مکمل تقویت قوای جنسی

علت سرگیجه ناگهانی چیست؟

علت سرگیجه ناگهانی چیست؟

سرگیجه احساس عدم تعادل است که تقریبا تمامی افراد برای یکبار هم که شده آن را تجربه کرده اند. در این شرایط فرد احساس می کند که جهان در اطرافش در حال چرخش است و همین امر باعث می شود کیفیت زندگیش به شدت تحت تاثیر قرار گیرد. علت سرگیجه ناگهانی می تواند استرس و اضطراب باشد. همچنین، این امر می تواند نشان دهنده مشکلات مغزی یا قلبی باشد. از طرفی دیگر، اگر به اندازه کافی استراحت نداشته باشید ممکن است ناگهان دچار این حالت شود. به همین دلیل در صورت بروز این حالت باید سریعا برای درمان اقدام شود.

ضد افسردگی و اضطرابشما می توانید جهت خرید قرص ضد افسردگی و اضطراب از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

علت سرگیجه و بی حالی

یکی از دلایل اصلی این حالت بروز مشکل در گوش داخلی است. اما موارد دیگری نیز وجود دارند که باعث بروز این احساس می شوند. در ادامه به معرفی برخی از مهمترین دلایل و منشا سرگیجه می پردازیم.

سرگیجه پاروکسیسمال خوش خیم یا BPPV

این شرایط زمانی اتفاق می افتد که ذرات ریز کلسیم از محل طبیعی خود خارج شوند و در گوش داخلی جمع گردند. در این حالت فرد دیگر نمی تواند تعادل خود را حفظ کند و حتی ممکن است احساس کند که در حال زمین خوردن است. این بیماری زمانی رخ می دهد که کریستال های کوچک کلسیم به نام اتوکونیا از محل طبیعی خود که در یکی از اندام های حسی در گوش داخلی است خارج می شوند. اگر این اتفاق بیافتد، این کریستال ها آزادانه در فضاهای پر از مایع گوش داخلی جریان پیدا می کنند و حس چرخش سر را به وجود می آوردند. این بیماری در بسیاری از موارد بی دلیل رخ می دهد و پس از مدتی خود به خود درمان می شود.

بیماری منیر

منیر یک اختلال در گوش داخلی است که در اثر تجمع مایع و تغییر در فشار گوش به وجود می آید. این امر می تواند باعث بروز سرگیجه همراه با زنگ گوش یا وز وز گوش باشد و شنوایی را کاهش دهد.

نوریت دهلیزی یا لابیرنتیت

این بیماری نشان دهنده مشکلی در گوش داخلی است که در اثر عفونت  (معمولاً ویروسی) رخ می دهد. عفونت باعث التهاب در اعصاب گوش داخلی می شود و بر تعادل بدن اثر می گذارد.

دلایل دیگر بروز این بیماری

از دلایل دیگر بروز این حالت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ابتلا به میگرن و سردردهای شدید
 • انواع عفونت گوش داخلی
 • مصرف برخی از داروهای خاص
 • مصرف الکل

با توجه به دلایلی که سبب بروز این حالت می شوند، مشکلاتی نظیر وز وز گوش و کاهش شنوایی رخ می دهد. به همین دلیل اگر این حالت بیشتر از یک هفته طول کشید و بهبود نیافت باید سریعا برای درمان به پزشک مراجعه کنید.

آیا سرگیجه می تواند نشان بیماری حاد باشد؟

این مشکل به ندرت می تواند نشان دهنده بیماری حاد در سلامتی باشد. به همین دلیل، اگر به سر یا گردن فرد آسیب وارد شده باشد، فرد باید سریعا برای بررسی آسیب های وارد شده به سر و گردنش اقدام کند. همچنین، سرگیجه می تواند نشان دهنده مشکلات مغزی مانند سکته مغزی یا تومور باشد.

علت سرگیجه در زنان

تمامی مواردی که در بالا به آنها اشاره کردیم از دلایل عمده بروز این مشکل در زنان و مردان به شمار می روند. با این وجود، تحقیقات نشان می دهند میگرن و مصرف الکل می تواند باعث بروز این مشکل در زنان باشد.

علت سرگیجه و بی حالی

علائم سرگیجه

این بیماری با علائم خاصی مشخص می گردد که به شرح زیرند:

 • حال چرخش
 • تغییر حالت چشم ها
 • تاب خوردن
 • عدم حفظ تعادل

علائم دیگری که با این حالت همراه هستند بدین شرحند:

 • احساس تهوع
 • استفراغ
 • حرکات غیرطبیعی یا تکان دهنده چشم (نیستاگموس)
 • سردرد
 • تعرق بیش از حد
 • زنگ زدن در گوش یا کاهش شنوایی

این علائم می توانند بین 1 ساعت تا چندین ماه طول بکشند.

درمان سرگیجه و بی حالی

درمان این بیماری به علت آن بستگی دارد. در بسیاری از موارد، این حالت بدون هیچ گونه درمان خاصی از بین می رود. اما طولانی شدن این حالت نیاز به درمان دارد. پزشک تلاش می کند تا با درمان مناسب حالت تعادل را در گوش داخلی ایجاد کند و به درمان این بیماری کمک نماید. برخی از درمان هایی که برای این حالت پیشنهاد می شوند به شرح زیرند:

 • توانبخشی دهلیزی: این درمان نوعی درمان فیزیکی است که با تقویت سیستم دهلیزی به بهبود این حالت کمک می کند. این روش بر سیگنال های مغز در مورد حرکات سر و بدن اثر می گذارد و به حفظ تعادل فرد کمک می کند.
 • استفاده از آنتی بیوتیک: اگر این حالت به دلیل بروز عفونت در گوش باشد، پزشک داروی آنتی بیوتیک را تجویز می کند تا عفونت از بین برود و فرد به حالت تعادل بازگردد. همچنین، استروئیدها نیز می توانند برای درمان تورم و عفونت گوش مورد استفاده قرار گیرند. برخی از داروها نیز همراه با آنتی بیوتیک مورد استفاده قرار می گیرند که حالات تهوع و استفراغ را کنترل می کنند.
 • داروهای ادرار آور: این داروها برای کاهش فشار تجمع مایعات تجویز می شوند و معمولا برای درمان بیماری منیر استفاده می شوند.
 • عمل جراحی: در شرایط حاد، برای درمان حالات شدید سرگیجه عمل جراحی انجام می شود. به ویژه اگر این مشکل ناشی از تومور مغزی یا آسیب به مغز و گردن باشد، این روش پاسخگو است.

سرگیجه های خطرناک

این حالت در صورتی می تواند خطرناک باشد که در اثر مشکلاتی مانند سکته مغزی و یا بیماری های قلبی به وجود بیاید. به ویژه اگر سرگیجه باعث شود شما سقوط کنید و یا نتوانید تعادل خود را راه رفتن حفظ کنید، این موضوع بسیار خطرناک است و سریعا باید برای درمان به پزشک مراجعه شود.

برای خرید مکمل های دارویی به کجا مراجعه کنیم؟

اگر می خواهید برای خرید مکمل های دارویی اقدام کنید، باید به سایت داروخانه آنلاین مراجعه کنید. تمامی مکمل هایی که در این سایت به فروش می رسند دارای مجوزهای بهداشتی هستند و شما می توانید با خیال راحت محصولات مورد نیاز خود را سفارش دهید و در زمان بسیار کوتاه دریافت کنید.

مجله سلامت داروخانه آنلاین محصولات زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

محصولات جنسی

سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.