابتلا به بیماری های تنفسی قرار می دهد.

با توجه به اینکه ویروس کرونا ویروسی است که به ریه ها حمله می کند و سبب بروز بیماری های تنفسی می شود بسیاری از کارشناسان سلامتی بر این باور هستند که مصرف این مکملها خطر ابتلا به این بیماری را کاهش می دهد. به همین دلیل پزشکان توصیه می کنند روزانه با توجه به نیازهای بدن این ویتامین مصرف شود.

بهتر است قبل از مصرف این مکمل ابتدا به پزشک مراجعه کنید و سطوح این ویتامین را در خون خود بسنجید سپس با صلاحدید پزشک مصرف این مکملها را آغاز کنید. برای تهیه بهترین محصولات دارویی، مکمل ویتامین دار و مکمل بدنسازی به سایت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.

مجله سلامت داروخانه آنلاین خرید محصولات زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

قرص ویتامین D3 1000 هلث اید
قرص اولترا ویتامین D3 ویتابیوتیکس
کپسول ویتامین د3 2000میل او پی دی فارما
روغن ماهی تن امولسیونه بایوریجینال

مجله سلامت داروخانه آنلاین مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند :

معرفی انواع مکمل برای پوکی استخوان و فواید آنها در ارتقا سلامتی!
بهترین زمان مصرف ویتامین د چه موقع است، صبح یا شب؟!
مصرف همزمان ویتامین D و کلسیم بی اثر است!
اثرات ویتامین D بر سلامتی بدن کدامند؟

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.