مکمل تقویت قوای جنسی

سندرم بینایی کامپیوتری یا CVS چیست؟

سندرم بینایی کامپیوتری

سندرم بینایی کامپیوتری یکی از عارضه های چشمی مرتبط با زندگی دیجیتال می باشد. امروزه در اکثر مشاغل از کامپیوتر و دیگر وسیله های دیجیتال مشابه آن استفاده می شود و کارمندان ساعت ها ناچارند به صفحه این وسیله ها برای انجام کارها خیره شوند. این مسئله می تواند باعث بروز سندرم بینایی کامپیوتری گردد که در صورت عدم رسیدگی می تواند باعث بروز پیامدهای جدی تر در فرد گردد. در مطلب پیش رو به این سندرم و مسائل پیرامون آن اشاره خواهیم کرد.

تقویت چشمشما می توانید جهت خرید قرص تقویت چشم از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

سندرم بینایی کامپیوتری چیست؟

سندرم بینایی کامپیوتری به هر گونه خستگی، فشار و عارضه ای گفته می شود که در اثر نگاه کردن های طولانی مدت به نمایشگر کامپیوتر ایجاد می شود. در واقع این سندرم به مجموعه ای از ناراحتی ها و خستگی چشم در اثر تماشای صفحه کامپیوتر گفته می شود. تحقیقات نشان داده اند حدود 50 تا 90 درصد افرادی که با کامپیوتر کار می کنند دچار عوارض این سندرم می شوند. این مسئله در کودکان نیز می تواند دیده شود زیرا امروزه کودکان نیز ساعت های طولانی در معرض وسایلی همچون تبلت و کامپیوتر هستند.

علائم سندرم بینایی کامپیوتری

هنوز مشخص نیست که استفاده از کامپیوتر چه عوارض بلند مدتی دارد اما برخی از نشانه های رایج سندرم بینایی کامپیوتری به شرح زیرند:

 • سردرد
 • دو بینی
 • التهاب یا سوزش چشم
 • تاری دید
 • قرمزی چشم و خشکی آن
 • کمر درد یا گردن درد

چرا خیره شدن به صفحه کامپیوتر باعث ایجاد سندرم بینایی کامپیوتری می شود؟

سندرم بینایی کامپیوتری مانند سایر سندرم های مربوط به محیط کار (سندرم تونل کارپال مربوط به مچ دست) به دلیل استفاده مداوم از ناحیه ای از بدن ایجاد می شود. در زمان کار با کامپیوتر شخص به صورت مداوم و بدون وقفه به یک نقطه خاص نگاه می کند. چشم در حین کار مدام بر روی صفحه مقابل تمرکز می کند و هیچ گونه تغییر مسیری ندارد.
جدای از تمرکز که باعث کمتر پلک زدن و خشکی چشم می شود تشعشع صفحات کامپیوتر نیز می تواند برای چشم ها مضر باشد. کلمات و تصاویر کامپیوتری از نقاط نوری کوچکی به نام پیکسل تشکیل شده اند. پیکسل ها روشنایی بیشتری در مرکز دارند و این روشنایی در حاشیه آنها کم می شود. چشم برای تمرکز روی پیکسل ها دچار مشکل می شود زیرا از طرفی تمایل دارد به سطح کاهش تمرکز باز گردد و از طرفی دوباره به فشار به حالت تمرکز تمایل دارد. این مسئله می تواند باعث خستگی ماهیچه های چشم و فشار به آنها شود.
همچنین خیره شدن به صفحه کامپیوتر معمولا از فاصله غیراستاندارد و نزدیک است که می تواند باعث ناراحتی های چشم شود. به همین دلیل توصیه می شود از صفحه کامپیوتر 50 تا 70 سانتیمتر فاصله داشته باشید.

سندرم بینایی کامپیوتری

چه دلایلی بر تشدید سندرم بینایی کامپیوتری موثرند؟

برخی عوامل می توانند باعث تشدید سندرم بینایی کامپیوتری شوند:

 • نور ضعیف
 • نور خیره کننده صفحه نمایش
 • اصلاح نشدن عیوب چشم
 • استفاده نکردن از عینک ضد انعکاس یا عینک مخصوص
 • عدم رعایت فاصله مناسب با صفحه نمایش
 • بالا رفتن سن

با چه راهکارهایی می توان شدت سندرم بینایی کامپیوتری را کاهش داد؟

با تغییر دادن برخی شرایط می توان تا حدود بسیاری از نشانه های این سندرم را بهبود بخشید که در ادامه با آنها آشنا می شوید:

وضعیت میز کار خود را به صورت استاندارد تنظیم کنید

نمایشگر کامپیوتر باید کمی پایین تر از سطح چشم قرار گیرد و فاصله آن از چشم حدود 50 تا 70 سانتیمتر باشد. شما نباید برای دیدن اطلاعات گردن خود را بکشید یا چشم ها را باریک کنید.
همچنین اگر به کاری مشغول هستید که باید مدام مدارکی را نگاه کنید و دوباره به صفحه مانیتور خیره شوید می توانید از نگهدارنده مدارک در کنار صفحه نمایشگر استفاده کنید تا مجبور نشوید برای خواندن مدارک مدام سرتان را بالا و پایین کنید.

تابش های خیره کننده نور را کاهش دهید

میزان روشنایی محیط نقش مهمی در سلامت چشم ها دارد و تاثیرات مخرب نور صفحه نمایشگر را کاهش می دهد. اگر نزدیک پنجره کار می کنید و تابش نور آن بسیار خیره کننده است بهتر است پرده را بکشید یا میز کارتان را جابه جا کنید. اگر چراع سقفی پرنوری دارید بهتر است نور آن را کم کنید. همچنین برای کاهش نور نمایشگر می توانید از فیلترهای مخصوص جاذب تابش های نمایشگر استفاده کنید.

سندرم بینایی کامپیوتری

به چشم ها استراحت دهید

برای استراحت دادن به چشم ها استفاده از قانون 20-20-20 موثر است. روند این قانون به این شکل است که هر 20 دقیقه، به مدت 20 ثانیه به یک نقطه در فاصله 6 متری خود (20 فوتی) نگاه کنید. همچنین توصیه می شود هنگام کار مدام پلک بزنید تا چشم ها مرطوب شود. اگر احساس خشکی چشم دارید از قطره های استریل اشک چشم نیز می توانید استفاده کنید.

نور صفحه و اندازه حروف نمایشگر را تنظیم کنید

می توانید با تنظیم صفحه نمایشگر و اندازه حروف و روشنایی آن، وضعیتی مناسب چشم های خود پیدا کنید تا چشم ها کمتر دچار مشکل شوند.

مجله سلامت داروخانه آنلاین مطالعه مطلب زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.